Άρνηση για εμβόλιο


Status
Κλειδωμένο θέμα

reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
αγορινα, ειμαι ο τελευταιος ανθρωπος που θα πει οχι στο κατα ποσο ενας σκυλος και δη κυριαρχικος πρεπει να εκπαιδευεται...ξερεις την ενασχοληση μου με το "σπορ" αλλωστε...

απο κει και περα προτιμω, οποιαδηποτε μερα της εβδομαδας τον κουρο, η οποινδηποτε κουρο που θελει και εχει εναν ανεκπαιδευτο σκυλο φονια ,ξερει τι εχει και γι αυτο τον εχει απομονωμενο,χωρις επαφες με κοσμο και μαντρωμενο για να μην γινει μαλακια εκτος του χωρου του,συγκριτικα με τον καθε τυχαιο που παιρνει ροτβαιλερ,τσοπανη,πρεσα κλπ. το δουλευει με μπαλακοκροκετα,το βγαζει βολτα με το αλυσιδακι λαιμου της γκομενας του η τον αμολαει,διαρρηγνυοντας παραλληλα τα ιματια του για το ποσο κοινωνικο σκυλι εχει, το οποιο λατρευει ολα τα σκυλακια του κοσμου και κυλιεται στα πατωματα χωρις επιβλεψη με το φρεσκο του μωρο το οποιο αυριο κανει μπριζολακια...

τυπους σαν τον κουρο βλεπω απο σπανια εως ποτε και οταν τους δω θα ναι μετα τις 12-1 το βραδυ,με λουρια σαν το μπρατσο τους ,να ψαχνουν τα πιο απομερα σημεια για να κανουν βολτα...τις ωρες δηλαδη που βγαινω κι εγω, πλεον...

τυπους σαν τους υπολοιπους,βλεπω 10αδες καθε μερα,οποιαδηποτε ωρα της,σε οποιοδηποτε μερος και με παντελη ελλειψη προσοχης κι επιγνωσης του τι εχουν στα χερια τους...
 
Last edited:


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
RESPECT!!

10 χιλιομετρα εξω απο αστικο κεντρο και περναει αυτοκινητοδρομος...θα εχει πολλες επισκεψεις ο δυστυχος απο φιλησυχους αλλοδαπους και μη...τον καταλαβαινω απολυτα..
καθημερινοτητα τετοια σκηνικα,ειδικα προς τα βορεια κοντα στα συνορα...εκει να ξερεις τα χωραφια ειναι πολυ ευφορα,διοτι εχουν το καλυτερο λιπασμα...:LOL:
 
  • Like
Reactions: Kouros


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
αγορινα, ειμαι ο τελευταιος ανθρωπος που θα πει οχι στο κατα ποσο ενας σκυλος και δη κυριαρχικος πρεπει να εκπαιδευεται...ξερεις την ενασχοληση μου με το "σπορ" αλλωστε...

απο κει και περα προτιμω, οποιαδηποτε μερα της εβδομαδας τον κουρο, η οποινδηποτε κουρο που θελει και εχει εναν ανεκπαιδευτο σκυλο φονια ,ξερει τι εχει και γι αυτο τον εχει απομονωμενο,χωρις επαφες με κοσμο και μαντρωμενο για να μην γινει μαλακια εκτος του χωρου του,συγκριτικα με τον καθε τυχαιο που παιρνει ροτβαιλερ,τσοπανη,πρεσα κλπ. το δουλευει με μπαλακοκροκετα,το βγαζει βολτα με το αλυσιδακι λαιμου της γκομενας του η τον αμολαει,διαρρηγνυοντας παραλληλα τα ιματια του για το ποσο κοινωνικο σκυλι εχει, το οποιο λατρευει ολα τα σκυλακια του κοσμου και κυλιεται στα πατωματα χωρις επιβλεψη με το φρεσκο του μωρο το οποιο αυριο κανει μπριζολακια...

