Tο γυρίζω σε barf




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Skylakos σου είπα.. αν έχεις Lidl εκεί, κατεψυγμένα κοτόπουλα. Άσε που δεν χρειάζεται να περιμένεις να καταψυχθούν κλπ. αφού τα αγοράζεις ήδη τσιμέντο!
Και παλι δε νομιζω να με συμφερει.Το κοτοπουλο ζυγιζει γυρω στα 2κ οποτε ο μηνας θα βγαινει στα 150€
 










vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
κι εγω τα αμελετητα λεω να τα βρασω!:eek::D
κουνελι;κοκαλα κονελιου;
Kουνέλι και τα κόκαλλά του όχι! Είναι πολύ αιχμηρά και σπάνε, τρυπάνε κλπ. Μεγάλος μπελάς - δοκίμασα μια δυο φορές και δεν ξαναπήρα.

Αρνοκέφαλο το δίνω ωμό για μασουλητήρι. Τρώνε τα μυαλά, τη γλώσσα, ότι κρέας έχει, δόντια :D κλπ. Λίγη προσοχή στο κόκαλλο των γνάθων και το επάνω μέρος του κρανίου - τους το παίρνω όταν φτάνουν εκεί γιατί "σπάει".
 






skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
ανθρωπινα ?
χαχαχααχα!οχι καλε!απο τραγο ή κριό.

Kουνέλι και τα κόκαλλά του όχι! Είναι πολύ αιχμηρά και σπάνε, τρυπάνε κλπ. Μεγάλος μπελάς - δοκίμασα μια δυο φορές και δεν ξαναπήρα.
και αψητα τα κοκαλα κανουν κακο;το κρεας του γιατι οχι;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
χαχαχααχα!οχι καλε!απο τραγο ή κριό.


και αψητα τα κοκαλα κανουν κακο;το κρεας του γιατι οχι;
Το κρέας είναι εξαιρετικό. Αλλά για να βγάλεις κρέας από αυτό το πράγμα με τα κόκαλλα οδοντογλυφίδες που έχει, φέξε μου και γλύστρισε!
 




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Skylakos sorry που στο ξαναλέω κι εγώ αλλά επειδή είδα ότι γράφεις πώς θα του ξαναδώσεις ξηρά ήθελα να σιγουρευτώ ότι είδες αυτό που έγραψε η Alexia νωρίτερα.
Καλύτερα μην δίνεις ξηρά και ωμά ταυτόχρονα στο ίδιο γεύμα, έχουν πολύ διαφορετικούς χρόνους χώνεψης. Είναι κάτι που θα απεύφευγα γενικώς, πόσο μάλλον τώρα που είναι στην αρχή. Αν θέλεις να δίνεις και τα δύο, δίνε τα σε χωριστά γεύματα με πολλές ώρες διαφορά μεταξύ τους.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Χτες το βραδυ εφαγε μονο φτερουγες.Μολις πριν 10 λεπτα σφουγγαριζα εμετο(βλεννες και υγρα) και διαρροια.Ειδα και κατι καφε υγρα,δεν ξερω αν ειναι διαρροια ή καφε εμετος.Αν ειναι καφε εμετος,με αιμα δεν ειναι;Ο αντρας μου βρηκε και κομματια φτερουγας-κοκαλο.

Η συμπεριφορα του φυσιολογικη και γι αυτο δεν εχω πανικοβληθει ακομα.Υπαρχει περιπτωση να ειναι σοβαρο και να μην το δειχνει;

Λετε να τρυπησε το εντερο,κτλ;Προχτες που ειχα δει αιμα στα κοπρανα;(το ανεφερα σε προηγουμενο ποστ)

Παιρνω τη γιατρο και δεν τη βρισκω.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Skylakos sorry που στο ξαναλέω κι εγώ αλλά επειδή είδα ότι γράφεις πώς θα του ξαναδώσεις ξηρά ήθελα να σιγουρευτώ ότι είδες αυτό που έγραψε η Alexia νωρίτερα.
Στο ποστ #71 γραφω οτι δε θα δωσω.:)
 




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Skylakos, μάλλον του πέφτει απότομα η αλλαγή
Αν ειναι αυτο απλα,δε με νοιαζει.Θα συνηθισει.Αν ειναι ομως καμια γαστροραγια...

Εκανε ευκοιλια παλι,αλλα σε κανονικο χρωμα.Δε βρηκα τη γιατρο.Του εδωσα ζαντακ και μεχρι αυριο χωρις νερο και φαγητο.Ο καημενος...

Εχω την εξης απορια:για να πολτοποιουμε τα λαχανικα,σημαινει οτι ο σκυλος δεν τα ανεχεται ευκολα,αρα δεν ειναι στη φυση του να τρωει.Γιατι τα δινουμε;Θα μου πειτε λογω βιταμινων.Στη φυση πως επαιρνε τετοιες βιταμινες;
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
skylakos βρήκες το άτομο να σου το απαντήσει αυτό! :D
Ότι χρειάζεται ο σκύλος το έπερνε απο το θήραμα του. Ένα κουνέλι για παράδειγμα θα του δώσει ότι χρειάζεται.

Η ξηρά δεν είναι στην φύση του σκύλου. Γιατί την δίνουμε?
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
skylakos βρήκες το άτομο να σου το απαντήσει αυτό! :D
Ότι χρειάζεται ο σκύλος το έπερνε απο το θήραμα του. Ένα κουνέλι για παράδειγμα θα του δώσει ότι χρειάζεται.

Η ξηρά δεν είναι στην φύση του σκύλου. Γιατί την δίνουμε?
Μα ξερω ποιον ρωτω!:D

Τι παιρνει απο το κουνελι;Βιταμινες;Μπερδευτηκα.:rolleyes:

Δεν ειναι στη φυση,γι αυτο την κοβουμε...;)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Δεν είναι σε θέση να χωνέψει σελιλόζη. Στη φύση τα μόνα φυτικά προϊόντα που θα έτρωγε είναι το περιεχόμενο του στομαχιού, που περιέχει όμως και τα απαραίτητα ένζυμα για την χώνεψη τους. Τον πατσά μπορείς να τον ανακατέψεις με ξηρά και ειναι οτι πρέπει για την χλωρίδα του εντέρου.