καθάρισμα δοντιών


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Παιδιά, εμάς μια βδομάδα μας πήρε και το'μαθε (οχι οτι του αρέσει, αλλά το ανέχεται)..... (ενήλικος, όχι κουτάβι προφανώς....)
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Ξέρει κάποιος κτηνίατρο στη Θεσσαλονίκη που κάνει καθαρισμό δοντιών με μέθη και όχι με ολική νάρκωση;
 




LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Haviharakennel, είναι κοντά στα πέντε.
Το πρόβλημα δεν είναι τεράστιο είναι όμως υπαρκτό και σκέφτομαι ότι καλό θα ήταν να το προγραμματίσω σιγά σιγά για να μην χρειαστεί όταν θα μεγαλώσει περισσότερο.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Haviharakennel, είναι κοντά στα πέντε.
Το πρόβλημα δεν είναι τεράστιο είναι όμως υπαρκτό και σκέφτομαι ότι καλό θα ήταν να το προγραμματίσω σιγά σιγά για να μην χρειαστεί όταν θα μεγαλώσει περισσότερο.
Μάλιστα. Η οδοντόκρεμα δεν κάνει δουλειά ή δεν το δέχεται το βούρτσισμα?
Δυστυχώς δεν ασχολήθηκα ακόμα με αυτό. Θα ρωτήσω τον δικό μου - απλά αυτός είναι Ασπροβάλτα οπότε δεν ξέρω αν θα σε βόλευε.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Βάζω κάποιες φορές οδοντόκρεμα στα δόντια και στα ούλα της χωρίς όμως να τα βουρτσίζω, της δίνω σχετικά στικ (orozyme κλπ), της έδωσα για ένα μήνα και κάτι μία φυτική σκόνη, την prodent plaque off και ναι μεν το πρόβλημα δεν επιδεινώθηκε όμως δεν υποχώρησε κιόλας.
Η αλήθεια είναι ότι τα μεγάλα κόκαλα φαίνεται να αντιμετωπίζουν το θέμα. Όμως παρότι ταΐζω κατά βάση ωμό δύσκολα τα βρίσκω (άσε που ντρέπομαι και να τα ζητάω).
Οπότε λέω να κάνουμε έναν καθαρισμό και μετά να συνεχίσω να χρησιμοποιώ τα υπόλοιπα προληπτικά.

Για τον κτηνίατρο σε ευχαριστώ πολύ!
Ελπίζω πάντως να μη χρειαστεί να ασχοληθείς με το θέμα!
Αν τον θεωρείς έμπιστο, μία βόλτα στην Ασπροβάλτα θα με πειράξει;
Άσε που μπορεί να πετύχω και τις κούκλες σου! :)

Μήπως εννοείς κάποιον Καρανικόλα;
Δεν τον ξέρω αλλά η πρώτη (ανθρωπο)μαμά της δικιάς μου εμενα για κάποιο διάστημα στην περιοχή οπότε, όπως φαίνεται από το διαβατήριο μας και κάποια αποτελέσματα αιματολγικών εξετάσεων, τον επισκέπτονταν.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Βάζω κάποιες φορές οδοντόκρεμα στα δόντια και στα ούλα της χωρίς όμως να τα βουρτσίζω, της δίνω σχετικά στικ (orozyme κλπ), της έδωσα για ένα μήνα και κάτι μία φυτική σκόνη, την prodent plaque off και ναι μεν το πρόβλημα δεν επιδεινώθηκε όμως δεν υποχώρησε κιόλας.
Η αλήθεια είναι ότι τα μεγάλα κόκαλα φαίνεται να αντιμετωπίζουν το θέμα. Όμως παρότι ταΐζω κατά βάση ωμό δύσκολα τα βρίσκω (άσε που ντρέπομαι και να τα ζητάω).
Οπότε λέω να κάνουμε έναν καθαρισμό και μετά να συνεχίσω να χρησιμοποιώ τα υπόλοιπα προληπτικά.

Για τον κτηνίατρο σε ευχαριστώ πολύ!
Ελπίζω πάντως να μη χρειαστεί να ασχοληθείς με το θέμα!
Αν τον θεωρείς έμπιστο, μία βόλτα στην Ασπροβάλτα θα με πειράξει;
Άσε που μπορεί να πετύχω και τις κούκλες σου! :)

Μήπως εννοείς κάποιον Καρανικόλα;
Δεν τον ξέρω αλλά η πρώτη (ανθρωπο)μαμά της δικιάς μου εμενα για κάποιο διάστημα στην περιοχή οπότε, όπως φαίνεται από το διαβατήριο μας και κάποια αποτελέσματα αιματολγικών εξετάσεων, τον επισκέπτονταν.
ναι, ναι τον Kαρανικόλα :)
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Ξέρει κάποιος κτηνίατρο οδοντίατρο, κατά προτίμηση στη Θεσσαλονίκη (εξωτερικό-ιδιώτη, ψάχνω να αποφύγω την Κτηνιατρική) ή και οπουδήποτε αλλού;
 


Iraki maria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2015
368
791
37
Thessaloniki
Στον κτηνιατρο που παω την ηρα(τωρα εριξα μια ματια στο σαιτ του) εχει οδοντιατρικη μοναδα.
Δεν ξερω αν σε βολευει,ειναι δυτικα.
 
  • Like
Reactions: LaCat


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Μαρία σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! :)


Οδοντιατρικό εξοπλισμό έχουν αρκετοί αλλά ψάχνω κάποιον που να έχει πιστοποιημένη ειδίκευση (πχ να έχει κάνει σχετικές μεταπτυχιακές σπουδές) ή έστω να έχει πρακτική εμπειρία, να ασχολείται κυρίως με αυτό.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Iraki maria






Nella

Member
7 Ιανουαρίου 2017
7
0
33
Καλησπερα.Το σκυλακι μου ειναι 13 χρονων και με πολυ μετρα στα δοντια.Εξαιτιας της πετρας εκανε αποστημα ενας γομφιος της και ο γιατρος της ειπε πως πρεπει να κανει καθαρισμο με ολικη ναρκωση και καυτηριασμο στο αποστημα.Ειναι αρκετα χαλια τα δοντια της.Ειδα στην αρχη του θεματος πως δεν ειναι σωστη η ολικη νακρωση;Εσεις με ολικη εχετε κανει καθαρισμο στο σκυλο σας;
 


Nella

Member
7 Ιανουαρίου 2017
7
0
33
Συγκεκριμενα μου ειπε πως κανει μια ηρεμιστικη και μετα τη ναρκωση.Δεν ειναι πολυ ολο αυτο για ενα σκυλι 13 χρονων;Φοβαμαι γιατι εχει κιλα παραπανω(τα οποια μεχρι τοτε προσπαθω να τα χασει)και ενα μικρο προβληματακι στην καρδια(φυσημα 1ου βαθμου)