Westie




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
θα βγάλω φωτό

αλλά μάλλον δεν είναι westie αυτό που ειδα

απλά πρέπει να τα ξαναπετύχω στην αυλή................
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ναι κερν πρεπει να ηταν..,μοιαζει παρα πολυ σε westie μονο που δεν εχει ιδιο χρωμα..
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
συγνώμη τώρα
κάθε περιοχή έβγαζε και απο ένα τερριέ? πόσα τερριέ υπάρχουν πια?

και

ποιός είναι ο σκυλάκος δεξιά από το λερωμένο γουέστι? μοιάζει πολύ στην αργώ μου όπως είναι τώρα ακόμα

τον αρχάριο τον βλέπουν όλοι:D:D:Dδεν χρειάζεται να τον δείχνουμε κιόλας:)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
συγνώμη τώρα
κάθε περιοχή έβγαζε και απο ένα τερριέ? πόσα τερριέ υπάρχουν πια?
Κατά FCI (από Wikipedia):Brazilian Terrier · Jagdterrier · Airedale Terrier · Bedlington Terrier · Border Terrier · Fox Terrier (Smooth) · Fox Terrier (Wire) · Lakeland Terrier · Manchester Terrier · Parson Russell Terrier · Welsh Terrier · Irish Glen of Imaal Terrier · Irish Terrier · Kerry Blue Terrier · Soft-Coated Wheaten Terrier
Small-sized TerriersAustralian Terrier · Jack Russell Terrier · Cairn Terrier · Dandie Dinmont Terrier · Norfolk Terrier · Norwich Terrier · Scottish Terrier · Sealyham Terrier · Skye Terrier · West Highland White Terrier · Nihon Teria · Ceský Teriér
Bull type TerriersBull Terrier (Standard) · Miniature Bull Terrier · Staffordshire Bull Terrier · American Staffordshire Terrier
Toy TerriersAustralian Silky Terrier · English Toy Terrier (Black & Tan) · Russkiy Toy · Yorkshire Terrier
Not categorized by FCI as Terrier
(may be in another Group, or not recognised)American Hairless Terrier · Australian Silky Terrier · Boston Terrier · Dutch Smoushond · English Toy Terrier · Irish Staffordshire Terrier · Miniature Fox Terrier · Old English Terrier · Patterdale Terrier · Pit Bull Terrier · Plummer Terrier · Rat Terrier · Russian Black Terrier · Sporting Lucas Terrier · Teddy Roosevelt Terrier · Tenterfield Terrier · Tibetan Terrier · Toy Fox Terrier · Toy Manchester Terrier



Ορισμένα:
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
ποιός είναι ο σκυλάκος δεξιά από το λερωμένο γουέστι? μοιάζει πολύ στην αργώ μου όπως είναι τώρα ακόμα
Ο κούκλος δίπλα από τη Sue ήταν για μπάνιο σ εκείνη τη παράλια με τ αφεντικά του και αρεσε πολύ στα westie μου. Παίξανε κυνηγητό και έκαναν μπάνιο χωρίς παρατηρήσεις :D απο άλλους λουόμενους. Νομίζω ότι ήταν στις 25/06/08 στην παραλία του Μαραθια στο Ν.Πήλιο.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
για να είναι αδερφός μας έπρεπε στο πήλιο να ήταν 3 μηνών...μπααααα,δεν μοιάζει

ίσως να είναι εξάδερφος αλλά αυτό επιβεβαιώνεται μόνο αν ήταν μέχρι 7-8 μηνών γιατί τα κοκόνια μετά κάνουν πλούσιο τρίχωμα στο λαιμό και την ουρά

η απορία του ΜΑΚΗΣ λύθηκε.
μπορούμε να συνεχίσουμε να οφτοπικάρουμε ή πρέπει να πάμε στα γενικά ?
 


stavroula

New Member
14 Δεκεμβρίου 2008
2
0
Είμαι νέο μέλος και πριν από 3,5 μήνες περίπου που έφεραν δώρο ένα πανέμορφο κουτάβι.Είχα πει στους φίλους μου ότι έψαχνα για westie και μου ήρθε ένα υπέροχο ζωάκι. Θέλω να ρωτήσω το εξής.Το διαβατήριο(χώρα προέλευσης Ουγγαρία)αναφέρει τη ράτσα White West highland Terrier, αλλά ενώ έχει όλα τα χαρακτηριστικά τους δεν έχει σηκωμένα αυτάκια.Τώρα είναι 6,5 μηνών.Αν και δε με ενδιαφέρει πια αν είναι καθαρόαιμο ή όχι(αφού είναι ήδη η λατρεία της οικογένειας),εντύπωση μου προκάλεσε όταν ένας κτηνίατρος είπε ότι τα χάδια στο κεφάλι δεν άφησαν τον χόνδρο να αναπτυχθεί και να σηκωθούν τα αυτιά του κουταβιού.Μπορεί κάποιος να μου πει την εμπειρία του, ή αν κάτι τέτοιο ισχύει?Στους φίλους μου ο pet shopper ανέφερε ότι το κουτάβι σηκώνει τα αυτιά του μετά τους 9 μήνες...τι ισχύει??:confused:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Στους 2-3 μήνες τα αυτάκια αρχίζουν να σηκώνονται..
Παρόλα αυτά όντως το πασπάτεμα στο κεφάλι μπορεί να τα κάνουν να μην σηκωθούν ,για αυτό κι όλας ο κτηνίατρος το τονίζει με τον ερχομό του κουταβιού στο σπίτι ,να αποφεύγετε η συγκεκριμένη περιοχή.

Κοιταξε και εδω παλαιοτερη συζητηση:

http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=3587
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Είμαι νέο μέλος και πριν από 3,5 μήνες περίπου που έφεραν δώρο ένα πανέμορφο κουτάβι.Είχα πει στους φίλους μου ότι έψαχνα για westie και μου ήρθε ένα υπέροχο ζωάκι. Θέλω να ρωτήσω το εξής.Το διαβατήριο(χώρα προέλευσης Ουγγαρία)αναφέρει τη ράτσα White West highland Terrier, αλλά ενώ έχει όλα τα χαρακτηριστικά τους δεν έχει σηκωμένα αυτάκια.Τώρα είναι 6,5 μηνών.Αν και δε με ενδιαφέρει πια αν είναι καθαρόαιμο ή όχι(αφού είναι ήδη η λατρεία της οικογένειας),εντύπωση μου προκάλεσε όταν ένας κτηνίατρος είπε ότι τα χάδια στο κεφάλι δεν άφησαν τον χόνδρο να αναπτυχθεί και να σηκωθούν τα αυτιά του κουταβιού.Μπορεί κάποιος να μου πει την εμπειρία του, ή αν κάτι τέτοιο ισχύει?Στους φίλους μου ο pet shopper ανέφερε ότι το κουτάβι σηκώνει τα αυτιά του μετά τους 9 μήνες...τι ισχύει??:confused:
Καλωσόρισες stavroula, το θέμα των αυτιών έχει συζητηθεί εδώ
Ο κτηνίατρος μάλλον δεν ξέρει τι λέει
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Αλεξια ο πετ σοπας θελεις να πεις..:):)
εντύπωση μου προκάλεσε όταν ένας κτηνίατρος είπε ότι τα χάδια στο κεφάλι δεν άφησαν τον χόνδρο να αναπτυχθεί και να σηκωθούν τα αυτιά του κουταβιού.
Όχι για το κτηνίατρο μιλάω αλλά και ο πετσοπας δεν ξέρει ...:p
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
και ομως μπορει να το επιρεασει..
οταν ειναι μικρα δεν πρεπει να τα χαιδευουμε σε αυτο το σημειο σε ολες γενικα τις φυλες που εχουν ορθια αυτια μεχρι να σηκωθουν..

Αλλο ενα θεμα που μπορει επισης να επιρεασει ειναι και η μαζικη αναπαραγωγη κουταβιων..οπως pappy mils..που επιρεαζει τοσο στον χαρακτηρα ,οσο και στην μορφολογια..
 


stavroula

New Member
14 Δεκεμβρίου 2008
2
0
Δεν ξέρω,ρε παιδιά...αυτό πάντως που μου γράψατε για τη μαζική παραγωγή είναι ίσως μια αιτία.Απλά σε 2 κτηνίατρους που πήγα δεν ήξεραν αν το κουτάβι είναι καθαρόαιμο ή όχι.Θα προσπαθήσω να στείλω μια φωτογραφία της να μου πείτε εντυπώσεις.Ευχαριστώ για την ανταπόκριση και καλοδεχούμενες, αν υπάρχουν και άλλες απόψεις επι του θέματος.