THESSALONIKI CANINE SOCIETY - CACIB 14 & 15 SEPTEM






ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
καλημερα... επειδη δεν εχω παει ποτε σε τετοιο event θελω να παω χωρις τον σκυλακο,απλα να δω και να χαρω...εχει καποια τιμη εισοδου ? η ειναι δωρεαν... σορι αν ειναι χαζο που το ρωταω..
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
καλημερα... επειδη δεν εχω παει ποτε σε τετοιο event θελω να παω χωρις τον σκυλακο,απλα να δω και να χαρω...εχει καποια τιμη εισοδου ? η ειναι δωρεαν... σορι αν ειναι χαζο που το ρωταω..
Είναι δωρεάν φυσικότατα!!!

Μάλιστα τον Ιούνιο η οργάνωση ήταν άψογη!Μέχρι και υπεύθυνο για να στοιχίζει τα αυτοκίνητα είχαν. Πολύ καλό parking,άνετος χώρος!
Οι στίβοι δεν μου άρεσαν αλλά οκ!

Η είσοδος βρίσκεται ακριβώς απέναντι από το Praktiker!
 




nikalias

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
256
3
Γλάρισα
Πάλι καλά που δεν χρωστάω μαθήματα :rolleyes: . Θα ήμαστε εκεί εκτός απροόπτου . Τον Ιούνιο ήταν αρκετά καλά . Το μόνο κακό ήταν πως δεν είχαν βγάλει πρόγραμμα [ με ώρες στο περίπου ] . Δηλαδή εγώ έπρεπε να ξυπνήσω από της 7 το πρωί και να είμαι εκεί στις 8.30 όπως μου είχαν πει για να περιμένω μέχρι το απόγεμα να δω τη φυλή που με ενδιαφέρει ; Προφανώς , γίνετε για να τραβήξουν κόσμο αλλά γι'αυτούς που ίσως είναι απασχολημένοι εκείνες τις μέρες ένα πρόγραμμα δεν θα έβλαπτε .
 




PrincePapillon

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
142
1
11
Καλημέρες! Πήγαμε στην έκθεση μορφολογίας με τον Prince και χτες πήραμε μέρος! Κερδίσαμε κάτι αλλά όχι κύπελλο, 2 χαρτιά μας έδωσαν και μου είπαν δεν έχουν χρόνο να μου εξηγήσουν και να ψάξω να διαβάσω μόνη μου να μάθω τι είναι.
Που υπάρχουν άρθρα που να εξηγούν αναλυτικά τα βραβεία κλπ?
Googlαρα δεν βρήκα τίποτα σχετικό!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
χαχα...ωραίοι...!!!

Συγχαρητήρια για τον σκυλάκο σου, έστω και για την συμμετοχή.

Τι γράφουν πάνω τα "χαρτιά"; CAC πχ; ή κάτι τέτοιο;

Για ρίξε μια ματιά, μπας και δεις κάτι γνώριμο :)


[h=3]CAC, CACIB & λοιποί όροι - super [/h]
 


chitchy

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
329
1
Πάτρα
Χαχαχα!!!
Συγχαρητηρια για τον σκυλακο σου!
Κι εμεις πηραμε χαρτακια στη Σαλονικα και γιναμε και champion Ελλαδος!\\:D/
Πηραμε και κυπελακια!
1ο καλυτερο ομαδας 3 και 4ο best in show το Σαββατο και την Κυριακη 2ο στην ομ.3!

Ειμαστε πολυ χαρουμενοι......τωρα του κανουμε μασαζ στην ραχη να ξεπιαστει απ'τον αγωνα:p
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Είσαι κι εσύ ενοχλητικός πάντως!...Ακούς εκεί να σου εξηγήσουν!...Μπορούν να σου εξηγήσουν πριν την έκθεση πως μπορείς να πληρώσεις, αναλυτικότατα. Πόσα λεφτά, σε ποια τράπεζα, μέχρι πότε...:D

Το ότι εσύ "Γιάννης πας, Γιάννης έρχεσαι" δε τους ενδιαφέρει...:D

Έχεις κι εσύ το μεριδιάκι σου της ευθύνης βέβαια (πέρα από την πλάκα) αλλά θα έπρεπε κάποιος και κάπως να μπορεί να εξηγεί στους πρωτάρηδες εκθέτες και πολύ περισσότερο στους επισκέπτες, τι είναι αυτό που κάνουν και αυτό που βλέπουν.

Πως διαμαρτύρεσαι για τον ανενημέρωτο κυνόφιλο την στιγμή που δεν κάνεις τίποτα για να τον ενημερώσεις;

Είμαστε μια χώρα που η κυνοφιλία δεν είναι ιδιαίτερα ανεπτυγμένη και ακόμα πιο "υπανάπτυκτη" είναι η "οργανωμένη κυνοφιλία" των εκθέσεων, των κυναθλημάτων, κλπ. Θα έπρεπε λοιπόν οι εκθέσεις να έχουν έναν πιο ενημερωτικό και εκπαιδευτικό χαρακτήρα και όχι απλά να είναι μια συνάντηση για να μοιραστούμε κανά CAC και να πάμε σπίτια μας.

Εξάλλου, δεν είναι και τόσες πολλές οι συμμετοχές ώστε να μη προλαβαίνουν με τίποτα. Μα και πολλές να ήταν, με καλή οργάνωση και προετοιμασία όλα γίνονται.

Ένα ενημερωτικό φυλλάδιο, μια γραμματεία καλά στελεχωμένη και με όρεξη, εκτροφείς συγκεντρωμένοι σε συγκεκριμένο σημείο για να τους βρίσκουν οι ενδιαφερόμενοι, δωρεάν περίπτερα σε Ομίλους Φυλών ή Εργασίας Ή Σπορ, βοηθοί στίβου που θα μεταφράζουν και θα "φωνάζουν" τις κρίσεις (έστω στο "Καλύτερο Φυλής" ή τις Ομάδες) και άλλα που θα μπορούσαμε να σκεφτούμε.

Τα είπα (πάλι) και "ξαλάφρωσα"...Άντε και του χρόνου! :D
 


chitchy

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
329
1
Πάτρα
Ενα σωρο εκτροφεις ειχε,αν ρωτουσε ολο και καποιος θα του/της εξηγουσε.
Δεν ειναι και ευκολη δουλεια να εξηγησεις σε καποιον που δεν ξερει πως πανε οι διακρισεις...εγω στον φιλο μου εχω εξηγησει 50 φορες κι ακομα τα μπερδευει....

Οσο θα περνει μερος στις εκθεσεις ο Prince τοσο θα τις γνωριζει....
Δεν ειναι δα και τοσο ασχημα.Εγω τη θεωρω μια πολυ ωραια κουραστικη μεν διαδικασια που σου δινει την ευκαιρια να δεις και τι αξιζει ο σκυλο σου απο μορφολογικης αποψης.Γιατι κακα τα ψεματα ενας σκυλος που προοριζεται για εκτροφη θα πρεπει εκτος απο υγειης και σωστος χαρακτηρας να ειναι και μορφολογικα "αψογος"!

Και ο χαμος δεν γινεται μονο στις ελληνικες εκθεσεις μην ξεφτιλιζουμε οτιδηποτε ελληνικο...
Και εμεπιριες απο εκθεσεις του εξωτερικου που εχω ή απλα εχω ακουστα δεν ειναι ολα τελεια οργανωμενα και πανε μελι-γαλα....
Παντου υπαρχει "το κατι" που θα την χαλασει σε καποιον επισκεπτη ή εκθετη...
 


PrincePapillon

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
142
1
11
Παιδιά συγχαρητήρια σε αυτούς που κέρδισαν και σε αυτούς που δεν κέρδισαν!
Η εμπειρία είναι που μετράει!
Καλέ είμαστε C.A.C.J. και B.O.B.!!!
Απίστευτο!!! Αχ το αγοράκι μου το μικρό!
Πάντως να γκρινιάξω κι εγώ λίγο...
-Το πάτωμα ήταν απαράδεκτο για να μικρόσωμα σκυλάκια, όλο πευκοβελόνες-χώματα-αγκάθια..
-Η ταλαιπωρία όλων μας απίστευτη δεδομένου ότι σηκωθήκαμε από τις 7 να ετοιμαστούμε να πάμε και διαγωνιστήκαμε 3 παρά το μεσημέρι.. Στη συνέχεια μας έδωσαν 2 χαρτιά και είπανε ότι 4-5 το απόγευμα να ξαναπάμε στον ίδιο στοίβο να πάρουμε 2 φορές ακόμη συμμετοχή στους τελικούς.. Δεν απομακρυνθήκαμε λοιπόν ήμασταν σε ετοιμότητα και οι τελικοί ξεκίνησαν στις 7:30.. Διαγωνιστήκαμε και στις 9 τελειώσαμε και φύγαμε και είχε ακόμη μέλλον μιας και στο τραπέζι υπήρχαν πολλά ακόμη κύπελλα. Τρελή αναμονή, καήκαμε και αφυδατωθήκαμε από τον ήλιο, ορθοστασία τις περισσότερες ώρες, νυστικός, διψασμένος και άϋπνος ο σκύλος-το ίδιο και εμείς...
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Συμφωνώ πως οι εκθέσεις σκύλων δεν είναι κβαντομηχανική. Σίγουρα αν κάποιος πάει 2-3 φορές κάτι θα καταλάβει, ειδικά αν πάει ως εκθέτης. Υπάρχουν όμως και οι επισκέπτες αλλά και κάποιοι πρωτάρηδες εκθέτες, που επειδή κανείς δεν τους εξήγησε τι βλέπουν και τι κάνουν, αποφάσισαν πως δεν τους ενδιαφέρει και δεν ξαναήρθαν.

Επίσης, πολλοί που ξαναπήγαν ή πάνε δεν γνωρίζουν την πραγματική έννοια μιας έκθεσης μορφολογίας και την σημασία της (που δεν είναι "καλλιστεία", δεν είναι συλλογή βραβείων για να ανεβαίνει η εμπορική αξία του σκύλου, κ.α.).

Ο χαμός γίνεται και σε άλλες χώρες αλλά αυτό δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία για την δική μας απραξία και αδιαφορία. Επίσης, όσο πιο προηγμένη κυνολογικά η χώρα τόσο λιγότερος "χαμός" και μιλώ για βασικά πράγματα (εξάλλου, άλλο να έχεις 50 εκθέσεις το χρόνο και άλλο 5).

Αυτά για το ενημερωτικό κομμάτι που θα ήθελα από τις εκθέσεις...Για το εκτροφικό τώρα κομμάτι και το πόσο, πως και πότε οι εκθέσεις μορφολογίας εξυπηρετούν (και υπηρετούν) την σωστή εκτροφή είναι ένα διαφορετικό και πολύ μεγάλο κεφάλαιο που αν θες ευχαρίστως συζητάμε σε άλλο θέμα.
 


chitchy

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
329
1
Πάτρα
Παιδιά συγχαρητήρια σε αυτούς που κέρδισαν και σε αυτούς που δεν κέρδισαν!
Η εμπειρία είναι που μετράει!
Καλέ είμαστε C.A.C.J. και B.O.B.!!!
Απίστευτο!!! Αχ το αγοράκι μου το μικρό!
Πάντως να γκρινιάξω κι εγώ λίγο...
-Το πάτωμα ήταν απαράδεκτο για να μικρόσωμα σκυλάκια, όλο πευκοβελόνες-χώματα-αγκάθια..
-Η ταλαιπωρία όλων μας απίστευτη δεδομένου ότι σηκωθήκαμε από τις 7 να ετοιμαστούμε να πάμε και διαγωνιστήκαμε 3 παρά το μεσημέρι.. Στη συνέχεια μας έδωσαν 2 χαρτιά και είπανε ότι 4-5 το απόγευμα να ξαναπάμε στον ίδιο στοίβο να πάρουμε 2 φορές ακόμη συμμετοχή στους τελικούς.. Δεν απομακρυνθήκαμε λοιπόν ήμασταν σε ετοιμότητα και οι τελικοί ξεκίνησαν στις 7:30.. Διαγωνιστήκαμε και στις 9 τελειώσαμε και φύγαμε και είχε ακόμη μέλλον μιας και στο τραπέζι υπήρχαν πολλά ακόμη κύπελλα. Τρελή αναμονή, καήκαμε και αφυδατωθήκαμε από τον ήλιο, ορθοστασία τις περισσότερες ώρες, νυστικός, διψασμένος και άϋπνος ο σκύλος-το ίδιο και εμείς...
Wellcome to dogshows λοιπον!!!!
Μπραβο!Τα πηγατε υπεροχα!
Η ταλαιπωρια παντα θα υπαρχει ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες...Αλλα μπρος στα καλλη τι ειν'ο πονος:p
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Συνήθισέ το και στο εξής, εφόσον πλέον ξέρεις περίπου τις συνθήκες που επικρατούν, θα είσαστε περισσότερο υποψιασμένοι και προετοιμασμένοι :)
 


PrincePapillon

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
142
1
11
Πήγαμε τον Φεβρουάριο και τον Ιούνιο στις εκθέσεις μορφολογίας αλλά καμία σχέση με το να παίρνεις μέρος...
Τώρα τα είδα όλα από κοντά, τόσες λεπτομέρειες ενώ πριν ε σιγά ένα κύκλο κάνει περπατώντας ο σκύλος και εντάξει..
Πάντως πολύ χτένισμα έπεφτε σε μερικά σκυλιά... Άπειρα καλλυντικά σε σπρέϋ, σε αφρίζων μορφή, σε πούδρα, σε κρέμα, χτένες, χτενάκια, βούρτσες, βουρτσάκια τόσα μπιχλιμπίδια, ειδικά λουριά, τραπέζια χτενίσματος πω-πω... Εμείς ξυπόλυτοι στα αγκάθια πήγαμε.. Ένα μπάνιο 2 βουρτσιές και γεια σας!
Την επόμενη φορά θα είμαστε σούπερ εκπαιδευμένοι και σούπερ οργανωμένοι!
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
η οργανωση στην συγκεκριμμενη εκθεση ηταν καλυτερη απο την προηγουμενη φορα
και σαφως καλυτερη απο αρκετες εκθεσεις τις οποιες εχω επισκεφτει...
η κεντρικη γραμματεια... δεν εκλεισε ουτε αδειασε απο κοσμο όπου οποιος ηθελε απευθυνοταν και του απαντουσαν ευγενικα για οποιοδηποτε ζητημα...
ημουν ακριβως διπλα κι εβλεπα συνεχως κινηση..
τωρα στην γραμματεια στιβου η οποια με το ζορι ετρεχε και μοιραζε αμεσα κρισεις και κακ δεν νομιζω οτι θα περιμενε κανεις να απαντησει και σε λεπτομερειες κι αποριες....
γι αυτο αλλωστε υπαρχει η κεντρικη γραμματεια.
ηλιος ? ναι υπηρχε ηλιος στο στιβο μια και οι στιβοι ηταν αρκετα μεγαλοι και ικανοποιητικοι για ολες τις φυλες αυτο συνεπαγεται απουσια δενδρων στο στιβο αρα και σκιας...
οχι ομως οτι ο εκθεσιακος χωρος ηταν στον ηλιο... αμαρτια....
υπηρχε μπολικη σκια για ολους κι ακομα περισσοτερους....


τελος κι εμεις κερδισαμε ( akira sueno de la vida)
την πρωτη αλλα και την δευτερη μερα και την ειδικη ομαδος και την cacib
με cacj, best junior kai bob χ 4 συνολικα και τις 2 μερες... και η μικρη ειναι junior champion πλεον....
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU