Video προς σχολιασμό


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.112
4.766
Οταν ο σκυλος ειναι σωστα κοινωνικοποιημενος και ισορροπημενος. Θα ηθελα και τις αποψεις σας. Ειναι κάτι που μαθενεται αυτη η συμπεριφορα? Ειναι κατι που το χει ή οχι ο σκυλος λογω γονιδιων, φυλης κλπ?
Στο παρελθον σε παρομοια κατασταση μου ειχαν πει καποιοι σκυλαδες οτι ο σκυλος μου δεν ηταν και πολυ alpha male , ουτε ιδιαιτερα κυριαρχικος... αλλιως δε θα επετρεπε στο αλλο ζωο να φυγει.. :cool:

 
Last edited:


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Φοβερή αντίδραση!

Δεν γνωρίζω να απαντήσω στις ερωτήσεις, απλά 2 παρατηρήσεις.
1η, μετά την απελευθέρωση το dogo πηγαίνει και βάζει το κεφάλι του στον σβέρκο του επιτιθέμενου για να του δείξει ποιος είναι το αφεντικό (επίσης έχει σηκωμένο το δεξί του πόδι, δεν ξέρω αν είναι κι αυτό σημάδι κυριαρχίας)
2η, υπάρχει περίπτωση να άφησε τον ψευτόμαγκα να φύγει λόγω διαφοράς μεγέθου και δύναμης, να μην το θεώρησε δηλαδή άξιο να ασχοληθεί. Ίσως με κάποιο άλλο σκύλο, του μεγέθους και της δυναμικής του dogo, να υπήρχε άλλη αντίδραση.
 






zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Ομολογώ ότι δεν έχω εντυπωσιαστεί ποτέ ξανά τόσο από τέτοια "ανώτερη αντίδραση".
Τύπου κόψε τις υστερίες, δε σε παίρνει, μακριά κι αγαπημένοι
Σηκωμένο πόδι και κουνιστή ψηλά ουρά, δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνουν κατόπιν ταπεινωσης του άλλου, πάντως οι κινήσεις του άλλου ήταν υπό παρακολούθηση για μερικά δευτερόλεπτα ακόμα, όπως η μόδα τον τελευταίο καιρό κατά το:"ήρεμα το λέω".
Σε κάθε περίπτωση, αν το Ντόγκο δεν είχε τέτοια αντίδραση, πιθανό να είχαμε κλάματα, άρα θα ρωτήσω πως διάολο αφήνεται ξέφραγο για χιλιοστή φορά σκυλί που ζητάει μπελάδες και μάλιστα απέναντι σε Ντόγκο. Εκτός κι αν πρόκειται για "ελεγχόμενη κρίση" αν υπάρχει ποτέ κάτι τέτοιο...
Χαίρομαι ιδιαίτερα που δεν έχει σπλάτερ ιδιοσυγκρασία ο σκύλος σου, νομίζω πως νιώθει και ξέρει τη δύναμή του και κούκλα χαρακτήρας.
Το μη κυριαρχικός που σου είπαν στην προκειμένη, μάλλον όχι κομπλεξικός θα το έλεγα εγώ, που αυτό πάει πακέτο και με κάποιους επί τούτου ιδιοκτήτες τέτοιων φυλών. Εννοώ τη λογική αυτών που πρέπει οπωσδήποτε να είναι γ@μ@κουλας ο σκύλος τους.

ΥΓ: υπάρχουν περιπτώσεις που εκπαιδεύουν σκύλους για ακινητοποίηση και όχι τελική επίθεση αν δεν απατώμαι;
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Βάσει των λιγοστών εμπειριών μου, τείνω να πιστέψω οτι είναι θέμα γονιδίων κ χαρακτήρα σε ποσοστό 60-80% και το υπόλοιπο 20-40% εκπαίδευση - κοινωνικοποίηση.
Το dogo του βίντεο είχε μια εξαιρετική αντίδραση. Ωστόσο τα πράγματα θα είχαν άλλη κατάληξη αν το άλλο σκυλί δεν ήταν τόσο υποτακτικό. Ξεκάθαρα στα μάτια μου το dogo άφησε τον άλλο σκύλο να φύγει αφού του ξεκαθάρισε ποιος κάνει κουμάντο και φυσικά επειδή ο άλλος σκύλος το αποδέχτηκε.
Το dogo του βίντεο είναι ένα ισορροπημένο δείγμα σκύλου δυναμικής φυλής (κατά την άποψή μου)
Ο άλλος σκύλος.. ένα θεματάκι το έχει..
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.518
6.950
Έχω ζήσει αδέσποτη να κάνει κάτι πολύ παρόμοιο. Αν και ήταν proactive "προστασία", όχι κατόπιν επίθεσης.

Δηλαδή μας (εμένα κ το σκύλο μου) πλησίασε ένα άλλο σκυλί ενώ αυτή ήταν πιο μακριά. Με το που το πήρε πρέφα έτρεξε, το έβαλε κάτω έτσι όπως στο βίντεο - βασικά χειρότερα, το πάτησε κάτω κ δε σταμάτησε να κρατάει το λαιμό του στο έδαφος με το στόμα της μέχρι να απομακρυνθούμε. Τρόμαξα, αρχικά λέω το έπνιξε, και πήγα από πάνω τους να δω τι μπορώ να κάνω. Όσο κ να τη φώναζα δεν κουνήθηκε χιλιοστό, μέχρι που μου κοψε και απομακρύνθηκα κ τότε άφησε το "δαρμένο" και ήρθε δίπλα στο πόδι μου, τρομερά καμαρωτή και περήφανη, κοιτώντας με στα μάτια για να της πω τι καλό κορίτσι που ήταν. Δεν είχε κάνει στο δαρμένο ούτε μισή γρατζουνιά. Σημείωση: ο δαρμένος ήταν ΠΟΛΥ πιο μεγαλόσωμος απ'αυτήν. Και δεν ξαναπλησίασε.

Τώρα, η μικρή δεν υπήρξε ποτέ δεσποζόμενη, οπότε δεν της έμαθε κανένας άνθρωπος αυτή την αντίδραση. Πιθανόν να το "είχε", πιθανόν να το έμαθε στο δρόμο από άλλα σκυλιά. Δε μπορούμε να ξέρουμε. Επίσης ήταν ΠΟΛΥ πολύαιμη, οπότε δε μπορεί να της αποδωθεί κανένα χαρακτηριστικό φυλής. Στο σουλούπι δεν έφερνε κα-θό-λου πάντως με καμιά από τις τυπικές φυλές φύλαξης ή γενικά δυναμικές φυλές (για να πεις ότι έφερε έστω κάποιο μακρινό γονιδιο).

Γενικά, όσο ζούσε, έχει κάνει πολλά τρομερά εντυπωσιακά περιστατικά απομάκρυνσης και "ηρέμησης" άλλων σκυλιών.

@dimitris-skg το κεφάλι στο σβέρκο, συχνά ακολουθούμενο και με πόδι στο σβέρκο ή λίγο πιο πίσω στην πλάτη, είναι το "παγκόσμιο" σήμα στη σκυλογλώσσα για το "ηρέμησε μαν μου". Έχω δει κ δεσποζόμενα κ αδέσποτα να το κάνουν, πιο συχνά ως ένα "τρίτο πρόσωπο" που μπαίνει στη μέση για να ηρεμήσει τον πιο τσατίλα (τον επιτιθέμενο) στη σύρραξη δύο σκύλων (κι αυτό πάντα με εντυπωσιάζει).
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.112
4.766
Βάσει των λιγοστών εμπειριών μου, τείνω να πιστέψω οτι είναι θέμα γονιδίων κ χαρακτήρα σε ποσοστό 60-80% και το υπόλοιπο 20-40% εκπαίδευση - κοινωνικοποίηση.
Το dogo του βίντεο είχε μια εξαιρετική αντίδραση. Ωστόσο τα πράγματα θα είχαν άλλη κατάληξη αν το άλλο σκυλί δεν ήταν τόσο υποτακτικό. Ξεκάθαρα στα μάτια μου το dogo άφησε τον άλλο σκύλο να φύγει αφού του ξεκαθάρισε ποιος κάνει κουμάντο και φυσικά επειδή ο άλλος σκύλος το αποδέχτηκε.
Το dogo του βίντεο είναι ένα ισορροπημένο δείγμα σκύλου δυναμικής φυλής (κατά την άποψή μου)
Ο άλλος σκύλος.. ένα θεματάκι το έχει..
Kαι γω τελικα εχω καταληξει στα ιδια ποσοστα που λες.
Παρολαυτα, πιστευω το border δεν ειναι υποτακτικο. Ακομα και οταν εκανε πισω η ουρα ηταν στο θεο. Απλα εκανε πισω οταν καταλαβε οτι το dogo "σοβαρολογουσε" κατι που αυτο δεν έκανε.... Και βεβαια μετα εκανε τον κινεζο... το dogo εκανε τρομερα σηματα ηρεμιας μετα απο το συμβαν.

Απλα για οσους δε γνωριζουν (λογικο) το dogo αυτο δεν ειναι δικος μου σκυλος. Η αντιδραση του αυτη μου ειναι γνωριμη ομως. Και την εχω δει περα απο το σκυλο που ειχα και δε ζει (dogo και αυτος) και σε αλλες φυλες οπως καγκαλ και ροτβαιλερ. Και παντα αρσενικοι σκυλοι...

Θα συμφωνησω απολυτα με τον ptf οτι ο συγκεκριμενος σκυλος εχει αυτοπεποιθηση και θα συμπληρωσω πολυ καλο νευρικο συστημα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Θα έλεγα πως είναι ένας συνδυασμός κοινωνικοποίησης, γονιδίων και εμπειριών.

Δεν συμφωνώ με τους χαρακτηρισμούς "υποτακτικός - κυριαρχικός", για τον απλούστατο λόγο πως δεν περιγράφουν χαρακτήρες, αλλά αντιδράσεις της στιγμής μέσω συγκεκριμένων στάσεων του σώματος. Κάθε στιγμή είναι διαφορετική και ο σκύλος επιστρατεύει αυτές τις στάσεις, ανάλογα με τις συνθήκες.

Εαν το βίντεο σταματούσε στην επίθεση και δεν βλέπαμε την συνέχεια, θα βγάζαμε το συμπέρασμα πως ο μικρός είναι "κυριαρχικός" και το ντόγκο "υποτακτικό";;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Τα 2 σκυλιά στο βίντεο, γνωρίζουμε τι ηλικία έχουν και τι σχέση έχουν μεταξύ τους;
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.112
4.766
Εαν το βίντεο σταματούσε στην επίθεση και δεν βλέπαμε την συνέχεια, θα βγάζαμε το συμπέρασμα πως ο μικρός είναι "κυριαρχικός" και το ντόγκο "υποτακτικό";;
Εγω θα σκεφτομουν οτι το border θελει να αυτοκτονησει μαλλον :cool::ROFLMAO:

Τα 2 σκυλιά στο βίντεο, γνωρίζουμε τι ηλικία έχουν και τι σχέση έχουν μεταξύ τους;
Οχι. Οπως και να χει παντως δε φαινονται κουταβια. Νεαρα ισως και να ναι.

Παντως, τωρα τελευταια βλεπω σκυλια που επιθυμουν να επιτεθουν γαυγιζοντας σαν τρελα χωρις να προκληθουν ή πραγματοποιουν επιθεσεις τυπου σαν το border και σκεφτομαι συνεχεια οτι φταιμε εμεις, ο ανθρωπος....Δε μπορει, κατι εχει γινει λαθος. Επιθεσεις που βλεπεις οτι ο σκυλος δεν ξερει τι κανει, γιατι το κανει και τις περισσοτερες φορες την παταει.... δεν ξερω και πως να το γραψω... το κανει και η Θαλεια καποιες φορες και με εκνευριζει αφανταστα αφου ξερω καλα τι σκυλος είναι και οτι θα σταματησει μολις τα δει δυσκολα....
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εαν είναι 1 έτους πχ το border, παίζει να είναι και στην περίοδο "χάριτος" ανάμεσα σε σκύλους.
Μέχρι μια ηλικία δλδ, φαίνεται από τις μελέτες του Μπονάνι (αλλά και στην πραγματική ζωή) πως κάνουν λίγο τα στραβά μάτια οι ενήλικοι (και σωστά κοινωνικοποιημένοι σκύλοι) σε τέτοια λάθη νεαρών σκύλων.
Πιο πολύ μου κάνει για "διόρθωση" αυτό που βλέπω στο βίντεο, παρά για αντίδραση μετά από απρόκλητη επίθεση.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.518
6.950
Παντως, τωρα τελευταια βλεπω σκυλια που επιθυμουν να επιτεθουν γαυγιζοντας σαν τρελα χωρις να προκληθουν ή πραγματοποιουν επιθεσεις τυπου σαν το border και σκεφτομαι συνεχεια οτι φταιμε εμεις, ο ανθρωπος....Δε μπορει, κατι εχει γινει λαθος. Επιθεσεις που βλεπεις οτι ο σκυλος δεν ξερει τι κανει, γιατι το κανει και τις περισσοτερες φορες την παταει.... δεν ξερω και πως να το γραψω... το κανει και η Θαλεια καποιες φορες και με εκνευριζει αφανταστα αφου ξερω καλα τι σκυλος είναι και οτι θα σταματησει μολις τα δει δυσκολα....
Συμφωνώ, κι ο Άρης. Ο Άρης ήταν βέβαια πάντα έτσι, και είμαι σίγουρη ότι η "παιδεία" του υπήρξε ακατάλληλη για να του μάθει τη σωστή συμπεριφορά. Απλά δεν ξέρω αν οποιοσδήποτε άνθρωπος μπορούσε να του το περάσει αυτό. Νομίζω η ελλιπής κοινωνικοποίηση κ η αδυναμία απόκτησης αρκετών εμπειριών είναι ο φταίχτης στη δική μας περίπτωση (οπότε συμφωνώ με το @Yorkaddict). Δεν ξέρω, μπορεί κ να είναι απλά βαθιά μαλάκας κ στο δρόμο να έτρωγε το κεφάλι του από κανέναν εξυπνότερο.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.112
4.766
Μολις πηρα επιπλεον πληροφοριες. Το dogo (o Tyson) ανηκει σε εκπαιδευτη σκυλων, ειναι περιπου 7 και ειναι κουφος!
 
  • Like
Reactions: sea-mol


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το φαντάστηκα πως είναι κουφός ο φουκαράς. Μου φάνηκε αδιανόητο να μην πήρε πρέφα την επίθεση.
Αυτό εξηγεί πολοα
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Θα χαρακτήριζα αυτό που δείχνει το βίντεο "παιχνίδι" και θα συμφωνήσω πως μάλλον ήταν γνωστό πως ούτε το Ντόγκο θα δαγκώσει, αλλά ούτε και το Μπόρντερ (διαφορετικά θα ήταν επικίνδυνο). Επίσης, θα συμφωνήσω ότι μπορεί να ανήκει σε περίοδο "χάριτος" και "εκπαίδευσης" νεαρού σκύλου από πρεσβύτερο και μάλλον γνωστό.

Αν το Μπόρντερ ήθελε να δαγκώσει απλά θα το είχε κάνει και κατόπιν θα αντιδρούσε το Ντόγκο σε πόνο και δάγκωμα και όχι σε ένα σπρώξιμο χωρίς ήχο.

Δεν είναι κοινωνικοποίηση ο σκύλος μου να αντιδράσει έτσι σε ένα σκύλο που τρέχει κατά πάνω του γαβγίζοντας και τελικά πέφτει πάνω του. Μπορώ να εκπαιδεύσω ένα σκύλο να μένει ακίνητος σε σκύλο που πλησιάζει και του γαβγίζει σε απόσταση 20 εκατοστών π.χ. Πιθανόν να μπορώ να καταφέρω ένα σκύλο να μένει ακίνητος ακόμα και στο σπρώξιμο μικρότερου σκύλου υπακούοντας σε μια εντολή, για παράδειγμα "ΜΕΙΝΕ"...

Αλλά αυτό δεν είναι κοινωνικοποίηση αν και σίγουρα είναι πολύ χρήσιμο.

Δεν έχει αξία όμως να τον μάθω να μην αντιδρά σε δάγκωμα και επίθεση μεγαλόσωμου σκύλου... Αν και πιθανόν θα είναι πολύ δύσκολο, έτσι κι αλλιώς.

Θα συμφωνήσω πως την συμπεριφορά του Μπόρντερ την συναντάμε συχνά και εκεί είναι που πρέπει να εστιάσουμε. Δεν πρέπει να έχουμε σκύλο σαν το Μπόρντερ και μάλιστα να τον αφήνουμε ελεύθερο και λιγότερο να προσπαθήσουμε να έχουμε σκύλο σαν το Ντόγκο.

Δεν είναι δύσκολο να μην "είμαστε Μπόρντερ"... Βασική υπακοή, πολύ παιχνίδι και "δέσιμο" μαζί μας, πάντα λουράκι και κούραση. Μην είσαι Μπόρντερ! :D

Υ.Γ. Είχα θηλυκό Γερμανικό Ποιμενικό που αντιδρούσε περίπου έτσι. Απλά, έβαζε τα άλλα σκυλιά κάτω και καθόταν από πάνω τους όρθια μέχρι να "ηρεμήσουν".
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GRDANE


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
το κεφάλι στο σβέρκο, συχνά ακολουθούμενο και με πόδι στο σβέρκο ή λίγο πιο πίσω στην πλάτη, είναι το "παγκόσμιο" σήμα στη σκυλογλώσσα για το "ηρέμησε μαν μου".
Από ότι είχα καταλάβει εγώ, αυτό το κεφάλι-στο-σβέρκο είναι πολύ πιο έντονο από το "ηρέμησε μανμου", μάλλον περισσότερο σε ένα "ρε ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε", μάλλον παραπέμπει.

Θυμάμαι στους τσακωμούς ανάμεσα στα δυο μου τότε, χωρίς προφανή λόγο, όταν συναντιόντουσαν σε κανα διάδρομο, ο σερνικός πάντα προσπαθούσε ο δόλιος, βάζοντας το κεφάλι του στο σβέρκο της άλλης - μα εκείνη καθόλου δεν αντιδρούσε όπως το μπόρντερ, τσίτωνε όλο της το σώμα και του έδινε ίσως 3-4 δευτερόλεπτα με ένα, δε ξέρω, ίσως τύπου whale eye, πριν γυρίσει και τον μουντάρει κανονικά.

Τελείως υποθετικά, εγώ δε νομίζω πως το μπόρντερ τώρα πήγε για σοβαρή επίθεση, ίσως πιο πολύ μου μοιάζει σαν αυτά τα σκυλιά που δε σκαμπάζουν από γλώσσα σώματος σκύλου να κάνει ένα αδέξιο παιχνίδι/χαιρετισμό/κάτσε να δω αν με παίρνει κιόλας (είχα εγώ το μπούλη μου που δεν χαιρέτησε σχεδόν ποτέ του σκύλο κανονικά, και ξέρω) - πολύ θα ήθελα να μάθω πόσο χρονών είναι το μπόρντερ και αν αποχωρίστηκε τη μάνα του νωρίς.

Το μπόρντερ ηρεμεί σχεδόν αμέσως, βάζει κώλο κάτω και δεν δίνει αφορμή για τίποτα, γυρίζει και τη μουσούδα στο πλάι στο 00:25, αν το τράβαγε όμως...
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Όσες φορές έχει πάει να "αρπαχτεί" ο Αμπού με άλλο σκύλο, είναι φυσικά δεμένος, τα άλλα λυτά και έρχονται και οι ιδιοκτήτες τους και τα μαζεύουν-τα χωρίζουμε, δεν έχουμε δει ποτέ ποια θα ήταν η κατάληξη...

Πριν λίγους μήνες συναντήσαμε έναν σκύλο μόνο του, τον αφήνει ο ιδιοκτήτης από ό,τι μου έχουν πει, στο μέγεθος του Αμπού. Πλησίασαν στην τσίτα, με σηκωμένη την τρίχα και τα δύο, και άρχισαν να "χορεύουν". Δεν ήταν ο άντρας μου μαζί, δεν ήξερα τι να κάνω μόνη μου με δύο 25κιλα... απλά χαλάρωσα το λουρί, να μην περιορίζω τον Αμπού... το αποτέλεσμα ήταν ο Αμπού να τον καβαλήσει και να του γρυλίζει στο σβέρκο, όπως στο βίντεο. Λίγο μετά τον άφησε να φύγει... κοιτάζονταν για ώρα, μέχρι να απομακρυνθεί ο άλλος.

Πιστεύω είναι θέμα χαρακτήρα, στην δική μας περίπτωση τουλάχιστον... δε νομίζω ότι τον έχουμε εκπαιδεύσει με κάποιο τρόπο γι'αυτό...
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Αυτά τα σκυλιά δεν συναντήθηκαν 1η φορά. Γνωρίζονται η έχουν ξανασυναντήσει. Το βίντεο δεν είναι τραβηγμένο τυχαία στον δρόμο. Είναι σε ελεγχόμενο χορο.


Δεν έχει αξία όμως να τον μάθω να μην αντιδρά σε δάγκωμα και επίθεση μεγαλόσωμου σκύλου... Αν και πιθανόν θα είναι πολύ δύσκολο, έτσι κι αλλιώς.
Το να μην αντιδρά γενικότερα και να είναι άγαλμα σε κάθε επιθεση, ναι. Το να σταματάει όμως τον καυγά μετά από εντολή αν κρίνω πως ο άλλος σκύλος που επιτέθηκε είναι μικρότερης δυναμικής για μένα έχει μεγάλη αξία. Σε μένα έχει φανεί χρήσιμο, σωτήριο θα έλεγα για τα άλλα σκυλιά και μου έχει φανεί χρήσιμο πολλές φορές.
Δυστυχώς συναντάμε συνέχεια σκυλιά σαν το μπορντερ τα οποία κυκλοφορούν μόνα τους ελεύθερα.

Για έναν δυναμικό σκύλο νομίζω πως μεγαλύτερη σημασία για να αντιδράσει έτσι είναι τα γονίδια και ο χαρακτήρας αλλά σε συνδυασμό με δούλεμα από τον ιδιοκτήτη.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.518
6.950
Από ότι είχα καταλάβει εγώ, αυτό το κεφάλι-στο-σβέρκο είναι πολύ πιο έντονο από το "ηρέμησε μανμου", μάλλον περισσότερο σε ένα "ρε ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε", μάλλον παραπέμπει.
Nαι, κι εγώ έτσι νόμιζα. Μέχρι που το είδα πια αρκετές φορές ώστε να καταλάβω ότι ήμουν λάθος. Είναι κίνηση καταστολής κ όχι υπόταξης. Τώρα, η υπόταξη περιλαμβάνει κ την καταστολή, αλλά δεν ισχύει κ το αντίθετο. Δλδ μπορεί να χρησιμοποιηθεί κ για "χαλάρωσε λέμε μη σου γαμησω που θα μου κουνηθείς τσουτσέκι" ή μόνο για "χαλάρωσε λέμε". Αλλά ο κοινός παρανομαστής είναι το "χαλάρωσε λέμε".
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.095
Μηνύματα
895.467
Μέλη
19.910
Νεότερο μέλος
MochiandEmma