VALANEQ βοήθεια


mixos

Member
11 Δεκεμβρίου 2009
21
0
Γεια σας

Μάζεψα από το δρόμο ευτυχώς λίγο πριν αρχίσει να χαλάει ο καιρός και να κάνει πολύ κρύο, ένα μαϊμουδάκι που το μόνο που θέλει είναι αγάπη.

Επισυνάπτω φωτογραφίες. Η επίσκεψη στο γιατρό έδειξε γενικευμένη δεμοδήκωση, χαμηλό αιματοκρίτη, πολλά λευκά κτλ. Πυρετό δεν έχει. Κάτι άλλα τεστ αρνητικά βγήκαν. Είναι φανερά αδυνατισμένο. Εχει πολύ όρεξη για φαγητό αλλά μόλις τρώει 1 λεπτό μετά σφαδάζει, ο κτηνίατρος μου μίλησε για πιθανό έλκος.

Του δίνω zantac, ένα άλλο σιρόπι για το έλκος, vibramycin.

Θέλει μπάνιο 2-3 φορές την εβδομάδα με ένα ειδικό σαμπουάν που πήρα, όμως για την δεμοδήκωση (και εκεί είναι το ερώτημά μου) χρειάζεται VALANEQ με σταδιακή αύξηση της ποσότητας αλλά αυτό το φάρμακο όσοι ξέρετε δεν κάνει να το παίρνουν τα ΚΟΛΕΥ και τα συγγενικά είδη γιατί σε αυτά μπορεί να λειτουργήσει σαν φόλα λόγω τοξικότητας!

Μπορείτε να καταλάβετε αν είναι κόλευ? Ο κτηνίατρος δεν το είδε για κόλευ και δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω γιατί είναι πολύ καλός, όμως σε αυτές τις περιπτώσεις εγώ θα πονέσω ΑΝ συμβεί κάτι και όχι ο επαγγελματίας. Το μπάνιο με το σαμπουάν δεν βοηθά να βγει παλι τριχωμα? Υπαρχει εναλλακτικη με MILBEMAX αλλά τα 2.5 χάπια ανά ημέρα για 30 ημέρες κοστίζουν 300 ευρω!

Διατροφή μόνο με κονσέρβα μου είπε επίσης. Δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι άλλο.

Με το σιρόπι-ζαντάκ που δίνω φαίνεται να μην πονάει πια όταν τρώει.


Θέλω απόψεις, συμβουλές, γνώμες. Ευχαριστώ.

Υ/Γ
Φαίνεται νεαρό, έχει λευκά δόντια, το χρώμα των ούλων είναι όχι πολύ κόκκινο. Στα κόπρανά του διαγνώσαμε χόρτα που μάλλον τα τρώει λόγω του πόνου στην κοιλιά.

Στις φωτο φαίνεται πολύ αδυνατισμένο, τώρα έχει πάρει 1-2 κιλά με πολύ φαγητό που τρώει.

Ερώτηση: Για εμβόλιο είναι νωρίς? Πρέπει πρώτα να δυναμώσει? Χάπια σκουληκιών κτλ?

Επίσης ξέχασα να γράψω ότι έχει ομφαλοκύλη αν θυμάμαι καλά όπως το είπε ο γιατρός, τρύπα στο κάτω μέρος της κοιλιάς που χωράνε άνετα 2 δάκτυλα (φαίνεται σαν φούσκωμα στο κάτω μέρος του σώματος). Πότε συνιστάται θεραπεία-χειρουργείο ή δεν είναι απαραίτητο? Δημιουργεί πρόβλημα στην πέψη?
 

Attachments

Last edited:


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
:eek::( Δεν ξερω να σου απαντησω στις ερωτησεις σου απλα ηθελα να σου πω ΜΠΡΑΒΟ!!!!
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ !!!!!:D:D:D
ποιά ήταν η γνώμη του γιατρού για όλα αυτά τα προβλήματα?

σου έστειλα π.μ. για το ΜΙLΒΕΜΑΧ.
 




mixos

Member
11 Δεκεμβρίου 2009
21
0
ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ !!!!!:D:D:D
ποιά ήταν η γνώμη του γιατρού για όλα αυτά τα προβλήματα?

σου έστειλα π.μ. για το ΜΙLΒΕΜΑΧ.
Δεν φαίνεται να διατρέχει άμεσο κίνδυνο. Ο πόνος στην κοιλιά (έντονος και όταν πας να το πιάσεις από κάτω προς τα πάνω) κανονικά θέλει ακτινογραφίες κτλ, όμως τέτοια πράγματα για ζωάκια λίγο δύσκολο εδώ που μένω. Ενα κέντρο υπάρχει και δεν αφήνουν ζώα.
 




mixos

Member
11 Δεκεμβρίου 2009
21
0
Έχουμε εκτίμηση για την ηλικία του?
Ναι, 8-12 μηνων περιπου.

Απο το καθαρο (ασπρο) των δοντιων εως το μικρο μεγεθος του σωματος και την "παδικη" (μωρουδικη) συμπεριφορα του :)

Αυτο που με "εξιταρει" ειναι οτι ενα ζωακι πλεον λιγοτερο θα κινδυνευει απο τα αυτοκινητα, εχοντας μονιμη προστασια σε φυλαγμενο χωρο (μεγαλη αυλη), αφθονο φαγητο - νερο και εναν ανθρωπο να το κοιταει για οτι χρειαστει.

Η μεγαλυτερη ευτυχια θα ειναι να αρχισει να κουναει παλι την ουρα του, γιατι απο τις φωτο που εβαλα δεν μπορει να καταλαβει κανεις οτι ειναι κατατρεγμενο και κατατρομαγμενο προφανως απο συμπεριφορες ανθρωπων (αλλα και αλλων σκυλων). Αλλωστε η σωματικη του κατασταση προδιδει πολλα. Μια εβδομαδα ειμαστε μαζι, και ομως δεν φαινεται να μου δειχνει ακομη εμπιστοσυνη. Ισως στα ματια μου βλεπει (ακομη) εναν κακο ανθρωπο, ισως ο πονος στο στομαχι το κανει να μαζευεται. Αυτο θελω να αλλαξει, να αλλαξει σελιδα στην ζωη του ξεχνοντας οτι ασχημο εχει ζησει στο νεαρο της ηλικιας του.

Τα 2 ματια οταν σε κοιτανε...... λιωνεις.

Παρακαλω αν μπορειτε να προωθηστε τις φωτο σε καποιους γνωστους σας για μια αρχικη εκτιμηση αν μπορει αυτο να ειναι κολευ, ουτως ωστε να μην κανω καμια αποπειρα να του δωσω valaneq.
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Tι να σου πω βρε παιδί μου.... ιδέα δεν έχω για τα ερωτήματα σου, αλλά χαίρομαι πάρα πολύ που κάποιος το φροντίζει το πλασματάκι. Κι ευχομαι απο καρδιάς να το δούμε σ'ενα μήνα πεντάκαλα.

Δεν ξέρω που βρίσκεσαι, αλλά αν είναι οικονομικό το θέμα για το milbemax, φτιάξε μια σελίδα στο Facebook για το σκυλάκι και ζήτα βοήθεια. Νομίζω ότι ο κόσμος θα ενδιαφερθεί και θα βοηθήσει αμα το δει σ'αυτό το χάλι. Σου προτείνω να μη ζητήσεις λεφτά (πολύς κόσμος είναι επιφυλακτικός στο να δίνει χρήματα σε αγνώστους), αλλά να ζητήσεις κατευθείαν τα χάπια. Αν το κάνεις, πες μας να το προωθήσουμε κι εμείς μέσω Facebook.

Να'σαι καλά!
:)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μπράβο που το μάζεψες!!
Δεν μπορώ να πω ότι μοιάζει με Κόλλευ, αλλά και η κατάστασή του δεν βοηθάει ιδαίτερα να καταλάβεις τι ράτσες μπορεί να έχει μέσα του...
Πάντως εδώ http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=7134&highlight=valaneq επειδή δεν γνώριζαν τη ράτσα αυξήσαν σταδιακά την δόση για να ελέγχουν για τυχόν παρενέργειες!

Πάντως, όλα αυτά πρέπει να τα συζητήσεις με τον κτηνίατρο σου κυρίως!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Μονο με τεστ dna μπορείς να είσαι 100% σίγουρος σχετικά με το MDR1 γονίδιο, αλλά οι πιθανότητες να έχει την μετάλλαξη είναι μηδαμινές
 






sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Διαβάζοντας το θέμα μου ήρθε κατευθείαν στο μυαλό αυτή η ιστορία εδώ

Αξίζει τον κόπο να διαβάσεις όλες τις σελίδες για να δεις πως μπορεί κυριολεκτικά να μεταμορφώσει η αγάπη και η φροντίδα ένα τόσο αδύναμο πλάσμα.

Μπράβο σου, ελπίζω να πάνε όλα καλά με το μικράκι!
 


puppies

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2009
51
0
πραγματικά ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!
Σήμερα μπήκα στο ΚΑΖ και είδα όλα αυτά τα αδεσποτάκια..... !! μακάρι να υπήρχαν άνθρωποι σαν και εσένα
 


mixos

Member
11 Δεκεμβρίου 2009
21
0
Μονο με τεστ dna μπορείς να είσαι 100% σίγουρος σχετικά με το MDR1 γονίδιο, αλλά οι πιθανότητες να έχει την μετάλλαξη είναι μηδαμινές

Ευχαριστω για ολα τα posts. Σε αντιθεση με τον Εκτωρα της αλλης πανομοιοτυπης ιστοριας, εμενα ειναι κοριτσακι. Εκτωρινα? :)

Αλεξια, εννοεις οτι ειναι απιθανο να εχει παρενεργειες με το valaneq, και ετσι οπως βλεπεις την μουσουδα του, ή το ανάποδο?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
συγχαρητήρια.. μοιαζει περισσοτερο με λυκοσκυλακι παρά με κολλευ... παραυτα μόνο εξετασεις dna θα βοηθουσαν....
συζητησε με τον κτηνίατρο την πιθανότητα να του χορηγήσεις το φαρμακο από μικρή δοση και σιγα σιγα αυξανόμενο....
τα χαπια απο την στιγμή που έχει και προβλημα καλύτερα να μην τα ξεκινήσεις........αλλά πάλι ο κτηνίατρος έχει τον τελευταιο λογο
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Αλεξια, εννοεις οτι ειναι απιθανο να εχει παρενεργειες με το valaneq, και ετσι οπως βλεπεις την μουσουδα του, ή το ανάποδο?
Εννοώ οτι οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές να έχει παρενέργειες, και αν αρχίσετε τη θεραπεία σταδιακά δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα.
 


mixos

Member
11 Δεκεμβρίου 2009
21
0
Εννοώ οτι οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές να έχει παρενέργειες, και αν αρχίσετε τη θεραπεία σταδιακά δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα.

Συγνώμη που το "ψάχνω" πολύ, η δεμοδήκωση εκτός από μία κακή δερματική ασθένεια, επιφέρει άμεσο κίνδυνο για το σκυλάκι; Ρωτώ γιατί ενώ ήμουν σήμερα έτοιμος να δώσω την 1η δόση (0,12ml αναμεμειγμένο με σιρόπι κομπόστας), πάλι το ανέβαλα γιατί φοβάμαι.

Ομως ο βασικός λόγος είναι ότι προσπαθώ με την αγωγή που έχω από τον κτηνίατρο πρώτα να βελτιώσω την υγεία του και κατόπιν το εξωτερικό δέρμα (κι αυτό υγεία είναι φυσικά). Προφανώς έχει έλκος (πόνος στην κοιλιά μετά το φαγητό, όμως με τα φάρμακα που του δίνω πριν από αυτό πλέον δεν έχω ακούσει διαμαρτυρίες), έτσι του δίνω χάπια και σιρόπι γι αυτό, επίσης vibramycin για 21 ημέρες για τα ψηλά λευκά, χαμηλό αιματοκρίτη κτλ, και συχνά πυκνά μπάνιο με ένα ειδικό σαμπουάν.

Είναι λίγο πολλά όλα αυτά και για τον χρόνο που μπορώ να διαθέσω ημερησίως, θέλω πρώτα να τελειώσω με την "βασική" θεραπεία που προανέφερα και κατόπιν να μπω στην διαδικασία (και αρχικά τουλάχιστον ψυχολογική καταπίεση) των 30 ημερών για το valaneq.

Συνοψίζοντας, είναι επικίνδυνη η δεμοδήκωση άμεσα για την υγεία του; Να αναβάλω για λίγο την θεραπεία της για τα προηγούμενα που ανέφερα μια και ίσως θεραπευτεί και αυτό με τα συχνά μπάνια;