Έγινε 'άντρας' (καβαλάει τα πόδια)


nyfitsa

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2009
128
0
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι κι ελπίζω να μην είμαι off topic.
Ο μαλτέζος μου (4 χρονών - υιοθετημένος προ 4 μηνών) έχει ένα θέμα με το καβάλημα... σε άλλα σκυλιά.
Σε εμένα δεν έχει προσπαθήσει ποτέ να το κάνει, το έχει κάνει 2-3 φορές σε επισκέπτες στο σπίτι μου αλλά με ένα αυστηρό "μη" σταμάτησε αμέσως και δεν το επανέλαβε. Με τα σκυλιά όμως έχουμε θέμα. Ό,τι σκύλος και να είναι, οποιουδήποτε φύλου - μεγέθους - ηλικίας - φυλής αφού μυριστούν και το άλλο σκυλί είναι φιλικό θέλει να το καβαλήσει. Φυσικά και δεν του το επιτρέπω αλλά κάνει σαν τρελλός. Κοινώς γραμμένη μ΄έχει εκείνη την ώρα, δεν ακούει τίποτα αλλά αυτό το ξέρω οπότε δεν είναι ποτέ λυτός για να μην μπορέσω να τον μαζέψω και πιθανώς να παρεκτραπούν τα πράγματα. Θα ήθελα να μου πείτε όμως τι δείχνει αυτή η συμπεριφορά του. Ανύπαρκτη κοινωνικοποίηση; Δεν ξέρει πως να φερθεί - σεβαστεί τα άλλα σκυλιά; μέχρι και κουτάβια έχει προσπαθήσει να καβαλήσει!
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν ξέρω αν έκανε τον σωστό συνειρμό αλλά από τότε δεν τον έχω δει να το ξανακάνει, αλλά αν το ξανακάνει σε μένα, σε άλλον ή σε πράγμα πάλι το ίδιο θα κάνω θα του φωνάζω μη, θα σηκώνομαι να φεύγω και θα τον αφήνω μόνο του. Καλά δεν το έχω σκεφτεί;;;
Ναι, όχι μόνο του για 2ωρο όμως (τσάμπα χρόνος). Ένα 15-20 λεπτο αρκεί. Καλύτερα να επαναλάβεις το "μάθημα" ΠΟΛΛΕΣ φορές παρά απλά να τον παρατάς 2 ώρες.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι κι ελπίζω να μην είμαι off topic.
Ο μαλτέζος μου (4 χρονών - υιοθετημένος προ 4 μηνών) έχει ένα θέμα με το καβάλημα... σε άλλα σκυλιά.
Σε εμένα δεν έχει προσπαθήσει ποτέ να το κάνει, το έχει κάνει 2-3 φορές σε επισκέπτες στο σπίτι μου αλλά με ένα αυστηρό "μη" σταμάτησε αμέσως και δεν το επανέλαβε. Με τα σκυλιά όμως έχουμε θέμα. Ό,τι σκύλος και να είναι, οποιουδήποτε φύλου - μεγέθους - ηλικίας - φυλής αφού μυριστούν και το άλλο σκυλί είναι φιλικό θέλει να το καβαλήσει. Φυσικά και δεν του το επιτρέπω αλλά κάνει σαν τρελλός. Κοινώς γραμμένη μ΄έχει εκείνη την ώρα, δεν ακούει τίποτα αλλά αυτό το ξέρω οπότε δεν είναι ποτέ λυτός για να μην μπορέσω να τον μαζέψω και πιθανώς να παρεκτραπούν τα πράγματα. Θα ήθελα να μου πείτε όμως τι δείχνει αυτή η συμπεριφορά του. Ανύπαρκτη κοινωνικοποίηση; Δεν ξέρει πως να φερθεί - σεβαστεί τα άλλα σκυλιά; μέχρι και κουτάβια έχει προσπαθήσει να καβαλήσει!
Στείρωσέ τον άμεσα. Παράληλα να τον αφήσεις να παίζει με μακρύ λουρί (φλέξι) έτσι ώστε να μπορείς να τον διορθώνεις και να νιώθει "ημιελεύθερος". Θα διορθώνεις πιο αυστηρά (άγρια φωνή όχι τσιριχτή).
Η ιδανική στιγμή να φωνάξεις αυστηρά "ΜΗ!" και να τον τραβήξεις, είναι όταν τον δείς να ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ να καβαλήσει, κι όχι όταν το έχει ήδη ξεκινήσει. Πρέπει να μάθεις να προβλέπεις τις κινήσεις του.
Οταν σταματήσει το καβάλημα για ένα μήνα τουλάχιστον (με το φλέξι) τότε θα δοκιμάσεις να τον λύσεις και τελείως να παίξει.

Είναι σοβαρό το πρόβλημά του γιατί το κάνει 4 χρόνια (είναι πια συνήθεια). Η στείρωση θα βοηθήσει μόνο ελάχιστα στην περίπτωσή του, αλλά και αυτό το "ελάχιστα" το έχεις ανάγκη. Κι εκείνος, διότι χωρίς τη στείρωση ενδέχεται να είναι καταδικασμένος να είναι ΠΑΝΤΑ δεμένος μιά ζωή.

Γιατί το κάνει; Μάλλον τον πήραν από τη μαμά του και τ' αδέρφια του νωρίτερα από τους 2 μήνες που είναι το σωστό (τον νωρίτερο δηλαδή).
Ισως έχει κι ανεπτυγμένο "λίμπιντο" (συνηθισμένο στους αστείρωτους μικρόσωμους σκύλους) ή είναι συνδιασμός και των δύο (το πιο πιθανό).

Με την εκπαίδευση θα προσπαθήσεις να του μάθεις ότι δεν πρόλαβαν οι άλλοι. Με την στείρωση θα έχεις και τη φύση με το μέρος σου.
 
Last edited:


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Ναι, όχι μόνο του για 2ωρο όμως (τσάμπα χρόνος). Ένα 15-20 λεπτο αρκεί. Καλύτερα να επαναλάβεις το "μάθημα" ΠΟΛΛΕΣ φορές παρά απλά να τον παρατάς 2 ώρες.
καλά δεν το έκανα και επίτηδες, τυχαία μου βγήκε το δίωρο, απλά είχα πολλές δουλειές :D άσε που ήταν στο σαλόνι με τις άπλες του και τα παιχνίδια του :cool:

πάντως κατάλαβα πως το λες, αν το ξανακάνει, με ένα τεταρτάκι θα το πάρει το μήνυμα μια χαρά.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ετσι ειναι Zhivago,ειναι ο σκυλος του σκυλου(μεγαλη κουβεντα),αλλα ετσι εχω το κεφαλι μου ησυχο,ξερω οτι αν τα χωρισω θα εχει ο καθενας το δικο του αρχηγειο,αλλα εφοσον ζουνε μαζι και τα βγαζω μαζι ειναι καλυτερα να ειναι ο σκυλος του αρχηγου,γιατι αλλιως οποτε συναντιουνται θα εχουμε μαχες.
Και για αυτον τον λογο δεν σηκωνει ο μικρος με 13 μηνες το ποδι,αλλα δεν με πειραζει,θα ερθει η ωρα του,η φυλαξη θα αργησει εφοσον καθαριζουν οι αλλοι ακομη για αυτον.
 


nyfitsa

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2009
128
0
Στείρωσέ τον άμεσα. Παράληλα να τον αφήσεις να παίζει με μακρύ λουρί (φλέξι) έτσι ώστε να μπορείς να τον διορθώνεις και να νιώθει "ημιελεύθερος". Θα διορθώνεις πιο αυστηρά (άγρια φωνή όχι τσιριχτή).
Η ιδανική στιγμή να φωνάξεις αυστηρά "ΜΗ!" και να τον τραβήξεις, είναι όταν τον δείς να ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ να καβαλήσει, κι όχι όταν το έχει ήδη ξεκινήσει. Πρέπει να μάθεις να προβλέπεις τις κινήσεις του.
Οταν σταματήσει το καβάλημα για ένα μήνα τουλάχιστον (με το φλέξι) τότε θα δοκιμάσεις να τον λύσεις και τελείως να παίξει.

Είναι σοβαρό το πρόβλημά του γιατί το κάνει 4 χρόνια (είναι πια συνήθεια). Η στείρωση θα βοηθήσει μόνο ελάχιστα στην περίπτωσή του, αλλά και αυτό το "ελάχιστα" το έχεις ανάγκη. Κι εκείνος, διότι χωρίς τη στείρωση ενδέχεται να είναι καταδικασμένος να είναι ΠΑΝΤΑ δεμένος μιά ζωή.

Γιατί το κάνει; Μάλλον τον πήραν από τη μαμά του και τ' αδέρφια του νωρίτερα από τους 2 μήνες που είναι το σωστό (τον νωρίτερο δηλαδή).
Ισως έχει κι ανεπτυγμένο "λίμπιντο" (συνηθισμένο στους αστείρωτους μικρόσωμους σκύλους) ή είναι συνδιασμός και των δύο (το πιο πιθανό).

