Tρώει χόρτα για να ηρεμήσει το στομάχι του, μύθος ή πραγματικότητα?


ΕΡΜΗΣ 09

Member
13 Νοεμβρίου 2010
6
0
Δροσούπολη
Παιδιά,η γνώ μη μου είναι ότι,όπως στον άνθρωπο,έτσι και στα σκυλιά,ισχύει το σοφό ρητό:Παν μέτρον άριστον.Ο δικός μου σκύλος,κατα τη διάρκεια της βόλτας, μέχρι και χόρτα τρώει!!!Έχουμε αρχίσει να τον φωνάζουμε κατσίκα,αντί για Ερμή...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
skylakos, περίεργο, σε εμάς συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο, ο σκύλος μου είχε αρκετές διάρροιες σαν κουτάβι και αργότερα, δεν ξέραμε τότε τον λόγο (κονσέρβες τελικά) αλλά όποτε είχε διάρροιες, δίναμε ξηρά τροφή (κανένα φάρμακο, τίποτα), και έφτιαχνε το στομάχι του. Τώρα που δίνουμε μόνο ξηρά (εντάξει, πέφτει και κανένα κρεατάκι, κανένα ριζάκι, κανένα μακαρονάκι και κοτοπουλάκι αλλά η κύρια τροφή είναι η ξηρά), έχει να κάνει διάρροια από το καλοκαίρι (η οποία οφειλόταν στο ότι είπιε θάλασσα το ούφο). Επίσης ούτε χοντρός ούτε αδύνατος είναι, μια χαρά μπορώ να ελέγχω το βάρος του (δεν πρέπει με τίποτα να παχαίνει λόγω των αρθρόσεων), και ποτέ δεν ήταν χοντρός (ήταν αδύνατος όταν ταλαιπωρούταν με τις διάρροιες).

Τρωει 800-1000γρ την ημερα ξηρα και ειναι αδυνατος.Θα μου πειτε λογω διαρροιας.Οταν ομως δινω κανονικο φαγητο παχαινει και ας κανει παραπανω διαρροια.Τι συμπερασμα βγαζετε
Δεν έδινα ποτέ acana αλλά τα ταμπελάκια στα σακιά είναι γενικά, έχεις δοκιμάσει να του αυξήσεις την ποσότητα;

Παιδιά,η γνώ μη μου είναι ότι,όπως στον άνθρωπο,έτσι και στα σκυλιά,ισχύει το σοφό ρητό:Παν μέτρον άριστον.Ο δικός μου σκύλος,κατα τη διάρκεια της βόλτας, μέχρι και χόρτα τρώει!!!Έχουμε αρχίσει να τον φωνάζουμε κατσίκα,αντί για Ερμή...


Να ένας λόγος να του αλλάξεις την τροφή. Χόρτα τρώνε όταν τους πειράζει το στομάχι, συνήθως.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Να ένας λόγος να του αλλάξεις την τροφή. Χόρτα τρώνε όταν τους πειράζει το στομάχι, συνήθως.
Μύθο το βρίσκω αυτό.... Κάποια τρώνε παντού και πάντα χόρτα ανεξαρτήτως του τι τροφή τρώνε.... Επίσης δεν είναι απαραίτητο το οτι προσπαθύν να προκαλέσουν εμετό. Πολλά απλά τρώνε χόρτα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μύθο το βρίσκω αυτό.... Κάποια τρώνε παντού και πάντα χόρτα ανεξαρτήτως του τι τροφή τρώνε.... Επίσης δεν είναι απαραίτητο το οτι προσπαθύν να προκαλέσουν εμετό. Πολλά απλά τρώνε χόρτα.
Δεν ξέρω αν είναι μύθος... γιατί ο δικός μου δεν τρώει πάντα χόρτα.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
skylakos, περίεργο, σε εμάς συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο, ο σκύλος μου είχε αρκετές διάρροιες σαν κουτάβι και αργότερα, δεν ξέραμε τότε τον λόγο (κονσέρβες τελικά) αλλά όποτε είχε διάρροιες, δίναμε ξηρά τροφή (κανένα φάρμακο, τίποτα), και έφτιαχνε το στομάχι του. Τώρα που δίνουμε μόνο ξηρά (εντάξει, πέφτει και κανένα κρεατάκι, κανένα ριζάκι, κανένα μακαρονάκι και κοτοπουλάκι αλλά η κύρια τροφή είναι η ξηρά), έχει να κάνει διάρροια από το καλοκαίρι (η οποία οφειλόταν στο ότι είπιε θάλασσα το ούφο). Επίσης ούτε χοντρός ούτε αδύνατος είναι, μια χαρά μπορώ να ελέγχω το βάρος του (δεν πρέπει με τίποτα να παχαίνει λόγω των αρθρόσεων), και ποτέ δεν ήταν χοντρός (ήταν αδύνατος όταν ταλαιπωρούταν με τις διάρροιες).