τυπους σαν τον κουρο βλεπω απο σπανια εως ποτε και οταν τους δω θα ναι μετα τις 12-1 το βραδυ,με λουρια σαν το μπρατσο τους ,να ψαχνουν τα πιο απομερα σημεια για να κανουν βολτα...τις ωρες δηλαδη που βγαινω κι εγω, πλεον...

τυπους σαν τους υπολοιπους,βλεπω 10αδες καθε μερα,οποιαδηποτε ωρα της,σε οποιοδηποτε μερος και με παντελη ελλειψη προσοχης κι επιγνωσης του τι εχουν στα χερια τους...
Σύμφωνοι , εξάλλου, αυτής της άποψης είμαι και εγώ.
Βλέπεις, ''ομοιοπαθείς'' συνειδητά και ας εχουν περάσει ατελείωτες ώρες δουλειάς.(όχι για να γίνει πετ)
Το σκεπτικό του ποστ μου όμως είχε να κάνει, 1ον με τον σκύλο και κατα 2ον με τον ιδιοκτήτη.
Τα ποστ μου δεν έχουν να κάνουν με τον @Kouros , μη παρεξηγηθώ.
Ίσα ίσα , εχουν ενδιαφέρον οι απόψεις του και πάρα πολλές φορές με βρίσκουν σύμφωνο.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: reinmeister2


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
ως σχετικά πρόσφατο θύμα διάρρηξης όπως μας είπες αλλά δεν έχεις ενοχληθεί ποτέ?και η διάρρηξη τι ήταν ?κοινωνική επίσκεψη?

προσπαθώ να καταλάβω το σκεπτικό σου @genie δεν θέλω να σε προσβάλλω
Δεν είπα ότι δεν έχω ενοχληθεί ποτε, αλλά δεν επεσα θυμα διαρρηξης απο ρομα, μεταναστατες κλπ κλπ, και οι Ελληνες τα καταφέρνουμε μία χαρά ως κακοποιοί.
Επίσης έχω απειληθεί στο παρελθόν από άνθρωπο εκτός εαυτού με μαχαίρι. Δεν ήταν αλλοδαπός, δεν ήταν χαμηλής κοινωνικής τάξης, μόρφωσης κλπ, δεν ηταν καν άγνωστος.
Προφανώς το κακό μπορεί να σε βρει λοιπόν, από μετανάστη, από τσιγγάνο, από άστεγο, και το ίδιο καλά από ομοεθνή, γείτονα και συγγενή. Δεν ισχυρίζομαι ότι κίνδυνοι δεν υπάρχουν, ότι ανοιγουμε τις πόρτες και περιμένουμε όλοι γύρω μας να μας σεβαστούν. Αλλά το να κάνουμε το σπίτι φρούριο και να επιτιθέμαστε σε ό,τι κινείται, το βρίσκω πιο επικίνδυνο και τρομακτικό.

Για να γυρίσω πάντως στο θέμα της ασφάλειας και των σκύλων, εγώ που δεν είχα σκύλο όταν έβαλαν στόχο το σπίτι μου, αλλά καλές πόρτες, κλειδαριές, συναγερμό κλπ κλπ, γλυτωσα με φθορές στο σπίτι εξωτερικά, αλλά χωρίς να προλάβουν να πάρουν κάτι. Σπίτια γειτονικά, που βασίστηκαν στα σκυλιά για τη φύλαξη, τα άδειασαν. Ο ένας τύπος εφάροζε τη μέθοδο δύο ροτ μόνιμα στην αυλή, και δεν πλησίαζε ο κόσμος το πεζοδρόμιο. Όπως έμαθε, δεν θέλει και πολύ χρόνο να ξεφορτωθεί ο προετοιμασμένος διαρρήκτης τα σκυλιά.

Η εντύπωση μου, και η γνωμη των αστυνομικών με τους οποίους συζητούσαμε το θέμα, ήταν ότι ο σκύλος, άντε να αποτρέψει τον ευκαιριακό μικροκακοποιό. Αν ο άλλος είναι οργανωμένος και αποφασισμένος, απλά θα κλαις το καημένο το σκυλί και θα σου χαλάσει η ψευδαίσθηση της ασφάλειας, αν στο σκύλο βασιζόσουν. Βέβαια όταν βλέπω σκυλιά μόνιμα πίσω από ένα μαντρότοιχο μέρα νύχτα, δεν πιστεύω ότι το αφεντικό θα λυπηθεί αν του πάθουν κάτι, άντε να κλάψει τα λεφτά που ξόδεψε για τον "σκάρτο" φύλακα.
 
  • Like
Reactions: Orilis


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Αντίθετα, ένας σωστά εκπαιδευμένος σκύλος φύλακας με συνειδητοποιημένο ιδιοκτήτη δεν εκθέτει το ζώο αδηνοντας το ολημερίς στην αυλή για να "περιλαβει" τους κακούς...το μόνο που καταφέρνει κανείς με τέτοιο σκεπτικο είναι εν τέλει να κλαίει το σκυλι και να πέφτει κ θύμα διάρρηξης. Ο φυλακας δεν χρειάζεται να λυσσάξει στο γαβγισμα. Δε χρειάζεται καν να γαβγισει. Μέσα στο σπίτι μαζι με τα υπόλοιπα μέλη και στην αισχατη επιτίθεται και ακινητοποιεί. Αυτό είναι το χειρότερο σενάριο...
Συμφωνώ απόλυτα. Αλλά αυτός δεν είναι ο σκύλος που θα ορμάει να φάει τον κτηνίατρο και που θα τον κλείνεις στο κλουβί όταν έρχεται ο ταχυδρόμος
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Σύμφωνοι , εξάλλου, αυτής της άποψης είμαι και εγώ.
Βλέπεις, ''ομοιοπαθείς'' συνειδητά και ας εχουν περάσει ατελείωτες ώρες δουλειάς.(όχι για να γίνει πετ)
Το σκεπτικό του ποστ μου όμως είχε να κάνει, 1ον με τον σκύλο και κατα 2ον με τον ιδιοκτήτη.
Τα ποστ μου δεν έχουν να κάνουν με τον @Kouros , μη παρεξηγηθώ.
Ίσα ίσα , εχουν ενδιαφέρον οι απόψεις του και πάρα πολλές φορές με βρίσκουν σύμφωνο.
βρε ναι,δεν διαφωνουμε καπου,απλως ξεκαθαρισα λιγο τα πραγματα...καταλαβα το σκεπτικο του ποστ σου...
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Καλο το σεναριο...αλλα απλα ησουν τυχερη που δεν μπηκαν Τωρα θα μας πεις σε λιγο οτι οι διαρρηκτες στοχευουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τα σπιτια ΜΕ σκυλο...
Να βαλουμε λοιπον ενα γατο φυλακα να φυλαει το σκυλο...
Ασε τις φαντασιες και δες τις χτεσινες ειδησεις...αδιστακτοι κακοποιοι μπηκαν σε σπιτι γνωστου γιατρου και παραβιασαν τις πορτες ασφαλειας ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΑΝ μονοι τους το συναγερμο...γεγονος οχι φαντασια η ροζ συννεφακι... αν ησουν στη θεση της οικογενειας του γιατρου τι θα προτιμουσες να εχεις διπλα σου?Η μηπως τοτε θα ελεγες ωχ και τωρα τι γινεται?
Καλο το σεναριο με τον φιλο σου τον αστυνομικο που θυμηθηκες τωρα....αρα μας αποτρεπει να βαζουμε σκυλο να φυλαει....σκυλος να μην κυνηγαει...σκυλος να μην δουλευει...τελικα για ποιο λογο ο ανθρωπος ανεθρεψε το σκυλο?για να γινει το μωρακι που δεν ειχε??
Ασε μας τωρα...
Η συνταγη ειναι δοκιμασμενη στιςβαλκανικες χωρες ,στις χωρες του βισενγκαρντ και στον καυκασο οπου εγκληματιες λυμαινονται τις πολεις και τα νοικοκυρια..
Η ισχυς εν τη ενωση..σκυλια -συναγερμοι-καγκελα και 9βολα...
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Τη γελάτε, τη γελάτε τη φύλαξη της γάτας, αλλά σας προκαλώ, όποιος έχει όρεξη για γέλιο, ας πάει να μπει στο σπίτι της πεθεράς μου ενώ λείπουν οι άνθρωποι του σπιτιού. Δεν έχει σκύλο, δεν έχει συναγερμό. Μένει στον δεύτερο και, πράγμα σπάνιο για Αθήνα, αφήνει ανοιχτή μοαλκονόπορτα, χειμώνα καλοκαίρι, είτε είναι σπίτι, είτε λείπει, εφόσον η γάτα είναι εκεί
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Κούρος εγω λεω πως ειςαι τελικα έτοιμος να κανεις το μεγαλο
άλμα απο την παλια στην νεα σχολή...:D






Φεύγω παω να βγάλω βόλτα τα ζωντανά...
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Η ισχυς εν τη ενωση..σκυλια -συναγερμοι-καγκελα και 9βολα...
Καθώς επίσης κ πλακάκια παγίδες που αν πατήσει ο εισβολέας εκτοξεύονται πύρινα βέλη από τους τοίχους.Πυρσοί που ενεργοποιούν ιπτάμενες λαιμητόμους.Χαλιά με μυστικές καταπακτές για να πέσει ο εισβολέας κ να βρεθεί κατευθείαν στην κόλαση κα

Άν παρ'όλα αυτά βρεθεί ο ρομά,ο ρωσοπόντιος η έστω βρε αδερφέ ο Indiana Jones του Ελμπασάν που θα περάσει τις δοκιμασίες επιτυχώς..τότε θα ανακαλύψει τη χαμένη κιβωτό της Διαθήκης.Το πιο ιερό αντικείμενο των Ισραηλιτών.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Καθώς επίσης κ πλακάκια παγίδες που αν πατήσει ο εισβολέας εκτοξεύονται πύρινα βέλη από τους τοίχους.Πυρσοί που ενεργοποιούν ιπτάμενες λαιμητόμους.Χαλιά με μυστικές καταπακτές για να πέσει ο εισβολέας κ να βρεθεί κατευθείαν στην κόλαση κα

Άν παρ'όλα αυτά βρεθεί ο ρομά,ο ρωσοπόντιος η έστω βρε αδερφέ ο Indiana Jones του Ελμπασάν που θα περάσει τις δοκιμασίες επιτυχώς..τότε θα ανακαλύψει τη χαμένη κιβωτό της Διαθήκης.Το πιο ιερό αντικείμενο των Ισραηλιτών.
Αν βρεθει η αν τον βρουν??μαρεσει οπως σκεφτεσαι...
Μπα πολυ ρομαντικα τα χριστιανικα στορυ...λιπασμα στην καλυτερη οπως λεει ο reinmeister η στη θαλασσα στην χειροτερη..
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Κούρος εγω λεω πως ειςαι τελικα έτοιμος να κανεις το μεγαλο
άλμα απο την παλια στην νεα σχολή...:D






Φεύγω παω να βγάλω βόλτα τα ζωντανά...
Τελευταια παντως επειδη μιλαω πολυ για αυτο...ειχα και μια συζητηση στη δουλεια για το ιδιο θεμα..μου μπαινουν σκεψεις να παρω κ αλλο σκυλο..
Κανονικο ομως...οπως πρεπει..
 




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Καλο το σεναριο...αλλα απλα ησουν τυχερη που δεν μπηκαν Τωρα θα μας πεις σε λιγο οτι οι διαρρηκτες στοχευουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τα σπιτια ΜΕ σκυλο...
Να βαλουμε λοιπον ενα γατο φυλακα να φυλαει το σκυλο...
Ασε τις φαντασιες και δες τις χτεσινες ειδησεις...αδιστακτοι κακοποιοι μπηκαν σε σπιτι γνωστου γιατρου και παραβιασαν τις πορτες ασφαλειας ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΑΝ μονοι τους το συναγερμο...γεγονος οχι φαντασια η ροζ συννεφακι... αν ησουν στη θεση της οικογενειας του γιατρου τι θα προτιμουσες να εχεις διπλα σου?Η μηπως τοτε θα ελεγες ωχ και τωρα τι γινεται?
Καλο το σεναριο με τον φιλο σου τον αστυνομικο που θυμηθηκες τωρα....αρα μας αποτρεπει να βαζουμε σκυλο να φυλαει....σκυλος να μην κυνηγαει...σκυλος να μην δουλευει...τελικα για ποιο λογο ο ανθρωπος ανεθρεψε το σκυλο?για να γινει το μωρακι που δεν ειχε??
Ασε μας τωρα...
Η συνταγη ειναι δοκιμασμενη στιςβαλκανικες χωρες ,στις χωρες του βισενγκαρντ και στον καυκασο οπου εγκληματιες λυμαινονται τις πολεις και τα νοικοκυρια..
Η ισχυς εν τη ενωση..σκυλια -συναγερμοι-καγκελα και 9βολα...
Tι να μας κανουν εμάς οι ξένοι, οι μετανάστες και οι τσιγγάνοι, οι σκύλοι, οι γάτες και οι φύλακες αρουραίοι.. Άμα έχει πιάσει τέτοιο επίπεδο ένας λαός, δε φοβάται τίποτε. Κάτω από τον πάτο, δόξα τω Θεώ δεν έχει
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Αν βρεθει η αν τον βρουν??μαρεσει οπως σκεφτεσαι...
Μπα πολυ ρομαντικα τα χριστιανικα στορυ...λιπασμα στην καλυτερη οπως λεει ο reinmeister η στη θαλασσα στην χειροτερη..
@admin ; Λιπάσματα, πτώματα στην θάλασσα; Είναι χιούμορ αυτό υποτίθεται; Ο ναζισμός ως ελευθερία έκφρασης σε ένα φόρουμ για σκυλιά;;;
 
  • Like
Reactions: kasi


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
@admin ; Λιπάσματα, πτώματα στην θάλασσα; Είναι χιούμορ αυτό υποτίθεται; Ο ναζισμός ως ελευθερία έκφρασης σε ένα φόρουμ για σκυλιά;;;
Αμπαλάζ έχουμε πει ότι κάνουμε εδώ μέσα.
(που ν' αυτό το θέμα με το αμπαλάζ?)
 
  • Like
Reactions: yasemin and GRDANE


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
@admin ; Λιπάσματα, πτώματα στην θάλασσα; Είναι χιούμορ αυτό υποτίθεται; Ο ναζισμός ως ελευθερία έκφρασης σε ένα φόρουμ για σκυλιά;;;
μια και παιρνει η μπαλα εμμεσως κι εμενα...το να καταληξει λιπασμα η τροφη για τα ψαρια ενας κλεφτης,βιαστης,δολοφονος που κανει διαρηξη στο σπιτι μου δεν λεγεται ναζισμος αλλα νομιμη αμυνα...

λιγη προσοχη σε παρακαλω με τους χαρακτηρισμους...
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
μια και παιρνει η μπαλα εμμεσως κι εμενα...το να καταληξει λιπασμα η τροφη για τα ψαρια ενας κλεφτης,βιαστης,δολοφονος που κανει διαρηξη στο σπιτι μου δεν λεγεται ναζισμος αλλα νομιμη αμυνα...

λιγη προσοχη σε παρακαλω με τους χαρακτηρισμους...
Μπα; Από ποτε ο κλεφτης ή ο διαρήκτης «λιπασματοποιειται» και αυτό θεωρειται νομιμη αμυνα; Διαστρεβλώνεις συνειδητά την εννοια της νόμιμης άμυνας!
Μην παραπληροφορεις λοιπόν, προτασσοντας τις απόψεις σου που ειναι παραλογες και τελειως αντιθετες με το νόμο, σαν λογικές!
 
Last edited:




Status
Κλειδωμένο θέμα