Tρώει χόρτα για να ηρεμήσει το στομάχι του, μύθος ή πραγματικότητα?


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
κι αυτό με τα σωθικά των ζώων είναι ακόμα σε συζήτηση-υπάρχουν και ερευνες που το καταρίπτουν
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Παιδιά καταλαβαίνω πως η λέξη χόρτο ίσως μας δημιουργεί γέλιο..:), αλλά ας αφήσουμε το θέμα μπας και βγει κάποιο συμπέρασμα..
Είναι άλλωστε κάτι που το ακούμε χρόνια..προσωπικά είμαι περίεργη να δω κατά ποσο τελικά κάτι τέτοιο ευσταθεί.
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Γιωργοοοοοοο!!!!
Σιγά μην έτρωγε και φινόκιο! (master chef):cuniaoo:

Eτρωγε και το στομάχι του χορτοφάγου...

Είναι πληροφορία, όπως ο κύκλος πριν ξαπλούσουν χαμ! :) ;)
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Εγώ στον δικό μου έχω προσέξει οτι τρώει χόρτα οτάν δεν αισθάνεται καλά με το στομάχι του.
Αν για παράδειγμα κάνει εμετό για κάποιο λόγο, ΜΕΤΑ θα θέλει να φάει χόρτα.

Το ρίσκο είναι οτι αυτό μπορεί να γίνει ένας φαύλος κύκλος. Δηλάδη να ξανακάνει εμετό εξαιτίας των χόρτων, μετά να θέλει να φάει πάλι χόρτα επειδη έκανε εμετο κ.ο.κ.
Γι'αυτό κι εγώ δεν τον αφήνω να τρώει χόρτα ;)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
οκ
εγώ δεν έχω κάνει έρευνα
αλλά η σχέση των χόρτων όπως είναι στην φύση
με τα χόρτα τα μασημένα απο μυρηκαστικό μάλιστα
είναι πολύ μακρινή
μιλάμε για πολτό ήδη μισοχωνεμένο και όχι live χόρτα

αν τους βάλεις χόρτα στο πιάτο δεν τα τρώνε με τίποτα
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Eτρωγε και το στομάχι του χορτοφάγου...
To κατάλαβα μωρέ, αλλά με ξέρεις τώρα . . . είμαι πειραχτήρι :D

Η άποψή μου πάντως είναι οτι δύσκολα προέρχεται απο κει. Αν μιλάγαμε για τους λύκους, θα το καταλάβαινα. Αλλά σκύλος και λύκος έχουν διαχωριστεί σαν είδη εδώ και πολλές χιλιάδες χρόνια.

ΥΓ. Άσχετο αλλα για πες μου για τον κύκλο πριν ξαπλώσουν. Δεν το ξέρω αυτό. Στείλε πμ μην βγούμε εκτος θέματος. :D
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ωραία
μιά φορά που είναι νηστική-κόψε χορταράκια απο εκεί που τα τρώει συνήθως και βάλτα στο πιάτο της
κάνε και την ρουτίνα ίδια (όπως κάθε φορά που την ταίζεις) και πές μας αντιδράσεις
 




Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ο σκύλος δεν τρώει τα χόρτα ολόκληρα αλλά μόνο τις άκρες!
Και συνηθως (τα δικα μου) οταν τρωνε τις ακρουλες των χορτων μετα κανουν εμετο.

Τελικα τι ισχυει οτι τρωνε τα χορτα επιτηδες για να ξερασουν η αφου ξερασουν τρωνε χορτα οεοοο?
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Τώρα θα σας κάνω το γρίφο ακόμη πιο πολύπλοκο...:rolleyes: Η Κάρλα όχι μόνο τρώει χόρτα, αλλά διαλέγει τα ραδίκια. Αν πάμε κάπου με πληθώρα χόρτου, π.χ. Βασιλικά Κτήματα, διαλέγει και τσιμπάει - δεν τρώει ό,τι κι ό,τι...
Άρα διαλέγει και γεύση?
 






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αν αξιολογήσουμε ότι ενώ μασουλάνε πετάνε έξω ότι δεν τους αρέσει....άρα έχουν γευση
εμένα σε κάποια φάση που προσπάθησα να την πείσω να φάει Arden αντί για Royal τις ανακάτευα και καθόταν το παλιοθύληκο και όπως μασούλαγε πέταγε έξω την Arden
έκανα πολλά πειράματα μετρώντας ένα ένα τα κροκετάκια της Arden (μέχρι και 1 στα 10 έφτασα να βάζω) και ποτέ δεν έφαγε ούτε ένα
 


Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Αχ, να ξέρατε πόσες φορές έχω βρει φίκους κι άλλα φυτά στις γλάστρες, με φαγωμένα τα φύλλα τους :)

Και συνήθως, κάποιο από τα δύο έχει πρόβλημα με το στομάχι του, όταν παρατηρείται το φαινόμενο..
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Και εμένα η δική μου τα διάλεγε τα χόρτα...:maria::D
Πέρα απο την πλάκα..την είχα παρατηρήσει οτι έτρωγε κάτι λεπτά χορταράκια που μοιάζουν με γκαζόν..(είμαι άσχετη απο χόρτα όπως καταλάβατε!)
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ο μύθος "χόρτα σημαίνει εμετός" κακός καθιερώθηκε.
Είναι γεγονός ότι ο γκρίζος λύκος, αφρικανικός σκύλος, ντίνγκο κτλ τρώνε περιστασιακά γρασίδι.

Γρασίδι πολύ πιθανόν θα φάνε γιατί μπορεί να έχει κατουρίσει/αφοδεύσει κάποιο ζώο επάνω. Αν έχετε προσέξει συνήθως θα τσιμπίσουν απο τα πλατύφυλλα, δεν είναι τυχαίο αν σκέφτείτε ότι λόγο επιφάνειας θα προσκολλούντε σε αυτά διάφορα.
Πολλά σκυλιά μετά απο βροχή αρέσκονται να γλυφουν τα χόρτα.
Υπάρχουν σκυλιά που τους αρέσουν τα χόρτα. Τα δικά μου τρώνε μπόλικα λαχανικά, τα γουστάρουν. Δεν μου φαίνεται και τόσο περίεργο αν τα δω να δείχνουν ενδιαφέρον στα χορταράκια του πάρκου.

Οι λόγοι είναι πολλοί και πολυ πιο λογικά και σοβαρά απο το ότι τα τρώνε για να κάνουν εμετό. Συγγνώμη αλλα χθες πήγα και πήρα περίπου 2kg σπανάκι και ραδίκια για τα σκυλιά. Αυτά θα τα φάνε σε διάστημα 6-7 ημερών. Τέτοια ποσότητα πράσινου δεν θα τα πειράξει ενώ όταν τσιμπάνε το χορταράκι έξω θα τους προκαλέσει εμετό? Δεν σας ακούγεται λίγο "house wife tale"?
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Και εμένα η δική μου τα διάλεγε τα χόρτα...:maria::D
Πέρα απο την πλάκα..την είχα παρατηρήσει οτι έτρωγε κάτι λεπτά χορταράκια που μοιάζουν με γκαζόν..(είμαι άσχετη απο χόρτα όπως καταλάβατε!)
:D:D:D αγριάδα το λένε και το προτιμούν τα περισσότερα σκυλιά( και ο δικός μου φυσικά )και μάλιστα χωρίς να θέλει να κάνει εμετό:D:D και εγώ κατσίκι τον φωνάζω:D:D:D