Με την εκπαίδευση θα προσπαθήσεις να του μάθεις ότι δεν πρόλαβαν οι άλλοι. Με την στείρωση θα έχεις και τη φύση με το μέρος σου.
Σ' ευχαριστώ πολύ. Στις μεγάλες απογευματινές βόλτες στο πάρκο με φλέξι τον έχω για να μπορεί να τρέχει και να εκτονώνεται αλλά μόλις συναντάμε άλλο σκυλί το σταθεροποιώ και το κονταίνω για να μπορώ να τον ελέγξω γιατί μπλέκεται σε χρόνο dt. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου για άλλη μια φορά.
Από εκεί και πέρα και πέραν της δικής μου προσπάθειας, σύντομα θα πάμε και για εκπαίδευση γιατί τα θέματα που είχαμε (κτητικότητα - δάγκωμα) τα έχουμε ακόμα, δεν τα κατάφερα μόνη μου, οπότε φαντάζομαι θα βοηθήσει και αυτό στο σύνολο της συμπεριφοράς του. Ή τουλάχιστον στο να μπορώ εγώ να ελέγχω τη συμπεριφορά του. Και για μένα και γι΄αυτόν, εγώ πιο ήρεμη - αυτός πιο ελέυθερος.:)
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
συνεχιζοντας το θεμα..
ο σκυλος μου σημερα στην βολτα που ειχαμε παει με αλλα σκυλια καβαλησε ενα θυληκο ροτ(6μηνων) με σκοπο να την αποπλανησει:D:D
εγω τον σταματησα αμεσως,ο ιδιωκτητης του ροτ μου ειπε να μην φοβαμαι γιατι ουτε ο πρωτος οιστρος δεν τς εχει ερθει οποτε δεν εχουμε προβλημα να συμβει κανα ατυχημα!
και σκεφτομαι εγω τωρα...εκανα καλα που τον σταματησα?πιστευω πως ναι γιατι ετσι ειναι σαν να τον αφηνω να δει πως ειναι και μετα τιποτα...
και το ροτ ηταν τελειως αδιαφορο συνεχισε να δαγκωνει το μπουκαλι που ειχε στο στομα τς,ενω εγω περιμενα οτι θα του αγριεψαι..
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Φυσικά τον σταματάς (και δεν σε απασχολεί η γνώμη της σκύλας και του ιδιοκτήτη της).
Μια άλλη σκύλα θα του επιτεθεί αν το κάνει (με το δίκιο της). Κόψε του αυτήν την συνήθεια να μην έχεις προβλήματα.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Kαλημερα!
Εχω και εγω μια απορια σχετικα με το καβαλημα...
Η μικρη μου(2μιση χρονων) προυπηρχε της μεγαλης(5-6χρονων).
Η μικρη σε καθε ευκαιρια καβαλαει την μεγαλη χωρις να αντιδρα η δευτερη. Καθαρα πραξη κυριαρχιας δηλαδη.
Δεν επεμβαινω στο σκηνικο γιατι θεωρω πως ετσι θα ξεκαθαρισει η καθεμια την θεση της. Μηπως ομως δεν ειναι ετσι? Μηπως πρεπει να την διορθωνω οταν κανει κατι τετοιο ?

Σημειωνω εδω πως η μεγαλη ζει μονιμα εξω(της επιτρεπω με 1000 ζορια να περναει καποιες ωρες μεσα) και η αλλη μεσα μονιμα.Κοινος χωρος η αυλη οπου παιζουν.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Πόσο καιρό το κάνουν; Η μικρή είναι σαφώς αρχηγός κατά τη γνώμη σου (απλά το "υπενθυμίζει" με το καβάλημα ;) ;
Κάθε πότε το κάνει;

Αν είναι λίγους μήνες η κατάσταση, ενδέχεται να εξελειχθεί σε καβγά (εκεί που δεν το περιμένεις), εξαρτάται βέβαια από την ανεκτηκότητα (έλλειψη κυριαρχικότητας) της μεγάλης σκύλας. Αν την έχεις μόνο λίγο καιρό, ενδέχεται ακόμη να αναλύει την κατάσταση στο σπίτι...
... να είναι στην πραγματικότητα πιο κυριαρχική απ' ότι δείχνει μέχρι τώρα.

Είναι λίγο ρίσκο να επιτρέπεις τέτοιες συμπεριφορές, αλλά αν οι σκύλες κάνουν παρέα και μόνες τους να μην επέμβεις (ίσως τις κάνεις να τσακωθούν μόλις φύγεις).

Παίζει ρόλο και τι χαρακτήρα θέλεις να έχει η μεγάλη. Αν δεν σε πειράζει να την μειώνει η άλλη με κάθε ευκαιρία (και να μην είναι ποτέ ολοκληρομένη προσωπικότητα) άσ' τες. Κι αν δεν έχεις χρόνο να ασχολείσαι και με τις δύο (χωριστά) τότε άσ' τες.

Προσωπικά δεν θα το επέτρεπα. Θα επέτρεπα στην μικρή να είναι αρχηγός (και θα της το έδειχνα), αλλά δεν θα την άφηνα να ξεχάσει πως εγώ είμαι πάνω κι από τις δύο ... θα την ανάγκαζα δηλαδή να είναι πιο ευγενική με την άλλη ΜΟΥ σκύλα.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Φυσικά τον σταματάς (και δεν σε απασχολεί η γνώμη της σκύλας και του ιδιοκτήτη της).
Μια άλλη σκύλα θα του επιτεθεί αν το κάνει (με το δίκιο της). Κόψε του αυτήν την συνήθεια να μην έχεις προβλήματα.
Χωρις παρεξηγηση, αλλα ξαφνιαστηκα που δεν του προτεινες την στειρωση να γλυτωσει μια και καλη απο αυτη την ανηθικη συνηθεια! :)
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Πόσο καιρό το κάνουν; Η μικρή είναι σαφώς αρχηγός κατά τη γνώμη σου (απλά το "υπενθυμίζει" με το καβάλημα
;
Κάθε πότε το κάνει;
Tην μεγαλη την εχω απο τον Αυγουστο.Εμειναν μαζι μεχρι Οκτωβρη οπου καμια δεν ειχε δειξει σημαδια κυριαρχικοτητας.Μετα χωριστηκαν και βρεθηκαν λιγο τα Χριστουγεννα και μετα Πασχα. Το Πασχα η μικρη ξεκινησε να την καβαλαει.Τωρα που ειναι παλι μαζι γινεται ανα διαστηματα.Πχ ενω παιζουν μπορει να την καβαλησει η μικρη ή την πεταει κατω και την ''δαγκωνει'' στον λαιμο(η μεγαλη μενει ανασκελα:p).Τετοια παιχνιδακια οπου πιστευω οτι κρυβεται και το παιχνιδι της ιεραρχιας.
Αν είναι λίγους μήνες η κατάσταση, ενδέχεται να εξελειχθεί σε καβγά (εκεί που δεν το περιμένεις), εξαρτάται βέβαια από την ανεκτηκότητα (έλλειψη κυριαρχικότητας) της μεγάλης σκύλας. Αν την έχεις μόνο λίγο καιρό, ενδέχεται ακόμη να αναλύει την κατάσταση στο σπίτι...
... να είναι στην πραγματικότητα πιο κυριαρχική απ' ότι δείχνει μέχρι τώρα.
Η μεγαλη εχει τον πιο ηπιο χαρακτηρα που εχω δει σε σκυλο.Μπορει κ λογω ηλικιας.Δεν γαυγιζει χωρις λογο,δεν κανει ζημιες,δεν τσακωνεται(χωρις λογο),δεν τραβαει στο λουρι.Ενα σκυλι πολυ χαμηλου προφιλ που δεν εχει κολωσει βεβαια σε καβγα να τουλουμιασει το αλλο.
Είναι λίγο ρίσκο να επιτρέπεις τέτοιες συμπεριφορές, αλλά αν οι σκύλες κάνουν παρέα και μόνες τους να μην επέμβεις (ίσως τις κάνεις να τσακωθούν μόλις φύγεις).
Μενουν στην αυλη καποιες ωρες μονες μερικες φορες αλλα παντα εχω το νου μου εξω.
Οταν δω καποιες φορες οτι το παρακανουν ή οτι η μικρη παρακαβαλαει τους αποσπω την προσοχη με κατι αλλο.Γιατι σκευτομαι πως αν ειναι οκ μπροστα μου και πισω αρχισουν να ψαχνουν την θεση της η καθεμια,θα γινει χαμος.:shock: Οποτε ας ειναι ''ψηλοτερα'' μια απο τις δυο να τελειωνουμε.
Παίζει ρόλο και τι χαρακτήρα θέλεις να έχει η μεγάλη. Αν δεν σε πειράζει να την μειώνει η άλλη με κάθε ευκαιρία (και να μην είναι ποτέ ολοκληρομένη προσωπικότητα) άσ' τες. Κι αν δεν έχεις χρόνο να ασχολείσαι και με τις δύο (χωριστά) τότε άσ' τες.
Θελω απλα να ειναι οκ μεταξυ τους.Η μεγαλη ενω ειναι ηρεμη με αλλα σκυλια αν την ενοχλησουν(καβαλημα***,κανενα κουταβι επιμονο) ξερει κ καθαριζει.
Με την μικρη ασχολουμαι περισσοτερο γιατι εξ αρχης το ειχα ξεκαθαρισει στους δικους μου-εκεινοι ηθελα το αλλο σκυλι.Το μπανιο,ταισμα,φροντιδα της μεγαλης τα εχω αναλαβει εγω(χαλαλι της) αλλα μεχρι ενα σημειο.Οι βολτες πχ μοιραζονται με την αδερφη μου.
Προσωπικά δεν θα το επέτρεπα. Θα επέτρεπα στην μικρή να είναι αρχηγός (και θα της το έδειχνα), αλλά δεν θα την άφηνα να ξεχάσει πως εγώ είμαι πάνω κι από τις δύο ... θα την ανάγκαζα δηλαδή να είναι πιο ευγενική με την άλλη ΜΟΥ σκύλα.
Αυτο ηθελα ,ναι. Θα επεμβαινω οποτε το παρακανει.Η μεγαλη και λογω ηλικιας δεν εχει κ τις αντοχες της μικρης αλλα απ οτι βλεπω λογω θεσης ιεραρχικα μεταξυ τους ,δεν της ''λεει'' οχι σε τιποτα:rolleyes:. Εκει μαλλον μπαινω εγω...

Θεωρω επισης πως τα ορια δεν ειναι διακριτα 100% και λογω του χωρου της καθεμιας.Η μικρη ανετα μεγαλωμενη μεσα στο σπιτι με προσβαση οποτε θελει σε καναπεδες κτλ,ενω η μεγαλη λιγες ωρες καποιες φορες.Αν τις ειχα συνεχως μαζι και τις δυο θα μπορουσα να καταλαβω περισσοτερα.

*** Καβαλημα μονο απο την μικρη ανεχεται.
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Χωρις παρεξηγηση, αλλα ξαφνιαστηκα που δεν του προτεινες την στειρωση να γλυτωσει μια και καλη απο αυτη την ανηθικη συνηθεια! :)
Νόμιζα πως το είχα κάνει ήδη!
(μα πως μου ξέφυγε; )
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Σήμερα σηκώσαμε πόδι για πρώτη φορά:)
Σε μια κολώνα σήκωσε το ποδαράκι του και δεν ξέρω αν έριξε και καμια σταγόνα, γύρισε με κοίταξε, αλλά χάζεψα και δεν τον επιβράβευσα εκείνη τη στιγμή ρε γμτ. Λίγο πιο πέρα μύρισε και μετα έριξε δυο τρεις σταγόνες αλλά σαν κοριτσάκι αυτή τη φορά, εκεί του είπα μπράβο.:)
 




vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Χε χε ναι:D
Εν τω μεταξύ παρατηρώ και μικροαλλαγές στη συμπεριφορά απέναντι στα άλλα σκυλια. Στα θηλυκά μέχρι τώρα δεν πολυέδινε σημασία, σήμερα που βγήκαμε το απόγευμα και μυριστήκανε με μια θηλυκιά (εκείνη μέσα από τα κάγκελα), αφού μυριστήκανε μυριστήκανε φεύγοντας κοντοστάθηκε κι έριξε και δυο σταγόνες σαν κοριτσάκι όμως:D
Και λίγο πριν συναντηθήκαμε με ένα αρσενικό μικρόσωμο, που δεν ήταν και πολύ φιλικό απέναντι στο Φοίβο, και ήταν και τα δύο στην τσίτα, αν δεν τα είχαμε δεμένα θα είχανε βουτηχτεί, δεν έχει όμως την ίδια συμπεριφορά με όλα τα αρσενικά που συναντάμε.
 






skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Θα ειναι απο τους γαμπρους που δε θα γινουν μπαμπαδες!Θα ειναι ο ωραιος της γειτονιας!(το σωσα; ):rolleyes:

Μην αγχωνεσαι με τις σκυλες.Αν εχεις το νου σου,δε θα γινει τιποτα.Ειναι και μικροσωμο οποτε μπορεις να τον κουμανταρεις.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τέτοια λέγε και δεν το γλυτώνουμε το λιντσάρισμα:D:D:D:D
Η αλήθεια είναι πως τρέμω τη στιγμή που θα συναντήσουμε σκύλα σε οίστρο.
καλά... εγώ εδώ κατάφερα να τραβήξω τον δικό μου που είναι 30 κιλά όταν ερωτεύτηκε τρελά μια γλυκούλα γκόλντεν, δεν θα τα καταφέρεις κι εσύ με τον Φοίβο; ;)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22