World dog show 2015


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Ξεκίνησε σήμερα στο Μιλάνο η παγκόσμια έκθεση μορφολογίας σκύλων που διοργανώνει κάθε χρόνο η FCI. Με κοντά 26.000 συμμετοχές ( στο παγκόσμιο και στην εθνική συνολικά) και με περίπου 100 ελληνικές συμμετοχές, ξεχωρίζει ως η μεγαλύτερη διοργάνωση στον χώρο.
Εύχομαι καλή επιτυχία ...( και καλή διασκέδαση ) σε όλους ...:)

http://www.wds2015.com/?op=lng&lang=en
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η φυλή με τις περισσότερες συμμετοχές είναι τα Amstaff με 430. Ουαου!!!

Τα Skye terriers που κινδυνεύουν, 19 συμμετοχές.

Γιόρκι και γουεστι 129.

4 ελληνικοί ιχνηλατες (y)

Πολυπληθέστερη ομάδα η 2 με 4000+ συμμετοχές και αμέσως μετά η 3 με σχεδόν τις μισές.
 
  • Like
Reactions: ghelly








ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Cane da pastore dell'Anatolia (TR - FCI) ή Segugio della Bosnia a pelo duro (BIH - FCI)
εδώ γιατί είναι έτσι και στα άλλα είναι
Zwergschnauzer (D)
Boxer (D)
Fila Brasileiro (BR)
κτλ ?
Barboni (F)
(Caniche, Pudel, Poodle) στην αρχή νόμιζα μπαρμπούνι ! :D
 






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Όχι, όλες αυτές αναγνωρισμένες είναι κανονικότατα.
Ίσως έτυχε, δεν ξέρω γιατί το έγραψαν έτσι
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
"We would like to remind all exhibitors who are owners of those subjects belonging to breeds for which the FCI breed standard still provides ear cropping, to deliver at the entrance of the show, the original veterinarian certificate attesting that ear cropping, if practiced on the subject, was made for curative reasons.

A copy of the mentioned certificate has to be delivered at the entrance with the relevant translation. The certificate is compulsory and it is required for the admission to the show. This disposal is in force for dogs bred and owned by persons resident in Italy and in all the other countries which have ratified the European Convention for the Protection of Pet Animals (13.11.1987 – Strasbourg)."

 
  • Like
Reactions: sea-mol and Aslan


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Οταν στελνω τις πληροφοριες μου για να παραλαβω εναν κωδικο για να δω το streaming μου βγαζει σφαλμα. Εχω δοκιμασει με yahoo και gmail, ξερει κανεις γιατι;

@epial Οντως περιεργο... δεν μπορω να φανταστω τι θεραπευτικη αγωγη απαιτει το κοψιμο των δυο αυτιων αλλα και της ουρας και παντα σε συγκεκριμενες φυλες...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: LaCat


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
@ntoulis μας βάζεις σε λινκ που τα ειδες? γιατι τις συμμετοχές τις βλέπω χωρίς διπλα χώρα καταγωγής, εκτός από εξαιρεσεις.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
@epial Οντως περιεργο... δεν μπορω να φανταστω τι θεραπευτικη αγωγη απαιτει το κοψιμο των δυο αυτιων αλλα και της ουρας και παντα σε συγκεκριμενες φυλες...
Είναι μερικές φυλές με πολύ προβληματικά αυτιά βρε παιδί μου κι εσύ... Μία έτσι κάνουν και την αρπάζουν την μόλυνση στο πιτς φυτίλι. Ή πάνε κάτι άλιεν και μπαίνουν μέσα στ' αυτιά τους και τα μολύνουν. Ε και μετά πρέπει να τους τα κόψεις. Συνήθως συμβαίνει σε πιτ, αμσταφ κλπ. Χάλια αυτιά αυτά τα σκυλιά...
 






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
εντέλει για να μη μείνουμε με την απορία σχετικά με αυτό που επεσήμανε ο @ntoulis ρώτησα και μου είπαν ότι πρώτα ειναι η χώρα καταγωγής και όταν υπάρχει δίπλα είτε αναγραφή αλλης χώρας είτε fci σημαίνει ότι το patronage του προτύπου ανήκει στην αλλη χώρα ή την fci αντίστοιχα!
 
  • Like
Reactions: ntoulis




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
γι'αυτό ειπα ότι σε καποια αναγράφεται αρκτικόλεξο αλλης χώρας, δεν ειναι μόνο η fci. Τεσπα, αλλο θέμα αυτό!!!
 
  • Like
Reactions: ntoulis