Επιθετική με τα αλλα σκυλιά


Koznina

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
30
18
40
Καλησπέρα!
Έχω ενα Τζακ ρασελ θηλυκό και ειναι 17 μηνών! Το πρόβλημα μας ειναι οτι ειναι πολυ επιθετική με τα αλλα σκυλιά.με το που θα δει σκύλο στη βόλτα αρχίζει και τραβάει.οταν πλησιάσει στο σκύλο...θελει να πάει να τον μυρίσει αυτη πρώτη.Αν πάει να τη μυρίσει κάποιο αυτη κατευθείαν ορμάει να το αρπάξει απο τη μούρη. Μέχρι και σε Αλαμπαι εχει ορμήσει.
Μεσα στο σπίτι παντα με ακουει,ομως οταν βλέπει σκύλο ειναι σαν να μην υπάρχω.οσο και να της λεω μη,οχι,στοπ....δεν ακουει τίποτα! Άρχισα να σκέφτομαι να πάμε σε εκπαιδευτή γιατι δεν πάει αλλο αυτη η κατάσταση.
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Καλησπέρα!
Έχω ενα Τζακ ρασελ θηλυκό και ειναι 17 μηνών! Το πρόβλημα μας ειναι οτι ειναι πολυ επιθετική με τα αλλα σκυλιά.με το που θα δει σκύλο στη βόλτα αρχίζει και τραβάει.οταν πλησιάσει στο σκύλο...θελει να πάει να τον μυρίσει αυτη πρώτη.Αν πάει να τη μυρίσει κάποιο αυτη κατευθείαν ορμάει να το αρπάξει απο τη μούρη. Μέχρι και σε Αλαμπαι εχει ορμήσει.
Μεσα στο σπίτι παντα με ακουει,ομως οταν βλέπει σκύλο ειναι σαν να μην υπάρχω.οσο και να της λεω μη,οχι,στοπ....δεν ακουει τίποτα! Άρχισα να σκέφτομαι να πάμε σε εκπαιδευτή γιατι δεν πάει αλλο αυτη η κατάσταση.
Κάντο άμεσα και προχώρα τη σκέψη σε πράξη....
1 θα ειναι η κακιά στιγμή που κάποιο μεγαλύτερο σε όγκο σκυλι δεν θα ανεχτεί τη συμπεριφορά της και θα την αρπάξει.... και δεν θα υπάρξει καν σκυλοκαυγάς.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Αυτός ο τσαμπουκάς ..ακόμα και αναίτιος (για μας μερικές φορές) είναι ένα από τα χαρακτηριστικά τους. Δυστυχώς τα jack russell είναι από τα σκυλιά που χρειάζονται έντονη κοινωνικοποίηση από πολύυυυυ μικρά για να μην στραβώσουν κάποια πράγματα αργότερα.
Καλύτερα να πας σε εκπαιδευτή για την διόρθωση αυτής της συμπεριφοράς και να μην το προσπαθήσεις μόνη σου. Είναι επιθετική και στα αρσενικά και στα θηλυκά ?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αυτός ο τσαμπουκάς ..ακόμα και αναίτιος (για μας μερικές φορές) είναι ένα από τα χαρακτηριστικά τους. Δυστυχώς τα jack russell είναι από τα σκυλιά που χρειάζονται έντονη κοινωνικοποίηση από πολύυυυυ μικρά για να μην στραβώσουν κάποια πράγματα αργότερα.
Είναι πάρα πολύ σημαντικό αυτό που λες Σταματία και καλό είναι να το έχουν υπόψιν τους μελλοντικοί κάτοχοι terriers.
Aυτή η συμπεριφορά τρέχει στα γονίδιά τους και ανάλογα το άτομο, εκφράζεται περισσότερο, λιγότερο ή ακόμα και καθόλου.

Και εδώ είναι αυτό που συζητάγαμε στο άλλο θέμα με την εργασία και τον σύγχρονο τρόπο ζωής που μας ωθεί να απομακρύνουμε άλλοτε επιθυμητά χαρακτηριστικά.

Η δουλειά που κάναν τα terriers ήταν τέτοια που έπρεπε από μόνα τους να κυνηγήσουν.
Επρεπε κάτι ΜΕΣΑ τους να τα υποκινήσει και κυρίως να μην κωλώσουν. Ο άνθρωπος απλά τα άφηνε και εκείνα κάναν τη δουλειά που ξέραν. Αυτό προϋπέθετε αυξημένο prey drive σε συνδυασμό με τρελά επίπεδα αδρεναλίνης. Η αύξηση της αδρεναλίνης ήταν αυτό που τα έκανε να μην σταματήσουν όσο πόνο και να ένοιωθαν και να τελειώσουν αυτό που ξεκίνησαν (βλέπε gameness). Το αυξημένο δε pray drive τα έκανε να πάνε στο επόμενο που θα τολμούσε να κινηθεί. Αυτά όπως καταλαβαίνετε ήταν άκρως επιθυμητά χαρακτηριστικά και η μόνη διάκριση που μπορούσε να γίνει ήταν πέρα φυσικά από τον ίδιο τον άνθρωπο, το χρώμα του θηράματος. Μπορούσες να τα μάθεις να ΜΗΝ κυνηγάνε ό,τι είναι λευκό πχ.
Αυτό τα έκανε να μπορούν να κυνηγήσουν μαζί με τις νυφίτσες πχ και να μην στρέφονται εναντίον τους.


Οι εκπαιδευτές δεν ξέρω αν μπορούν να το εξαφανίσουν εντελώς. Είναι τέτοια τα επίπεδα της αδρεναλίνης που χρειάζεται να τα ελέγξεις ΠΡΙΝ εμφανιστούν.
Απαξ και εμφανιστούν, τελείωσε. Κατεβάζουν διακόπτη, μέχρι ή να φύγει το αντικείμενο του πόθου ή να αλλάξεις κατεύθυνση και να απομακρυνθείς.

Είναι δύσκολο και χρειάζεται υπομονή και κυρίως προσοχή για την ακεραιότητα της σκύλας αλλά και των σκύλων που θα συναναστραφεί.

Είναι επιθετική και στα αρσενικά και στα θηλυκά ?
Το θέμα είναι πως αν μιλάμε για το ίδιο, δεν είναι θέμα κυριαρχίας, επιθετικότητας ή μιας συνηθισμένης σκυλίσιας κακής συμπεριφοράς που προέρχεται από την κακή γνώση της γλώσσας του σώματος, που ωθεί σε σκυλοπαρεξηγήσεις.
Είναι κάτι εντελώς διαφορετικό που υποκινείται από ένστικτα.

Αν είναι θέμα κακής γνώσης της γλώσσας του σώματος των σκύλων που προήλθε από πρόωρη απομάκρυνση από την μάνα και τα αδέλφια, αλλάζει.
Γιατί δεν ξέρουμε πόσο JR είναι το σκυλάκι και από που προήλθε.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εν προκειμένω όμως δείχνει προθυμία να πάει το σκυλι να μυρίσει πρώτο.... όχι να μυριστεί. Και αυτό "κάτι" μου θυμίζει...εχω ενα deja vu. Μετά δηλαδή την πρώτη στιγμιαία επαφή των δύο σκυλιών, μήπως εκει ζορίζεται και αντιδρά με αυτό τον τρόπο?
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Οι εκπαιδευτές δεν ξέρω αν μπορούν να το εξαφανίσουν εντελώς. .
Δεν νομίζω να μπορούν. Να βελτιωθεί ναι...να εξαφανιστεί δεν νομίζω...
Περιγράφεις τον χαρακτήρα του τυπικού τερριέ ακριβώς όπως είναι....το βλέπω κάθε μέρα.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εν προκειμένω όμως δείχνει προθυμία να πάει το σκυλι να μυρίσει πρώτο.... όχι να μυριστεί. Και αυτό "κάτι" μου θυμίζει...εχω ενα deja vu. Μετά δηλαδή την πρώτη στιγμιαία επαφή των δύο σκυλιών, μήπως εκει ζορίζεται και αντιδρά με αυτό τον τρόπο?
Και ο Ερμής δείχνει προθυμία να πάει να μυριστεί πρώτος με ένα αρσενικό...αλλά μπορεί να τσαμπουκαλευτεί αμέσως ....
...πέραν του γενικού τσαμπουκά θέλω να πω..
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Bonus photo


Parson Jack Russell determined that his type of terrier should be mostly, if not entirely white in color. It is much easier to teach a hound (or a lurcher or another terrier) not to kill anything that is mostly white. That can be done fairly quickly and doesn't require that the animals be raised together. That has filtered down through the ages to where the AKC standards include "white should predominate," or "predominately white". Since there may be many ferrets working with any given dog, the white color makes it a lot easier for the lurcher, foxhound or even another terrier to separate partner from quarry. Soooo, when you judge the "white" terriers, remember that the 52% white ain't just for looks. It can be a matter of life and death.


Εν προκειμένω όμως δείχνει προθυμία να πάει το σκυλι να μυρίσει πρώτο.... όχι να μυριστεί. Και αυτό "κάτι" μου θυμίζει...εχω ενα deja vu. Μετά δηλαδή την πρώτη στιγμιαία επαφή των δύο σκυλιών, μήπως εκει ζορίζεται και αντιδρά με αυτό τον τρόπο?

Άβυσσος η ψυχή του σκύλου εκείνη τη στιγμή. Μπορεί και ο άλλος να πλησίασε ατσούμπαλα, μπορεί χίλια δυο.
Κάτι αντίστοιχο έχει κάνει και ο δικός μου (όχι ο Μάρβιν φυσικά, ο άλλος ο παλαβός). Ανάλογα τον σκύλο ποικίλει και η αντίδραση.
Εννοείται ΔΕΝ το ρισκάρεις. Εκτός αν βρεις σκύλο που ξέρεις.
Για αυτό σκυλοπάρκα κλπ είναι απαγορευμένα - για μας τουλάχιστον.
Είναι στην κυριολεξία θέμα ζωής και θανάτου.

Δεν νομίζω να μπορούν. Να βελτιωθεί ναι...να εξαφανιστεί δεν νομίζω...
Περιγράφεις τον χαρακτήρα του τυπικού τερριέ ακριβώς όπως είναι....το βλέπω κάθε μέρα.
Κι εγώ Σταματία...
Κι εγώ...
Ομοιοπαθείς :LOL:
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Θα έλεγα μέχρι να βρείτε εκπαιδευτή, να κόψετε κάθε είδους συναναστροφή με άλλα σκυλιά.
Πάρε το αγαπημένο της παιχνίδι (μπαλάκι από ότι βλέπω στο avatar) ή λιχουδιά στη βόλτα και να της τραβάς τη προσοχή, στη θέα άλλου σκύλου.
Βοηθάει να συνδυάσει την παρουσία σκύλων με κάτι θετικό. Τα υπόλοιπα με τον εκπαιδευτή.
 
  • Like
Reactions: Koznina


Koznina

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
30
18
40
Αυτός ο τσαμπουκάς ..ακόμα και αναίτιος (για μας μερικές φορές) είναι ένα από τα χαρακτηριστικά τους. Δυστυχώς τα jack russell είναι από τα σκυλιά που χρειάζονται έντονη κοινωνικοποίηση από πολύυυυυ μικρά για να μην στραβώσουν κάποια πράγματα αργότερα.
Καλύτερα να πας σε εκπαιδευτή για την διόρθωση αυτής της συμπεριφοράς και να μην το προσπαθήσεις μόνη σου. Είναι επιθετική και στα αρσενικά και στα θηλυκά ?


Ειναι επιθετική σε ολα!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Τότε νομίζω ότι ο εκπαιδευτής είναι μονόδρομος, αν θέλεις να περάσεις το υπόλοιπο της ζωής σου πιο ήρεμα με το σκυλί, διαφορετικά θα βρίσκεσαι σε ένα διαρκές άγχος, όταν βγαίνεις έξω με το σκύλο.
 


