Taste Of The Wild (TOTW)


Babinos85

Well-Known Member
24 Φεβρουαρίου 2010
52
0
Παιδια πριν πω οτιδηποτε θελω να γνωριζω αν καποιος εχει δοκιμασει την συγκεκριμενη τροφη και αν ναι τι αποψη εχει και γενικα οσοι γνωριζετε σχετικα με τροφες αν την θεωρειται καλη η οχι...Στο Dogfoodanalysis την εχουν σαν 6στερη ξηρα τροφη....
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εχω ακούσει πολλά καλά λόγια, βλέπωντας τα συστατικά επίσης φαίνεται πάρα πολύ καλή, δυστυχώς δεν την έχω δοκιμάσει γιατί εδώ δεν υπάρχει στην αγορά και δεν έχω καμία εμπειρία με τη συγκεκριμένη τροφή...
 


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Babinos85 την έχεις βρει τη συγκεκριμένη τροφή εδώ στην Ελλάδα? Δύσκολα θα βρεις κάποιον να την έχει δοκιμάσει καθώς, σε περίπτωση που πωλείται, μάλλον είναι πρόσφατη η εισαγωγή της. Εγώ πάντως δεν την έχω δει πουθενά.

Σε φόρουμ του εξωτερικού πάντως, διάβασα πολύ καλά σχόλια, αλλά και το ότι η εταιρία στο παρελθόν ανακάλεσε κάποιες άλλες τροφές της (αλλά όχι την taste of the wild).
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σε φόρουμ του εξωτερικού πάντως, διάβασα πολύ καλά σχόλια, αλλά και το ότι η εταιρία στο παρελθόν ανακάλεσε κάποιες άλλες τροφές της (αλλά όχι την taste of the wild).
Αυτό το θεωρώ καλό. Σημαίνει πως τουλάχιστον κάποιος έλεγχος γίνεται.
 


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Εχω καταληξει σ αυτην την τροφη τους τελευταιους 6 μηνες......και εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος!Εχω δοκιμασει πολλες πριν καταληξω σ αυτη μεταξυ των οποιων Acana,Orijen κλπ

Την βρισκω στο κεντρο της Αθηνας στην οδο Μουστοξυδη (καθετος δρομος της Λ.Αλεξανδρας) σ ενα μικρο pet shop!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Η τροφή αυτή είναι αμερικάνικη και δεν είναι καλή. Την προώθησε αρχικά το Whole Dog Journal που είναι ένα ιδιωτικό newsletter που αρκετοί είχαν κηρύξει τις κριτικές που είχε γράψει για σκυλοτροφές ως το χρυσό κανόνα. Αγόρασα λοιπόν την Taste of the Wild για το Μουφ και η κτηνίατρος του, που ΔΕΝ προσπαθούσε να μου πουλήσει απολύτως τίποτα και ΔΕΝ κάνει δυσφήμιση προϊόντων παρά προειδοποιεί αν έχει ποτέ υπαρξει πρόβλημα με αυτές, όχι μόνον με απέτρεψε από να τη δίνω στο Μουφ, αλλά με υποχρέωσε να την σταματήσω αμέσως και να αλλάξω. Η τροφή αυτή έχει αποσυρθεί μια φορά στο παρελθόν ως επικίνδυνη και επίσης την απέσυραν άλλη μια φορά πολύ πρόσφατα. Δε γίνεται δε κανένας απολύτως έλεγχος για το αν είναι κατάλληλη για ζώα. Θα σε συμβούλευα έντονα να μην την αγοράσεις. Επίσης οι κτηνίατροι με τους οποίους έχω μιλήσειείαν ότι το Whole Dog Journal είναι απλώς μόδα ανισορρόπων και να το αποφεύγω.
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Άστο, μην το κάνεις. Δεν έχει πολυπιάσει εδώ και μετά το τελευταίο σκάνδαλο της εταιρείας προσπαθούν φαίνεται ως συνηθίζουν καμιά φορά διάφορες αμερικανικές εταιρείες με κακά προϊόντα να την προωθήσουν σε Ευρωπαίους που δεν γνωρίζουν ζητώντας υπέρογκα ποσά γι' αυτήν. Εδώ στοιχίζει 32 δολλάρια τα 15 κιλά και δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να ζητάνε 80 ευρώ. Πρόκειται για αισχροκέρδεια διότι χάσανε πολλά λεφτά στην Αμερική με το σκάνδαλο και θέλουν να βγάλουν τη χασούρα έτσι. Κανένα αμερικανικό προϊόν εξαγωγής δεν έχει τόση μεγάλη διαφορά στην τιμή με Ευρώπη, οπότε προσέχετε διότι κάτι δεν πάει καλά.
 




Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Προσωπικα πιστευω πως δεν βγαζεις ακρη οποια κ αν επιλεξεις!Στη συγκεκριμενη κατεληξα ψαχνοντας για μια καλη grain free τροφη.Την χρησιμοποιει εδω κ 1 χρονο κολλητος φιλος μου κ εχει μεινει κ αυτος απολυτα ευχαριστημενος!Εγω εμεινα σ αυτη διοτι εχω ιδιαιτερα προβληματα με το φαγητο.....δεν τρωγανε τπτ απολυτως!Ουτε BARF(την οποια ακολουθουσα χρονια σε προηγουμενα σκυλια μου).....ουτε ενα καρο αλλες εταιριες!Τελευταια με τις ιστοριες που ειχαμε με τους ιδιοκτητες φορτηγων και τις κινητοποιησεις τους εφτασα στο να μιλιησω με τον αντιπροσωπο της TOTW ο οποιος με διαβεβαιωσε πως ειναι η μοναδικη τροφη που ερχεται Ελλαδα και περναει πληρη κτηνιατρικο ελεγχο στα τελωνεια πριν βγει στο εμποριο!Για αυτο το λεω.....δεν βγαινει ακρη!
 
Last edited:






Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ναι και οι κτηνίατροι που ρώτησα όλοι λένε ότι το grain-free είναι λάθος και η τελευταία αμερικανική μούρλα. Προσέχετε και πραγματικά, μην αγοράζετε την τροφή. Πολλά από αυτά ξεκινάνε από μόδες και είναι επικίνδυνα. Επίσης η συγκεκριμένη τροφή έχει αποσυρθεί ΔΥΟ φορές. Τα περί κτηνιατρικού ελέγχου που περνάει η τροφή είναι ψέμματα. Αν περνάει στην Ελλάδα θα πρέπει να έχει τη σφραγίδα της ΕΕ. Στην Αμερική πάντως ΣΙΓΟΥΡΑ δεν περνάει και ευχαριστώ που μας είπες τι ισχυρίζεται η εταιρεία στην Ελλάδα ώστε να τους καταγγείλω αμέσως τώρα στο Better Business Bureau και το Υπουργείο Γεωργίας.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ναι και οι κτηνίατροι που ρώτησα όλοι λένε ότι το grain-free είναι λάθος και η τελευταία αμερικανική μούρλα.
Ωχ, θα τρελαθώωωω... τελικά τι πρέπει να τρώει ο σκύλος; Αν είναι να πάω να πάρω Fri(s)kis :p
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Όχι, ούτε αυτά είναι καλά. Μου είπαν μεγάλες εταιρείες που δουλεύουν χρόνια και έχουν κάποιον έλεγχο λόγω ιατρικής έρευνας. Γι' αυτό ξεκίνησα στο Μουφ την Pro Plan που είναι μέχρι τώρα η καλύτερη που του έχω δώσει. Ιδιαιτέρως μάλιστα πρέπει να αποφεύγονται οι λεγόμενες "οργανικές" που δεν είναι στην πραγματικότητα οργανικές. Υπάρχει λόγος που οι μεγάλες εταιρείες δεν έχουν βγάλει grain-free, αλλιώς δεν είναι χαζές.
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Berna, παρέα θα τρελαθούμε!

Κι η δικιά μου η κτηνίατρος μου λέει όταν ο σκύλος κάνει διάρροια από την Acana,
να του βάζω στο φαγητό μέσα All-Bran... (το οποίο και λειτουργεί!)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ε, φαίνεται ότι το στομάχι του δεν αντέχει την Acana το οποίο δε σημαίνει ότι η τροφή είναι κακή. Απλώς δεν ταιριάζει στο συγκεκριμένο σκύλο. Άλλαξέ του την και πάρε κάποια που του κάνει καλό. Ή δίνε του όντως All-Bran που σημαίνει ότι ο σκύλος σου χρειάζεται περισσότερο grain. Πάντως η κτηνίατρος του Μουφ μου τα 'ψαλε πέρσυ και ουσιαστικά μου είπε ότι κανείς δεν πρέπει να μιλάει αν δεν είναι κτηνίατρος και δεν έχει δει τις ιατρικές μελέτες. Οπότε σας μεταφέρω τι μου είπε αφού ούτε εγώ είμαι κτηνίατρος αλλά πάντα όταν έκανα ό,τι μου έλεγε με το Μουφ, όλα πήγαιναν καλά.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Η Αμερικάνικη έκδοση της Pro Plan διαφέρει από την Ευρωπαϊκή.

Αμερικάνικη

All Life Stages Chicken & Rice Formula
Chicken, brewers rice, whole grain wheat, poultry by-product meal (natural source of glucosamine), corn gluten meal, whole grain corn, animal fat preserved with mixed-tocopherols (form of Vitamin E), corn bran, fish meal (natural source of glucosamine), animal digest, dried egg product, calcium phosphate, salt, potassium chloride, calcium carbonate, Vitamin E supplement, choline chloride, zinc sulfate, ferrous sulfate, L-ascorbyl-2-polyphosphate (source of Vitamin C), manganese sulfate, niacin, Vitamin A supplement, calcium pantothenate, thiamine mononitrate, copper sulfate, riboflavin supplement, Vitamin B-12 supplement, pyridoxine hydrochloride, garlic oil, folic acid, Vitamin D-3 supplement, calcium iodate, biotin, menadione sodium bisulfite complex (source of Vitamin K activity), sodium selenite.
R-4484
Ευρωπαϊκή

PRO PLAN DOG ADULT ORIGINAL CHICKEN & RICE
Chicken (20%), Rice (15%), Maize, Dehydrated poultry protein, Maize gluten, Wheat, Animal fat (Preserved with mixed tocopherols), Digest, Beet pulp, Fish oil, Dried egg, Yeast, Calcium phosphate, Potassium chloride, Sodium chloride, Calcium carbonate, Minerals.
Αρα οι BARFers δεν κάνουν καλά που δεν δίνουν καλαμπόκια σιτάρι, κλπ στα σκυλιά; Αλήθεια, αν ο σκύλος δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τις φυτικές προτεϊνες καλύτερα από τις ζωτικές, γιατί να δίνουμε καλαμπόκια;
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Οι Αμερικανοί BARFers νομίζω δίνουν και λαχανικά στους σκύλους τους. Θα ρωτήσω την επόμενη φορά που θα δω κανέναν τους στο σκυλόπαρκο. Προσωπικά πιστεύω ότι εφόσον ο σκύλος σίγουρα χρειάζεται ορισμένα συστατικά και οι κτηνίατροι που έχω συμβουλευτεί το λένε, δεν πρόκειται να παίξω με τη διατροφή του, οπότε του παίρνω μια καλή σκυλοτροφή. Τον έχω πάντως δει να βοσκάει κανονικά τη στιγμή που δεν τον έβαλα να το κάνει, άρα τα θέλει και τα φυτά του, όπως φαντάζομαι και άλλοι σκύλοι.

Η ευρωπαϊκή Pro Plan φαίνεται είναι αμερικανικό "ξεφόρτωμα" των τροφών που δεν είναι πλέον της μόδας εδώ. Πρόσφατα έγινε ντόρος για τη χονδροϊτίνη και γλυκοσαμίνη που αρχίσανε να την προσθέτουνε (και το Μουφ τις χρειάζεται επειγόντως λόγω δυσπλασίας) και επίσης είναι μόδα και η υψηλή πρωτεΐνη. Αφού λοιπόν δεν είναι επικίνδυνη για το σκύλο, η Purina που βγάζει την Pro Plan, αύξησε εδώ την πρωτεΐνη από 20 σε 26% και πουλάει την παλιά της φόρμουλα με πρωτεΐνη της τάξης των 20% στην Ευρώπη. Για να προσελκύσει δε τους ιδιοκτήτες έχει προσθέσει αναγνωρίσιμο "σκισμένο" κοτόπουλο. Κάπως πρέπει να συναγωνιστεί βέβαια τις τρελλο-εταιρείες με τις μόδες τους, αλλά από την άλλη έχει καλυτερέψει κατά τη γνώμη μου την τροφή εδώ, ενώ η ευρωπαϊκή δεν είναι κακή.

Η λύση μάλλον είναι να βρείτε πολύ καλές ευρωπαϊκές τροφές που θα είναι μάλλον και φτηνότερες.
 
Last edited: