west highland white terrier


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS



Εξωτερικά χαρακτηριστικά.


Τα Γουέστι είναι μικρόσωμα, δυνατά σκυλιά με πλατύ, για το μέγεθός τους στέρνο και καλά αναπτυγμένα πλευρά. Ίσια ράχη και δυνατά μυώδη πίσω άκρα, τα οποία εκφράζουν με πολύ καλό τρόπο τον εξαίρετο συνδυασμό δύναμης και ενεργητικότητας .

Χαρακτήρας και συμπεριφορά

Το Γουέστι είναι ιδανικός οικογενειακός σκύλος. Οι τυπικές ιδιότητές του, η
σπιρτάδα, η ζωηράδα, η εξυπνάδα, η ευγένεια και η πονηράδα, αποτελούν όλα μαζί στοιχεία του χαρακτήρα του και τον καθιστούν αληθινά αξιαγάπητο.
Ιδανικός σκύλος για παιδιά, - ξεχωρίζει για την αρκετά μεγάλη υπομονή του (που έχει και αυτή όρια βέβαια). Είναι ισορροπημένος, χωρίς να είναι βαρετός και δίνει τα πάντα για ένα καλό παιχνίδι με τους αγαπημένους του ανθρώπους του.
Τοέντονο του ταμπεραμέντο καθιστά το τολμηρό Γουέστι κατάλληλο για φύλακα, οποίος προειδοποιεί αποτελεσματικά για τον κάθε εισβολέα.
Το Γουέστι είναι ένας σκύλος με μεγάλη αυτοπεποίθηση, γεμάτος ζωντάνια και αστείρευτη ενεργητικότητα.

Εκπαίδευση

Tα Γουέστι, αν και τα περισσότερα Τέρριερ μπορεί να φανούν δύσκολα και ατίθασα σκυλιά σε αρχάριους ιδιοκτήτες, αποτελούν μια ευχάριστη εξαίρεση.Σε κάθε περίπτωση, για μια αρμονική συμβίωση είναι απαραίτητη μια καλή κοινωνικοποίηση. Με άλλους σκύλους και ζώα τα πάει γενικά καλά, όταν τα έχει συνηθίσει από μικρός, αλλά δεν θα διστάσει να τα βάλει ακόμα και με πολύ μεγαλύτερά του σκυλιά αν κρίνει ότι απειλείται η περιοχή του.
H εκπαίδευση βασικής υπακοής είναι εύκολη υπόθεση ακόμα και για έναν απλό - αλλά συνειδητοποιημένο - ιδιοκτήτη, για το γλυκό και μικρόσωμο Γουέστι που μαθαίνει πρόθυμα και εύκολα.
Ο έξυπνος αυτός σκύλος βαριέται εύκολα με τις συνεχείς επαναλήψεις και γι’ αυτό πρέπει η εκπαίδευσή του να είναι αρκετά ενδιαφέρουσα με συνεχείς αλλαγές. Λίγα λεπτά ξέφρενου παιχνιδιού ενδιάμεσα τον βοηθούν να συγκεντρωθεί καλύτερα.
ENAΣ Σκύλος κατάλληλος για... Όσους δεν βαριούνται να ασχολιούνται πολύ με τον σκύλο τους και θέλουν έναν ακούραστο συνοδό στις μεγάλες τους βόλτες αλλά και για οικογένειες με παιδιά, τα οποία λατρεύει - όταν του φέρονται καλά.



Oι πηγες ειναι απο το interpet.[/b]
 
Last edited:




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το αδύνατο σημείο μου! Αν και λατρεύω τις μεγαλόσωμες φυλές, έχω μια αδυναμία! Τα Westies!!!
Έχουν απίστευτο ταμπεραμέντο, εξυπνάδα και σπιρτάδα σε δόσεις τέτοιες, που τα καθιστούν αξιολάτρευτα και ακαταμάχητα!
 


uNick

New Member
29 Ιανουαρίου 2008
1
0
γεια σας.θα ηθελα να σασ πω και εγω καποια πραγματα που εχο δει στο σκυλακι μου.το δικο μου ειναι γουεστι.και τορα τον φεβρουαριο θα γινει ενοσ χρονου.λενε οτι τα τεριε ειναι ατιθασα σκιλια και ανιπακουα,τα γουεστι εχουν το καλο οτι ειναι πολι παιχνιδιαρικα.και γλικοθλια οταν σου κανουν χαρες.επισισ διαβασα σε μια εφιμεριδα ενα αποκλιστικο αρθρο για τα γουεστι.και καπου ελεγε οτι αυτα τα σκιλια δεν ακουνε πολι,και μπορο να πο με βεβεοτιτα οτι ο δικος μου ακουει παρα πολι.
επισισ ενα ακομα σιν που εχει ειναι οτι δεν μαδαει πολι,ετσι εγο που εχο ασθμα δεν εχο παρουσιασει ποτε κριση.


υ.γ. ποθ μορο να παο να ροτισο για μια αροστια/προβλιμα??
 




dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Oύτε εγώ έχω παρατηρήσει κάτι στην ακοή του, πάντως δεν είναι απαραίτητο να βγει πολύ ενεργητικό όπως λένε, ο δικός μου είναι πάρα πολύ ήσυχος.Επίσης είναι πανέξυπνος και Θεογκόμενος.Είμαι χαζομαμά, το ξέρω.Γενικά η ράτσα αυτή δεν μαδάει πολύ αλλά χρειάζεται συχνά χτένισμα και μάδιμα ειδικό, τρεις φορές το χρόνο, που κάνουν στα κομμωτήρια σκύλων.Επίσης είναι λίγάκι ζηλιάρικα.Ηρθε ένα άλλο σκυλάκι σπίτι για λίγες μέρες και με έβλεπε να ασχολούμαι μαζί του.Δεν είναι ότι δημιούργησε κανένα τεράστιο πρόβλημα απλά είχε πεσει σε κατάθλιψη και τα έκανε και τρεις φορές μέσα ενώ δεν τα κάνει σχεδόν ποτέ.Ύστερα ευτυχώς το συνήθισε.Πάντως είναι αξιαγάπητα σκυλιά...Τα λατρεύω!!! :wink:
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
μάδιμα ειδικό, τρεις φορές το χρόνο, που κάνουν στα κομμωτήρια σκύλων
Ποιός σου είπε οτι μόνο 3 φορές το χρόνο χρειάζεται stripping :?: :?:
Μήπως εννοούσε 1 φορά κάθε 3 μήνες (το πολύ) :?: :?: Γιατί κανονικά κάθε 2 με 3 μήνες πρέπει να το κάνεις...

Επίσης, το stripping μπορείς και μόνος σου να μάθεις να το κάνεις..είναι λίγο δύσκολο στην αρχή αλλά μετά πάει μόνο του το χέρι... :wink:
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Για να το λες κάτι θα ξέρεις.Βασικά εγώ δεν του έχω κάνει ακόμα γιατί είναι μόλις δέκα μηνών και του έχω κλέισει και ραντεβού για κούρεμα.Αυτό μου το είπαν σε ένα pet shop αλλά ίσως κατάλαβα λάθος γιατί μου έλεγε και για κούρεμα μαζί και ίσως εννοούσε μόνο γι αυτό ότι θέλει τρεις φορές το χρόνο.Το stripping πώς ακριβώς γίνεται?Χρειάζεσαι ειδικά εργαλεία ή απλά με βούρτσα και χτένα και εάν ξέρεις πόσο κοστίζει περίπου για να του κάνω μόνο αυτό?... Και σε ευχαριστώ για την ενημέρωση :wink:
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Ακύρωσε αμέσως το ραντεβού!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Και σε παρακαλώ πολύ διάβεσε πολύ προσεκτικά το εξής:

http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=3053

Μετά, ψάξε για σωστό και επαγγελματία κομμωτή (και όχι πετ σοπ). Αν θέλεις μπορούμε να σε βοηθήσουμε.
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Διάβασα οτι είναι 10 μηνών το σκυλάκι σου.....έχεις αργήσει ήδη 6 μήνες για να το κάνεις stripping. Το πρώτο πρέπει να γίνει μεταξύ 2 και 4 μηνών!

Επίσης, επειδή είσαι καινούργιο μέλος, θα ήταν πολύ ευγενικό να πάς στην ειδική ενότητα και να παρουσιαστείς σε όλα τα μέλη του φόρουμ :wink:
 




dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Δεν ξέρω, εγώ πάντως ακοή εννοώ γιατί κάποιος είπε ποιο πάνω ότι λένε πως τα Γουέστι έχουν πρόβλημα ακοής.Όσο για το κούρεμα που λες Μιλού δεν είπα ότι θα τον πάω σε pet shop,απλά ρώτησα εκεί.Στο κτηνίατρό μου θα τον πάω που έχει και κομμωτή.Και για το stripping που λες δεν μου είχε πει κανείς κάτι, το είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο που δεν έλεγε πότε πρέπει να το κάνω πρώτη φορά, ούτε κάθε πότε παρ'όλα αυτά, χωρίς βέβαια να ξέρω εάν είναι το ίδιο, εγώ κάθε φορά που τον κάνω μπάνιο τον χτενίζω, όχι με βούρτσα αλλά με χτένα απλή για τους κόμπους του και του κάνω κάτι σαν μάδημα, γιατί αλλιώς η χτένα δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει από το μαλλί του.
Επίσης, γι'αυτό που μου είπες να παρουσιαστώ, έχω ήδη παρουσιαστεί, σ'ευχαριστώ (εκτώς κι αν εννοείς κάτι άλλο από τα νέα μέλη και δεν το ξέρω) :roll:
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Τώρα πρόσεξα που μου είπες να κοιτάξω τη συγκεκριμένη συζήτηση στο forum.Πράγματι δεν ξέρεις τι μπορεί να κάνουν στο κούρεμα, αλλά στο κτηνίατρό μου έχει ειδικό τμήμα για καλλωπισμούς με επαγγελματία και επειδή είναι σίγουρα το καλύτερο ιατρείο στη περιοχή το εμπιστεύομαι πολύ.Θα έχω πάντως το νου μου γιατί σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μου τον κουρέψουν γουλή.Πάντως να ξέρετε ότι δεν είμαι καμία επιπόλαιη σκυλομαμά, έχω ψάξει πολλά σε βιβλία και ιντερνετ για τα Γουέστι αλλά πουθενά δεν είδα λεπτομέρειες για το stripping, μόνο τώρα εδώ στο foroum κάτι παραπάνω... :(
Καλό βράδυ :roll:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Γεια σου dali !! :D

Σε καμια περίπτωση δεν υπονοήθηκε ότι είσαι άσχετη ιδιοκτητης, η ότι δεν ενδιαφέρεσαι για το μωρό σου!!
Το να συστηθείς που σου είπε η milou, σου το είπε γιατί έτσι συνηθίζεται στο φόρουμ τα νέα μελόι στην αρχή να συστήνονται!!

Τώρα όσον αφορά για το κούρεμα είναι καλύτερα τα westie αν κάποιος τον ενδιαφέρει να στριπαρεται ,πριν να μην έχει κουρευτεί ,για τον απλούστερο λόγο ότι η τρίχα μαλακώνει ενώ η φυσιολογική υφή τις τρίχας είναι να είναι σκληρή..για αυτόν τον λόγο και αποφεύγουμε τα conditioner στο λούσιμο...,
Tώρα αν τύχει και το σκυλάκι κουρευτεί δεν είναι ότι δεν γίνεται stripping αλλα απλά το καθιστά πιο δύσκολο..και αυξάνει κάπως τις πιθανότητες να πονέσει..
Τωρα ιστορικα για να καταλαβουμε γιατι γινεται το stripping:
Tα westie έχουν δυο τριχώματα-ένα πυκνό,μαλακό εσωτερικό τρίχωμα πιο κοντά στο δέρμα και ένα τραχύν μακρύτερο τρίχωμα το οποιο βλέπουμε.
Στα westie το εσωτερικό τρίχωμα διατηρεί το σκύλο ζεστό και στεγνό,ενώ το εξωτερικό τρίχωμα τον προστατεύει από τα αγκάθια,τις βρωμιές και μερικές φορες από τα δόντια των άλλων ζωων..
Αλλα επειδή οι κλιματολογικές συνθήκες στις οποιες ζούμε διαφέρουν από εκεί όπου επικρατούσαν στην χωρα διελεύσεις των westie αλλα το τρίχωμα παρέμεινε το ίδιο.
Το εσωτερικό τρίχωμα παραμένει σχεδόν αμετάβλητο,αλλα το εξωτερικό μεγαλώνει ώσπου να φτάσει σε ένα ορισμένο μήκος.
Σε αυτό το σημείο,το τρίχωμα μαδάει και πρέπει να απομακρυνθεί προκειμενου να αφήσει χώρο σε μια φρέσκια καινούρια γούνα.
Τα πλεονεκτήματα του μαδημένου η απογυμνωμένου τριχώματος είναι ότι το τρίχωμα του westie θα συνεχίσει να έχει τη σκλήρη του υφή,θα μένει καθαρότερο και ενδεχομένος να μαδάει λιγότερο.
Παρόλα αυτά αν καποίος συμετέχει σε εκθέσεις ,το stripping ειναι απαρετητο αν ο σκυλος προκειτε να συναγωνιστει με επιτυχεια.
Διαφορετικά το σημαντίκο μειωνέκτημα του ψαλιδισμένου τριχώματος είναι ότι ο σκύλος αναπτυσσει ένα μαλακό τρίχωμα λόγω των επαναλαμβανομενων ψαλιδισματων.
Το μαδημα αφαιρει ολο το τριχωμα,ενω αντίθετα το ψαλίδισμα κοβει το συνολο του εξωτερικου τριχωματος στο ιδιο μηκος και το κανει ιδιο με το εσωτερικο.Ως αποτέλεσμα το τρίχωμα να είναι απαλότερο.
Το γεγονος αυτο μπορει να ειναι μειωνεκτιμα για ενα κυνηγετικο τερριερ αλλα,πραγματικα,δεν υπαρχει κανενα προβλημα,οταν προκειτε για ενα κατοικιδιο που μενει μεσα στο σπιτι.
το ψαλιδισμενο τριχωμα τεινει να διατηρει τη βρομια περισσοτερο απο την φυσικη εκδοχη του τριχωματος,και μπορει να μαδαει καπως περισσοτερο.

Eπισης εχουμε και groomer οπου μπορει να σε βοηθησει και να σε κατατοπισει καταλληλα!!!

Να σου ζησει η φατσουλα και να εχουμε καλες συζητησεις

:wink: :D
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
dali said:
Για να το λες κάτι θα ξέρεις.Βασικά εγώ δεν του έχω κάνει ακόμα γιατί είναι μόλις δέκα μηνών και του έχω κλέισει και ραντεβού για κούρεμα.Αυτό μου το είπαν σε ένα pet shop αλλά ίσως κατάλαβα λάθος γιατί μου έλεγε και για κούρεμα μαζί και ίσως εννοούσε μόνο γι αυτό ότι θέλει τρεις φορές το χρόνο.Το stripping πώς ακριβώς γίνεται?Χρειάζεσαι ειδικά εργαλεία ή απλά με βούρτσα και χτένα και εάν ξέρεις πόσο κοστίζει περίπου για να του κάνω μόνο αυτό?... Και σε ευχαριστώ για την ενημέρωση :wink:
Το stripping ειναι μαδημα.
και ειναι ακριβως αυτο που λεει η λεξη.
Το μακρυ εξωτερικο τριχωμα αποσπαται με τον δεικτει και τον αντιχειρα εως οτου παραμεινει μονο το μαλακο τριχωμα.
Μπορει επισης να γινει με τον ιδιο αντικειμενικο στοχο με μια ειδικη χτενα αντι για τα δαχτυλα,προκειμενου να τραβιξει τα μαλλια.
Καποιοι groomers λενε οτι ο μονος τροπος μαδηματος ειναι με τον δεικτη και τον αντιχειρα,ενω καποιοι αλλοι ειναι αδιαλλακτοι ως προς την χρηση της ειδικης χτενας.
Καποιοι αλλοι επισης υποστηριζουν οτι ο καλυτερος τροπος ειναι ο συνδυασμος και των δυο.
Η διαδικασια ειναι χρονοβορα και απαιτουν σημαντικη εξασκηση.
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Dali, μάλλον δεν ενημερώθηκες-σε ενημερώσανε σωστά για την περιποίησει -καλοπισμό του westie.
Τώρα που γνωρίζεις, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να τον πηγαίνει για stripping κάθε 2 με 3 μήνες και πραγματικά θα εκπλαγείς απο το αποτέλεσμα...:wink:
Η τρίχα του θα είναι σκληρή (φύση του σκυλιού), δεν θα χρειάζεται συχνά μπανιο γιατι η βρωμιά θα γεύγει με ένα χτένισμα και φυσικά μειώνοντε σε απίστευτο μικρό ποσοστό να έχει δερματικό πρόβλημα ο σκύλος σου.

Όπως είπε και η συμφορουμίτισα Kango υπάρχει στο φόρουμ μια υπεύθυνη groomer η FrenchieFan.
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα




christopherk

Member
30 Δεκεμβρίου 2008
11
0
πειραια
ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ EΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΟΜΜΩΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΣΚΥΛΟΥΣ......

Το stripping ειναι μια πολυ εξειδικευμενη διαδικασια που εφαρμοζεται
-κυριως- σε σκυλακια που προκειται να διαγωνιστουν στη μορφολογικες εκθεσεις
( σε show). Αυτο θα μπορουσαμε να το αναλαβουμε στο κομμωτηριο μας, σε
λιγες περιπτωσεις που και ο ιδιοκτητης συμμετεχει σε καποιες διαδικασιες που
θα του υποδειξουμε, ωστε να διατηρειται το τριχωμα σε κατασταση καταλληλη
για stripping. Χρειαζονται τακτικες επισκεψεις στο κομμωτηριο (το ελαχιστο
μια φορα τον μηνα). Το κοστος ειναι 30-35ευρω. Αν κανει βεβαια και λουσιμο,
κοστιζει περιπου 43-45 ευρω (stripping και λουσιμο).

Για σκυλακια που τα διατηρουν κυριως στο σπιτι, και δεν τα επιδεικνυουν σε
εκθεσεις, γινεται ο καλλωπισμος τους με ψαλλιδι και μηχανη, και τοτε
απαιτειται πιο αραιη επισκεψη στο κομμωτηριο.