Koznina

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
30
18
40
Το σκυλι μου το φέρανε σχεδόν 2 μηνών. Πιστεύω πολυ μικρούλη.
Ο γιατρός απο την αρχή μου είπε οχι έξω μέχρι να τελειώσουμε τα εμβόλια.οπως και έγινε.μετα χειμώνας....οχι τόσες πολλές βόλτες στο πάρκο,οποτε δεν είχε σχεδόν καθολου επαφή με αλλα σκυλιά.με αδεσποτακια δεν την άφηνα γιατι φοβόμουν μη κολλήσει ψύλλους κ.α
Ξερω οτι το λάθος ειναι δικό μου.... :(
Και έχω δοκιμάσει πολλα πραγματα την ωρα που βλέπει σκύλο. Μπαλάκια...μη....οχι.....μείνε....ειναι ομως σαν να μην υπάρχω εκεινη τι στιγμη. Αφου φύγει ο σκυλιος μαζεύεται γιατι καταλαβαίνει οτι εκανε κάτι κακό.κατεβαζει τη μούρη στο πάτωμα και με κοιταζει.
 


Koznina

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
30
18
40
Τότε νομίζω ότι ο εκπαιδευτής είναι μονόδρομος, αν θέλεις να περάσεις το υπόλοιπο της ζωής σου πιο ήρεμα με το σκυλί, διαφορετικά θα βρίσκεσαι σε ένα διαρκές άγχος, όταν βγαίνεις έξω με το σκύλο.
 


Koznina

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
30
18
40
Και εγω ετσι πιστεύω!
Μίλησα με κάποιον στο τηλ και μου είπε οτι θα πρεπει να το αφήσω το σκυλι εκει ενα μήνα! Τρελάθηκα....δεν παιζει να την αφήσω χωρίς να ειμαι εγω μαζί της.
Ερώτηση: ολοι ετσι δουλεύουν;
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Παντως δεν ειναι δυσκολο να τραβηξεις την προσοχη ενος jr αν εχεις μια μπαλα. Οσα ξερω αυτο κανουν μονο. Εχει να κανει βεβαια με το ποσο το αφεντικο μπορει να κρατησει την προσοχη του σκυλου. Αλλα απ οτι εχω καταλαβει το να κρατας κατι σφαιρικο στο χερι ή εστω ενα κουκουναρι, ειναι αρκετο.
Υπαρχει ωραιο θεμα, φρεσκο φρεσκο.
Ασκήσεις προσοχής για "αντιδραστικά" σκυλιά - Leash reactive dogs
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Όπως σου ανέφερα παραπάνω η συγκεκριμένη φυλή θέλει πολύ κοινωνικοποίηση .....επίσης όπως σου αναφέρει ο Μιχάλης παραπάνω καλύτερα να αποφεύγεις τις επαφές με άλλα σκυλιά μέχρι να πας σε εκπαιδευτή γιατί απλά δεν έχει νόημα να την φέρνεις σε επαφή εφόσον επιτίθεται ούτως ή άλλως.
Ο εκπαιδευτής θα την δει, θα εκτιμήσει την κατάσταση και ξέρει να χειριστεί αυτά τα πράγματα.....τα οποία θα σου μάθει και σένα. Φρόντισε να βρεις έναν καλό εκπαιδευτή και όχι όπου να ναι. Το να έχεις έναν σκύλο που όταν τον βγάζεις βόλτα επιτίθεται όπου βρει ...είναι πρόβλημα έως και κίνδυνος για σένα, για το ίδιο το σκυλί και όποιο άλλο σκυλί βρεθεί στο δρόμο σας.
Η εκπαίδευση πρέπει να γίνει και στις δυο σας. Μην αφήσεις το σκυλί μόνο του σε εκπαιδευτή.
 
  • Like
Reactions: vek and Koznina


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Το σκυλι μου το φέρανε σχεδόν 2 μηνών. Πιστεύω πολυ μικρούλη.
Ο γιατρός απο την αρχή μου είπε οχι έξω μέχρι να τελειώσουμε τα εμβόλια.οπως και έγινε.μετα χειμώνας....οχι τόσες πολλές βόλτες στο πάρκο,οποτε δεν είχε σχεδόν καθολου επαφή με αλλα σκυλιά.
Δεν θα ρωτήσω από που το φέρανε. Η ηλικία σχέδον 2 μηνών είναι λάθος. 2+ μηνών είναι το σωστό.

Θα γίνω λίγο "κακός" τώρα.
3.5-4 μηνών το πολύ τελειώνουν τα εμβόλια. +3 μήνες ο χειμώνας 7 μηνών. Τώρα είναι 17 μηνών. Το πρόβλημα πότε ξεκίνησε;
Βόλτα το σκυλί βγαίνει παντώς καιρού, βρέξει χιονίσει.
Το επιθετική με όλα είναι άδικος χαρακτηρισμός για τη σκυλίτσα.
Λάθος χειρισμοί και κακή κοινωνικοποίηση, θα έλεγα είναι το σωστότερο.
Μπορεί να φοβάται τα άλλα σκυλί τα υπόλοιπα και για αυτό να αντιδράει έτσι.

Περιοχή για να σου προτείνουμε εκπαιδευτές;
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Παντως δεν ειναι δυσκολο να τραβηξεις την προσοχη ενος jr αν εχεις μια μπαλα.
Όταν έχει φάει ήδη κόλλημα με το σκυλί απέναντι ....δεν ξεκολλάει εύκολα. Είναι ακριβώς η ίδια επιμονή που δείχνει στο μπαλάκι ....
 


Koznina

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
30
18
40
Δεν θα ρωτήσω από που το φέρανε. Η ηλικία σχέδον 2 μηνών είναι λάθος. 2+ μηνών είναι το σωστό.

Θα γίνω λίγο "κακός" τώρα.
3.5-4 μηνών το πολύ τελειώνουν τα εμβόλια. +3 μήνες ο χειμώνας 7 μηνών. Τώρα είναι 17 μηνών. Το πρόβλημα πότε ξεκίνησε;
Βόλτα το σκυλί βγαίνει παντώς καιρού, βρέξει χιονίσει.
Το επιθετική με όλα είναι άδικος χαρακτηρισμός για τη σκυλίτσα.
Λάθος χειρισμοί και κακή κοινωνικοποίηση, θα έλεγα είναι το σωστότερο.
Μπορεί να φοβάται τα άλλα σκυλί τα υπόλοιπα και για αυτό να αντιδράει έτσι.

Περιοχή για να σου προτείνουμε εκπαιδευτές;

Ναι το σκυλακι μου το κάνανε δωρο και δεν ειναι απο εκτροφείο.
Το πηρα στα χέρια μου 21 Μαΐου 2014
Ήμουν εκτός πόλης για δουλειά.εμεινα 6μηνες εκτός.γυρισαμε σπίτι αρχές Οκτωβρίου.σεπτεμβριο με Οκτώβριο ειχαμε αρχίσει τις βόλτες...είχε γνωρίσει ενα αλλο σκυλακι της γείτονιας και ηταν οκ.μετα φύγαμε για Κοζάνη.στη βάση μας!
Νοέμβριο έπρεπε να φύγω για Ντουμπαι και αναγκαστικά άφησα το σκυλακι μου πίσω για ενα μήνα!
Μετα έφυγα πάλι για αλλο ενα μήνα και γύρισα περίπου τελος Ιανουαρίου! Όλο το χειμώνα ηταν σπίτι (με μεγάλη αυλή) και παρέα με ενα Γιόρκ (της πεθεράς μου)
Στην αρχή με το Γιόρκ ηταν επιθετική,το έπιανε πίσω απο το σβέρκο και το τίναζε! Οταν γύρισα την πρώτη φορά απο έξω....είχε ηρεμίσει δεν το πείραζε...οταν έφυγα ξανα άρχισε!