chow chow με λεισμανιαση


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
50
Ο σκύλος μου πριν 20 μέρες περιπου έκανε μια φορά εμετό και ήταν αδιαθετος.την επόμενη τον πήγα στον κτηνιατρο,είχε πυρετό και πρησμένο τον ένα όρχι του,έγινε υπέρηχος και ακτινογραφία και εξετάσεις αίματος,διάγνωση ορχιτιδα.
Ξεκίνησε θεραπεία με ciproxin Kai prezolon για δέκα μέρες και όλα πήγαν καλά.Σημερα όμως πάλι αδιαθετος και πρησμένος πάλι.
Συμβαίνει συχνά αυτό;
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ο σκύλος μου πριν 20 μέρες περιπου έκανε μια φορά εμετό και ήταν αδιαθετος.την επόμενη τον πήγα στον κτηνιατρο,είχε πυρετό και πρησμένο τον ένα όρχι του,έγινε υπέρηχος και ακτινογραφία και εξετάσεις αίματος,διάγνωση ορχιτιδα.
Ξεκίνησε θεραπεία με ciproxin Kai prezolon για δέκα μέρες και όλα πήγαν καλά.Σημερα όμως πάλι αδιαθετος και πρησμένος πάλι.
Συμβαίνει συχνά αυτό;
Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω στην ερώτηση σου αλλά ρώτησες τον γιατρό αν συνδέεται με το καλαζάρ ή είναι τυχαίο άσχετο γεγονός?
 




lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Πολυ κορτιζονη δεν σου γραφει ο γιατρος?
Θυμαμαι κ παλιοτερα εδινες.
 


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
50
Όντως έχω δώσει αρκετές φορές αλλά αν χρειαζεται τι άλλο να κάνεις;
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Όντως έχω δώσει αρκετές φορές αλλά αν χρειαζεται τι άλλο να κάνεις;
Σε εμάς πάντως μια φορά που του έδωσε ο κτηνίατρος του έριξε το ανοσοποιητικό και το καλαζάρ έφτασε 1/800 απο 1/50 που το είχαμε σταθερά για δύο χρόνια και το αντιλήφθηκα επειδή ένα μεσημέρι μάτωσε η μύτη του και δεν σταματούσε επί σχεδόν 2 ώρες μέχρι να βρω γιατρό να του ράψει τη γάζα στο ρουθούνι. 15 Αύγουστος και Σάββατο, ένα δράμα που δεν θα ξεχάσω ποτέ νομίζω. Έχε λίγο το νου σου.
 


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
50
αφου εδωσα για δεκα μερες παλι σχημα αντιβιωσης ο σκυλος ειναι μια χαρα,ξεπρηστηκε εντελως,το θεμα ειναι ομως πως για να λυθει οριστικα το προβλημα χρειαζεται στειρωση.

επεμβαση με κινδυνους ομως με το καλαζαρ και τα νεφρα του.μεγαλος προβληματισμος.
 




Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
@dim1974 ισως θα πρεπει να το σκεφτεις αν ο σκυλος λογω του θεματος στους ορχεις πρεπει να παιρνει συχνα κορτιζονη.

Πως επηρεαζει η στειρωση το καλαζαρ κ τα νεφρα?
Επηρεαζει η ναρκωση τα νεφρα.
 
  • Like
Reactions: lostresam


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Ειχα ακουσει για μια ενεσιμη μορφη στειρωσης κατευθειαν στους ορχεις χωρις ναρκωση...
Υπαρχει στην Ελλαδα?
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
επεμβαση με κινδυνους ομως με το καλαζαρ και τα νεφρα του.μεγαλος προβληματισμος.
Υπάρχει και η νάρκωση με αέριο που γίνεται σε κάποιες κλινικές στην Αθήνα κι έχω την εντύπωση πως συνιστάται κυρίως σε βραχυκέφαλες φυλές. Φαντάζομαι πως ανεβαίνει το κόστος όμως στην περίπτωσή σας νομίζω πως είναι σχεδόν απαραίτητο αν προβλέπεται. Αν ο κτηνίατρος σου δεν το έχει το πιθανότερο είναι και να μην στο αναφέρει καν σαν ενδεχόμενο.
 


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
50
Μένω επαρχία,η κτηνίατρος που παρακολουθεί τον σκύλο δεν κάνει επεμβάσεις.Μου πρότεινε στην Πάτρα (20 λεπτά από την πόλη μου) τον κύριο Γαλάνη που φυσικά θα την κάνει με αέριο,αλλά και πάλι κίνδυνος υπαρχει όπως μας είπε και ο ίδιος.Θα πάω να δει και ο ίδιος τον σκύλο και θα δούμε τι θα κάνουμε
Χθες έδωσα την τελευταία δόση αντιβιωσης και μένει να δούμε αν σε λίγες μέρες θα πρηστεί πάλι ο όρχις του.
 
  • Like
Reactions: Nizinny


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.884
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Στον δικό μου έκαναν την πιο ύπια νάρκωση (για να μην κουνιέται πολύ πολύ) επειδή είναι μεγάλος σε ηλικία. Μια χαρά πέρασαν όλα και όταν πήγα να τον μαζέψω ήταν ξύπνιος και σαν να μην συνέβη τίποτα. Αν έχει θέμα με τα νεφρά φαντάζομαι θα του βάλουν και ορό άμεσα;
 
  • Like
Reactions: Nizinny


Alora

Member
31 Αυγούστου 2018
17
3
32
@dim1974 περαστικά για το σκυλακι σου κ ευχομαι να πάνε όλα καλά... Διάβασα ολα τα σχόλια κ αλήθεια στεναχωρηθηκα απο τον αγώνα ποτ έχεις δώσει εσυ κ το σκυλακι σου.. Βρισκόμαστε κ εμεις στην αρχή κ σημερα θα ξεκινήσουμε milteforan. .. Θέλω να σε ρωτήσω όταν του έδωσες για πρώτη φορά αν σου έκανε εμετό η αν ειχε καμια παρενέργεια. .
 


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
50
δεν ειχε το milteforan καμια παρενεργεια ουτε εμετους στον δικο μου σκυλο,απλα θα του δινεις αντιεμετικο ολες αυτες τις μερες του μιλτεφοραν για να το βοηθησεις να μην κανει εμετους που ειναι μια σχετικα συχνη παρενεργεια.
 


Alora

Member
31 Αυγούστου 2018
17
3
32
δεν ειχε το milteforan καμια παρενεργεια ουτε εμετους στον δικο μου σκυλο,απλα θα του δινεις αντιεμετικο ολες αυτες τις μερες του μιλτεφοραν για να το βοηθησεις να μην κανει εμετους που ειναι μια σχετικα συχνη παρενεργεια.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!!! Πήρα τηλ κ μ είπε μόνο όταν βλέπω το σκυλί να μην έχει φάει καλά. ... Όποτε σήμερα θα του δώσω γτ δεν έχει όρεξη καθόλου για φαι
 
Last edited:


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Eμενα δεν εκανε ποτε εμετους με το μιλτεφοραν κ δεν χρειαστηκε ουτε προληπτικα να δωσω αντιεμετικα.
Διαρροιες ομως εκανε κ ειχε μια σχετικη ανορεξια.
 


Alora

Member
31 Αυγούστου 2018
17
3
32
Eμενα δεν εκανε ποτε εμετους με το μιλτεφοραν κ δεν χρειαστηκε ουτε προληπτικα να δωσω αντιεμετικα.
Διαρροιες ομως εκανε κ ειχε μια σχετικη ανορεξια.
Κ εμένα έχει σταματήσει να τρώει. .. Μόνο κοτόπουλο θέλει... Αλλά ο γιατρός είπε όταν δεν τρώει να του δίνω ένα χαπάκι πριν από το μιλτεφοραν....
 


Alora

Member
31 Αυγούστου 2018
17
3
32
4 μερες milteforan κ απο χθες κάνει εμετο κ δεν μ τρώει τπτ... Δεν ξέρω τι να κάνω... Ο γιατρός είπε να μην του δώσω σήμερα να δουμε αν όντος το πειράζει το milteforan...