Έξοδα γέννας


manos glf

Well-Known Member
9 Απριλίου 2011
165
0
Aθήνα
Αλεξία καταρχάς συγχαρητήρια για τη γέννα αλλά και για την οργανωτικότητά σου σαν άτομο-εκτροφέας (με τα πινακάκια και με τα όλα σου:D)

Θα ήθελα να σου κάνω μόνο δύο ερωτήσεις, εντελώς καλοπροαίρετα και αν θες μου απαντάς:

1. Η Κίρκη είναι το σκυλάκι που παρουσίασε το εντερικό πρόβλημα; Παρατήρησα ότι πολλά από τα έξοδα που παραθέτεις προέρχονται από αυτήν.
Αυτά δε θεωρούνται έκτακτα έξοδα;(δηλ δε γεννιέται κάθε φορά σκυλάκι με κάποια επιπλοκή)
Μοιραία ανεβαίνει το συνολικό κασέ της γέννας αλλά και για τα υπόλοιπα κουτάβια ξεχωριστά.

2. Πόσο θα πουλήσεις τα κουτάβια αν επιτρέπεται; Αν δεν παρουσιαζόταν αυτό το πρόβλημα θα τα έδινες λιγότερο ή είναι, ας πούμε, fixed η τιμή;
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ναι, τα έξοδα προέρχονται από την Κίρκη και τα θεωρώ έκτακτα. Ζωντανοί οργανισμοί όμως είναι, όλο και κάτι μπορεί να πάει στραβά. Η εκτροφέας της σκύλας μου πχ έχασε πέρσι ολόκληρη γέννα από τον ερπητοϊό. 10 ημέρες τα τάιζε με μπιμπερό. Άλλη φορά μπορεί να χρειαστεί καισαρική.

Τα κουτάβια τα πουλάω 1.200, άσχετα με τα έξοδα της γέννας και το αριθμό κουταβιών, είτε είναι 1, είτε 6. Τα westie κάνουν κατά μέσο όρο 3 κουτάβια.
 
Last edited:


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Υπάρχουν και τόσα άλλα που δεν κοστολογούνται.... δε μιλάω για εργατοώρες μελέτης, παρακολούθησης κ.λ.π. Μια εκτροφέας που σέβομαι ιδιαίτερα, μου είπε κάποια στιγμή: "σε κάθε τρεις γέννες, θα έχω μια εξαιρετική, μια εξαιρετικά δύσκολη και μία εύκολη.. Η εξαιρετικά δύσκολη και η εύκολη δε σημαίνει ότι θα είναι εξαιρετικές γέννες, η δε εξαιρετική γέννα δε σημαίνει ότι θα είναι εύκολη..."

Δεν μπορεί κανείς και με κανένα τρόπο να αποζημιώσει τον εκτροφέα που έχασε όλη τη γέννα, κι ας έκανε υπεράνθρωπες προσπάθειες. Κάποια στιγμή, θα πρέπει να γίνει κατανοητό ότι δεν υπάρχει ενα εργοστάσιο με καλούπια για κουτάβια, να τα βγάλει κατά παραγγελία... Αυτό που πληρώνει ο μελλοντικός ιδιοκτήτης είναι (ή πρέπει να είναι), η εμπειρία, η αφοσίωση και η δέσμευση....
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Λυπάμαι αν επιμείνω στο θέμα χρημάτων αλλα θέλω να κάνω μια παρατήρηση.

Η Alexia, έχει κέρδος ~240Ε απο κάθε κουτάβι. Η ίδια αναφέρει ότι τα βασικά που δεν συσχετίζονται με την συγκεκριμένη γέννα δεν τα έβαλε στο ποσό (αγορά θυλικιάς, εκθέσεις κτλ). Κακώς αλλά να έχουμε αυτό υπόψειν. Αφήνουμε και το ότι η γέννα ήταν σχετικά μεγάλη για την φυλή.

Ο άσχετος, που δεν ξέρει τι παει να πει West Highland, χωρίς να κάνει τίποτα απο αυτά που κάνει η Αlexia, που ταίζει τα σκυλιά τους friskies και προσπαθεί να ξεφορτωθεί τα σκυλιά απο 1μηνών σε αγγελεία θα βάλει το ποσό 300Ε... γιατι?
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Στην Ελλάδα μας, πόσοι απο τους επαγγελματίες εκτροφείς ανεξαρτήτου φυλής, πραγματικά κάνουν ότι καλύτερο μπορούν στην τοκετομάδα?

Σπάνια συναντάς εκτροφέα με όλη την σημασία... Όλοι πιπιλάνε την ίδια άποψη, "Τα αγαπάω, έχουν καλά άιματα, κλπ κλπ κλπ.." Και τα ρίχνουν το φταίξιμο στα πετ-σοπ που κάνουν εισαγωγές χωρίς διακρίσεις..

Πόσοι απο αυτούς έχουν πουλήσει και έχουν δηλώσει κουτάβια απο πετ-σοπ σαν γέννα τους?

Πόσοι απο αυτούς οι γέννες τους βγάζουν κληρονομικές παθήσεις και συνεχίζουν και κάνουν ζευγαρώματα?

Πόσα κουτάβια μεγαλώνουν με τον Πακιστανό ή άλλης εθνικότητας βοηθό-συνεργάτη--εκπαιδευτή-εκτροφέα? Πως? Με αγάπη? Με φροντίδα?

Πόσοι απο αυτούς γνωρίζουν ότι απο την γέννα κιόλας, απο τις πρώτες στιγμές διαμορφώνεται ο χαρακτήρας?

...κλπ

Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι η σωστή εκτροφή δεν πληρώνεται με τίποτα.

Η σωστή εκτροφή (και δεν αναφέρομαι στα έξοδα της τοκετομάδας μόνο) είναι ανεκτίμητης αξίας και δεν πληρώνεται.
 
Last edited:


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Με ενδιαφερει αυτο το θεμα και εχω ερωτησεις για τα εξοδα :)
1)04-04-11 τι εμβολιο ειναι αυτο ?
2) 07-04-11 για πιο λογο υπερυχο & ακτινογραφια?
3) 20-04 / 04-05 εδω τα κανουν μαζι (εκτος φυσικα το DNA ) και το κοστος ειναι μικροτερο δλδ εκει το pedigree στοιχιζει περιπου 50,00 για καθε κουταβι?
(((( λιγα για την επιβαση,τυχερη :D ))))
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Λυπάμαι αν επιμείνω στο θέμα χρημάτων αλλα θέλω να κάνω μια παρατήρηση.

Η Alexia, έχει κέρδος ~240Ε απο κάθε κουτάβι. Η ίδια αναφέρει ότι τα βασικά που δεν συσχετίζονται με την συγκεκριμένη γέννα δεν τα έβαλε στο ποσό (αγορά θυλικιάς, εκθέσεις κτλ). Κακώς αλλά να έχουμε αυτό υπόψειν. Αφήνουμε και το ότι η γέννα ήταν σχετικά μεγάλη για την φυλή.

Ο άσχετος, που δεν ξέρει τι παει να πει West Highland, χωρίς να κάνει τίποτα απο αυτά που κάνει η Αlexia, που ταίζει τα σκυλιά τους friskies και προσπαθεί να ξεφορτωθεί τα σκυλιά απο 1μηνών σε αγγελεία θα βάλει το ποσό 300Ε... γιατι?
Ποιό κέρδος;
Με την Κίρκη, τώρα 5 μηνών, δεν έχω ξεμπερδέψει ακόμα. Την δευτέρα έχουμε ραντεβού με τον καθηγητή.
3 Οκτωβρίου ερχόμαστε Ελλάδα για διακοπές (νωρίτερα δεν μπορέσαμε να φύγουμε εξαιτίας της) και θα την πάρουμε μαζί μας.

Ένα σωρό έξοδα, χρόνο, ... δεν τα έχω βάλει στην λίστα. Για παράδειγμα

Για την κοινωνικοποίηση τους έκανα πολλά χιλιόμετρα. Το πρώτο κουτάβι έφυγε στην ηλικία των 9 εβδομάδων και είχε κάνει ήδη πάνω από 1.500 χμ. Την πρώτη φορά που τα πήγα στη θάλασσα, περίπου 135χμ από το σπίτι μου, έσκουζαν και τα 5 συγχρόνως επί 100 χμ. Την δεύτερη φορά σταμάτησαν στα 60χμ κοκ

Στις νέες τους οικογένειες ήταν κύριοι στο αυτοκίνητο.

Ένα κουτάβι ήρθε Ελλάδα. Το κράτησα μέχρι να βρούμε σχετικά φτηνό εισιτήριο, έτσι έφυγε στις 16 εβδομάδες. Η φτηνότερη λύση ήταν με charter και 3 διανυκτερεύσεις. Φιλοξένησα την κοπέλα σπίτι μου, ...

Όλα αυτά δεν τα αναφέρω για να παραπονεθώ, ήθελα και τα έκανα. Δύσκολα όμως τα κοστολογείς. Ο σύντροφος μου αρκετές φορές μου είπε ότι δεν καταλαβαίνει γατί έδωσα κουτάβι σε Έλληνες, αφού έχω τόσο μεγάλη ζήτηση εδώ.
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Με ενδιαφερει αυτο το θεμα και εχω ερωτησεις για τα εξοδα :)
1)04-04-11 τι εμβολιο ειναι αυτο ?
2) 07-04-11 για πιο λογο υπερυχο & ακτινογραφια?
3) 20-04 / 04-05 εδω τα κανουν μαζι (εκτος φυσικα το DNA ) και το κοστος ειναι μικροτερο δλδ εκει το pedigree στοιχιζει περιπου 50,00 για καθε κουταβι?
(((( λιγα για την επιβαση,τυχερη :D ))))
1) Eurican Herpes 205
Είναι το εμβόλιο για τον ερπητοϊό, ο οποίος προκαλεί θνησιμότητα στα κουτάβια και "άδειες" θηλυκές ή μικρές τοκετομαδες
Την πρώτη δόση τη κάνεις πριν το ζευγάρωμα ή μια εβδομάδα μετά, την δεύτερη 1-2 εβδομάδες πριν την αναμενόμενη ημερομηνία της γέννας.

2) 3 μέρες πριν τη γέννα, για να δούμε αν όλα ήταν οκ. Η ακτινογραφία δεν ήταν απαραίτητη, αλλά μετρήσαμε τους σκελετούς για να ξέρω πόσα κουτάβια να περιμένω και πότε να κάνω, αν χρειαστεί, ένεση οξυτοκίνης.
Ούτως ή άλλως δεν μου χρεώσαν την κανονική τιμή. Ζήτησαν 40 για τον υπέρηχο και 25 για την ακτινογραφία. Πέρσι είχα πληρώσει 82 μόνο για τον υπέρηχο.

3) Δεν μπορώ να κάνω την αίτηση για τα pedigree πριν έρθει ο επόπτης γέννας για το έλεγχο του microchip και για το swab για το τεστ DNA. Το τεστ δεν είναι ακόμα υποχρεωτικό για όλα τα κουτάβια, ένα αρκεί. Θα μπορούσα δηλαδή να είχα πληρώσει 160 ευρώ λιγότερα.
 




Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Σχόλιο : Έχεις χρήμα και χρόνο, για αυτο και είσαι εκτροφέας.

Αλλά χωρις να δω τι 'εχουν γράψει οι υπολοιποι ένα doggy shop 46,53 (μιλαμε για λεπτομερεια που βρηκα σε όλη τη λιστα) όπως και τα λουράκια 77,00 ευρω( !!!! ) Mercyyyy πολυ ακιρβά! - θα μπορουσε κανεις να σου πει ότι δε με αφορα στα έξοδα σου, άρα και δεν θελω να συμπεριληφθει στην τιμη μου, παίρνοντας σαν δεδομενο ότι ανακοινωνεις τη λίστα γιατι για μενα εχεις ολο το δικαίωμα και να μην το κανεις. Και εχω απορία, γιατι στο τέλος η Κίρκη χρειάστηκε χειρουργείο; Εχει να κανει με την γέννα; Γιατι ανεφερες μονο το πρόβλημα που είχε το μικρο, και βεβαια πάλι, οτι αφου το παραδώσεις υγειες θα έπρεπε να χρεωθει ο ιδιωκτητης τα εξοδα της νοσηλείας του;

Κατα τα άλλα πολυ βοηθητικη και κατατοπιστικη η λίστα σου και μάλιστα για μένα πολύ αποτρεπτικος λόγος για να μην γίνει καποιος εκτροφεας! :) Αν και αυτο ειναι το ζητούμενο... :)
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Οξιτοκινη δεν κανεις καλου κακου για να βγαλεις και κανεναν σακο? (κομματακι δλδ)

(αν εχω κεφι θα γραψω και γω εξοδα,,,,αλλα καλυτερα ειναι να μην τα θυμαμαι)
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Οξιτοκινη δεν κανεις καλου κακου για να βγαλεις και κανεναν σακο? (κομματακι δλδ)

(αν εχω κεφι θα γραψω και γω εξοδα,,,,αλλα καλυτερα ειναι να μην τα θυμαμαι)
ωκυτοκινη αν δεν κανω λαθος κανουμε κι οταν υπαρχει δυσκολια στη γεννα για να βγει το κουταβι....
προκαλει συσπασεις.....
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Σχόλιο : Έχεις χρήμα και χρόνο, για αυτο και είσαι εκτροφέας.
Έχεις μεράκι με την φυλή


Αλλά χωρις να δω τι 'εχουν γράψει οι υπολοιποι ένα doggy shop 46,53 (μιλαμε για λεπτομερεια που βρηκα σε όλη τη λιστα) όπως και τα λουράκια 77,00 ευρω( !!!! ) Mercyyyy πολυ ακιρβά! - θα μπορουσε κανεις να σου πει ότι δε με αφορα στα έξοδα σου, άρα και δεν θελω να συμπεριληφθει στην τιμη μου, παίρνοντας σαν δεδομενο ότι ανακοινωνεις τη λίστα γιατι για μενα εχεις ολο το δικαίωμα και να μην το κανεις.
Από το doggy shop αγοράζω τροφή barf και κονσέρβες καλής ποιότητας

Τα λουράκια τα χρειάζομαι για την κοινωνικοποίηση τους. Εσύ μπορεί να μην θέλεις κοινωνικοποιημένο κουτάβι...

Και εχω απορία, γιατι στο τέλος η Κίρκη χρειάστηκε χειρουργείο; Εχει να κανει με την γέννα; Γιατι ανεφερες μονο το πρόβλημα που είχε το μικρο, και βεβαια πάλι, οτι αφου το παραδώσεις υγειες θα έπρεπε να χρεωθει ο ιδιωκτητης τα εξοδα της νοσηλείας του;
:confused::confused::confused: Δηλαδή εσύ τι θα έκανες; Ευθανασία; Φυσικά και είναι δική μου ευθύνη. Τι σχέση έχει ο μελλοντικός ιδιοκτήτης με το πρόβλημα της;
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
νομίζω ότι εννοεί ότι 77 ευρώ λουράκια είναι πανάκριβα λουράκια........
Πόσο πιο φτηνά τα βρίσκεις 5 περιλαίμια και 5 οδηγούς;

Τώρα δεν αποκλείεται να είχα πάρει και κανένα παιχνιδάκι μαζί με τα λουράκια και να μην το σημειώσα στο εξελακι μου.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
έχεις απόλυτο δίκιο και ζητώ συγνώμη.......


:p:p:p:p
θα μπορούσες βέβαια με δέκα μέτρα σκοινί να κάνεις την δουλειά σου.............αλλά άσε καλύτερα να το κάνουν άλλοι αυτό :lol:
 


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Mετα τα λουρακια τα δινεις μαζι με το κουταβι ; Δεν τα κρατας να εχεις κ για την επομενη γεννα;
Παντως σε βρισκω πολυ οργανωμενη και οντως βαζεις σε σκεψεις οποιον θελει να κανει μια γεννα,για να ξερει που μπλεκει .
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU