Επιθετική με τα αλλα σκυλιά


Koznina

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
30
18
40
Για να μη τα πολυλογώ σταμάτησε εντελώς απο τοτε που γύρισα και ειμαι συνέχεια μαζί της! Μάιο ξανα φύγαμε για να έρθουμε πάλι 6 μήνες εκτός πόλης (για δουλειά) στην ουσία στο πρώτο της σπίτι που γνώρισε!
Ολα άψογα...πιπί και τα παντα
Και το σκυλακι που είχε γνωρίσει περυσι το θυμάται και ειναι το μονο που δέχεται κοντά της....ολα τα αλλα ομως οχι
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Όταν έχει φάει ήδη κόλλημα με το σκυλί απέναντι ....δεν ξεκολλάει εύκολα.
Bold για να δώσω έμφαση στο timing. Θέλει προσοχή από μέρους μας.
Και στη τελική υπάρχουν και οι διορθώσεις που και αυτές θέλουν ακόμα σωστότερο timing.
Καλό είναι όμως να αποφεύγονται αν δεν ξέρουμε τον τρόπο, γιατί συνήθως μεγαλύτερη ζημιά κάνουν.

@Koznina κατανοείς ότι ακόμα και το timing που σου έκαναν δώρο το σκυλί ήταν τελείως λάθος, αφού δεν θα είχες τον χρόνο να ασχοληθείς.

Για το δώρο, το από που αποκτήθηκε, το ότι επιτρέψανε τέτοιους χειρισμούς από το παιδί... δεν θέλω να τα σχολιάσω.

Από οτι καταλαβαίνω, Κοζάνη μένεις; Δυστυχώς δεν έχω άποψη για εκπαιδευτή εκεί. Κάποιος άλλος;
 


Koznina

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
30
18
40
Bold για να δώσω έμφαση στο timing. Θέλει προσοχή από μέρους μας.
Και στη τελική υπάρχουν και οι διορθώσεις που και αυτές θέλουν ακόμα σωστότερο timing.
Καλό είναι όμως να αποφεύγονται αν δεν ξέρουμε τον τρόπο, γιατί συνήθως μεγαλύτερη ζημιά κάνουν.

@Koznina κατανοείς ότι ακόμα και το timing που σου έκαναν δώρο το σκυλί ήταν τελείως λάθος, αφού δεν θα είχες τον χρόνο να ασχοληθείς.

Για το δώρο, το από που αποκτήθηκε, το ότι επιτρέψανε τέτοιους χειρισμούς από το παιδί... δεν θέλω να τα σχολιάσω.

Από οτι καταλαβαίνω, Κοζάνη μένεις; Δυστυχώς δεν έχω άποψη για εκπαιδευτή εκεί. Κάποιος άλλος;

Οπα μισό κάτι κατάλαβες λάθος! Μια χαρα χρονο ειχα....(αν εξαιρέσεις το ταξίδι στο Ντουμπαι που βγήκε απρόοπτα,οπως μπορεί να συμβεί στον καθένα) έλειψα απο τη ζωή της δυο μήνες! Αυτο ειναι όλο!
Φυσικα και δεν το ηθελα να το αφήσω....αλλα εκει οι μουσουλμάνοι εχουν θέμα με τα σκυλιά! Κανένα ξενοδοχείο δεν το δεχόταν....ετσι και αναγκάστηκα να το αφήσω για λιγο!
Α και για το "απο που αποκτήθηκε" ειναι απο γεννα γνωστών μου που εχουν Τζακ ρασελ με πεντιγκρι καθαρόαιμα και δεν ειναι απο πετ σοπ
 
Last edited:


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Έστω. Άλλωστε πλεόν ότι έγινε έγινε.
Οι χειρισμοί από εδώ και πέρα είναι το θέμα.
Θέλει δουλειά από μέρους και συμβουλές επαγγελματία, που θα αξιολογήσει το σκυλί από κοντά.

Συνέχισε το ψάξιμο για εκπαιδευτές.
 


Koznina

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
30
18
40
Έστω. Άλλωστε πλεόν ότι έγινε έγινε.
Οι χειρισμοί από εδώ και πέρα είναι το θέμα.
Θέλει δουλειά από μέρους και συμβουλές επαγγελματία, που θα αξιολογήσει το σκυλί από κοντά.

Συνέχισε το ψάξιμο για εκπαιδευτές.

Οτι θα πάμε σε εκπαιδευτή ειναι το μονο σίγουρο! Απλα μπήκα εδω να ακούσω τις απόψεις σας και να καταλάβω τα λάθη τα δικα μου! Ειναι όντως μονόδρομος ο δρόμος για τον εκπαιδευτή!
Να την αφήσω ομως ενα μήνα σε εκπαιδευτή και να πηγαίνω να τη βλεπω κάθε Σάββατο στο επισκεπτήριο,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!
Εγω στο μυαλο μου το ειχα οτι θα πηγαίνουμε κάθε μερα για κάποιες ώρες μαζί!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Με τον εκπαιδευτή συναντιέστε και κάνετε μαθήματα.
Αρχικά αξιολογεί και διαβάζει τον σκύλο (που είναι το σημαντικότερο) και κατόπιν σε καθοδηγεί.
Μην τον αφήσεις πουθενά τον σκύλο σου.
Εν ανάγκη πήγαινε σε άλλη πόλη.
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Να την αφήσω ομως ενα μήνα σε εκπαιδευτή και να πηγαίνω να τη βλεπω κάθε Σάββατο στο επισκεπτήριο,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!
Εγω στο μυαλο μου το ειχα οτι θα πηγαίνουμε κάθε μετα για κάποιες ώρες μαζί!
Μαζί σου. Ένα - δύο ιδιαίτερα μαθήματα την εβδομάδα και δουλειά στο σπίτι και τις βόλτες.
Προσωπικά, ούτε εγώ θα άφηνα σκύλο σε εκπαιδευτή και ο αδερφός μου να ήταν.

Σίγουρα θα βρεις εκπαιδευτή που να κάνει ιδιαίτερα. Μέχρι τότε κάνε τις ασκήσεις του θέματος που σου πόσταρε και η @betty coltrane και να αποφεύγεις επαφές με άλλα σκυλιά.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Όταν έχει φάει ήδη κόλλημα με το σκυλί απέναντι ....δεν ξεκολλάει εύκολα. Είναι ακριβώς η ίδια επιμονή που δείχνει στο μπαλάκι ....
Ωχ, δηλαδη το κολλημα θα το φανε οπωσδηποτε. Απλως πρεπει ο στοχος τους να ναι ακίνδυνος. Γι αυτο ειναι κριμα να εχουν jack russell, ανθρωποι που δεν γνωριζουν πολλα για τα jr και νομιζουν οτι ειναι ενα μικρο, βολικο και χαριτωμενο σκυλακι. Που να ξεραν; :p
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Οπα μισό κάτι κατάλαβες λάθος! Μια χαρα χρονο ειχα....(αν εξαιρέσεις το ταξίδι στο Ντουμπαι που βγήκε απρόοπτα,οπως μπορεί να συμβεί στον καθένα) έλειψα απο τη ζωή της δυο μήνες! Αυτο ειναι όλο!
Δυό μήνες, σε κουταβίσια περίοδο, που το σκυλί διαμορφώνει συμπεριφορές και χαρακτήρα, είναι τραγικά πολλοί. Και ακόμη χειρότερα, αν αυτοί με τους οποίους έμεινε, δεν ήξεραν να το διαχειριστούν.

Φυσικα και δεν το ηθελα να το αφήσω....αλλα εκει οι μουσουλμάνοι εχουν θέμα με τα σκυλιά! Κανένα ξενοδοχείο δεν το δεχόταν....ετσι και αναγκάστηκα να το αφήσω για λιγο!
Τι θέμα έχουν οι μουσουλμάνοι με τα σκυλιά;
Στα ξενοδοχεία ίσως και να είχες πρόβλημα, δεν το λέω με σιγουριά, αλλά αν εξαιρέσεις τις φρικτές για εμάς, καιρικές συνθήκες, δεν νομίζω ότι έχουν άλλο πρόβλημα. Ξέρω ανθρώπους, που έφυγαν να εργαστούν εκεί, και πήραν μαζί και τα σκυλιά τους.

Α και για το "απο που αποκτήθηκε" ειναι απο γεννα γνωστών μου που εχουν Τζακ ρασελ με πεντιγκρι καθαρόαιμα και δεν ειναι απο πετ σοπ
Η δεύτερη χειρότερη πηγή, απόκτησης σκύλου. Σιγά μην έχουν pedigree οι γονείς. Ελπίζω τουλάχιστον, να μην το πλήρωσες. Το θέμα είναι, αφού είχες πρόβλημα για ένα μικρό χρονικό διάστημα, αυτό των δύο μηνών, ένας σωστός εκτροφέας, θα συζητούσε να σου κρατήσει το κουτάβι, σε ασφαλείς συνθήκες, μέχρι να επιστρέψεις. Ούτως ώστε, να κοινωνικοποιείται στο μεταξύ σωστά. Πόσο μάλλον, αν είναι και γνωστοί σου. Επίσης, ένας σωστός εκτροφέας, θα σε είχε καθοδηγήσει έτσι κι αλλιώς, στην σωστή ανατροφή του κουταβιού σου. Οι γνωστοί σου, τι συμβουλές σου έχουν δώσει, στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις;
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Κολλήματα τρώνε ΟΛΑ τα σκυλιά. Απλά τα πεισματάρικα ξεκολλάνε πιο δύσκολα :p
Και αυτό επίσης είναι, δουλειά του σωστού εκτροφέα.
Να ενημερώσει για όλα τα κατά. Οχι μόνο τα υπέρ.
Να είναι προετοιμασμένος ο ανυποψίαστος ιδιοκτήτης, για το τι τον περιμένει. Και να τον αποτρέψει τελικά από την απόκτηση, αν κρίνουν αμφότεροι, ότι δεν θα ευδοκιμήσει το πράγμα. Ο καραγκιόζης γνωστός όμως, που κάνει την γέννα, το μόνο που τον νοιάζει, είναι να ξεφορτωθεί τα κουτάβια, και να βγάλει κανά φραγκάκι. Και δεν του καίγεται καρφί, αν στην πορεία, θα βασανιστεί και ο άνθρωπος, αλλά κυρίως το κουτάβι.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Koznina

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
30
18
40
Ωχ, δηλαδη το κολλημα θα το φανε οπωσδηποτε. Απλως πρεπει ο στοχος τους να ναι ακίνδυνος. Γι αυτο ειναι κριμα να εχουν jack russell, ανθρωποι που δεν γνωριζουν πολλα για τα jr και νομιζουν οτι ειναι ενα μικρο, βολικο και χαριτωμενο σκυλακι. Που να ξεραν; :p

Ποτε δεν νόμιζα πως έχω ενα μικρο,βολικό και χαριτωμένο σκυλακι! Και να θες να νομίζεις ετσι......το Τζακ ρασελ δεν θα σε αφήσει να το πιστέψεις ποτε!!!!
 


Koznina

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
30
18
40
Δυό μήνες, σε κουταβίσια περίοδο, που το σκυλί διαμορφώνει συμπεριφορές και χαρακτήρα, είναι τραγικά πολλοί. Και ακόμη χειρότερα, αν αυτοί με τους οποίους έμεινε, δεν ήξεραν να το διαχειριστούν.


Τι θέμα έχουν οι μουσουλμάνοι με τα σκυλιά;
Στα ξενοδοχεία ίσως και να είχες πρόβλημα, δεν το λέω με σιγουριά, αλλά αν εξαιρέσεις τις φρικτές για εμάς, καιρικές συνθήκες, δεν νομίζω ότι έχουν άλλο πρόβλημα. Ξέρω ανθρώπους, που έφυγαν να εργαστούν εκεί, και πήραν μαζί και τα σκυλιά τους.


Η δεύτερη χειρότερη πηγή, απόκτησης σκύλου. Σιγά μην έχουν pedigree οι γονείς. Ελπίζω τουλάχιστον, να μην το πλήρωσες. Το θέμα είναι, αφού είχες πρόβλημα για ένα μικρό χρονικό διάστημα, αυτό των δύο μηνών, ένας σωστός εκτροφέας, θα συζητούσε να σου κρατήσει το κουτάβι, σε ασφαλείς συνθήκες, μέχρι να επιστρέψεις. Ούτως ώστε, να κοινωνικοποιείται στο μεταξύ σωστά. Πόσο μάλλον, αν είναι και γνωστοί σου. Επίσης, ένας σωστός εκτροφέας, θα σε είχε καθοδηγήσει έτσι κι αλλιώς, στην σωστή ανατροφή του κουταβιού σου. Οι γνωστοί σου, τι συμβουλές σου έχουν δώσει, στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις;


Κάτσε να τα πάρω με τη σειρά και να σου απαντήσω σε ολα! Λοιπόν
2 μήνες με ενδιάμεσα να έχω έρθει....ναι ειναι πολυ!
Εγω θα σου πω οτι ειναι και πολυ δύσκολο!ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑ! Δεν ηταν επιλογή μου!
Αυτοί που το κράτησαν εχουν οπως ειπα και αλλο σκυλακι! Οποτε ξέρουν 5 πραγματα


Οι μουσουλμάνοι(αν και φεύγουμε απο το θέμα που δημιούργησα το ποστ) θεωρούν τον σκύλο σαν ενα βρωμικο ζώο....σε ξενοδοχεία που εγω πήγαινα αυτούς τους 2 μήνες δεν ήθελε κανεις σκύλο! μετα;;;; Βόλτα που; Εκει που θα μας κοιτάζουν σαν εξωγήινους και μπορεί να ειχα θέματα;

Οι γονείς εχουν πεντιγκρι γιατι ειναι και οι δυο απο εκτροφείο! Οχι δεν το πλήρωσα μου το κάνανε δωρο! Οσο γι'αυτο που λέτε για τον εκτροφέα δεν ξερω τι θα γινόταν αν ηταν απο εκτροφείο....παντως δεν εμπιστεύομαι εύκολα (σχεδόν καθολου) κάποιον που δεν γνωρίζω...για να αφήσω το σκυλι μου εκει!
Και στο δικό μου μυαλο δεν πάει...
Εκτροφέας=καλός!!!! (Υπάρχουν εξαιρέσεις και εκει που τις έχω δει) οποτε ακομη και στους εκτροφείς ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Συγχώρεσε μου την παρατήρηση αλλά όταν το σκυλι σου αρπαζε και τίναζε το γιόρκι όσο συγκατοικούσαν... σόρρυ αλλά δεν ηξεραν να τα χειριστούν.
 


Koznina

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
30
18
40
Συγχώρεσε μου την παρατήρηση αλλά όταν το σκυλι σου αρπαζε και τίναζε το γιόρκι όσο συγκατοικούσαν... σόρρυ αλλά δεν ηξεραν να τα χειριστούν.


Ναι το δέχομαι! Αλλα αυτούς μπορούσα να εμπιστευτώ!
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Συγγνώμη... -ολα ταλλα που αναφέρθηκαν δε με ενδιαφέρουν-
Ουτε με αποτομο τιναγμα του λουριου δεν ξεκολλάει?
Οι διορθώσεις σου ηταν παντα μονο λεκτικές, σωστα?
Μην το αφησεις το σκυλι ποτε κ σε κανεναν που δεν γνωριζεις κ δεν εμπιστεύεσαι - αυτό παει γενικά -
 


Koznina

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
30
18
40
Συγγνώμη... -ολα ταλλα που αναφέρθηκαν δε με ενδιαφέρουν-
Ουτε με αποτομο τιναγμα του λουριου δεν ξεκολλάει?
Οι διορθώσεις σου ηταν παντα μονο λεκτικές, σωστα?
Μην το αφησεις το σκυλι ποτε κ σε κανεναν που δεν γνωριζεις κ δεν εμπιστεύεσαι - αυτό παει γενικά -
Περισσότερο λεκτικά!
Το έχω κάνει και με το λουρί! Αλλα ειναι τοσο πεισματάρα που δεν ακουει τίποτα εκεινη τη στιγμη!
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
-off topic-
@Koznina Σε παρακαλώ λίγο προσοχή με τις γενικεύσεις... Και στην Ελλάδα που η πλειοψηφία της είναι Χριστιανοί, τα περισσότερα ξενοδοχεία δεν δέχονται εύκολα τα σκυλιά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι Χριστιανοί γενικά τα θεωρούν βρωμιά.

Κατ' άλλα μιας και να γυρίσεις τον χρόνο πίσω είναι αδύνατο, μην χαζεύεις και μίλα με μερικούς εκπαιδευτές και δες πως δουλεύουν με τον σκύλο ΚΑΙ τον ιδιοκτήτη. Όλο και κάποιος θα σου ταιριάζει.
 
  • Like
Reactions: Koznina


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Οποτε πρεπει να δουλεψετε την μεταξυ σας σχεση...αυτο καταλαβαινω εγω...
Δεν δεχομαι προσωπικα τα περι πεισματος ξεροκεφαλιας κλπ...τα pet μια "δουλεια" εχουν...να μας υπακουν... οπως ομως ποτε κανείς δεν γεννηθηκε γνωριζοντας να κανει μια "δουλεια" ετσι κ αυτα, πρεπει να τα διδαξουμε!
Δουλεψτε λοιπον στο σπιτι μαζι, πριν καν βγειτε εξω, μαθε τι ειναι αυτο που δεν μπορει να του αντισταθει με τιποτα, περισσοτερο κ απτην παρουσια αλλων σκυλων, κ εκμεταλευσου του για να το χεραγωγησεις!
Εαν δεν υπάρχει κατι που να ποθεί παραπάνω...τοτε σιγουρα θα υπαρχει κατι που το "τρομοκρατει" αρκετα ώστε να μαζευτεί!
Οπως κ να εχει παντως πρεπει να επιληφθεις του θεματος αμεσα!

ΥΓ : οσα παρέθεσα παραπανω ειναι προσωπικες μου αποψεις, δεν τις επιβάλω σε κανεναν ουτε προσπαθω να πεισω κανεναν οτι αυτη ειναι κ η σωστή ή η καλη οδος!