zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Δεν ειναι εκεινη η καραμελα που ηταν μπεμπα, εξακολουθει να ειναι το ομορφοτερο λυκοσκυλοειδες του φορουμ ευκολα.
Αναμενουμε οπωσδηποτε λεπτομερειες μεχρι αηδιας για το κονσεπτ με το πρεσα, μην ξεχαστεις!
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Δεν ειναι εκεινη η καραμελα που ηταν μπεμπα, εξακολουθει να ειναι το ομορφοτερο λυκοσκυλοειδες του φορουμ ευκολα.
Αναμενουμε οπωσδηποτε λεπτομερειες μεχρι αηδιας για το κονσεπτ με το πρεσα, μην ξεχαστεις!
Χαχα ευχαριστώ Zenio !! Ειλικρινά όταν έρθει η ώρα σκέφτομαι να κάνω ένα θέμα , τύπου ντοκιμαντέρ , με εικόνες και βίντεο από τα ταξίδια , τα εκτροφεία και φυσικά τα σκυλιά σε ώρα εργασίας !! Θα επισκεπτω 3 χώρες όποτε θα εχουμε αρκετό υλικό !! Προς το παρών διαβάζω αρκετά και μελετάω για μερικές γραμμές αίματος που έχω καταλήξει , ώστε να εστιάσω περισσότερο εκεί που καλυπτομαι !!
 






ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
ρε παρτυανιμαλ παλι ταξιδια στα εξωτερικα
φιλοξενια σε εμενα η μικρη αλλιως θα σου κανω καταγγελια στην φιλοζωικη...τιμια πραγματα.
Χαχα την αφήνω στην πεθερά μου και κοιμάμαι ήσυχος , είναι η μόνη που δεν την φοβάται !! Τέλος τα πάρτυ Τάσο , θα πάω με την γυναίκα ταξίδι για να με αφήσει να πάρω πρέσα γιατί δεν της αρέσουν καθόλου χαχα
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua




lamb-angelo

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2012
106
99
39
κορυδαλλος
Πρωτον η γυναικα σου εχει γουστο γι'αυτο και δεν της αρεσουν....
Δευτερον εχεις Γ.Π και θα πας να παρεις τωρα πρεσα ρε Θανο????
αυτο ειναι ιεροσυλια ρε φιλε.....:cry::cry::(:confused::eek:
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Πρωτον η γυναικα σου εχει γουστο γι'αυτο και δεν της αρεσουν....
Δευτερον εχεις Γ.Π και θα πας να παρεις τωρα πρεσα ρε Θανο????
αυτο ειναι ιεροσυλια ρε φιλε.....:cry::cry::(:confused::eek:
Χαχα γεια σου Κίμωνα με το εργαλείο σου !!! Πάντα μου άρεσαν κάποια μολοσσοειδη σκυλιά και επειδή θεωρώ πως έχω ένα τυπικό δείγμα γ.π , θα ήθελα να γνωρίσω , να ζήσω κ με μια διαφορετική φυλή !! Να δω τις διαφορες τους σε διάφορους τομείς και να παντρέψω τα διαφορετικά χαρακτηριστικά τους !! Νομίζω θα έχει ενδιαφέρον ! Βέβαια πάλι πέφτω σε μια φυλή που έχει διαχωριστεί και θέλει αρκετό ψάξιμο κ μελέτη , αλλά έχω εμπειρία πλέον από την δικη μας !! Αν έρθεις Καλυμνο θα χαρώ να σε δω κ από κοντά !
 


lamb-angelo

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2012
106
99
39
κορυδαλλος
Χαχα γεια σου Κίμωνα με το εργαλείο σου !!! Πάντα μου άρεσαν κάποια μολοσσοειδη σκυλιά και επειδή θεωρώ πως έχω ένα τυπικό δείγμα γ.π , θα ήθελα να γνωρίσω , να ζήσω κ με μια διαφορετική φυλή !! Να δω τις διαφορες τους σε διάφορους τομείς και να παντρέψω τα διαφορετικά χαρακτηριστικά τους !! Νομίζω θα έχει ενδιαφέρον ! Βέβαια πάλι πέφτω σε μια φυλή που έχει διαχωριστεί και θέλει αρκετό ψάξιμο κ μελέτη , αλλά έχω εμπειρία πλέον από την δικη μας !! Αν έρθεις Καλυμνο θα χαρώ να σε δω κ από κοντά !
Παρασκευη βραδυ ταξιδευω απο πειραια...σαββατο πρωι θα ειμαι καλυμνο και θα κατσω μεχρι 24....κανονισε να πιουμε καφε-μπανιο....
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Παρασκευη βραδυ ταξιδευω απο πειραια...σαββατο πρωι θα ειμαι καλυμνο και θα κατσω μεχρι 24....κανονισε να πιουμε καφε-μπανιο....
Ωραία , θα σου στείλω μνμ πριν έρθω Καλυμνο !! Καλές διακοπές !!
 
  • Like
Reactions: lamb-angelo


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Καλημέρα κι από μένα.

Θα περιμένω και εγώ το θέμα. Στην δική μας περίπτωση τα πράγματα είναι ανάποδα. Τα λατρεύει η γυναίκα μου. Έχει πιάσει κολλητιλίκια με τον Ρουσίδη και έχει πάει βόλτα όλα τα σκυλιά του. Ασφαλώς και θα τους ξέρεις, εμείς κοιτούσαμε εδώ…

https://www.iremacurto.com/en/

http://carpatcan.com/

http://www.reygladiador.com/eng/

Η μικρή είναι πανέμορφη!!!

Καλή επιτυχία.
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Καλημέρα κι από μένα.

Θα περιμένω και εγώ το θέμα. Στην δική μας περίπτωση τα πράγματα είναι ανάποδα. Τα λατρεύει η γυναίκα μου. Έχει πιάσει κολλητιλίκια με τον Ρουσίδη και έχει πάει βόλτα όλα τα σκυλιά του. Ασφαλώς και θα τους ξέρεις, εμείς κοιτούσαμε εδώ…

https://www.iremacurto.com/en/

http://carpatcan.com/

http://www.reygladiador.com/eng/

Η μικρή είναι πανέμορφη!!!

Καλή επιτυχία.


Αντε ντέ... έχουμε στεγνώσει απο πρέσα στο φορουμ
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Εγώ για τα λυκοσκυλοειδή γενικά και τα ΓΠ ειδικότερα δεν τρελλαίνομαι. Παρ' όλα αυτά να σου ζήσει η κοπελλάρα, είναι όντως όμορφη.

Πετάγομαι απρόσκλητος για να πω την εξυπνάδα μου, μήπως και σε φέρω στον ίσιο δρόμο την ύστατη στιγμή !!

Τα πρέσσα είναι ουσιαστικά μπάντογκς (πιτ με μαστιφ). Μοιράζονται τα ίδια αίματα και καταγωγή με τα κάνε κόρσο. Εξαφανισμένα πριν το 1975, "ανασυστήθηκαν" με πολλές μείξεις λόγω εμπορικού ενδιαφέροντος. Δεν έχουν καμία σχέση με το όποιο παλιό καλό πρέσα.

Αντιγράφω από την ιστοσελίδα του Curto (ο οποίος μάλλον είναι ο σοβαρότερος εκτροφέας πρεσα) :

"With the prohibition of the fights around 1945, these dogs of presa also disappear. In 1975-6 the liking to the dogs of presa appears again, and in gradual way, by means of crossings with several imported canine breeds (English Bulldog, Neopolitan Mastiff, Bullmastiff, Mastiff, Great Dane, Bullterrier, American Staffordshire Terrier, Staffordshire Bull Terrier, American Pit Bull Terrier, Rhodesian Ridgeback, Spanish Mastiff) plus the Perro de Ganado Majorero -the dog of the land or livestock guarding dog of Gran Canaria no longer exist in those dates-, is developed the new Perro de Presa Canario.".

Τα ίδια θα δεις και σε άλλες πηγές. Φωτογραφίες πριν το 1975-82 παραπέμπουν το πολύ σε ποιμενικό - καμία σχέση με τη σημερινή εικόνα.

Οπότε, γιατί πρέσσα ; (άνοιξε το άλλο θέμα για να μη χαλάσουμε αυτό εδώ).
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
@PXM-DANBULL ευχαριστώ !!! Εχουμε πολύ πράγμα να συζητησουμε !!
@AGRIAN ευχαριστώ για την τοποθέτηση σου , κάθε άλλο παρα απρόσκλητος !! Έχεις δίκιο για το νέο θέμα !! Το σκεφτόμουν αλλιώς , αλλά μου άλλαξες γνώμη γιατί θεωρώ πως μια συζήτηση πριν την έρευνα -τελική απόφαση , μόνο καλό μπορεί να κάνει !!
@ISKENDER , έχεις απόλυτο δίκιο !!
Παιδιά , λογικά αύριο θα ανοίξω το θέμα , για να σας αναπτύξω τις σκέψεις που έχω στο μυαλό μου και τα αποτελέσματα της έρευνας που έχω κάνει μέχρι στιγμής ! Καλό βράδυ σε όλους !!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Χαχα την αφήνω στην πεθερά μου και κοιμάμαι ήσυχος , είναι η μόνη που δεν την φοβάται !! Τέλος τα πάρτυ Τάσο , θα πάω με την γυναίκα ταξίδι για να με αφήσει να πάρω πρέσα γιατί δεν της αρέσουν καθόλου χαχα
Κάτι ξέρει η γυναίκα :cool::p
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εργασιακό είναι μπρε, για εκθεσιακό;

Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται για γνήσιο. Ένας γνωστός μου που τα ξέρει όλα μου είχε πει ότι τα γνήσια γερμανικά ποιμενικα φαίνονται από την καμπούρα που έχουν στην μουσούδα.
Και εσένα δεν έχει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf