Tasmanian Devil !!!!!! 53 ημερων


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
53 ημερών θα έπρεπε να είναι ακόμα με την μητέρα του καλό θα είναι να μην απομακρύνονται τα κουτάβια από την μητέρα τους και τα αδέλφια τους πριν γίνουν τουλάχιστον 2 μηνών. Εκεί η σκύλα μπορεί να εφαρμόσει όλες αυτές τις τεχνικές που λες εσύ χωρίς να δημιουργήσει προβλήματα στο κουτάβι.

Τώρα για να βοηθήσεις το κουτάβι σου θα πρέπει να βρεις μια τάξη με κουτάβια όπου και θα το κοινωνικοποιήσεις με άλλα σκυλάκια και ανθρώπους. Πάρε κατάλληλα κόκκαλά και παιχνίδια (kong) για αυτή την ηλικία και όταν σε δαγκώνει οδηγησέ τον σε αυτά που πρέπει και επιτρέπει να δαγκώνει, αν συνεχίσει αγνοησέ τον, αν συνεχίσει κλείσε τον στο κλουβί του (υποθέτω ότι το έχεις μάθει να μένει στο κλουβί) για μερικά λεπτά και μόλις ηρεμήσει άνοιξέ του.

Τα σβερκώματα και τα καρφώματα καλύτερα να τα αφήσουμε για αυτούς που ξέρουν δηλαδή την μάνα τους.:)

Κάνε τα παραπάνω και πες μας τι έγινε για να δούμε πως θα συνεχίσουμε...;):)
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Χωρις πλακα τωρα, με τα κλασσικα, αυστηρο ΜΗ, αδιαφορια για λιγο, επιβραβευση στην επιθυμητη συμπεριφορα και βλεπουμε.

Τωρα αν δεν τα καταφερω θα δουμε, αλλα για εκπαιδευτη απο τωρα, για κατσε, ειπαμε...

Γενικως δεν τα φοβαμαι τα σκυλια, (εκτος απ'τα κανις). :eek:
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
η εκπαίδευση rottaki αρχίζει από την στιγμή που θα φέρεις τον σκύλο στο σπίτι από τότε πρέπει να έχεις στον μυαλό σου πως θέλεις να είναι ο ενήλικος σκύλος σου και να τον οδηγείς σωστά να γίνει αυτό που θέλεις, αν τώρα εσύ ξέρεις πως να το κάνεις και δεν χρειάζεσαι βοήθεια κάνε το μόνος σου αλλά δεν έχεις κανίς... κατά τα άλλα κάθομαι...:)
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
lone wolf, ο ανθρωπος μου, μια χαρα θα τα παει, τωρα που αρχιζει και συνειδητοποιει πως δεν επιτρεπετε να με δαγκωνει κυλιεται μπροστα μου και γρυλλιζει, γιατιιι??

επισης εκει που παιζει με τα παιχνιδια του ξαφνικα τα παραταει και τρεχει καταπανω μου, ορμαει παιχνιδιαρικα δηλαδη.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
ρε rottaki έτσι όπως μου τα λες δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά τι εννοείς κυλλιέται και γρυλίζει? επίσης τα παρατάει όλα και τρέχει καταπάνω σου "παιχνιδιάρικα"???? πάρε ένα βίντεο και βάλε μας να σου εξηγήσουμε ότι μπορούμε γιατί στις περιγραφές δεν καταλαβαίνω και πολλά....:rolleyes:
 










rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
lone wolf
Προφανως η εκπαιδευση αρχιζει με τον ερχομο του στο σπιτι και προφανως πολλα πραγματα πρεπει ο ιδιοκτητης να ειναι ετοιμος να του τα μαθει.
Απλα στην επαρχια τα πραγματα οσον αφορα την εκπαιδευση ειναι πιο περιοσμενα και συγκεκριμενα, επειδη μιλησες για ταξη κουταβιων το λεω αυτο.

Θα δοκιμασω αυτα που μου ειπες αν και βλεπω πως ηδη με το ΜΗ κοβει το δαγκωμα μερα με τη μερα.

Το "για κατσε" δεν πηγαινε σε σενα αλλα στο denis.;)

Υ.Γ.denis
Ειδα μια καινουργια τεχνικη που εφαρμοζουν στα μικρα τους οι ψυλλοι, πολυ καλη!! Θα τη δοκιμασω....
 








kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αρχικό μήνυμα απο rottaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειδα μια καινουργια τεχνικη που εφαρμοζουν στα μικρα τους οι ψυλλοι, πολυ καλη!! Θα τη δοκιμασω....
Οι ψυλλοι???:)

Υπαρχει δηλαδη και ψυλλοεκπεδευτης???:p:p:maria::maria:
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Θεωρία του ψύλλου: τον βάζεις σε ένα κουτάκι κάθε φορά που πηδάει βρίσκει στο καπάκι μετά από λίγο για να μη χτυπάει μαθαίνει να πηδάει σε ένα συγκεκριμένο ύψος ακόμα και αν τον βγάλεις από το κουτάκι έχει μάθει πλέον να πηδάει σε αυτό το συγκεκριμένο ύψος παρόλο που μπορεί παραπάνω...:)
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Κατά τη γνωμη μου τη λύση παρέχει ο Cesar Millan, πέμπτος (δηλαδή φετινός) κύκλος, επεισόδιο οκτώ. Μόλις προβλήθηκε στην αμερικανική τηλεόραση. Γιατί? Διότι μιλάει με πεπειραμένη στην εκπαίδευση και την ανατροφή σκύλων όπως κι εσύ και όχι σε αρχάρια και επιπλέον λύνει το πρόβλημα. Σε συμβουλεύω να το δεις μήπως και πάρεις τίποτα ιδέες. Ο σκύλος του επεισοδίου λέγεται El Diablo. Ψάχνω να βρω link και μετά κοίταξε το mailbox σου για PM, αν θέλεις φυσικά να δεις το επεισόδιο.
 
Last edited:




rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Κατά τη γνωμη μου τη λύση παρέχει ο Cesar Millan, πέμπτος (δηλαδή φετινός) κύκλος, επεισόδιο οκτώ. Μόλις προβλήθηκε στην αμερικανική τηλεόραση. Γιατί? Διότι μιλάει με πεπειραμένη στην εκπαίδευση και την ανατροφή σκύλων όπως κι εσύ και όχι σε αρχάρια και επιπλέον λύνει το πρόβλημα. Σε συμβουλεύω να το δεις μήπως και πάρεις τίποτα ιδέες. Ο σκύλος του επεισοδίου λέγεται El Diablo. Ψάχνω να βρω link και μετά κοίταξε το mailbox σου για PM, αν θέλεις φυσικά να δεις το επεισόδιο.
Εχω κατεβασει ενα βιντεο με τον Millan σχετικο με ενα ενηλικο ροτ που επιτιθονταν στους επισκεπτες του σπιτιου, αν και ειναι στα ισπανικα δειχνει τι κανει ο εκπαιδευτεις για να διορθωσει την κατασταση, ξεκινανε τις βολτες οποτε καταλαβαινεις πως το σκυλι ειναι ακοινωνικοποιητο και του φοραει φιμωτρο και εκπαιδευτικη αλυσιδα για διορθωσεις.
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Εδώ βάλτο.
Αλλά ποιο είναι το πρόβλημα που πρέπει να λυθεί έχουμε καταλάβει ?
Δεν ξερω αν ειναι προβλημα, μαλλον περι φυσιολογικης συμπεριφορας ενος κουταβιου rottweiler και τροπους αντιμετωπισης του προκειται.;)