Taste Of The Wild (TOTW)


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ποια καταγγελία μου για ποια τροφή? Μετέφερα απλώς αυτά που μου είπε η Αμερικάνα κτηνίατρός μου για την Αμερική, δηλαδή ότι καμιά σκυλοτροφή δεν περνάει κτηνιατρικό έλεγχο, ούτε ελέγχεται από το FDA όπως γίνεται με τις ανθρώπινες. Αν διαβάσεις προσεκτικότερα τι έγραψα θα δεις ότι μίλησα για Αμερική και όχι για το τι γίνεται στην Ευρώπη αφού δεν το γνωρίζω. Η Αμερική πάντως δεν κάνει έλεγχο της Taste of the Wild. Ούτε καμιάς άλλης τροφής. Αν νομίζεις ότι κάνω λάθος βρες μου τη σελίδα ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ που το γράφει.

Προσωπικά τώρα πιστεύω ότι η Taste of the Wild που εισάγεται από την Αμερική στην Ελλάδα είναι πεταμένα λεφτά δεδομένης της εξωφρενικής τιμής της και φυσικά της οικονομικής κρίσης, οπότε θα συμβούλευα τα μέλη του φόρουμ να προτιμήσουν καλές ευρωπαϊκές και φθηνότερες τροφές. Αυτή είναι η γνώμη μου, ποσοστά δεν παίρνω από κανέναν και έχω κάθε δικαίωμα να τη φέρω. Εννοείται ότι δεν μπορώ να επιβάλω τη γνώμη μου σε κανέναν. Αλλά έχω κάθε δικαίωμα να τη φέρω, καθώς και να μεταφέρω ό,τι μου έχει πει η κτηνίατρος στην οποίαν πηγαίνω και που είναι εξαιρετική.

Να πω επίσης ότι η Taste of the Wild δεν πωλείται από τα μεγάλα πετσοπάδικα όπως το PetSmart ή το PetCo.
 
Last edited:


Liana

New Member
30 Νοεμβρίου 2010
2
0
Δεν εχω καταλαβει ακομα αν εισαι τοσο αφελης ή εχεις καποιο δολο. Το οτι μια τροφη δεν πωλειται σε μεγαλα pet shops δεν σημαινει καθολου μα καθολου οτι δεν ειναι καλη.Επισης ησουν αρκετα ξεκαθαρη οτι θα κανεις καταγγελια μεχρι και στο Υπουργειο Γεωργιας και θα ηθελα να το δω αυτο.Λοιπον ακου για να μαθαινεις και καλο ειναι οταν γραφουμε σε 1 φορουμ αυτα που γραφουμε να ειναι υπευθυνα και οχι οτι ναι. Το καθε συστατικο που θα χρησιμοποηθει σε μια οποιαδηποτε ξηρα τροφη περναει κτηνιατρικο ελεγχο ο ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ πρωτα και επειτα οταν θα κατασκευαστει θα περασει ελεγχο για την χημικη αναλυση του απο το USDA μετα και εφοσον η τροφη ειναι προς εξαγωγη, τοτε γινεται 3ος ελεγχος κτηνιατρικος στο τελωνειο της καθε χωρας που ανηκει στην Ε.Ε. και ειναι και ο πιο αυστηρος.Για αυτο και οι τροφες που εσυ θεωρεις καλες κατα τη γνωμη σου σεν μπορουν να εξαχθουν στην Ε.Ε. γιατι δεν συμμορφωνονται με τους κανονισμους - ομως γαι τις πολυεθνικες εταιρειες αυτο δεν ειναι προβλημα - γιατι κρατανε το brand name και τις κατασκευαζουνε φασον στην Ευρωπη σε οποιο εργοστασιο ειναι πιο φτηνο και φυσικα δεν εχουν καμμια σχεση με τις Αμερικανικες.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το ίδιο κείμενο ακριβώς χωρίς αναφορά στην ποιότητα του συνομιλητή μας θα προσέφερε την ίδια ακριβώς προσφορά στην συζήτηση πλήν μιάς επικείμενης έντασης.....:)

και το φόρουμ δεν είναι "ανακοίνωση στα ΜΜΕ"
χώρος συζήτησης είναι :)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το Αμερικανικό Υπουργείο Γεωργίας προφανώς. Γι' αυτό και έγραψα ότι δεν ξέρω τα ευρωπαϊκά. Προφανώς αν κάποιος στην Ευρώπη ισχυρίζεται ότι το Αμερικανικό Υπουργείο Γεωργίας και το FDA έχουν κάνει έλεγχο λέει ψέματα. Τέλος έγραψα επίσης ότι η κτηνίατρος του Μουφ μου είπε να προτιμώ τις τροφές που πουλάνε τα μεγάλα πετσοπάδικα. Οι τροφές των λεγόμενων μικρών εταιρειών, τουλάχιστον στην Αμερική όπου ζω και γνωρίζω τα εδώ, δεν έχουνε καλό distribution, ούτε πάντα καθαρά πάρε-δώσε. Το έγραψα κι αυτό και έφερα μάλιστα και παραδείγματα.

Η πετσοπού που έγραψε το ποστ στο οποίο απάντησα σήμερα και που προφανώς πουλάει αμερικανικά φύκια για μεταξωτές κορδέλλες προς 80 ευρώ (γνώμη μου αυτή και έχω δικαίωμα σ' αυτήν), αναφερότανε σαφώς σε επώνυμη καταγγελία στο ελληνικό Υπουργείο Γεωργίας. Οι αναφορές μου σε ποιότητα αφορούν πάντοτε τις τροφές και όχι τους ανθρώπους που τις πουλάνε όπως είναι νομίζω σαφές από το κείμενό μου. Είμαι δε σίγουρη ότι πολλοί παράγοντες καθορίζουν την εξωφρενική τιμή της Taste of the Wild στην Ελλάδα στους οποίους δεν αναφέρθηκα καν. Η τιμή όμως εξακολουθεί να είναι απαράδεκτα πιασοκωλική. :)
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
το ίδιο κείμενο ακριβώς χωρίς αναφορά στην ποιότητα του συνομιλητή μας θα προσέφερε την ίδια ακριβώς προσφορά στην συζήτηση πλήν μιάς επικείμενης έντασης.....:)
και το φόρουμ δεν είναι "ανακοίνωση στα ΜΜΕ"
χώρος συζήτησης είναι :)
Ακριβώς αυτό. Και να συμπληρώσω επίσης, απαυθυνόμενη στην αγαπητή liana, πως όποια εταιρεία θέλει να παίξει μπάλα στα social media (συμπεριλαμβανομένων και των fora) και να φροντίσει την ψηφιακή της φήμη, θα πρέπει να ακολουθεί μερικούς κανόνες ή αλλιώς good practices όπως λέμε και στο χωριό μας στην Αμερική (όλα αυτά τα βρίσκει κανείς εύκολα γκουγκλάροντας...). Πρώτος βασικός κανόνας είναι η επωνυμία και οι συστάσεις (εκπροσωπώ την εταιρεία τάδε υπό την ιδιότητα τάδε κλπ.). Δεύτερος βασικός κανόνας είναι αυτό που λέμε tone of voice, κοινώς το ύφος με το οποίο μιλάμε στο κοινό μας (και υποψηφίους ΠΕΛΑΤΕΣ) και το οποίο χτίζει ή γκρεμίζει την εικόνα μιας εταιρείας ή ενός προϊόντος.

Βασικά μαθήματα για κάποιον υπεύθυνο επικοινωνίας μιας εταιρείας... ;) Αν δεν ξέρουμε να το κάνουμε σωστά, το αναθέτουμε σε ειδικούς επί αμοιβή (κλέφτες θα γίνουν οι επικοινωνιολόγοι?)
 


foititarios

Member
16 Μαρτίου 2010
10
0
Επίσης πωλείται σε ένα πετ σοπ στην οδό Δημοκρατίας στο Νέο ψυχικό, κοντά στο Φάρο. Είδα λίγο τα συστατικά της και μου φάνηκε πραγματικά υπερβολική, δεν τρώω ούτε εγώ ψητό κρέας βίσωνα, συγγνώμη κιόλας, ας φάει κοτόπουλο και άλλα συμβατικά κρέατα ο σκύλος μου, όπως όλα τα σκυλιά του κόσμου. Πιστεύω πως θα είναι καλής ποιότητας, απλά υπερβολική και πανάκριβη.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Δεν εχω καταλαβει ακομα αν εισαι τοσο αφελης ή εχεις καποιο δολο. .
Συγγνωμη, αλλα διαβαζοντας αντιλαμβανομαι ότι αυτος που έχει δόλο είναι άλλος κι όχι η Sara.
Μιλαμε για μια σκυλοτροφη και ο καθενας μπορει να εκφερει την αποψη του.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Κοιτάξτε, στο Αμέρικα μένω, εδώ παράγονται πολλές από τις σκυλοτροφές που εισάγει η Ευρώπη και έχουν ξεσπάσει υπερβολικά πολλά σκάνδαλα τα τελευταία χρόνια σχετικά με αυτές. Και όχι μόνον αυτό, αλλά πέθαναν και πολλοί σκύλοι απ' αυτό, πράγμα που λύπησε πολλούς ιδιοκτήτες. Ένα γκούγκλιασμα θα σας πει περισσότερα. Εγώ τις πληροφορίες μου τις παίρνω από την κτηνίατρό μου που είναι πάρα πολύ καλή. Τις συγκεκριμένες μου τις έδωσε την εποχή που είχα μόλις αλλάξει το Μουφ από Chicken Soup for the Pet Lover's Soul σε Taste of the Wild. Και όχι μόνο μου έδωσε πληροφορίες αλλά μου τα 'ψαλε κιόλας διότι διάβαζα κι εγώ τις λίστες του Whole Dog Journal που προωθούσε διάφορες μικρές εταιρείες, ενώ μου τεκμηρίωσε τα όσα μου είπε και τόνισε τα περί έλλειψης ελέγχου στην Αμερική. Εξεπλάγην πραγματικά όταν μου το είπε. Και όχι, δεν προσπαθούσε η γυναίκα να μου πουλήσει τίποτα, μάλιστα μου είπε να πάω στις μεγάλες αλυσίδες που αν και δεν ελέγχονται από το FDA, ελέγχονται τρομερά από τις υπηρεσίες προστασίας καταναλωτών ακόμα κι αν αυτές δεν ελέγχουν τις τροφές. Και προφανώς δεν τα χώνουν στους κτηνιάτρους. Για έναν καταναλωτή είναι απείρως ευκολότερο να κυνηγήσει το PetSmart ή το PetCo, παρά τους μπαγαπόντηδες τύπου π.χ. Evanger.

Και εν κατακλείδι: εγώ μεταφέρω τι γίνεται στο Αμέρικα με τις αμερικάνικες τροφές. Επομένως μην πυροβολείτε τον πιανίστα ή don't shoot the messenger ως λένε και οι ντόπιοι ιθαγενείς. :)