Άτταλος Α' "Μουφ" Σωτήρ και Γαλατοκτόνος


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ευχαριστούμε για τις ευχές. :) Ναι, όντως ο Άτταλος ο Α' έκανε τη φάση με τα σηκώτια και ναι, το Μουφ τρελλαίνεται για σηκώτι. Δεν έχω ιδέα τι είχε όμως μέσα η τούρτα. Σίγουρα είχε φυστικοβούτυρο που το λατρεύει.
 
  • Like
Reactions: johnk




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ξέχασα να σας πω ότι το όνομα που δώσανε στο Μουφ στο καταφύγιο όταν το πρωτοβρήκανε πριν από έξι χρόνια ήτανε Bernie, το οποίο το κάνανε τελικά Bernie Mac διότι, λέει, το Μουφ ήτανε πολύ εκφραστικό και αστείο και τους θύμιζε ένα διάσημο σπουδαίο Αμερικάνο κωμικό, τον Bernie Mac. Σας βάζω παρακάτω σκετς του αληθινού Bernie Mac, που δεν ξέρω αν όντως φέρνει προς Μουφ:

[video]

[video]
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
οχι εγώ δεν είχα φανταστεί ποτε ετσι το μουφ.
παρακολουθούσα το φορουμ περιστασιακά τα τελευταια 4 χρόνια και θεωρούσα οτι είχα φτιάξει πλήρες ψυχολογικό προφίλ του μουφ:cool: δεν μου ταιριάζει και πολύ με τον μπέρνι.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
δεν ξερω τί πιστευετε εσείς αλλα εμένα το μούφ πάντα μου θύμιζε αυτό:
το ροζουλί που μεταμορφώνεται εννοώ
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το ποστ αυτό θα πρέπει να φέρει τον τίτλο "η γλωσσομάθεια του Μουφ". Ως γνωστόν, ο τσομπάνος που έζησε αρχικά μέχρι την εφηβεία του με κοκκινολαίμηδες διαφόρων ειδών στο Michigan, ήρθε στο Illinois όπου μορφώθηκε και, επειδή του μιλάω κυρίως ελληνικά, άντε και τίποτα άλλο, έμαθε και ελληνικά έως και ολίγα τούρκικα που χρησιμοποιώ όταν θέλω να γίνομαι σαρκαστική. Οι σαρκαστικές μου εκφράσεις είναι κυρίως οι εξής:

1) Buraya gidiyor musun, çoban köpek? (κοινώς: "για πού το 'βαλες, ωρε τσομπανόσκυλο")
2) Για πού το 'βαλες πρωί-πρωί, καλή μου Κοκκινοσκουφίτσα/Κοκκινοσκουφούδα/τσάρεβιτς Ιβάν; (όταν με ακολουθεί στο ψυγείο χωρίς να υπάρχει κατά τη γνώμη μου λόγος αποχρών)

(Το τσάρεβιτς Ιβάν το ψάρεψα από το ρωσσικό παραμύθι "Η βατραχίνα τσαρίνα". Αφήστε τα, μεγάλη ιστορία και ανιαρή.)

Εκεί όμως που γίνεται το κακό είναι όταν διαπιστώνω ότι έχει μάθει ελληνικά, τούρκικα και αγγλικά ΟΛΕΣ ανεξαιρέτως τις εκφράσεις και λέξεις που αφορούν σε φαγιά και λοιπά συναφή. Το περίεργο μάλιστα είναι ότι τις ελληνικές λέξεις τις έμαθε φαρσί κι ας προέρχονται από τελείως ανώμαλα ρήματα και λέξεις διαφορετικών ινδοευρωπαϊκών κυρίως λέξεων, π.χ. τρώω, έφαγα, φαΐ, πείνα, κλπ. Και τα έχει μάθει πάρα πολύ καλά. Παράδειγμα:

Είχα μια μέρα και την έβγαλα στο κρεβάτι, στο σκοτάδι βογγώντας "πονάω" κατά τακτά διαστήματα. Το Μουφ, το οποίο κατά ένα φίλο μου που είναι νευρολόγος (εννοώ γιατρός), έχει μεγάλη ικανότητα ΚΑΙ στην ιατρική και γνωρίζει ότι η ημικρανία συνοδεύεται από κροτοφοβία, φωτοφοβία και επιπλέον δεν μ' αρέσει να με αγγίζουνε ή να μου μιλάνε, οπότε κάθεται παρακάτω ήσυχο δίνοντάς μου το μήνυμα "αν θες τίποτα είμαι εδώ, αλλιώς σ' αφήνω ήσυχη, ακόμα κι αν θες να περάσεις έτσι τις επόμενες πέντε ώρες". Αν βέβαια θέλει να κάνει τσίσα του, έρχεται σιγά και ψιλονιαουρίζει ή κάτι τέτοιο.

Ε, έλεγα κι εγώ τα "πονάω" μου και σε μια στιγμή (που με είχε πιάσει η τριπτάνη που δίνουνε για να κλείσει το κέντρο του πόνου ο εγκέφαλος) είπα κι εγώ ν' αλλάξω ένα φωνήεν. Λέω λοιπόν "πεινάω"! Ακούω τότε έναν τρομερό θόρυβο, το Μουφ να σηκώνεται απάνω, να έρχεται ξερογλυφόμενο και κουνώντας την ουρά του και να αρχίσει να γκρινιάζει πολύ σοβαρά.

Περιττό να πω ότι πάντοτε ξέρει τη διαφορά μεταξύ αληθινής αρρώστειας και ημικρανίας από τη μια μεριά και πότε κάνω επίτηδες τον ψόφιο κοριό, οπότε στην τελευταία περίπτωση με σηκώνει με το ζόρι!!
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μόλις γυρίσαμε από τον Άγιο Λουδοβίκο με τα λάφυρα και υπό καταρρακτώδη βροχή. Πήγα και με το Μουφ βόλτα στο Forest Park απ' όπου και οι φωτογραφίες στον κήπο, στον ψύκτη του πάρκου και μπροστά από το Δημοτικό Θέατρο:









 






Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Κουκλος ειναι ο ατιμος! :love:

υ.γ. Τι εχετε παθει και βαζετε σημερα φωτογραφιες με τα σκυλια να εχουν εξω την γλωσσα... θελω μπω στις φωτο και να τους τη τραβηξω!:ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: Sara


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Κατα τη διάρκεια της βόλτας το Μουφ ποτέ δεν βάζει τη γλώσσα μέσα. Και μετά κάθεται ευχαριστημένο και χαχάνιζαν και στο αυτοκίνητο, αν και με τη βροχή που έριξε μετά πήρε μια ελαφρή τρομάρα όλη δικιά του. Πήρα και τουρκικά συσκεμπάπ, όποτε λέω να του δώσω κι αυτουνού για βράδυ πριν με φάει ζωντανή.

Και ναι, ειναι πολύ ωραίος και το ξέρει. Μας σταματήσαμε τουλάχιστον δυο στη βόλτα να μας ενημερώσουν, ως γίνεται συνήθως...
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and Aslan


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Είναι πραγματικά πανέμορφος.
Σκέφτεσαι ακόμη να πάρεις δεύτερο σκύλο Σάρα;
 
  • Like
Reactions: Sara


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Είναι πραγματικά πανέμορφος.
Σκέφτεσαι ακόμη να πάρεις δεύτερο σκύλο Σάρα;
Όχι αν δεν τακτοποιήσω ορισμένα οικονομικά. Θα ηταν καλό για το Μουφ, αλλα θα προτιμούσα να έχω λεφτά έτσι και πάθει τίποτα τώρα που γερνάει.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


xarav94

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2015
47
8
30
Before & After pictures

Εν τω μεταξύ τα είχα παίξει στην αρχή τελείως και κείνος ξύνιζε και τα μούτρα του στο άγνωστο σπίτι με το λίαν ελληνικό μικροαστικότατο εσωτερικό όπως θα δείτε στις πρώτες φωτογραφίες του όπου μοιάζει να λέει "Αμάν! Γούστο 30%! Τι αηδίες είναι αυτές? Και πού μ' έφερες μωρή εδώ πέρα και τι αηδίες είναι αυτές? Πού είναι τα πρόβατα και τα γίδια και τι δουλειά έχω εγώ με τις πορσελάνες Rosenthal?"





Τι να έκανε όμως το μαρτυρικό Μουφ? Ξαναβαφτίστηκε βεβαίως, λαμβάνοντας το τιμημένο όνομα του Βασιλέως Αττάλου Α' Σωτήρος της Περγάμου, ο οποίος σημειωτέον ήταν ωραίος και είχε και ωραία μπουκλάκια, και από βλαχο-Μπέρνυ από τις κοκκινιολαίμικες Μεσοδυτικές Πολιτείες, έλαβε το εξευγενισμένο όνομα Άτταλος:



Πήγε και σχολείο και μορφώθηκε κιόλας, φροντίστηκε γενικώς, ταξίδεψε στην άγρια Δύση, ανακάλυψε και τις γεύσεις των μπιφτεκιών και του τραχανά με την ψιλοκομμένη φέτα από πάνω, οπότε έγινε τελείως άλλος σκύλος και γενικώς ένας Μαχμούτ Πασάς Δράμαλης με την τρελή να τρέχει ξωπίσω του και να τον κανακεύει:





Υπέροχες φωτογραφίες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Πόση ομορφιά έχει αυτό το υπέροχο πλάσμα !!!!???
Έχει τρομερή φάση!!!!!!Και θα ήταν περήφανος εάν διάβαζε την παρουσίαση σου !!!!!!!!!!!!! Τέλειο!!!!!!!!!!!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
  • Like
Reactions: Sara








xarav94

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2015
47
8
30
Θ
Μόλις γυρίσαμε από τον Άγιο Λουδοβίκο με τα λάφυρα και υπό καταρρακτώδη βροχή. Πήγα και με το Μουφ βόλτα στο Forest Park απ' όπου και οι φωτογραφίες στον κήπο, στον ψύκτη του πάρκου και μπροστά από το Δημοτικό Θέατρο:









Θεός!!!!!!!!!!!!:LOL:

Ευχαριστώ. :) Υπόψη σου δε, το Μουφ ηταν αδέσποτο που πήρα απο καταφύγιο. :)
(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)
 
Last edited by a moderator:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Σοβαρολογώ, Χαρά. Επιπλέον πριν απο δυο χρονια του έκανα τεστ νοημοσύνης του Duke University και μου τον βγάλανε Einstein με ταλέντο στη Φυσική και τη Στατιστική. Δεν υπάρχει περίπτωση να μπορούσα να βρω καλύτερο σκυλι απ´ το Μουφ. Και όχι μόνο το πήρα απο το καταφύγιο, αλλα τον βρήκα σε αγγελία σωστικού ομίλου στο Ίντερνετ και για χάρη του ταξίδεψα οκτώ ώρες να πάω και οκτώ ώρες να γυρίσω με το αυτοκίνητο διότι ήτανε τέσσερεις πολιτείες παραπέρα, βορειοανατολικά. Το σκυλι αυτο ειναι μοναδικό και το κατι αλλο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf