Έκθεση Ομίλου Κυνοφίλων Αθηνών 23-24 Mαρτίου 2013






kavasilo

Well-Known Member
12 Απριλίου 2012
143
23
giokobullmastiffs.com
Μπορούν να πάρουν μέρος όλοι οι σκύλοι φυλών της FCI που διαθέτουν pedigree KOE
αν είναι στειρωμένοι/επιθετικοί/ανεξέλεγκτοι καλύτερα να μην πάνε .θα αποκλειστούν έτσι κι αλλιώς
Μια διορθωση μονο, χρειαζονται pedigree γενικοτερα. Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι απο τον ΚΟΕ. Μπορει να ειναι και απο αλλον κυνολογικο ομιλο αλλης χωρας.
 


Handlergr

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2009
313
0
Athens, Greece
Θα ειμαστε Σαββατο 23 Μαρτιου παροντες ...
Κανεις αλλος ?
Εγώ θα είμαι εκεί και τις δύο μέρες!!!

Μια διορθωση μονο, χρειαζονται pedigree γενικοτερα. Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι απο τον ΚΟΕ. Μπορει να ειναι και απο αλλον κυνολογικο ομιλο αλλης χωρας.
Ναι, πολύ σωστά. Από χώρα μέλους της FCI, ή του AKC ή του Αγγλικού Κ.Ο.
 












Tender

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2010
52
13
Άνω Κηφισιά
θα θέλαμε και εμεις πολύ να συμμετάσχουμε αλλά δεν έχω κάθολου πείρα-εμπειρία απο εκθέσεις, αυτό σημαίνει ότι δε γνωρίζω απο handling, ούτε απο στήσιμο, ούτε αν απαιτείται κάποια προεργασία πριν την έκθεση. Ο εκτροφέας μου δυστυχώς είναι εκτός ελλάδος πλέον.
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Και εμείς θα είμαστε εκεί και τις 2 μέρες αν και απογοητευτήκαμε πολύ που δεν θα έρθει ο R. Vuorinen. Το περιμέναμε πως και πως να μας κρίνει ένας γνώστης της φυλής.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ο νέος κριτής της Κυριακής δεν φαίνεται να έχει γνώσεις για τις φυλές που θα κρίνει

Judge - Mr O J Staunskjaer
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
θα θέλαμε και εμεις πολύ να συμμετάσχουμε αλλά δεν έχω κάθολου πείρα-εμπειρία απο εκθέσεις, αυτό σημαίνει ότι δε γνωρίζω απο handling, ούτε απο στήσιμο, ούτε αν απαιτείται κάποια προεργασία πριν την έκθεση. Ο εκτροφέας μου δυστυχώς είναι εκτός ελλάδος πλέον.
Θα μπορούσες ίσως, να ζητήσεις επαγγελματική βοήθεια, αν θέλεις οπωσδήποτε να συμμετέχεις.
Σ'αυτή ή και σε άλλη έκθεση.

πχ: Handlergr :wink:

Εγγύηση και από τα καλύτερα παιδιά :)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Η θα μπορουσες να δεις 2-3 βιντεακια, να ασχοληθεις λιγο και να κατεβετε.
Δε χρειαζεται να εισαι αψογος χειριστης.
 


Tender

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2010
52
13
Άνω Κηφισιά
:) Θέλει καλή οργάνωση σίγουρα, και για αρχή έναν γνώστη του αντικειμένου να μας καθοδηγίσει ευχαριστώ Mareco για τη σύσταση! και Amaliaz...Πιθανότα για αρχή να έρθω απλά σαν επισκέπτης με φίλους και να δούμε την έκθεση και στην επόμενη να πάρω και τη μικρή!
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Αν το σκυλί σου είναι κοινωνικοποιημένο πλήρως και έχει την βασική υπακοή αρκεί να δείς μερικά βίντεο και να πάς
και μην άγχεσαι-μία γιορτή της κυνοφιλίας είναι,δεν παίρνουν κεφάλια
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Οπωσδήποτε ένα crate και ένα μπολάκι για νερό
και ένας εκθεσιακός οδηγός
είναι τα απόλυτα must
 


Handlergr

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2009
313
0
Athens, Greece
Και εμείς θα είμαστε εκεί και τις 2 μέρες αν και απογοητευτήκαμε πολύ που δεν θα έρθει ο R. Vuorinen. Το περιμέναμε πως και πως να μας κρίνει ένας γνώστης της φυλής.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ο νέος κριτής της Κυριακής δεν φαίνεται να έχει γνώσεις για τις φυλές που θα κρίνει

Judge - Mr O J Staunskjaer
Ο κύριος Ole Staunskjaer, είναι ένας από τους καλύτερους κριτές στον κόσμο, με παρουσίες στις μεγαλύτερες κυνολογικές εκδηλώσεις στον κόσμο. Είχε την τιμή να κρίνει τον Καλύτερο έκθεση στο Παγκόσμιο του 2010 στην Δανία.

Οπωσδήποτε ένα crate και ένα μπολάκι για νερό
και ένας εκθεσιακός οδηγός
είναι τα απόλυτα must
Και το βιβλιάρειο υγείας υποχρεωτικά!

Θα μπορούσες ίσως, να ζητήσεις επαγγελματική βοήθεια, αν θέλεις οπωσδήποτε να συμμετέχεις.
Σ'αυτή ή και σε άλλη έκθεση.

πχ: Handlergr :wink:

Εγγύηση και από τα καλύτερα παιδιά :)
Ευχαριστώ πολύ Mareco για τα καλά σου λόγια!
Ορίστε μερικά χρήσιμα βιντεάκια
https://www.youtube.com/watch?v=CYM6qIlOUdM
https://www.youtube.com/watch?v=dCOk1nbMMQI
https://www.youtube.com/watch?v=LMUwLOIyvyM
 




christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Ο κύριος Ole Staunskjaer, είναι ένας από τους καλύτερους κριτές στον κόσμο, με παρουσίες στις μεγαλύτερες κυνολογικές εκδηλώσεις στον κόσμο. Είχε την τιμή να κρίνει τον Καλύτερο έκθεση στο Παγκόσμιο του 2010 στην Δανία.
Γιάννη,

Δεν διαφωνώ ότι μπορεί να είναι πoλύ καλός κριτής. Δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο.

Απλά προβληματίζομαι γιατί σου έβαλα ένα link που λέει τι είναι certified να κρίνει.

Ο άνθρωπος είναι εκτροφέας Great Dane και η γυναίκα του είναι εκτροφέας Lhasa Apso.

Το ότι έκρινε best in Show δεν μου λέει κάτι. Βλέπω ότι είναι certified να κρίνει best in show και σχεδόν όλα τα group αλλά δεν είναι certified σε καμία pastoral φυλή.

Εγώ δεν κατεβαίνω στις εκθέσεις για να κερδίσω. Είμαι εντελώς ερασιτέχνης και κατεβαίνω για να δω φίλους να περάσει καλά ο σκύλος μου με τα άλλα σκυλιά και φυσικά να ακούσω πολύ προσεκτικά μια σωστή γνώμη για τον σκύλο μου από έναν άνθρωπο που ξέρει την φυλή (βλέπε Frank Cane).
Η επιτομή της έκθεσης για μένα δεν είναι η νίκη. Δεν μου κάνει καμία διαφορά η νίκη, δεν είμαι εκτροφέας όπως εσύ και έτσι δεν θα μου χρησιμεύσει κάπου. Εμένα με ενδιαφέρει να μαθαίνω και να παίρνω σωστές κρίσεις για τον σκύλο μου.

Τώρα δεν μπορώ να δεχθώ ότι υπάρχει σύγκριση μεταξύ του R. Vuorinen που είναι certified σε όλες τις pastoral φυλές
Judge - Mr R Vuorinen

Με ένα κριτή που δεν είναι certified σε καμία!

Εκτός εάν το link που παρέθεσα είναι λάθος και δεν έχει σωστές πληροφορίες ?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ένας καλός allrounder συχνά είναι καλύτερος από έναν expert που έχει κόλλημα με "κάποιες" γραμμές
ειδικά όταν δεν είσαι εκτροφέας και θέλεις μία γενική άποψη για τον σκύλο σου
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.914
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight