Yorkshire terrier miniature


Maximus

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
197
4
Patra/Greece
Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα να με ενημερώσουν οι γνώστες φυλής για το μέγεθος (τελικό βάρος) και το τελικό ύψος πρωτύπου καθώς επίσσης και για τυχόν εκτροφεία σε Ελλάδα.
Θα ήθελα να σας πω οτι σκέφτομαι για απόκτηση ενός θηλυκού σκύλου miniature αλλά δεν γνωρίζω τα ... μυστικά για την επιλογή κουταβιού.
Από εμπειρίες με σκύλους εχω αρκετές αλλά για άλλη ράτσα Γερμανικά Ποιμενικά και Γαλλικά Μπουλντόγκ εχω κάνει εκτροφή και συμμετέχω και σε εκθέσεις.
Θα παρακαλέσω μόνο σοβαρές πληροφορίες.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εμπειρία από την φυλή δεν έχω, το μόνο σίγουρο όμως από το πρότυπο είναι ότι δεν υπάρχει miniature yorkshire terrier, παρά μονο yorkshire terrier και σύμφωνα πάλι με το πρότυπο αναφέρει μόνο μέγιστο βάρος το οποίο είναι 3,1kg!
Εγώ αν επικοινωνούσα με εκτροφέα και μου το ανέφερε toy, miniature ή οτιδήποτε άλλο, θα είχα σοβαρές αμφιβολίες....

Αυτοί που ασχολούνται περισσότερο με την φυλή θα σε κατατοπίσουν σίγουρα!
Κάνε και μια αναζήτηση στο forum, έχει ξανασυζητηθεί το θέμα του yorkshire αρκετές φορές!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Maximus sorry, αλλά λες ότι έχεις κάνει εκτροφή, συμμετέχεις σε εκθέσεις και γενικά ξέρεις τον σκυλοχώρο.
Κανονικά θα έπρεπε εμείς να σε ρωτάμε να μάθουμε πράγματα. Εσύ ως εκτροφέας, έστω άλλων φυλών, δεν ξέρεις πως να ψαχτείς;
Πως γίνεται να μην γνωρίζεις τα μυστικά για την επιλογή κουταβιού γενικώς; Μου φαίνεται περίεργο. Λάθος κάνω;
 


Maximus

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
197
4
Patra/Greece
Λάθος κάνω;
Ναι.
Αν νομίζεις ότι ξέρεις καλά να επιλέγεις ή να εκτρέφεις εναν Γερμανικό Ποιμενικό σίγουρα ξέρεις από όλους τους σκύλους ?
Δηλαδή θα κοιτάξω αν το Yorkshire terrier "πηγαίνει στο λουρί" ή αν δαγκώνει ή κηνυγάει "μπαλάκι" τότε ... εντάξει΄? ή νομίζεις πως θέλω να μάθω αν πρέπει να έχει 2 όρχεις το αρσενικό με κάνει ειδικό?
Επειδή οδηγείς ενα BMW μπορείς να τρέχεις εξίσου και με ενα 500 fiat ?
Και για σου λύσω την απορεία δεν ενδιαφέρομαι εγω αλλά η σύζηγός μου.
Αν έχεις να προσθέσεις κάποια πληροφορία καλοδεχούμενη.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν εννοούσα αυτό. Φαντάστηκα ότι θα πρέπει να έχεις ήδη τις σωστές κατευθύνσεις. Δηλαδή, μελέτη του προτύπου ώστε να μην μπορεί κάποιος να σε κοροιδέψει, δίνοντάς σου miniature το οποίο απ΄ότι λένε δεν υφίσταται, ανέρευση μέσω ΚΟΕ ή ιντερνετ εκτροφέα τον οποίο προφανώς θα μπορείς να κρίνεις καλύτερα απο εμάς τους μη εκτροφείς, μη σου πω και επίσκεψη στην έκθεση που είναι αυτό το σκ. Αυτά τα βασικά εννοούσα. Αλλά κατάλαβα λάθος και εσύ ρωτάς πολύ ειδικά για την επιλογή του σωστού κουταβιού και κάποιον να σου πει απευθείας ονομαστικά εκτροφείο; Οκ, sorry :)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Πράγματι δεν υπάρχει αυτή η φυλή.
Την πολεμούν όσοι γνωρίζουν τα άπειρα προβλήματα που παρουσιάζουν (και στο σώμα αλλά και στον χαρακτήρα) τα πολύ μικρά Γιορκσάιρ.
Κυνδινεύει να σπάσει μόνο αν πέσει από τον καναπέ! Άσε που τα περισσότερα έχουν προβληματικά γόνατα έτσι κι αλλιώς και χρειάζονται χειρουργείο.

Δεν πιστεύω πως είναι λογικό να υπάρχει γενικώς σκύλος σε μέγεθος χάμστερ (ακόμη και αν δεν ήταν τόσο εύθραυστο και προβληματικό).

Είναι μιά μόδα που ελπίζω σύντομα να περάσει γιατί πολύς κόσμος και σκυλάκια τυρρανιούνται από αυτήν.
Μόλις χθές γνώρισα ένα ακόμη δείγμα με σοβαρή ψυχοπάθεια.... ζωντανός εφιάλτης για την οικογένειά του που δεν πρόκειται να έχει αίσιο τέλος.

Πραγματικά, δεν γνωρίζω αν αυτή η αποτυχία οφείλεται στο ότι τα πολύ μικρά Γιόρκι εκτρέφονται μόνο από άσχετους ή/και ανήθικους εκτροφείς, ή αν όντος φταίει το μέγεθος. Ίσως με μερικούς ηθικούς/γνώστες εκτροφείς να ελλατωνόντουσαν τα προβλήματα.
Έλα όμως που οι σοβαροί εκτροφείς δεν βλέπουν λόγο ύπαρξης τέτοιου σκύλου.

Και τους καταλαβαίνω! Τι είναι το αναγνωρισμένο Γίορκι που αγαπήσαμε τόσα χρόνια ; ΜΕΓΑΛΟ;
Για όνομα....