yiorki,τροφη,ποσοτητα




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
H συνιστώμενη ποσότητα στην ξήρα πάει πάντα ανάλογα το βάρος του σκυλιού όπου έχει και τις αντίστοιχες ποσότητες συνήθως πίσω στην συσκευασία.
Τώρα όσον αφορά τα συμπληρώματα και τις βιταμίνες ,όχι αν δίνεις ξήρα παίρνει όλες τι απαραίτητες βιταμίνες και τα συστατικά που χρειάζεται για την ανάπτυξη του.

Η υπερβιταμίνωση δεν ωφελεί ..ισα ισα δημιουργεί προβλήματα στον οργανισμό.

Εχεις αποφασίσει τι μοντέλο διατροφής θα ακολουθήσεις?
Ρίξε μια ματια στα θέματα διατροφής όπου αναφέρονται αναλυτικά πληροφορίες για την ξήρα,την barf αλλα και το μαγειρευτό.:):)
 
Last edited:


trellokerkyraia

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
49
0
ΚΕΡΚΥΡΑ
H συνιστώμενη ποσότητα στην ξήρα πάει πάντα ανάλογα το βάρος του σκυλιού όπου έχει και τις αντίστοιχες ποσότητες συνήθως πίσω στην συσκευασία.
Τώρα όσον αφορά τα συμπληρώματα και τις βιταμίνες ,όχι αν δίνεις ξήρα παίρνει όλες τι απαραίτητες βιταμίνες και τα συστατικά που χρειάζεται για την ανάπτυξη του.

Η υπερβιταμίνωση δεν ωφελεί ..ισα ισα δημιουργεί προβλήματα στον οργανισμό.

Εχεις αποφασίσει τι μοντέλο διατροφής θα ακολουθήσεις?
Ρίξε μια ματια στα θέματα διατροφής όπου αναφέρονται αναλυτικά πληροφορίες για την ξήρα,την barf αλλα και το μαγειρευτό.:):)
στην αρχη του εδωσα royal αλλα δεν την πολυ ετρωγε και ετσι ο κτυνιατρος μου εδωσε την hills. με αυτην ολο και κατι τρωει .ειδικα το βραδυ που τον εχω στο δωματιο μου και δεν εχει αλλες μυρωδιες. κατα της διαρκειας της μερας κυκλοφορει σπιτι και οποιος τον βλεπει ολο και κατι του δινει....ο αδερφος μου πηγε και του εδωσε κρεμμυδι.....το εφαγε και ζητπυσε κιαλλο σε πληροφορω.
οταν τους λεω να μην το ταιζουν οτι ναναι για να μην μαθει ετσι....με γραφουν ολοι.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πολύ κακό αυτό..
Πρέπει να το επιβάλεις..

Ξέρεις τι θα πάθεις με το να μην επιβάλεις στους ανθρωπους να μάθουν να μην του δίνουν φαγητό?
Κάθε φορα που θα είναι να φάτε ,θα έχετε τον ζητιάνο από κάτω να ζητάει..,πέρα από αυτό ,διατροφικά τα σκυλιά δεν τρωνε ότι τρώμε εμείς αυτό είναι νομος.

Πάντα τρωνε μετά από εμάς ,στο συγκεκριμένο σημείο ,την συγκεκριμένη ώρα.

Είναι πολύ μεγάλο λάθος να τους δινεις φαγητο για τσιμπολογημα, είναι από τους λόγους που λένε οι εκπαιδευτές δεν εκπαιδεύουμε μονο τα σκυλιά αλλα και τους ανθρωπους.
Ενα "ανάγωγο" σκυλί δεν γεννήθηκε ανάγωγο.. αλλα απλά έγινε..;):)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μην ξαναδώσετε κρεμμύδι στο σκύλο! Παίζετε με τη ζωή του!
Το κρεμμύδι είναι ιδιαίτερα τοξικό για το σκυλο, δρα συσωρευτικά και προκαλεί αιμολυτική αναιμία.

Ταΐζε το κουτάβι 3 φορές την ήμερα την ποσότητα που πρέπει (αναγράφεται στο πίσω μέρος της συσκευασίας της ξηρας τροφής), ΠΟΛΥ συγκεκριμένες ώρες και μόνο από το πιάτο του. Μην του δίνετε ΤΙΠΟΤΑ άλλο. Ούτε τα αποφάγια σας, ουτε κρεμμύδια, ούτε βιταμίνες, ούτε συμπληρώματα.
 


freshmaria

Member
21 Μαρτίου 2009
23
0
Εκτός από κρεμμύδι απαγορεύεται σταφύλι και σοκολάτα!!Είναι τα τρία απόλυτα¨ΟΧΙ!!!
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
εμενα ριμαζει κ το σταφυλι κ τη σοκολατα.....:eek::Dζει ακομα!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Σοκολάτα εμένα δεν έτυχε να φάει αλλά από σταφύλια άλλο τίποτα!Τα καλοκαίρια στο χωριό, στο σπίτι της γιαγιάς μου, από την κλιματαριά που ήταν στην αυλή ειδικά όταν φυσούσε έπεφταν κι έτρωγε σταφύλια με το κιλό!:p:p:p
Τίποτα πάντως δεν είχε πάθει!Ευτυχώς!:)
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ξέρω κοπέλα που πήδηξε από τον 3 όροφο και έζησε..
Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάμε όλοι να το δοκιμάσουμε..

Στο μαλτεζάκη μου δίναμε σοκολάτα μέχρι τα γεράματα..
Είχε φάει παστες και παστες..
Εφτασε τα 16.5 και από σοκολάτα τουλάχιστον δεν έφυγε.., μονο έχασε την όραση του από καταρράκτη που η σοκολάτα το επιδεινώνει..

Το westie μου δεν ξέρει ποια είναι η γεύση της..
Εχω δώσει μονο λίγα σκυλίσια σοκολατακια..

Τι θέλω να πω..
Πως και το Guiness έχει εξαιρέσεις αλλα είναι πάντα οι εξαιρέσεις του κανόνα..;):)
Καλο είναι να το τονίζουμε όταν αναφέρουμε τέτοια θέματα για να μην βγαίνουν εσφαλμένα συμπεράσματα σε νέους ιδιοκτητες..:)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Στο link έδωσες έχει και το σκόρδο στα μη επιτρεπόμενα!Σε πολλές σκολοσυνταγές περιλαμβάνονταν το σκόρδο και μάλιστα σε σημαντικές ποσότητες!!:eek:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Κακώς. Από μια ποσότητα και πάνω (μεγαλύτερη από το 0,5% του σωματικού βάρους του σκύλου) είναι τοξικό.

:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981