καθάρισμα δοντιών


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
ξέρει κανείς πότε γίνεται (ιατρικά), τι περιλαμβάνει, τι επιπτώσεις έχει και πάνω κάτω πόσο κοστίζει;
 


RozaFan

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
84
0
όπως και στους ανθρώπους

Πρόσφατα ήμουν μπροστά σε μια τέτοια περίπτωση. Είχα πάει το σκυλί για κούρεμα και ενώ περίμενα την κομμώτρια να τελειώσει το προηγούμενο και να μπω δίπλα μου ήταν μια γυναίκα με ένα πομεράνιαν που παράπαιε, πρόσεξα την κατάσταση του σκύλου και πως αυτή έκλαιγε.
Φαντάστηκα πως έκλαιγε γιατί είχε κάνει ένεση ευθανασίας στο σκυλί, δεν μπορούσα να φανταστώ κάτι διαφορετικό για να δικαιολογήσω την ψυχολογική της κατάσταση και το σκυλί που κατέρρεε.
Τελικά όμως του είχαν δώσει ηρεμιστικό για καθαρισμό και αυτή ήταν τρελή :p την φαντάζομαι σε εγχείρηση των παιδιών της, σε σοβαρή περίπτωση πως θα κάνει :paja1:
Τέλος πάντων, το μηχάνημα καθαρισμού πρέπει να ήταν με υπερήχους και δεν έκανε πάνω από 20 λεπτά να τελειώσει ο κτηνίατρος, για λεφτά δεν ξέρω
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Γίνεται από την ηλικία που το σκυλί μπορεί να δεχθεί σαν οργανισμός το ηρεμιστικό, ή οποία συνήθως έχει περάσει αρκετά μέχρι να δημιουργηθεί αρκετή πέτρα στα δόντια (ειδικά στα κουταβίσια). Με άσχημες συνθήκες διατροφής που ευνοούν την ανάπτυξη πέτρας (τάϊσμα με κροκέτα που κολλάει στα δόντια υπερβολικά, κράτημα του στόματος κλειστό στην καθημερινότητα και μη χρήση του για να δουλεύει σε σκληρές επιφάνειες όπως τα κόκκαλα), αρκετή πέτρα μπορεί να εμφανιστεί μέχρι τους 18 μήνες.

Η τεχνική που εφαρμόζεται είναι η χρήση υπέρηχων, που τοπικά διαταράσσουν τη συνοχή της πέτρας (λόγω του ότι η πέτρα είναι νεκρή, παρόλο που έχει μεγάλη σκληρότητα, δεν έχει ελαστικότητα) ώστε αυτή να σπάσει και να αποκολληθεί με αυτόν τον τρόπο από το δόντι. Η γεννήτρια υπερήχων κατευθύνει τη δέσμη στην άκρη ενός διαμορφωμένου οδοντιατρικού ξύστρου (αυτά που στην άκρη γίνονται γάντζοι ανοιχτοί) και μόλις η μύτη του ξύστρου ακουμπήσει την επιφάνεια της πέτρας αυτή σπάει. Στη συνέχεια μπορεί να δουλευτεί τοπικά σε επίμαχα σημεία και με κανονικό οδοντιατρικό ξύστρο, ώστε να απομακρυνθούν τα κομμάτια της πέτρας που αντιστέκονται μέχρι τέλους. Ακολουθεί λείανση και καθαρισμός της επιφάνειας των δοντιών με ειδική πάστα τριβής και επαναφορά του σκύλου από την δόση ηρεμιστικού. Μερικοί κτηνίατροι χρησιμοποιούν ολική νάρκωση, πρακτική που πιστεύω ότι εκθέτει το σκυλί χωρίς λόγο στους γνωστούς κινδύνους μιας ολικής νάρκωσης.

Οι επιπτώσεις είναι ότι το σκυλί μπορεί να ξαναχρησιμοποιήσει τα δόντια του, σταματάει να πονάει όταν τα πιέζει, μειώνεται δραστικά ο κίνδυνος περιοδοντίτιδας και γενικά "αναπνέει" ξανά όλο το στόμα. Επίσης, εξαφανίζεται η κακοσμία του στόματος στις περιπτώσεις εκείνες όπου υπήρχε (ως παράγωγο της ύπαρξης πέτρας).

Κοστίζει από 40 έως 60€.
 


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. ρωτάω γιατί πρέπει να πάω για καθάρισμα 2 σκύλους ένα γκριφόν και ένα πεκινουά. το θέμα είναι ότι στο γκριφόν, κομμάτι από ένα δοντάκι κουνιέται (είναι πίσω και πάνω και δεν φαινόταν) ενώ στο πεκινουά, έχει αρχίσει να αναπτύσσεται πέτρα πάνω σε ένα ήδη σπασμένο δοντάκι της. πάντα πίστευα όμως ότι ο σκύλος έμπαινε σε ολική νάρκωση ή τουλάχιστον σε "καλή" ηρεμιστική ένεση και χρησιμοποιούσαν κανονικό ΄ξυστρο. η υγεία του στόματος πόσο καιρό διατηρείται; υπάρχει δηλαδή και περίπτωση σφραγίσματος ή εξαγωγής δοντιού;
για επιπτώσεις εννοώ αν ο σκύλος έχει πλήρη λειτουργία του στόματος μετά, αν πονάει, αν θέλει προσοχή σε κάτι (πχ οδοντόκρεμες κλπ) ή του δίνεις κάτι ειδικά για το στόμα πχ ασβέστιο..
 
Last edited:


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Η Υγεία του στόματος διατηρείται για όσο καιρό τη φροντίζουμε... είναι πολύ μεταβλητό το χρονικό διάστημα επανεμφάνισης της πέτρας... αν συνεχιστούν οι διατροφικές συνήθειες που είχε πριν ο σκύλος, πιστεύω ότι α επανεμφανιστεί στο ίδιο διάστημα που πήρε και αρχικά να εμφανιστεί. Πάντως μετά τον καθαρισμό, τα δόντια είναι αρκετά λεία σαν επιφάνεια, οπότε αργεί λίγο να πιάσει ξανά η τροφή επάνω. Αλλά αν δεν αλλάξουν οι διατροφικές συνήθειες, θα είναι απλώς θέμα χρόνου. Καλό θα ήταν μετά τον καθαρισμό, αν διαβλέπεις συνέχεια της πρότερης διατροφής, να εφοδιαστείς (εσύ ή ο ιδιοκτήτης) με μία οδοντόβουρτσα (υπάρχουν και ειδικές για σκυλιά (διπλές) αλλά και μία μέτρια-σκληρή δικιά μας κάνει) και οδοντόκρεμα για σκύλους (εδώ μόνο σκυλιών, γιατί διαφέρει σημαντικά στη γεύση).

Όσο δε για τη λειτουργικότητα του στόματος δεν υπάρχει καμία υστέρηση. Εδώ σκυλιά με σακατεμένες γνάθους και επανέρχονται.. όχι με σπάσιμο σε ένα δόντι.. Η Πέτρα είχε σπάσει τον δεξιό της κυνόδοντα όταν της επιτέθηκε παλιά ένα από αυτά τα ημίαιμα πιτ μπουλ που όλοι λατρευτικά αναφέρουν και κάναμε κανονική εξαγωγή στις Κτηνιατρικές Κλινικές του ΑΠΘ. Έχουν περάσει 9 χρόνια από τότε και όλα είναι όπως ήταν... και τα δόντια της τα δείχνει όταν χρειάζεται και δαγκώνει μια χαρά...
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ο γερμανικος και η καυκασινα δεν ειχαν ποτε πετρα, το γκριφονακι ομως που εχω, επιανε αρκετα συχνα, ( μετα τα 6 του χρονια)αλλα πριν γινει εντονη η κατασταση, πηρα ενα παλιο εργαλειο απο τον οδοντιατρο μου και του την καθαριζα εγω:)
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Και αυτό γίνεται βέβαια. Αν έχουμε λίγη πέτρα σε συγκεκριμένα δύσκολα σημεία που πιάνουν εύκολα, δε χρειάζεται να πάμε σε κτηνίατρο. Αρκει να προμηθευτούμε ένα ξύστρο και με προσοχή, πατώντας στην άκρη της πέτρας και ασκώντας πίεση μπορούμε να τη σπάσουμε και να την αφαιρέσουμε...
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Θα ήθελα να ρωτήσω σε αυτό το σημείο εάν οι σκυλο-οδοντόβουρτσες που βάζουμε στο δάχτυλο μας

μας δίνουν ένα καλό αποτέλεσμα και εάν βοηθάει στην καταπολέμιση η στην μη δημιουργία πέτρας.
 


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
Καλό θα ήταν μετά τον καθαρισμό, αν διαβλέπεις συνέχεια της πρότερης διατροφής, να εφοδιαστείς (εσύ ή ο ιδιοκτήτης) με μία οδοντόβουρτσα (υπάρχουν και ειδικές για σκυλιά (διπλές) αλλά και μία μέτρια-σκληρή δικιά μας κάνει) και οδοντόκρεμα για σκύλους (εδώ μόνο σκυλιών, γιατί διαφέρει σημαντικά στη γεύση).

Όσο δε για τη λειτουργικότητα του στόματος δεν υπάρχει καμία υστέρηση. Εδώ σκυλιά με σακατεμένες γνάθους και επανέρχονται.. όχι με σπάσιμο σε ένα δόντι.. Η Πέτρα είχε σπάσει τον δεξιό της κυνόδοντα όταν της επιτέθηκε παλιά ένα από αυτά τα ημίαιμα πιτ μπουλ που όλοι λατρευτικά αναφέρουν και κάναμε κανονική εξαγωγή στις Κτηνιατρικές Κλινικές του ΑΠΘ. Έχουν περάσει 9 χρόνια από τότε και όλα είναι όπως ήταν... και τα δόντια της τα δείχνει όταν χρειάζεται και δαγκώνει μια χαρά...
η διατροφή μένει ίδια εδώ και αρκετό καιρό κι ας περιλαμβάνει και κόκκαλα και κροκέτες, το καθάρισμα πάλι το θέλει....για την γνάθο δεν ξέρω. έχω δει και σκύλο που δεν μπορούσε να φάει τίποτα άλλο εκτός από λιωμένη κονσέρβα.
όσο για τα πιτ μπουλ διαφωνώ κάθετα.αν σε ήξερα παλαιότερα θα σου έδειχνα πιτμπουλ, ελεύθερο στο δρόμο που όχι μόνο δεν δάγκωνε αλλά έπεφτε ανάσκελα για χάδια στο πεζοδρόμιο!και μιλάμε για θηρίο τιγρέ πιτ μπουλ όχι κουτάβι..πάντα ο σκύλος μαθαίνει αυτό που ο (κάθε κάφρος) ιδιοκτήτης θέλει.άλλο να σου φυλάει το χώρο και άλλο να "ψάχνεται" για τσαμπουκά - καυγά - εγώθασουδείξωποιοςειναιτοαφεντικό στην μέση του πουθενά.
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
@Milou
Συγνώμη για την καθυστέρηση Milou. Ναι, οποιαδήποτε οδοντόβουρτσα κάνει, αφού το ζητούμενο είναι η συγκεκριμένη μηχανική ενέργεια πάνω στα δόντια. Εγω απλώς αναφέρθηκα στις χρησιμοποιημένες ή καινούργιες ανθρώπινες γιατί είναι εύκολο να βρεθούν. Από εκεί και πέρα είναι θέμα μαγγανοπήγαδου από την πλευρά του ιδιοκτήτη, ώστε να μην επανεγκατασταθεί η πέτρα στα δόντια.

@GeorgeK
Και εγώ έχω δει σκύλο με συντριπτικό κάταγμα στην αριστερή πλευρά της κάτω σιαγόνας, πλήρη εξάρθρωση της κάτω σιαγόνας ο οποίος χωρίς χειρουργική επέμβαση, μετά από μία εβδομάδα άρχισε να τρώει λειωμένη κροκέτα, και σε ένα μήνα τραγάνιζε (σιγά) κανονική. Απλώς αναφέρω την δυναμική του στοματικού μηχανισμού και της αντοχής των σκύλων στον πόνο και στην δυσλειτουργία (την μερική και ίσως περιοδική) των σιαγόνων.
Τα περί πιτ μπουλ ανήκουν σε άλλο threadκαι δε θα αναφερθώ περαιτέρω. Σίγουρα δε μπορούσα να πω ότι πχ. τη χτύπησε μια κεραμίδα καθώς προχωρούσαμε.
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Γαία,
Εφ'όσον βρείς την οδοντόβουρτσα (η πάρεις χρησιμοποιημένη) κάθε πότε πρέπει να του τα βουρτσίζεις; 1/ημέρα, 1/βδομάδα;;

Προσωπικά ταϊζω BARF και τα δόντια του είναι αστραφτερά (ειναι 2 ετών).
Νομίζω πως το να ροκανίζει κόκαλα μέρα παρα μέρα παίζει και αυτό συμαντικό ρόλο, έτσι δεν είναι;
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Πάρα πολύ, όπως και οτιδήποτε σκληρό που τρίβει τα δόντια..

Σε BARF δε πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα πέτρας... Τουλάχιστον δεν έχω συναντήσει μέχρι στιγμής. Με BARF τα δόντια είναι πάντα κατάλευκα. Το πρόβλημα είναι με κάποιες κροκέτες μόνο που κολάν στα δόντια (στα πίσω κυρίως) και φυσικά με κάτι σενάρια μαγειρεμένου φαγητού...

Η συχνότητα είναι και αυτή πολύ μεταβλητή. Αν δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, αλλά υπάρχει υπόννοια, πιστεύω κάπου ανάμεσα στο ανά τρεις μέρες με πέντε..
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Eπειδη παντα εχω αποριες....
το ποια κροκετα κολλαει στα δοντια του σκυλου εχει να κανει με το σκυλο ή με την κροκετα??? θελω να πω δλδ πχ η pedigree κολλαει στα δοντια του Χ σκυλου ενω στου Ψ οχι...ειναι θεμα κατασκευης δοντιου σκυλου???:rolleyes:(τι λεω παλι ο ανθρωπας!)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μιας και μιλήσατε για κροκέτες ...,πολλές ξήρες διαδίδουν ότι κάνουν για τον καθαρισμό των δοντιών επειδή είναι σκληρές...
Καμια όμως κροκέτα δεν καθαρίζει τα δόντια των σκυλιών ασχετα με το πως διαφημιζεται όταν σπάει με το ένα δάχτυλο..
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Eπειδη παντα εχω αποριες....
το ποια κροκετα κολλαει στα δοντια του σκυλου εχει να κανει με το σκυλο ή με την κροκετα??? θελω να πω δλδ πχ η pedigree κολλαει στα δοντια του Χ σκυλου ενω στου Ψ οχι...ειναι θεμα κατασκευης δοντιου σκυλου???:rolleyes:(τι λεω παλι ο ανθρωπας!)
Από τη στιγμή που τα δόντια του σκύλου δεν είναι μεταβαλόμενη παράμετρος (2 σκυλιά με δόντια στην ίδια κατάσταση, πχ το ίδιο καθαρά), τότε έχει να κάνει με τη κροκέτα και μόνο. Αν τώρα του ενός έχουν μόλις καθαριστεί, ενώ του άλλου έχουν ήδη πέτρα, πιό πολύ θα κολλήσει στα δόντια του δεύτερου. Παρόλα ταύτα βέβαια, μία κροκέτα που κολλάει στα δόντια, θα κολλήσει και στους δύο σκύλους, σε αυξανόμενη ποσότητα και διάρκεια σε αυτόν με τα καθαρά δόντια. Οπότε, σε λίγο καιρο (εξαρτάται από την κροκέτα, το νερό (τι φωτιές ανάβω), τη συχνότητα των γευμάτων (1 ή 2 τη μέρα) ακόμα και ο σκύλος με τα καθαρά δόντια θα αποκτήσει πέτρα.

Βασικά, καλό είναι, μισή ώρα μετά το γεύμα, να μην υπάρχουν καθόλου υπολείματα τροφής στους γομφίους (τα μεγάλα πίσω δόντια). Οι "κολλητικές" τροφές αγκυροβολούν σε εκείνα τα σημεία ξεκάθαρα.
 


CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
Θα συμφωνήσω σε όλα όσα έγραψες εκτός από αυτό εδώ.


Μερικοί κτηνίατροι χρησιμοποιούν ολική νάρκωση, πρακτική που πιστεύω ότι εκθέτει το σκυλί χωρίς λόγο στους γνωστούς κινδύνους μιας ολικής νάρκωσης.

Καταλαβαίνω την αγωνία του ιδιοκτήτη που ασφαλώς και δεν υποχρεούται να γνωρίζει και να έχει οποιαδήποτε εμπειρία στην αναισθησιολογία του σκύλου. Τα αναισθητικά σχήματα διαφέρουν πολύ μεταξύ τους σε ασφάλεια… αλλά δεν θα επεκταθώ εδώ γιατί θα ξεφύγουμε από το θέμα και είναι θέμα κτηνιάτρου, κατάρτισης κ.λ.π…
ΟΜΩΣ, επειδή δεν είναι η πρώτη φορά που διαβάζω η ακούω κάτι τέτοιο από ιδιοκτήτες η ακόμα και από συναδέλφους νιώθω την ανάγκη να ξεκαθαρίσω 2 πράγματα!
Ένας πλήρης στοματικός έλεγχος του σκύλου είναι δυνατός ΜΟΝΟ κάτω από γενική αναισθησία. Και μιλώ απλά για έναν σωστό και πλήρη στοματικό έλεγχο και όχι για καθαρισμό ο οποίος αποτελεί ακόμα μεγαλύτερο ερέθισμα για τον σκύλο. Οι λόγοι είναι τόσοι πολλοί που δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να αναφέρω. Φυσικά αυτά δεν είναι λόγια και εμπειρίες μόνο δικιές μου… είναι αυτό που αποδέχεται και η διεθνής κτηνιατρική-οδοντιατρική.
Το δεύτερο και επίσης πολύ σημαντικό είναι ότι ο καθαρισμός της οδοντοστοιχίας σε ξύπνιο σκύλο με την μέθοδο των υπερήχων όχι μόνο δεν είναι σωστός αλλά σε πολλές πολιτείες των Η.Π.Α (πχ. California) θεωρείται «ιατρικό λάθος»!! Οι λόγοι επίσης πολλοί και σημαντικότατοι!!
Από προσωπική εμπειρία μόνο σε 1 από τα 100 σκυλιά η ηρέμηση μπορεί να έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα ώστε να καθαριστούν σωστά δόντια.
Ναι, αποφεύγουμε την γενική αναισθησία όπου είναι δυνατό, αλλά θα πρέπει να ζυγίζουμε τις καταστάσεις και να έχουμε πάντα στο μυαλό μας τη σημασία του σωστού καθαρισμού (όχι «πασαλείμματος») ή οδοντιατρικής επέμβασης και το να μην βασανίζουμε άσκοπα ένα ζώο που δεν καταλαβαίνει τι του συμβαίνει.
Επίσης αν θέλουμε σπάνιους και μόνο τους πραγματικά απαραίτητους καθαρισμούς και αναισθησίες ….ΒΟΥΡΤΣΙΖΟΥΜΕ!!!
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Μιας και μιλήσατε για κροκέτες ...,πολλές ξήρες διαδίδουν ότι κάνουν για τον καθαρισμό των δοντιών επειδή είναι σκληρές...
Καμια όμως κροκέτα δεν καθαρίζει τα δόντια των σκυλιών ασχετα με το πως διαφημιζεται όταν σπάει με το ένα δάχτυλο..

Πόσο μάλιστα που τα περισσότερα τις κατεβάζουν αμάσητες............
 


CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
ο γερμανικος και η καυκασινα δεν ειχαν ποτε πετρα, το γκριφονακι ομως που εχω, επιανε αρκετα συχνα,
Είναι κάτι συνηθισμένο! Έχω γράψει ξανά σε άλλο θέμα για τα δόντια για την προδιάθεση των μικρών φυλών.
 


evdost

Active Member
6 Σεπτεμβρίου 2008
26
0
Αθήνα
Καθάρισμα δοντιών

Όπως έχω ξαναπεί έχω ένα ροτβάϊλερ, που την συγκεκριμένη περίοδο είναι σε δίαιτα και τρέφετε μόνο με 290γρμ. συγκεκριμένης τροφής, γιατί παρουσίασε αλλεργία στην προηγούμενη. Όσον αφορά τα δόντια του κάνει να του τα βουρτσίσω ή να του δώσω κάτι να μασουλήσει...?
Η γιατρός μας είπε ότι μόνο αυτή την τροφή θα πρέπει να τρώει για 4 εβδομάδες όυτε νοστιμιές όυτε μεζεδάκια ούτε τίποτα άλλο...
Τί κάνουμε?
 
Last edited by a moderator:




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf