Vegan για σκύλους?


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Ποια αλλη οπτικη γωνια βρε συ;
Της παλαβομαρας; Αυτουνου μπορει κατι να εχει αλλαξει μεσα του και να κανει οτι κανει! Το σκυλο ή το παιδακι (γιατι δεν πιστευω ότι σε παιδι θα εδινε κρεας) τα ρώτησε αν κι αυτων άλλαξε κατι μεσα τους;
Αυτο ειναι κακοποίηση εστω και με τον μανδυα καποιας ιδεολογιας
Κοίτα, όπως ανέφερα δεν συμφωνώ νε την παραπάνω σκέψη για έναν και μονο λόγω. Ο σκύλος δεν έχει κρίση. Εγώ έχω 5 παιδιά. Από τα οποία το ενα νηστευει τα πάντα, κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα για 40 μέρες, ενα αλλο εχει κόψει τελείως το κρέας. Τα παιδιά έχουν δικη τους κρίση, και έχουν ΕΠΙΛΈΞΕΙ αυτόν τον τρόπο ζωής. Παιδιά είναι ακόμη, και μπορεί κάποτε να αλλάξουν μυαλά θα είναι όμως δικη τους επιλογή. Αυτό το φέρνω ως απάντηση επειδή εκανες τον παραλληλισμό ανάμεσα σε παιδιά και σκυλιά.

Τώρα όντως συμφωνούμε ότι στα σκυλιά είναι τελειως διαφορετικό, και προσωπικά το κατακρίνω. Πότε δεν θα επέλεγα να το κανω αυτί στο σκύλο μου. Αλλα πιστεύω πως έπρεπε να ακουστεί έστω και έμμεσα η άποψη ενος ανθρώπου , όπως τουλάχιστον την μετέφερε σε μένα, όπου ακολουθεί αυτόν τον τρόπο ζωής.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πάντως κι εγώ το βρίσκω ακραίο να κάνεις το παιδί σου ή τον σκύλο σου vegan. Kαι την γάτα επίσης. Βέβαια άκουσα και τον αντίλογο, γιατί δηλαδή οι κρεατοφάγοι που κάνουν και τα παιδιά τους κρεατοφάγους τα ρώτησαν;
Στην Ελλάδα η μόδα είναι σχετικά νέα αλλά σε άλλες χώρες που κρατάει χρόνια η κολώνια αυτή λένε ότι τα παιδιά vegan δεν αναπτύσονται στο φουλ των δυνατοτήτων τους. Αλλά δεν έχω υπόψη μου επιστημονικές μελέτες που να το υποστηρίζουν αυτό.
Στους ανθρώπους μην ξεχνάμε ότι άλλο vegan και άλλο vegetarian. Άμα τρως αβγουλάκι δεν έχεις ανάγκη :p
Αλλά επειδή η συζήτηση είναι σε σκυλοφόρουμ θεωρώ απαράδεκτο ζώα κατ εξοχήν σαρκοφάγα να τα κάνεις φυτοφάγα ακόμη και με πολύ καλή πρόθεση.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Στην περίπτωση αυτή η καλή πρόθεση για τα άλλα ζώα (αν και έχω τις αμφιβολίες μου για τις πραγματικές προθέσεις ενός αξιοσέβαστου ποσοστού των βέγκαν αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) είναι εις βάρος του σκύλου ή γάτας.

Το οξύμωρο της υπόθεσης είναι ότι οι υπόλοιποι ψάχνουμε λύσεις για ζωικές πρωτείνες υψηλής ποιότητας και εδώ στουμπώνουν το σκύλο με κολοκύθι και διάφορά άλευρα (ενώ οι υπόλοιποι ψάχνουμε grain free τροφές). Επίσης το ότι ο σκύλος είναι παμφάγο δεν ισχύει. Η οδοντοστοιχία και το πεπτικό του είναι φτιαγμένα για σαρκοφάγο και είναι κυρίως σαρκοφάγο απλά παρεμπιπτόντως έτρωγε και κανα σάπιο μήλο στις πείνες του. Εξάλου αν δεν ήταν σαρκοβόρο δεν θα σκότωνε και για να φάει. Τέλος αν δώσεις στο σκύλο ένα κομμάτι κοτόπουλο κι ένα κομμάτι αγγούρι μάντεψε τι θα προτιμήσει.
 




zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Ειπα να μπω να πω και εγω την εξυπναδα μου, οτι το πρωι ταιζω το σκυλο κινοα το μεσημερι αραχιδα και το βραδυ κειλ (οχι μαυρο λαχανο, κέιλ, με προφορα) αλλα στραβωσα τωρα...

Αυτο το πραγμα ειναι παρατεταμενος βασανισμος του ζωου, ειναι 101% μακρυα απο τη φυση του σκυλου, ειναι απο τη χιπστερια που με δερνει δε βλεπω μπροστα μου και διαφορα τετοια. Θα επρεπε να ειναι παρανομη η παραγωγη τετοιας τροφης για σκυλους
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Υποτίθεται ότι είσαι vegan, αλλά δε σέβεσαι τη φύση του σκύλου ή της γάτας σου.

Δεν είσαι vegan, πάλι υποκριτής είσαι, απλά απ'τη μια μεριά της τραμπάλας πήγες στην άλλη.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πρωτον το σκυλι θα πεθανει αν του δώσεις vegan. Δευτερον το ιδιο θα παθει και το παιδι. Προχτες δωσανε φυλακα στο Βελγιο σε δυο ηλιθιους που σκότωσαν το μωρο τους διοτι του δίνανε φυτικό γάλα. Ελπιζω να τους χώσουν ισόβια και να πετάξουν το κλειδί. Τρίτον, η vegan διατροφή αντιβαίνει και στην ανθρώπινη φύση και μην μου μπαίνεις, ειμαι και αρχαιολογος και foreinsic anthropologist.

Τελος, στην ερωτηση vrmode για το τι θα προτιμήσει ενας σκυλος αμα του προσφέρεις να διαλέξει ενα κοτόπουλο και ενα αγγούρι, η απαντηση ειναι οτι το Μουφ θα χυμηξει πρωτα στο κοτόπουλο και κατόπιν και στο αγγούρι.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Και φυσικά είχα δίκιο! Χτες βρήκα ωραία λουκάνικα για hotdog στο σουπερμάρκετ και μάλιστα καλής ποιότητας. Έψησα στο φούρνο δυο για τον καθένα τους και τους τα σέρβιρα κομμένα κομματάκια μαζί με σκυλοτροφή για συνοδευτικό και blueberries για επιδόρπιο. Χύμηξα με και οι δυο, έσκαψαν το πιάτο τους, παραμέρισαν τα πάντα, καταβρόχθισαν τα λουκάνικα πρώτα και μετά έφαγαν τα υπόλοιπα και γλυψανε καλα-καλά και τα μπωλ τους.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν ξέρω αν το παιδί και το σκυλί πεθάνει απο vegan διατροφή ή πεθάνει από ελλειπή vegan διατροφή. Θέλω να πω με αυτό ότι αν ακολουθείς τέτοια διατροφή έχεις πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να δημιουργήσεις ελλείψεις από μία άτσαλη παμφαγική διατροφή. Εκεί έγκειται το πρόβλημα και οι θάνατοι.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Τέλος αν δώσεις στο σκύλο ένα κομμάτι κοτόπουλο κι ένα κομμάτι αγγούρι μάντεψε τι θα προτιμήσει.
Εξαρτάται το σκυλο. Κάποτε τάιζα μπαρφ στα σκυλια μου(τότε είχα μόνο δυο). Μια μέρα τους είχα βάλει κοτόπουλο με λαχανικά. Καλά η μια τα λαχανικά ούτε να τα μυρίσει έφαγε το κοτόπουλο και τα άλλα τα παρατησε. Η άλλη όμως πήρε το κοτόπουλο το πέταξε έξω από το πιάτο και ορμηξε στα λαχανικα αφού γυάλισε το πιάτο σηκώθηκε και έφυγε χωρίς να φάει το κοτόπουλο. Βέβαια το συγκεκριμένο σκυλί μπαίνει στο κήπο μας και κόβει για να φάει ότι υπάρχει διαθέσιμο. Μας έχει φάει μελιτζάνες, ντομάτες, φράουλες, πιπεριες(ακόμα και καυτερες) και ότι αλλο βρίσκει τέλος πάντων. Επίσης όπως έχω γράψει σε άλλο ποστ διώχνει τις κότες για να τους φάει το καλαμπόκι και το σιτάρι που τις ριχνουμε(το οποίο σιτάρι και καλαμπόκι είναι ωμα). Αυτό το σκυλί πρέπει να είναι διασταύρωση με κατσίκα ή κουνέλι δεν εξηγείται αλλιώς....:ROFLMAO:πρώτη φορά μου τυχαίνει vegan σκύλος:LOL:
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μας φαίνεται παράλογο να υπάρχει φαγητό σκύλων vegan αλλά θεωρούμε ΣΚΥΛΟτροφη μια σακούλα με ξηρό άχυρο μέσα.
Θεωρούμε εγωιστικό να πιέζουμε τα σκυλιά να ακολουθήσουν την ίδια διατροφή ιδεολογία με εμάς, στην περίπτωση μας το vegan αλλά τα κρατάμε "φυλακισμένα" σε μια ανθρώπινη κοινωνία να ζουν με τους ρυθμούς και τα θέλω μας.

Δεν παίρνω την θέση κανενός γιατί ο καθένας κάνει ότι θέλει με το σκύλο του. Ότι μου φαίνεται αστείο, ναι είναι δική μου οπτική. Το ότι είναι λάθος, δεν ξέρω αν μπορώ να το πω απόλυτα. Αν είναι από διατροφικής πλευράς τότε θα πάρει η μπάλα σχεδόν όλη την βιομηχανία τροφίμων για σκυλιά.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Συμφωνώ μαζί σου, απλώς δεν ξέρω κατά πόσο εφικτό είναι να ταΐζεις έναν σκύλο αποκλειστικά με λαχανικά χωρίς να έχει σοβαρές ελλείψεις. Δεν είναι θέμα εγωισμού, είναι θέμα σεβασμού απέναντι στη φύση του ζωου όπου επέλεξες. Είναι σαν να ταΐζεις μια κατσίκα κρέας επειδή τρως και εσύ. Έχω να φάω κρέας γύρω στα δέκα χρόνια για δύο λόγους: ο ένας είναι γιατί δεν μου αρέσει και δεύτερο γιατί δεν θέλω να τρέφομαι με τη ζωή άλλων ζώντων οργανισμών. Αυτό όμως είναι καθαρά δικιά μου άποψη και δεν μπορώ ούτε θέλω να την επιβάλλω σε κανεναν, ουτε σε ανθρώπους ούτε σε ζώα. Ναι στερησαμε την ελευθερία τους αλλά τουλάχιστον ας μην τους στερούμε το δικαίωμα που έχουν στην φυσική τροφη τους. Σίγουρα υπάρχουν τροφές με άχυρα αλλά δεν είναι όλες έτσι. Και στο κάτω κάτω οποίος έχει πρόβλημα με τα σαρκοφαγα γιατί ο ίδιος είναι χορτοφάγος ας πάρει κουνέλι να έχουν και τις ίδιες διατροφικές συνήθειες και όχι να επιβάλλει τα πιστεύω του τα θέλω του τα ήθη και έθιμα του στους άλλους...
 
  • Love
Reactions: Aliki V.


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
940
27
οι σκυλοι δεν ειναι σαρκοφαγα αλλα παμφαγα. σε αντιθεση με τις γατες που ΠΡΕΠΕΙ να τρωνε κρεας οπως και να χει, ο σκυλος μπορει να ζησει με μια χορτοφαγηικη διαιτα ΕΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ υπαρχει θεμα υγειας που του απαγορευει να τρωει και κρεας, και φυσικα εαν και μονο εχει φτιαχτει ειδικο διατροφικο πλανο απο κτηνιατρο που εχει ειδικοτητα στην διατροφολογια ζωων.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Γνωρίζω κουταβι που η ιδιοκτήτρια του το έκανε χορτοφαγο και απλά κατέληξε. Όχι δεν είναι παμφαγο το ότι είναι σε θέση να καταπιεί τα πάντα(τρόφιμα και μη) δεν το κάνουν παμφαγο. Είναι καθαρά σαρκοφαγα και μπορείς να το καταλάβει κάποιος από το πεπτικό σύστημα και από τα δόντια. Όποιος έχει αμφιβολία μπορεί να τα συγκρίνει με το πεπτικό σύστημα των γουρουνιών που όντως είναι παμφαγα
 
  • Like
Reactions: Hammer


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
940
27
το οτι οι σκυλοι εχουν διαθεση προς την κρεοφαγια δεν παει να πει πως ενας σκυλος δεν θα μπορουσε να επιβιωσει με μια χορτοφαγικη διετα. οπως ειπα εξ'αλλου, εαν το διατροφικο πλανο εχει φτιαχτει απο καποιον επαγγελματια που ξερει τι κανει, και οχι απτην κυρα νιτσα που απλα ειδε 2-3 πραγματα στο φεισμπουκ, τοτε φυσικα και ειναι εφικτο. αν ηταν ετσι οπως τα λες, ολοι οι σκυλοι που τρωνε προιοντα της ρογιαλ κανιν και της χιλλς επρεπε να ειναι νεκροι. αυτες οι σκυλοτροφες, μονο σκυλοτροφες δεν ειναι. καναβουρι για κοτες και καναρινια, ισως.....
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Ο μόνος λόγος που οι σκύλοι δεν πεθαίνουν από την ξηρα τροφη (είτε είναι ρογιαλ κανιν είτε οχι) είναι λόγω των ενισχυμενων βιταμινών που έχουν μέσα. Αν εγω εσύ ξεκινήσουμε να ταιζουμε τους σκύλους αποκλειστικά και μόνο καρότα, μαρούλια, φασολάκια, αρακά κλπ χωρίς προσθήκη βιταμινών και έχτρα πρωτεΐνη, μάντεψε τι θα γινει;;;
 
  • Like
Reactions: Hammer


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
940
27
μα γι αυτο σου λεω πως πρεπει να το κανεις με συμβουλες ειδικου, οχι μονος σου
ακριβως διοτι ο ειδικος θα σου πει ποιες βιταμινες πρεπει να δινεις και ποια βιγκαν φαγητα ειναι καταλληλες και σωστες πηγες πρωτεινων. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως αν καποιος πρεπει να δινει βιγκαν φαγητο στο σκυλο το κανει μονο με επιβλεψη ειδικου. και εννοειται πως δεν αρχιζεις να ταιζεις βιγκαν επειδη εχεις εσυ αυτη την ιδεολογια και θες να την επιβαλλεις στο σκυλι σου.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Άρα συμφωνούμε ότι ο σκύλος δεν είναι παμφαγο. Αλλιώς δεν θα χρειαζόταν κανένας ειδικός, θα τον ταΐζεαμε τριφύλλι και γιαρμά και θα ήταν μια χαρά. Στην πραγματικότητα ο σκύλος χρειάζεται μια μικρή δόση από φυτικές ίνες. Όσοι ταΐζουν μπαρφ δίνουν 70% κρέας και 30% λαχανικα. Άμα ήταν έτσι θα μπορούσαμε να κάνουμε το αντίθετο, δηλαδή 70%λαχανικα και 30% κρέας.
 
  • Like
Reactions: Hammer


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
940
27
απο την στιγμη που μπορει να επιβιωσει με ξηρα ρογιαλ κανιν και χιλλς, που εχουν κατω απο 30% κρεας και χορτοφαγικη διετα φτιαγμενη απο ειδικο, ειναι παμφαγο. παμφαγο αρκει να ξερεις τι κανεις. εκει που συμφωνουμε ειναι στο οτι ειναι βαναυσο και κατα τη γνωμη μου και εγκληματικο, καποιος που δεν εχει γνωσεις να φτιαξει μονος του διατροφικο πλανο χορτοφαγιας για το σκυλο του, ποσο μαλλον οταν δεν συντρεχει ιατρικος λογος που επιβαλει την διακοπη ζωικων πρωτεινων στη διετα. μια χορτοφαγικη διετα θα πρεπει να ειναι η τελευταια επιλογη στην λιστα καποιου. επισης πιστευω πως οποιος ειναι ο ιδιος χορτοφαγος η ταιζει χορτοφαγικα τα ζωα του δεν πρεπει να εχει την ψευδαισθηση πως αυτο τον κανει πιο υγιη απο οτι αν ετρωγε κρεας. εννοειται πως το καλυτερο και για ανθρωπους και για ζωα οπως ο σκυλος ειναι το κρεας. καταλαβαινω και σεβομαι τους χορτοφαγους που το κανουν λογω ιδεολογιας, και ευχομαι ο τροπος σφαγης ζωων να ηταν πιο ανθρωπινος. ομως σε καμια περιπτωση δεν πιστευω πως η πληρηςαφαιρεση του κρεατος απτην διετα ενος παμφαγου ζωου (οπως οι ανθρωποι και οι σκυλοι) ειναι σωστη και υγιης. ομως, υπαρχουν ιατρικες περιπτωσεις που το επιβαλλουν. και για αυτον τον λογο και μονο, ειμαι οκ να τρωει ενα σκυλι βιγκαν γευματα. καθαρα αν ειναι θεμα υγειας. το ιδιο πιστευω και για τους ανθρωπους. και εμεις παμφαγα με μια διαθεση προς την κρεοφαγια ειμαστε. οταν καποιος γινει βιγκαν, πρεπει κατα την γνωμη μου να εχει την βοηθεια διατροφολογου. γιατι και ο ανθρωπος αμα κανει μια λαθος βιγκαν διετα καταληγει στην τουαλετα με φουλ διαρροιες, προβληματα βαρους, υγειας, και αλλα τετοια. το οτι χρειαζομαστε την βοηθεια ειδικου για να βρουμε την σωστη ισορροπια στην βιγκαν διατροφη μας, δεν σημαινει πως δεν ειμαστε παμφαγα. γιατι μπορουμε να επιβιωσουμε τρογωντας μονο χορτοφαγικα.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Φίλε μου, ένα ζώο θεωρείται παμφαγο όταν θα το αφησεις ελεύθερο στη φύση και θα φάει φρούτα που πιθανόν θα βρει, καρπούς, λίγα χόρτα ίσως και κρέας. Αν αφήσεις τον σκυλο ελεύθερο (πειραματικά για ένα διαστημα) στη φύση(δάσος,βουνο) δεν θα επιβιώσει γιατί δεν θα κάτσει να αναζητήσει φρούτα,καρπούς, χόρτα κλπ, αλλά θα αναζητήσει κρέας(που μάλλον δεν θα βρει εγκαιρα). Για παράδειγμα η αρκούδα, η αλεπού, τα γουρούνια είναι παμφαγα ζωα θα φάνε τα πάντα που βρίσκουν μόνα τους και όχι που τους δίνει κάποιος άλλος. Στον ένα σκύλο μου αν κάτσεις και του δώσεις βιγκαν γεύμα απλά θα σηκωθεί και θα φύγει. Αν επιμένεις να του δίνεις βιγκαν γεύμα θα προτιμήσει να πάει από ασιτία.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.808
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf