καθάρισμα δοντιών




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
μετά απο αρκετό καιρό και αφού η κατάσταση δεν πήγαινε άλλο σήμερα κάναμε καθαρισμό στα βρωμερά και τρισάθλια δόντια του Ακίρα.
Οφείλω να ομολογήσω ότι ένας παράγοντας που ανέβαλα τόσο καιρό τον καθαρισμό ήταν το θέμα της νάρκωσης.

Αφού συζητήσαμε με αρκετούς γιατρούς το θέμα,αποφασίσαμε να μην πάρουμε το ρίσκο και να κάνουμε ολική αναισθησία για να του καθαρίσουμε τα δόντια αλλά να κάνουμε τον καθαρισμό με μέθη.

Δεν ξέρω αν έγινε ο καλύτερος καθαρισμός του κόσμου, σίγουρα όμως εκ πρώτης όψεως η διαφορά είναι πολύ μεγάλη.

Και το σημαντικότερο ότι το σκυλί συνήλθε αμέσως και είναι καλά.
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Αφού συζητήσαμε με αρκετούς γιατρούς το θέμα,αποφασίσαμε να μην πάρουμε το ρίσκο και να κάνουμε ολική αναισθησία για να του καθαρίσουμε τα δόντια αλλά να κάνουμε τον καθαρισμό με μέθη.

Δεν ξέρω αν έγινε ο καλύτερος καθαρισμός του κόσμου, σίγουρα όμως εκ πρώτης όψεως η διαφορά είναι πολύ μεγάλη.

Και το σημαντικότερο ότι το σκυλί συνήλθε αμέσως και είναι καλά.
μηπως σου εκανε και σενα μεθη????????

τι αμεσως συνηλθε που ηταν λες και ειχε χτυπησει 3 καραφακια ουζο:D:D:D

αυτες οι μαναδες οτι θελουν λενε:p:p:p
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
TARA ρομπα σε κανει ο Pouf :D:D:D (εγω λεω να μην του ξαναμιλησεις :p )

Περα απο την πλακα,μηπως σας ειπε και κανενα κολπακι για να παραμεινουν καθαρα?
 








TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
....εδώ μιλάμε για ομαδικό δούλεμα....:D:D:D:D:D:D

Σοφία το μόνο που θα μας σώσει όπως είπε ο ντόκτορας είναι το βούρτσισμα ....:p:maria:
Berna ο Ακίρα είναι 3 χρόνων.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Κάθεται για βούρτσισμα; Γιατί εμείς επ' ουδενί... Το μόνο οδοντιατρικό σκεύασμα που δέχτηκαν στο στόμα τους με σχετική ευκολία, είναι η οδοντόκρεμα Dentisept, που δεν είναι για βούρτσισμα. Την απλώνεις στα δόντια και μένει. Μάλλον τους αρέσει...

 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
η αλήθεια είναι ότι κάθεται ο κακομοίρης, πιθανόν εμείς δεν βουρτσίζαμε τα δόντια με ιδιαίτερη επιμέλεια ή είναι η φύση των δοντιών του τέτοια που κάνει εύκολα πέτρα.
Την Dentisep ούτε ζωγραφιστή δεν θέλει να την βλέπει.

Σήμερα πάντως το χαμόγελο μας είναι εκτυφλωτικό.....
 






ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Εμένα πάλι χθες που του βούρτσισα τα δόντια μου έβγαλε την ψυχή και πάλι δουλειά σωστή δεν κάναμε... :-|:-|:-|

του έριχνα και νερό με το τηλέφωνο του μπάνιου για να του τα ξεπλύνω γρήγορα μην πάθει καμιά δηλητηρίαση, έτσι όπως έγλυφε την οδοντόκρεμα, και με έκανε χάλια :D
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Του Κουκη δεν του αρεσει, αλλα τι να κανουμε... μερα παρα μερα βουρτσιζουμε τα δοντια (τωρα τελευταια το αρχισαμε αυτο).
Καλά μέρα παραμέρα δεν θα την παλεύαμε με τίποτα ούτε εγώ ούτε αυτός, κάνα δυο φορές το μήνα το συζητάμε, λέτε να έχουμε κλείσει συμβόλαιο με την πλάκα;; :(
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εμένα πάλι χθες που του βούρτσισα τα δόντια μου έβγαλε την ψυχή και πάλι δουλειά σωστή δεν κάναμε... :-|:-|:-|

του έριχνα και νερό με το τηλέφωνο του μπάνιου για να του τα ξεπλύνω γρήγορα μην πάθει καμιά δηλητηρίαση, έτσι όπως έγλυφε την οδοντόκρεμα, και με έκανε χάλια :D
Με colgate του τα κάνεις; :confused:
Οι σκυλίσιες οδοντόκρεμες δεν ξεβγάζονται...
Η κάνεις πλάκα και δεν το κατάλαβα; :rolleyes::shock:
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
έχω πάρει μια γερμανική (δεν θυμάμαι όνομα τώρα) που στις οδηγίες πίσω γράφει πως πρέπει ο σκύλος να έχει άφθονο νερό στη διαθεσή του και εγώ θεώρησα ότι αν του τα ξεβγάλω κιολας ακόμα καλύτερα... :cuniaoo::cuniaoo::cuniaoo:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αφθονο νερό για να πιεί φαντάζομαι, όχι για μπούκες και φτύσιμο... :p
Τώρα δεν ξέρω κιόλας... Δεν διαβάζεις τις οδηγίες λίγο καλύτερα καλού-κακού; Μήπως γλιτώσει ο κακομοίρης το μπουγέλωμα με κάθε βούρτσισμα... :D
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εμένα πάλι χθες που του βούρτσισα τα δόντια μου έβγαλε την ψυχή και πάλι δουλειά σωστή δεν κάναμε... :-|:-|:-|

του έριχνα και νερό με το τηλέφωνο του μπάνιου για να του τα ξεπλύνω γρήγορα μην πάθει καμιά δηλητηρίαση, έτσι όπως έγλυφε την οδοντόκρεμα, και με έκανε χάλια :D
Πρωτη φορά το ακούω να χρειάζεται ξέβγαλμα!!!! Μην τον ταλαιπωρείς έτσι, γιατι θα το μισήσει το βούρτσισμα και θα σε ταλαιπωρεί κι εσένα! Σταδιακά πρεπει να το μάθει.... πρώτα δυο τρία δευτερόλεπτα στα μπροστινά και μετά λιχουδιές και παιχνίδια.... μετά απο 3-4 μέρες αυξάνεις σε 5-6 δευτερόλεπτα και πας και πιο πίσω.... και ούτω καθεξής. Πάντως η συνολική διαδικασία δεν πρεπει να παίρνει παραπανω απο 30 δευτερόλεπτα.....
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
έχω πάρει μια γερμανική (δεν θυμάμαι όνομα τώρα) που στις οδηγίες πίσω γράφει πως πρέπει ο σκύλος να έχει άφθονο νερό στη διαθεσή του και εγώ θεώρησα ότι αν του τα ξεβγάλω κιολας ακόμα καλύτερα... :cuniaoo::cuniaoo::cuniaoo:
Ποιο ξεβγαλμα, που την τρωει! :D
Μερα παρα μερα για να συνηθιζει σιγα σιγα... κριμα που δεν του το εμαθα οταν ηταν κουταβι. Τουλαχιστον τωρα δεν θα επεφταν τα μουτρα του καθε φορα που πιανω τη βουρτσα του.