To IQ των σκύλων


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Σύμφωνα με τον S. Coren, συγγραφέα του βιβλίου "The Intelligence of Dogs", σε ερευνα ειδικών που έγινε σχετικά με την εξυπνάδα των σκύλων.

Θέσεις 1 -10
Τα πιο έξυπνα σκυλιά


Που καταλαβαίνουν Νέες εντολές με λιγότερες απο 5 επαναλήψεις.
Υπακοή εντολής 85% ή καλύτερο.


1 Border Collie
2 Poodle
3 German Shepherd
4 Golden Retriever
5 Doberman Pinscher
6 Shetland Sheepdog
7 Labrador Retriever
8 Papillon
9 Rottweiler
10 Australian Cattle Dog


Θέσεις 70 -79
Τα λιγότερο έξυπνα σκυλιά


Νέες εντολές. Περισσότερες απο 80 με 100 επαναλήψεις.
Υπακοή εντολής 25% ή χειρότερα.

70 Shih Tzu
71 Basset Hound
72 Mastiff Beagle
73 Pekingese
74 Bloodhound
75 Borzoi
76 Chow Chow
77 Bulldog
78 Basenji
79 Afghan Hound
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
τα poodle δεν τα ειχα για να στροφαρουν....μπραβο!Λιζακι μην το παρεις προσωπικα:D
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εγω θα ορκιζομουν οτι τα μινι πινσερ ειναι τα πιο εξυπνα σκυλια του κοσμου.
Τουλαχιστον η δικια μου ετσι νομιζει :p
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
αυτο με τις 100 επαναληψεις για μια νεα εντολη, δεν το πιστευω με τιποτα..
και μυγα να εκπαιδευες, πιο γρηγορα θα τα μαθαινε:p
οσο για το θεμα μη εξυπναδας, παλι δεν πιστευω πως ειναι ετσι..κοιταξτε τις περισσοτερες "χαζες' φυλες..τι σχεση εχει το αφγαν με το κανις και το ροτβαιλερ και τα μπορζοι-μπασεντζι-τσοου τσοου ρε παιδια , με το γκολντεν ρητριβερ , γερμανικο ποιμενικο , ντομπερμαν??:maria:
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.169
2.992
ΑΤΤΙΚΗ
.....και τότε ακούστηκε μία κραυγή:
το πιόόόόόόόόόόόόόόόόόόόόόόόό έξυπνο και όόόόόόόόόόόόόόόόόρφο σκυλί είναι το δικό μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D:D:p:p:p:p:p:p:p
 




Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Μήπως κάποια σκυλιά δεν υπακούν τόσο εύκολα στις εντολές, όχι γιατί έχουν πιο χαμηλό IQ, αλλά επειδή μπορεί να έχουν πιο ισχυρό χαρακτήρα, και να μην δέχονται να τους επιβάλλονται οι άλλοι, που συνήθως αυτο δείχνει μεγάλο δεικτη IQ. Μπορεί να είναι πιο εγωιστικά σκυλιά, παιχνιδιάρικα κ.λ.π. Μπορεί να σκιέφτονται κιόλας ότι όσο πιο πολύ τους παιδευω τους ανθρώπους τοσο θα πιο πολύ να ασχολούνται με εμένα. Αλλο 5 φορές επανάληψη και άλλο 100 για κάθε εντολή. :)
 


mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
Νομιζω αυτο ειχε συζητηθει και την προηγουμενη φορα. Κατα ποσο δηλαδη τα κριτηρια της ερευνας δειχνουν την εξυπναδα ή απλως την υπακοη των σκυλιων και την θεληση να ευχαριστησουν το αφεντικο τους.

Κατα τη γνωμη μου ενα σκυλι που μετα απο 100 επαναληψεις υπακουει δεν ειναι χαζο. Eιναι προφανες οτι δεν θελει να υπακουσει και απλως μετα την 100στη φορα εχει σιχαθει τη φωνη σου και λεει ας το κανω μια φορα μηπως σκασει επιτελους:p
(και ναι δεν προκειται ποτε να δεχτω την εγκυροτητα ερευνας που δεν βγαζει το westie μου στην πρωτη δεκαδα:p)

Καλως ηρθες Lumpie:) Μπορεις να συστηθεις στην ενοτητα Νεο Μελος
 


TruthHunter

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2009
200
3
http://farm4.static.flickr.com/3031/2824917068_9d20d1f25e_b.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3197/2824081565_d35f8151d6_b.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3087/2824082565_b67573067f_b.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3035/2824082875_be8123a2d2_b.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3169/2824083915_0ec72ec0d1_b.jpg

Παρατηρήστε ότι είναι της άποψης πως το δικό του Μαλαμούτ μπορούσε να φοιτήσει στο Καίμπριτζ

ο συγγραφεύς είναι κάτοχος 2 Διδακτορικών.
 
Last edited:




TruthHunter

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2009
200
3
Είναι από αυτό το βιβλίο: Ian Dunbar, Ph.D., MRCVS "Η Συμπεριφορά του Σκύλου" εκδόσεις Βασδέκης
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
...
Τα πιο έξυπνα σκυλιά


Που καταλαβαίνουν Νέες εντολές με λιγότερες απο 5 επαναλήψεις.
Υπακοή εντολής 85% ή καλύτερο.
Αυτο τωρα τι σημαινει? Μαθαινουν την εντολη άψογα?
Ότι σε μισή ωρα εχουν περασει τη βασικη εκπαιδευση και πανε για παρακάτω?
Δεν το καταλαβαινω ή ειμαι πολυ κομπλεξικος για να δεχτω οτι μπορει να συμβει.
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Αυτο τωρα τι σημαινει? Μαθαινουν την εντολη άψογα?
Ότι σε μισή ωρα εχουν περασει τη βασικη εκπαιδευση και πανε για παρακάτω?
Δεν το καταλαβαινω ή ειμαι πολυ κομπλεξικος για να δεχτω οτι μπορει να συμβει.

Εξαρτάται ποια είναι η εντολη. Ο σκύλος μου πχ έμαθε να δίνει το χέρι του με τρεις επαναλήψεις. Εκτοτε υπακούει στη συγκεριμένη εντολή κατα 98%. :D

Αντίθετα, την εντολή "μαζί" του πήρε πολύ περισσότερο να τη μάθει και δεν υπακούει σε όλες τις συνθήκες......
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Τι θυμηθηκα διαβαζοντας το αρθρο.

Περυσι καναμε βολτα σε ένα δασος του Πηλιου. Η πινσερινα μας τριγυριζε γυρω μας χαρουμενη. Καποια στιγμη χαθηκαμε και ψαχναμε το δρομο στα τυφλά.

Η Ζηνα όταν ενοιωσε ότι χαθηκαμε και απελπιστηκαμε, βρηκε το δρομο, αρχισε να πηγαινει προς τα κει, μας γαυζιγε να την ακολουθησουμε και συντομα μας πηγε πισω στο αυτοκινητο.

Οποιος θελει το πιστευει. Όχι ότι απλα βρηκα το δρομο, πραγμα αστεια ευκολο γι αυτην, αλλά και ότι μας τον εδειξε.
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Ο σκύλος μου έμαθε το κάτσε με την 3η επανάληψη. Το κάτω με την 5η. Το έλα επίσης πολύ γρήγορα, κλπ...
Αυτό δεν σημαίνει ότι τα υπακούει κιόλας.. Ήταν αρκετά έξυπνος για να τα μάθει με πολύ λίγες επαναλήψεις(για να πάρει την κροκέτα) αλλά αφού τα έμαθε μετά έκρινε αυτός αν θα τα εκτελέσει ή όχι..
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Επισης, συμφωνα παλι με το αρθρο, θεωρουμε ότι η Ζηνα είναι τοσο εξυπνη που δεν χρειαζεται εκπαιδευση.
(Δεν λεω τη συνεχεια, ότι δηλαδη είναι τοσο εξυπνη που μας εκπαιδευει αυτή, γιατι δεν με συμφερει).

Το αποτελεσμα είναι ένα. Χαραμιζεται το σκυλι.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ο σκύλος μου έμαθε το κάτσε με την 3η επανάληψη. Το κάτω με την 5η. Το έλα επίσης πολύ γρήγορα, κλπ...
Αυτό δεν σημαίνει ότι τα υπακούει κιόλας.. Ήταν αρκετά έξυπνος για να τα μάθει με πολύ λίγες επαναλήψεις(για να πάρει την κροκέτα) αλλά αφού τα έμαθε μετά έκρινε αυτός αν θα τα εκτελέσει ή όχι..
Βρε scooby, κι εμεις αστραπαια τα μαθαμε. Δεν τα εκτελουμε ομως!!
Ή τα εκτελουμε επιλεκτικα.

Αυτο στην ουσια ρωτησα πριν. Τι σημαινει μαθαινω. Μαθαινω αλλά δεν εκτελω σημαινει μαθαινω?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη