chow chow με λεισμανιαση


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
50
γεια σας,εχω ενα chow chow 4 ετων περιπου και 28 κιλων και 02/05/2016 ενω δεν ειχε δειξει τιποτα αλλο προβλημα αρχισε να βγαζει αιμα απο την μυτη του,οχι συνεχομενα αλλα ωρες ωρες.Αρχισε να το γλυφει ενω εσταζαν σταγονες και στο δαπεδο.
Την επομενη μερα πηρα την κτηνιατρο τηλεφωνο επειδη ηταν αργια και αφου της ανεφερα ολα αυτα μου ειπε πως κατα πασα πιθανοτητα ειναι ερλιχιωση η λεισμανιαση και πως αμεσως να του ξεκινησω 3 χαπακια prezolon 5mg πρωι βραδυ συν 1,5 χαπι vibramycin 100mg επισης πρωι βραδυ και αυριο τεταρτη να τον παω να το δει.Αφου λοιπον την επομενη μερα τον πηγα και τον εξετασε δεν ειδε καποιο αλλο προβλημα πανω του,του πηρε αιμα και μου ειπε πως την παρασκευη θα βγουν τα αποτελεσματα και εως τοτε συνεχιζω την θεραπεια αυτη κανονικα.
βγηκαν τα αποτελεσματα και εχει λεισμανιωση 1/3200.
οι εξετασεις του ειναι οι εξης
ΒΙΟΧΗΜΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ
SGOT 70
SGPT-ALT 39
ΓΛΥΚΟΖΗ 97
ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ 1,73
ΟΥΡΙΑ 95
ΦΩΣΦΑΤΑΣΗ,SAP 54
ΧΟΛΕΣΤΕΡΟΛΗ 183
ΑΛΒΟΥΜΙΝΕΣ 3,0
ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΟΛΙΚΕΣ 7,5
ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΟΛΙΚΕΣ-ALB/GLOB OK
ΣΦΑΙΡΙΝΕΣ 4,5

ΚΥΤΤΑΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΙΜΑΤΟΣ
Μορφολογικα χαρακτηριστικα οκ
Αιμοπεταλια αρκετα φυσιολογικης μορφολογιας
Ερυθρα ,μετρια ανοσοκυτταρωση-ανισοχρωμια.Αρκετα δικτυοερυθροκυτταρα.Παρουσια σχιστοκυτταρων,ακανθοκυτταρων.Δεν εντοπιστηκαν εμπυρετα ερυθρα.
Λευκα,τυπος εντονως ουδετεροφιλικος.Δεν εντοπιστηκαν ατυπα κυτταρα,ουτε παθογονοι παραγοντες στο απλο επιχρισμα.

ΣΚΥΛΟΣ-IFA
ehrlichia canis-ehrlichia sp IFA(lgp) ΑΡΝΗΤΙΚΟ
leishmania -IFA(igp) θετικο 1/3200

ΕΡΥΘΡΑ
HCT Αιματοκριτης 30,8
RBC Ερυθρα αιμοσφαιρια 5,61
HGB ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΝΗ 9,1
MCV Mεσος ογκος ερυθρων 55
MCH Μεση περιεκτ. αιμοσφαιρινης 16,1
MCHC Μεση πυκν. αιμοσφαιρινης 29,4

ΛΕΥΚΟΚΥΤΑΡΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ
WBC Λευκα αιμοσφαιρια αρ. 16,5
NE Ουδετεροφιλα αρ. 14,40
LY Λεμφοκυτταρα αρ. 1,34
MO Mονοπυρηνα αρ. 0,33
ΕΟ Ηωσινολα αρ. 0,45
ΒΑ Βασεοφιλα αρ. 0,00

AIMΟΠΕΤΑΛΙΑ
PLT ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ 196
ΜPV Μεσος ογκος αιμοπεταλιων 8,6
 


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
50
ξεκινησα θεραπεια με milteforan και zylapour και στις 6/6/16 τελειωσα το μιλτεφοραν.16/6 εκανα νεες αιματολογικες


ΒΙΟΜΗΜΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ
SGOT-AST 51
SGPT-ALT 39
Καλιο 4,7
Κρεατινινη 1,26
Νατριο 155
Ουρια 42
Φασφαταση,SAP 44
Χολερυθρινη ολικη 0,05
Αλβουμινες 2,6
Πρωτεινες ολικες 6,7
Πρωτεινες ολικες -ALB/GLOB OK
Σφαιρινες 4,1

Buffy coat για αιμοπαρασιτα
Babesia canis Δεν εντοπιστηκαν
Ehrlichia canis Δεν εντοπιστηκαν
Ehrlichia equl Δεν εντοπιστηκαν
Ehrlichia platys Δεν εντοπιστηκαν
Hepatozoon canis Δεν εντοπιστηκαν

Κυτταρολογικη αιματος
Αιμοπαρασιτα οκ

Ολικο αιμα με EDTA
Γενικη αιματος και Επιχρισμα οκ

Αιμοπεταλια αφθονα φυσιολογικης μορφολογιας.
Ερυθρα ορθοχρωμη ορθοκυτταρικη εικονα.
Λευκα τυπος ουδετεροφιλικος.Δεν εντοπιστηκαν ατυπα κυτταρα,ουτε παθογονοι παραγοντες στο απλο επιχρισμα.
Εικονα φυσιολογικου επιχρισματος αιματος.

ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΕΣ-ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
Καλιο,Νατριο οκ

ΕΡΥΘΡΑ
HCT Αιματοκριτης 40,4
RBC Ερυθρα αιμοσφαιρια 7,01
HGB ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΝΗ 13,8
MCV Mεσος ογκος ερυθρων 58
MCH Μεση περιεκτ. αιμοσφαιρινης 19,7
MCHC Μεση πυκν. αιμοσφαιρινης 34,1

ΛΕΥΚΟΚΥΤΤΑΡΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ
WBC Λευκα αιμοσφαιρια αρ. 9,4
NE Ουδετεροφιλα αρ. 6,51
LY Λεμφοκυτταρα αρ. 2,71
MO Mονοπυρηνα αρ. 0,10
ΕΟ Ηωσινολα αρ. 0,05
ΒΑ Βασεοφιλα αρ. 0,01

ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ
PLT Αιμοπεταλια 158
MPV Μεσος ογκος Αιμοπεταλιων 9,7

συνεχισα με zyapour και 26/10/16 εκανα νεες αιματολογικες

SGOT-AST 48
SGPT-ALT 36
ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ 1.64
ΟΥΡΙΑ 43
ΦΩΣΦΑΤΑΣΗ,SAP 46
Χολερυθρινη αμεση 0,10
ΑΛΒΟΥΜΙΝΕΣ 2,6
ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΟΛΙΚΕΣ 7,1
ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΟΛΙΚΕΣ-ALB/GLOB OK
ΣΦΑΙΡΙΝΕΣ 4,5

ehrlichia canis-ehrlichia sp IFA(lgp) ΥΠΟΠΤΟ 1/50
leishmania -IFA(igp) θετικο 1/1600

HCT Αιματοκριτης 32,9
RBC Ερυθρα αιμοσφαιρια 5,28
HGB ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΝΗ 10,6
MCV Mεσος ογκος ερυθρων 62
MCH Μεση περιεκτ. αιμοσφαιρινης 20,2
MCHC Μεση πυκν. αιμοσφαιρινης 32,3

WBC Λευκα αιμοσφαιρια αρ. 10,1
NE Ουδετεροφιλα αρ. 7,11
LY Λεμφοκυτταρα αρ. 2,18
MO Mονοπυρηνα αρ. 0,84
ΕΟ Ηωσινολα αρ. 0,00
ΒΑ Βασεοφιλα αρ. 0,00

PLT ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ 92
ΜPV Μεσος ογκος αιμοπεταλιων 10,6

εκανα θεραπεια 28 μερες με vibramycin και σιδηρο hemovet και renitec.το ασχημο ειναι πως την τελευταια βδομαδα εβγαλε δυο φορες αιμα απο την μυτη,η κτηνιατρος στην πολη που μενω μου ειπε πως αυτο δεν ειναι καλο και να του δωσω κορτιζονη και βλεπουμε.εστειλα αθηνα σε κτηνιατρο τις εξετασεις και αυριο εχω ραντεβου να παω αθηνα σε αυτον να κανουμε νεες αιματολογικες και ουρολογικες εξετασεις και να δουμε τι θα κανουμε,μεχρι τοτε να του δωσω αυτα συν tarontal(οχι κορτιζονη).απο οτι μου ειπε μαλλον το καλαζαρ επεστρεψε και θελει νεα θεραπεια οχι με μιλτεφοραν που δεν το πιστευει πολυ αλλα με το glucantime.βεβαια ολα αυτα θα τα δουμε αφου γινουν αυριο οι εξετασεις και δει τον σκυλο.ο σκυλος ειναι σε καλη κατασταση απλα με μειωμενη ορεξη.
 
Last edited:


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
ξεκινησα θεραπεια με milteforan και zylapour και στις 6/6/16 τελειωσα το μιλτεφοραν.16/6 εκανα νεες αιματολογικες


ΒΙΟΜΗΜΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ
SGOT-AST 51
SGPT-ALT 39
Καλιο 4,7
Κρεατινινη 1,26
Νατριο 155
Ουρια 42
Φασφαταση,SAP 44
Χολερυθρινη ολικη 0,05
Αλβουμινες 2,6
Πρωτεινες ολικες 6,7
Πρωτεινες ολικες -ALB/GLOB OK
Σφαιρινες 4,1

Buffy coat για αιμοπαρασιτα
Babesia canis Δεν εντοπιστηκαν
Ehrlichia canis Δεν εντοπιστηκαν
Ehrlichia equl Δεν εντοπιστηκαν
Ehrlichia platys Δεν εντοπιστηκαν
Hepatozoon canis Δεν εντοπιστηκαν

Κυτταρολογικη αιματος
Αιμοπαρασιτα οκ

Ολικο αιμα με EDTA
Γενικη αιματος και Επιχρισμα οκ

Αιμοπεταλια αφθονα φυσιολογικης μορφολογιας.
Ερυθρα ορθοχρωμη ορθοκυτταρικη εικονα.
Λευκα τυπος ουδετεροφιλικος.Δεν εντοπιστηκαν ατυπα κυτταρα,ουτε παθογονοι παραγοντες στο απλο επιχρισμα.
Εικονα φυσιολογικου επιχρισματος αιματος.

ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΕΣ-ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
Καλιο,Νατριο οκ

ΕΡΥΘΡΑ
HCT Αιματοκριτης 40,4
RBC Ερυθρα αιμοσφαιρια 7,01
HGB ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΝΗ 13,8
MCV Mεσος ογκος ερυθρων 58
MCH Μεση περιεκτ. αιμοσφαιρινης 19,7
MCHC Μεση πυκν. αιμοσφαιρινης 34,1

ΛΕΥΚΟΚΥΤΤΑΡΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ
WBC Λευκα αιμοσφαιρια αρ. 9,4
NE Ουδετεροφιλα αρ. 6,51
LY Λεμφοκυτταρα αρ. 2,71
MO Mονοπυρηνα αρ. 0,10
ΕΟ Ηωσινολα αρ. 0,05
ΒΑ Βασεοφιλα αρ. 0,01

ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ
PLT Αιμοπεταλια 158
MPV Μεσος ογκος Αιμοπεταλιων 9,7

συνεχισα με zyapour και 26/10/16 εκανα νεες αιματολογικες

SGOT-AST 48
SGPT-ALT 36
ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ 1.64
ΟΥΡΙΑ 43
ΦΩΣΦΑΤΑΣΗ,SAP 46
Χολερυθρινη αμεση 0,10
ΑΛΒΟΥΜΙΝΕΣ 2,6
ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΟΛΙΚΕΣ 7,1
ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΟΛΙΚΕΣ-ALB/GLOB OK
ΣΦΑΙΡΙΝΕΣ 4,5

ehrlichia canis-ehrlichia sp IFA(lgp) ΥΠΟΠΤΟ 1/50
leishmania -IFA(igp) θετικο 1/1600

HCT Αιματοκριτης 32,9
RBC Ερυθρα αιμοσφαιρια 5,28
HGB ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΝΗ 10,6
MCV Mεσος ογκος ερυθρων 62
MCH Μεση περιεκτ. αιμοσφαιρινης 20,2
MCHC Μεση πυκν. αιμοσφαιρινης 32,3

WBC Λευκα αιμοσφαιρια αρ. 10,1
NE Ουδετεροφιλα αρ. 7,11
LY Λεμφοκυτταρα αρ. 2,18
MO Mονοπυρηνα αρ. 0,84
ΕΟ Ηωσινολα αρ. 0,00
ΒΑ Βασεοφιλα αρ. 0,00

PLT ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ 92
ΜPV Μεσος ογκος αιμοπεταλιων 10,6

εκανα θεραπεια 28 μερες με vibramycin και σιδηρο hemovet και renitec.το ασχημο ειναι πως την τελευταια βδομαδα εβγαλε δυο φορες αιμα απο την μυτη,η κτηνιατρος στην πολη που μενω μου ειπε πως αυτο δεν ειναι καλο και να του δωσω κορτιζονη και βλεπουμε.εστειλα αθηνα σε κτηνιατρο τις εξετασεις και αυριο εχω ραντεβου να παω αθηνα σε αυτον να κανουμε νεες αιματολογικες και ουρολογικες εξετασεις και να δουμε τι θα κανουμε,μεχρι τοτε να του δωσω αυτα συν tarontal(οχι κορτιζονη).απο οτι μου ειπε μαλλον το καλαζαρ επεστρεψε και θελει νεα θεραπεια οχι με μιλτεφοραν που δεν το πιστευει πολυ αλλα με το glucantime.βεβαια ολα αυτα θα τα δουμε αφου γινουν αυριο οι εξετασεις και δει τον σκυλο.ο σκυλος ειναι σε καλη κατασταση απλα με μειωμενη ορεξη.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
δυστυχως δεν ειναι ασυνηθιστο να μην εχει πετυχει θεραπεια με milteforan. Το βασικο είναι να ειναι εντάξει τα νεφρα ή το συκωτι του σκυλου.

Περαστικα και αγυριστα να είναι
 
  • Like
Reactions: archodea


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
50
ευχαριστω πολυ.γνωριζει καποιος κτηνιατρο που να εχει εμπειρια στην θεραπεια του καλαζαρ;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Αρκετοί εδώ μέσα έχουμε κάνει θεραπείες καλαζάρ, σε διαφορετικούς γιατρούς ο καθένας. Δυστυχώς οι ασθενείς σκύλοι είναι πολλοί. Το θέμα είναι επίσης να βρεις κάποιον (καλό) που να σε βολεύει κι από πλευράς απόστασης γιατί οι ενέσεις γλουκαντίμ γίνονται σε καθημερινή βάση για όσο διαρκεί η θεραπεία, ενώ μία φορά τη βδομάδα θα πρέπει να γίνεται αιμοληψία για συκώτι και νεφρά.
Και ο δικός μου ο κτηνίατρος δεν πιστεύει στην αποτελεσματικότητα του μιλτεφοράν - το θεωρεί αναγκαία λύση αν υπάρχει πρόβλημα σε νεφρά ή συκώτι ή ο σκύλος δεν σηκώνει για κάποιο λόγο ενέσεις.
Εμείς κάναμε γλουκαντίμ και από μεγαλύτερο από 1/1600 πέσαμε (μετά από 1,5 χρόνο) στο 1/200 και πρακτικά ανύπαρκτο κατόπιν εξέτασης δείγματος από τους λεμφαδένες.
 
  • Like
Reactions: mareco


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
50
αυτο που σκεφτομαι ειναι να βρω στην πολη μου κτηνιατρο για τις ενεσεις και αιμοληψιες κτλ αλλα να κανω οτι μου λεει ο βασικος γιατρος που θα εχω βρει και θα νιωθω σιγουρια.
οι ενεσεις γινονται για 28 μερες μια η δυο φορες την μερα;πονανε τον σκυλο εκεινη την ωρα η μετα;μπορω να τις κανω και μονος μου αν μου δειξει ο κτηνιατρος;
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
μια φορα την ημερα κανεις την ενεση υποδορια, δεν ειναι δυσκολο
αν σου δειξει κτηνιατρος.
Συνηθως εκτος απο κορτιζονη δινουν και tarontal για την αιμορραγια απο την μυτη.
και το κοβεις σταδιακα.
Περαστικα ευχομαι!
 




dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
50
Tarontal του δίνω εδώ και λίγες μέρες.μενω σκαρτη ώρα από πατρα.
Μόλις γυρισα από αθηνα,εγινε αιμοληψια καθώς και ουρων,ο σκύλος είναι χτυπημένος έντονα από το καλαζαρ,πρεπει να εχει χαμηλό αιματοκρίτη από ότι ειδε ο γιατρός από την εικόνα του αίματος.
Αύριο που θα βγουν τα αποτελέσματα θα δούμε αν τα νεφρά επιτρέπουν τις ενέσεις αλλιώς παμε πάλι σε milteforan ή τρίτη επιλογή και τελευταία 4 πλασια του κανονικού δόση leisguard σύμφωνα με τελευταία δεδομένα συνεδρίων που έχουν ασχοληθεί με αυτό το προιον.
Τροφή renal μαζί με μαγειρευτο που μου έδωσε συνταγή ο κτηνίατρος.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Πάτρα, θα μπορούσες να πάρεις γνώμη από Γαλάνη (Ρίο), Μπουρδάκου (κέντρο), Νταβλούρου (Εγλυκάδα - Σύνορα). Η σειρά είναι αλφαβητική, όχι προτίμησης ή ικανότητας. Γνώμη ή να κανονίσεις για τις ενέσεις. Αν και απλά για τις ενέσεις μόνο, λογικά μπορούν περισσότεροι και ίσως και πιο κοντά σου.

@GRDANE, δεν προσθαφαιρείς ονόματα σε αυτά που είπα, μιας κι έχεις μεγαλύτερη πείρα?
 
Last edited:


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
50
Πηρα σημερα το μεσημερι τις εξετασεις,δυστυχως δεν ειναι καλες,το καλαζαρ εχει επανελθει πληρως κι εχει χτυπησει τα νεφρα.Οι τιμες ειναι τα ορια και στο τελος η τιμη που βρεθηκε ο σκυλος μου.
ΑΛΒΟΥΜΙΝΗ 3,20 4,70 2,70
ΚΑΛΙΟ 3,70 5,80 5,08
ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ 0,50 1,40 2,14
ΝΑΤΡΙΟ 140,00 155,00 158,00
ΟΥΡΙΑ 21,40 68,50 145,63
ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ ΟΛΙΚΕΣ 5,30 7,60 6,56
SGOT / AST 23,00 66,00 68,57
SGPT / ALT 10,00 94,00 38,40
ΦΩΣΦΑΤΑΣΗ ΑΛΚΑΛΙΚΗ 0,00 90,00 30,00
ΦΩΣΦΟΡΟΣ ΑΝΟΡΓΑΝΟΣ 2,60 6,20 4,85
ΧΟΛΟΣΤΕΡΟΛΗ 135,00 270,00 188,00
ΧΟΛΙΚΑ ΟΞΕΑ (1 ΔΕΙΓΜΑ) 6,72

Leishmania (IFA - IgG) Θετικό 1/800
Αιματοκριτη 28,2

Ο κτηνιατρος μου ειπε πως ενεσεις δεν μπορει να τις αντεξει,τα πραγματα ειναι δυσκολα και να ξεκινησω παλι milteforan μαζι με tagament,simeco συν αυτα που επερνε πριν(zylapour,tarontal,renitec)


















































 
Last edited:


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Πολύ λυπάμαι για αυτά που λες.. Κάνε το μιλτεροφάν και ζυλαπούρ και δες και μια ειδική τροφή για λεισμανίαση που είχα δώσει εγώ στη δική μου και σίγουρα της έκανε καλό. Κρέας θα πρότεινα να μην του δίνεις μιας που η κρεατινίνη είναι ψηλά. Η τροφή αυτή θα βοηθήσει και τον αιματοκρίτη να ανέβει πιστεύω. Ο τίτλος δεν είναι μεγάλος, ελπίζω να βοηθήσει το φάρμακο. Βοήθησε με τροφή τα νεφρά και τον αιματοκρίτη. Καλό κουράγιο...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Πολύ λυπάμαι για αυτά που λες.. Κάνε το μιλτεροφάν και ζυλαπούρ και δες και μια ειδική τροφή για λεισμανίαση που είχα δώσει εγώ στη δική μου και σίγουρα της έκανε καλό. Κρέας θα πρότεινα να μην του δίνεις μιας που η κρεατινίνη είναι ψηλά. Η τροφή αυτή θα βοηθήσει και τον αιματοκρίτη να ανέβει πιστεύω. Ο τίτλος δεν είναι μεγάλος, ελπίζω να βοηθήσει το φάρμακο. Βοήθησε με τροφή τα νεφρά και τον αιματοκρίτη. Καλό κουράγιο...
Για την τροφή είναι καλύτερα να ρωτήσει το γιατρό. Η τροφή για καλαζάρ "σέβεται" τα νεφρά μεν, αλλά πιθανόν για πιο εξύ πρόβλημα να πρέπει να πάρει κατευθείαν τροφή ειδικά για νεφρά. Ο γιατρός θα ξέρει να κατευθύνει καλύτερα.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
50
μεχρι τωρα του εδινα την http://www.affinity-petcare.com/advance/en/dogs/leishmaniasis
o κτηνιατρος μου ειπε πως αυτη ειναι για σκυλους με καλαζαρ χωρις πειραγμενα νεφρα ομως,τωρα να παω σε renal και του αγορασα την hills k/d.επειδη ομως σκετη δεν την τρωει και αυτη με τιποτα του την δινω μαζι με μαγειρευτο φαγητο συνηθως βραστο κοτοπουλο με μακαρονια η κατεψυγμενο σολομο η μπακαλιαρο με μαυρο ρυζι και καποια αλλα ακομα μεσα(καροτα,μαρουλι,μπροκολλο,μαρουλι,κριθαρενιο παξιμαδι) με συνταγη του κτηνιατρου
 
  • Like
Reactions: Iguanna




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
μεχρι τωρα του εδινα την http://www.affinity-petcare.com/advance/en/dogs/leishmaniasis
o κτηνιατρος μου ειπε πως αυτη ειναι για σκυλους με καλαζαρ χωρις πειραγμενα νεφρα ομως,τωρα να παω σε renal και του αγορασα την hills k/d.επειδη ομως σκετη δεν την τρωει και αυτη με τιποτα του την δινω μαζι με μαγειρευτο φαγητο συνηθως βραστο κοτοπουλο με μακαρονια η κατεψυγμενο σολομο η μπακαλιαρο με μαυρο ρυζι και καποια αλλα ακομα μεσα(καροτα,μαρουλι,μπροκολλο,μαρουλι,κριθαρενιο παξιμαδι) με συνταγη του κτηνιατρου
H K/D έχει και κονσέρβα. Μπορείς να δοκιμάσεις να χτυπήσεις λίγη κονσέρβα στο μούλτι με λίγο νερό για να γίνει πουρές και να πασαλείψεις με τον πουρέ την ξηρά K/D (οι κονσέρβες έχουν πιο έντονη μυρωδιά).
 


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Πώς πάει το σκυλάκι; Βλέπεις βελτίωση; Η διάθεσή του πώς είναι; Τα συμπτώματα υποχωρούν;
 


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
50
Το απογευμα θα του δωσω την 7η δοση μιλτεφοραν,αιμα απο την μυτη ευτυχως εχω μερες να δω,εχει συχνες τσιμπλες στα ματια του που καθαριζω.
Το βασικο που ειναι η ορεξη του εχει διακυμανσεις,αλλοτε τρωει με δυσκολια σε βαθμο να δω πως θα του δωσω το μιλτεφοραν αλλοτε τρωει του σκασμου.Δεν μπορω να βγαλω σιγουρα συμπερασματα ακομα και περιμενω να μου πει και ο κτηνιατρος ποτε θα κανουμε παλι βιοχημικες να δουμε τι γινεται με ουρια κρεατινινη και αιματοκριτη.
 


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Αν μπορείς ενημέρωνέ μας. Το μιλτεφοράν δεν κάνει κακό σε συκώτι και νεφρά από όσο ξέρω. Το θέμα είναι α καταπολεμηθεί το καλαζάρ κατά την άποψή μου και τα υπόλοιπα θα ακολουθήσουν. Καλή συνέχεια!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf