Tι χρώμα πρέπει να έχουν τα κόπρανα?


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Sorry παιδιά για το θέμα αλλα δεν είναι λιγότερο σημαντικό νομίζω..
Eλπίζω να μην τρώτε..

Εχουμε πει τι σημαντικότητα που είναι να παρατηρούμε τα κόπρανα τον τετράποδων μας φίλων..
Για εμενα είναι να μην είναι πολύ ξερα ,πολύ μαυρα, αλλα ένα καφέ χρώμα ούτε σκούρας αποχρώσεις ούτε πολύ ανοιχτής...,(γελοίο είναι...)τέλος πάντων συνεχίζω..

Τον τελευταίο καιρό χωρίς να του αλλάξω τροφή ,ούτε ώρα ,έχουν σκουρύνει αρκετά,έχουν σφίξει αρκετά αλλα δεν είναι ξερα ,ούτε μαυρα..απλα ειναι πιο σκουρα απο αυτα που εκανε..,αυτό μπορεί να είναι κάτι τυχαίο η κάτι ανησυχητικό..?
Ελπίζω να μην αηδιάσατε για την "σκατολογία" :(αλλα ο ρόλος του σκυλογονεα τα έχει και αυτά..:)
 
Last edited by a moderator:


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
όχι, καφέ πίνουμε..που να φας στην δουλειά;
τα κόπρανα ή πιο σωστά οι αφοδεύσεις έχουν (τι άλλο;) καφέ χρώμα.το χρώμα εξαρτάται από την διατροφή του αλλά και από τις ασθένειες που μπορεί να έχει.
εμένα κάνουν από πολύ σκούρο καφέ μέχρι ανοιχτό κίτρινο.αν τρώνε πολύ κρέας και πολλά κόκαλα αντοίστοιχα.κατά τα άλλα, αν δεν βλέπεις κάποια βλέννα ή κανένα σκουλήκι δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να ανυσηχείς.
στο κάτω κάτω πάρε σακούλα και στον κτηνίατρο! απλά στο δρόμο και στην αναμονή σφύρα αδιάφορα:D:D

και όχι, δεν θα σου πω πως αναλύονται, δημόσια στο φόρουμ. :p
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Και της Χιονας ετσι ειναι...καφε σκουρο και καμια φορα μπεζ...για μενα το σωστο σκ@το,ειναι το σφιχτο σκ@το...:D
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
ναι αλλα οχι πολυ σφιχτο...δεν ειναι καλο να ειναι πολυ σφιχτα..

Με την hills που που εχει πολυ δημιτριακα εκανε πολυ σφιχτα ,με την ακανα ειναι αισθητα πιο ανοιχτα αλλα και πιο λαδωμενα καπως..
τωρα μια δυο μερες ειναι πιο σκουρα αλλα αποχρωση του πρασινο..σαν μπεζ σκουρο..οχι μαυρο..
 


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
τωρα μια δυο μερες ειναι πιο σκουρα αλλα αποχρωση του πρασινο..σαν μπεζ σκουρο..οχι μαυρο..
μηπως το μικρό σου μασάει χόρτα όταν βγαίνετε ή από τον κήπο;;
καμιά φορά εξέρχονται και αχώνευτα ακόμα αλλά σε μικρές ποσότητες, βοηθούν.όπως εμείς και οι φυτικές ίνες.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
μπα ..οχι το προσεχω παρα πολυ αυτο..παρα πολυ συχνα εχει αυτην την αποχρωση..
ειναι το μπεζ..που εχει ενα ελαφρι τονο προς πρασινο..
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Αν μπει κανενας ασχετος απο σκυλια τυχαία εδω ..θα πει ότι αυτοί είναι για δέσιμο..:D:D
 


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
βρήκες θέμα :) λες και τα δικά μας έχουν σταθερό χρώμα....
πάντως, αν σε παρηγορεί, υπάρχουν και πολύ χειρότερα φόρουμ. μερικά από αυτά και καθαρά τεχνικά υποτίθεται.
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Η καλυτερη συζητηση εβερ στο φορουμ!! Το μπεζακι το κιτρινακι το σκουρο καφε:maria:
Το μονο που ξερω οτι αν το κουραδι ειναι μαυρο κατραμι μπορει να υπαρχει προβλημα στα εντερα. Το ειχε παθει η δικια μου απο κορτιζολη. Αλλα μιλαμε κατραμι ε? οχι σκουρο καφε :cool:
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Είχα προσφάτως μια σκυλο-σκατο-συζήτηση με φίλο που σπουδάζει κτηνιατρική και οι υπόλοιποι είχαν φρικάρει. :lol:
Μόλις τελειώσα το κρουασανάκι σοκολάτα μου και μπορώ να γράψω. :D Εμάς είναι γενικώς καφέ σκούρα εώς μαύρα αλλά όταν τρώμε κοκκαλάκια (ωμά προσπαθούμε) είναι άσπρα. Η Hills δεν ευνόησε τον Λέοντα, αντιθέτως ήταν ασχημάτιστα τα... κακάκια του εώς και διάροια, δοκιμάσαμε nutro-choice χωρίς αποτελέσματα και αφού φάγαμε 4 κιλά hills ID το γυρίσαμε πάλι σε proplan (την οποία έδινα χρόνια στην Νοέλα και τους πρώτους μήνες στον Λέοντα) και έχουμε σχηματιστά. Κι από αλλού έχω ακούσει ότι με τη hills (την απλή) κάνουν μαλακά. Νομίζω ότι είναι κυρίως θέμα σκύλου γιατί η Μπλου, παρόλες τις αλλαγές δεν έχει κάνει διάροιες. Σ' εκείνη έχουμε καταλήξει σε nutro puppy holistic.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
δοκιμάσαμε nutro-choice
αυτες μου ειπαν οτι κανουν τα σκυλια να εχουν κ πολλες κενωσεις επειδη ειναι φυτικες...:confused:
Για τη pro plan ακουω πολλα καλα στο θεμα ''σκ@το''.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Εμενα με hills κανει πολυ ξερα..

Το λογικό αν το σκεφτείτε είναι αυτό..,γιατί με τα πολλά σιτηρά και δημητριακά στουμπώνεις.., ενώ όταν περιέχει η τροφή πολλά λαχανικά και φρούτα είναι πιο μαλακα...ε ρε συζήτηση..:p:D

Αυτο πάντως με τα μαύρα κακά το ξέρω και εγώ,όταν είναι πολύ μαυρα είναι υποψία για αίμα..
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Aκριβως.. Να με δειτε πανω απο το σκατο της να προβληματιζομαι αν το χρωμα ειναι σκουρο καφε η μαυρο.. Παντως εμενα μου αλλαζει σε μαλακα και ανοιχτοχρωμα οταν της δινω κοτοπουλακι με μακαρονια..
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Παλέτες χρωμάτων είδα, φωτογραφίες σκυλόσκατων είδα, μόνο το βιντεακι από το φινάλε του Pink Flamingos λείπει από τη συζήτηση…
 


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
Παλέτες χρωμάτων είδα, φωτογραφίες σκυλόσκατων είδα, μόνο το βιντεακι από το φινάλε του Pink Flamingos λείπει από τη συζήτηση…
:):):) αφού προβληματιστήκαμε...... καφέ πιο ανοιχτό, πιο σκούρο, ένα τόνο μπλε, πουα με βούλες κ.ο.κ. να μην δώσουμε και μια παλέττα για σύγκριση;;:D
 


antriana

Member
4 Αυγούστου 2008
9
0
μιας και μιλατε για σκατο ρε παιδια πειτε μου και μενα που δεν ξερω πολλα πολλα . το σαββατο ηρθαμε στο σπιτι και το σκυλακι μου ξεκινησε ευκοιλιοτητα και εμετους.. μεχρι κυριακη πρωι μου εκανε λιγο αιμα.. πηγαμε γιατρο και τον αφησε στην κλινικη μεχρι σημερα.. δευτερα οπου με πηρε και τον εφερα σπιτι.. δεν εχει κανει απο χθες ευκοιλιοτητα και μολις τωρα:Dχαχααχα μου εκανε το πρωτο σχετικα δομιμενο σκατο.. με σχημα και στερεο τουλαχιστον αλλα σκουρο μαυρο-πρασινο.. τι λετε?? παμε καλα?? :confused:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Ο γιατρος του εκανε εξετασεις?Το αιμα στα κοπρανα δεν ειναι καλο σημαδι..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3