Δεν έδινα ποτέ acana αλλά τα ταμπελάκια στα σακιά είναι γενικά, έχεις δοκιμάσει να του αυξήσεις την ποσότητα;
Εννουσα,οτι ο σκυλος μου παντα ειχε ευαισθησια σε οτιδηποτε.Δεν ξερουμε ακομα γιατι.Ισως τον καταστρεψανε τα σκουληκια που ειχε κουταβι.Τουμπανο μου ηρθε.Κι οτι με τη συγκεκριμενη acana ειναι λιγο καλυτερα.Δεν πιστευω ομως στις ξηρες.

Η συσκευασια γραφει γυρω στα 600 γρ.Παραπανω του δινω.
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Μύθο το βρίσκω αυτό.... Κάποια τρώνε παντού και πάντα χόρτα ανεξαρτήτως του τι τροφή τρώνε.... Επίσης δεν είναι απαραίτητο το οτι προσπαθύν να προκαλέσουν εμετό. Πολλά απλά τρώνε χόρτα.
Συμφωνώ. Η δικιά μου βόσκει ασύστολα από την πρώτη στιγμή που την πήρα μέχρι σήμερα. Η μικρή στην αρχή δεν πολυέτρωγε αλλά τώρα μιμείται τη μεγάλη και βόσκει κι αυτή.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Η Εσμεραλτνα μου ετρωγε και αυτην "σαν κατσικα" χορτα, με μανια! Ξεχνουσε τα παντα γυρο της!
Δεν τα εκανε ποτε εμετο!

Η ΜοναΛιζα τρωει που και που λιγα χορτα, και αρκετα συχνα τα κανει και εμετο μετα- οι αλλες δυο σχεδον ποτε και ουτε και το κοκερ μας.
Ολες τρωνε το ιδιο- και καμια δεν εχει καπιοα προβληματα.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
κι εμείς βόσκουμε
όταν είναι για εμετό τα πάμε αμάσητα
όταν μας αρέσουν τα μασάμε καλά καλά και δεν βγάζουμε τίποτα-εμείς :lol: μπεεεεεεε
 






μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Σύμφωνα με αυτά που ξέρω , μπορεί να είναι και λάθος,
ο σκύλος έχει τα χόρτα σαν πληροφορία από την εποχή που τρεφόταν με χορτοφάγα θηράματα.
Δεν έχει να κάνει με πρόβλημα στο πεπτικό του.
Αν ξέρει κάποιος κάτι επ αυτού ας βοηθήσει.

Το πρόβλημα θα είναι όταν αρχίσει να τα καπνίζει! :maria: :p
 








kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
είναι προφανές ότι έχει γίνει κάποιο ανευθυνο ζευγάρωμα με χορτοφάγα ζώα :lol:
 




Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Σύμφωνα με αυτά που ξέρω , μπορεί να είναι και λάθος,
ο σκύλος έχει τα χόρτα σαν πληροφορία από την εποχή που τρεφόταν με χορτοφάγα θηράματα.
Δηλαδή?
Αφού τελείωνε με τα αποφάγια των ανθρώπων, μετά έτρωγε και κανένα λαγό για σαλάτα? :D :D