Έχετε δεχθεί επίθεση (*) από σκύλο?

Επίθεση σκύλου σε άνθρωπο...

  • Όχι, ποτέ

    Votes: 82 32,8%
  • Ναι, από το σκύλο μου

    Votes: 19 7,6%
  • Ναι, από αδέσποτο

    Votes: 49 19,6%
  • Ναι, από σκύλο φίλου

    Votes: 34 13,6%
  • Ναι, από αδέσποτα (αγέλη)

    Votes: 49 19,6%
  • Μάλλον ναι

    Votes: 5 2,0%
  • Ναι, από δεσποζόμενο

    Votes: 59 23,6%

  • Total voters
    250



Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να γίνει επεξεργασία της δημοσκόπησης... Άρα μπορεί να γίνει ψήφισμα με την επιλογή "Ναι από σκύλο φίλου"
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να γίνει επεξεργασία της δημοσκόπησης... Άρα μπορεί να γίνει ψήφισμα με την επιλογή "Ναι από σκύλο φίλου"
Το έφτιαξα εγώ.
Τώρα αποτελεί κ αυτό option :)
 




Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
Εχω κυνηγιθει απο αγελη αδεσποτων λιγα χρονια πισω.
οχι μονο μια φορα....

Και παρα πολυ μικρη 3-4 χρονων παρα λιγο να με φαει ενα δεσποζομενο σκυλι που με εριξε κατω και ανεβηκε πανω μου. Σε 2 λεπτα προλαβε να αφησει πανω μου 16 πληγες απο της οποιες οι 4 εχουν παραμηνει σαν σημαδια μετα απο 18 χρονια...
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Την περασμένη παραμονή Χριστουγέννων, όταν πλησίασα ένα σκυλάκο που συνοδευόταν από την ιδικτήτριά του και με το που μύρισε το πόδι μου με βούτηξε και μου άφησε δυο σημάδια (ευτυχώς μα προφύλαξε το τζίν
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Είμαι μάλλον τυχερή .... ουτε μια φορά ... μάλλον για αυτο δεν φοβάμαι καθόλου και καμια μερα θα την πάθω
 




kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
καλε αυτα ειναι γαλονια!! :p

1. απο λυκοσκυλοειδες οταν ημουν 5 .. δεν μασησαμε ομως!!
2. απο αδεσποτοειδες οταν ημουν 18 συνοδηγος σε μηχανακι... και η φαρμακοποιος ειχε πολυ βαρυ χερι!!
3. απο λαμπραντορο-ειδες προπερσυ νομιζω.. στα καλα καθουμενα... απλως περναγα, εφαγε φρικη,εφυγε απο το χερι της κυρας του, εκανε σαλτο με βουτηξε απο το μπρατσο... ΤΟ ΠΛΕΟΝ ΚΟΥΦΟ!! (το κολοσκυλο!)
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Ναι το χειμώνα που μας πέρασε..απο ενα κανίς δεσποζόμενο.Ρώτησα την ιδιοκτήτρια αν είναι εντάξει να το χαιδέψω και βέβαια μου λέει..το χαιδεύω προσεκτικά και με γλύφει κιόλας πολυ φιλικά...και ξαφνικά γυρνάει και με δαγκώνει στο χέρι,μου μάγκωσε το δάχτυλο και αν δε το έπιανα δε το άφηνε...μιλάμε για αρκετό αίμα.Ακόμα δε μπορώ να κατανοήσω τη συμπεριφορά του και η ιδιοκτήτρια του επίσης..απ'ότι κατάλαβα εκείνη τη στιγμή...
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Λοιπόν εμένα με είχε δαγκώσει αρκετές φορές η Ήρα, το τσιουάουα που είχαμε πριν. Όταν την πήραμε ήμουν πολύ μικρή και το σκυλί δεν με είχε σε καμία υπόληψη, μάλλον με θεωρούσε κατώτερη από αυτήν στην αγέλη. Παρόλο που ερχόταν για χάδια και αγκαλίτσες αργότερα που μεγάλωσα κάπως, σε γενικές γραμμές δεν ανεχόταν και πολλά πολλά απο μένα. Το πιο συνηθισμένο ήταν να μου δαγκώνει τα πόδια το βράδυ όταν χωνόμουν στο κρεβάτι των γονιών μου (πάντα κοιμόταν στα πόδια του πατέρα μου). Επίσης έχω ακόμα ένα σημάδι στο δάχτυλο του χεριού και όποτε το βλέπω τη θυμάμαι - δεν θυμάμαι όμως γιατί με είχε δαγκώσει εκεί, θυμάμαι όμως ότι ήμασταν κάπου διακοπές όταν με δάγκωσε και έχω και φωτογραφία που κλαίω μετά το δάγκωμα :p

Επίσης με έχει κυνηγήσει ένα ζευγάρι μπόξερ. Το ένα από τα 2 μου άρπαξε τον ποπό :p αλλά με έσωσε το χοντρό παλτό και δεν έπαθα τίποτα. Ήμουν περίπου 12-13 και είχαμε πάει επίσκεψη σε ένα σπίτι. Τα σκυλιά ζούσαν στον κήπο (τεράστιος κήπος-βασικά ήταν σαν κτήμα). Όταν φτάσαμε μας περίμενε το αφεντικό στην πόρτα και τα σκυλιά ήταν αδιάφορα. Κάποια στιγμή με έστειλε ο πατέρας μου στο αμάξι να του φέρω τσιγάρα. Πηγαίνοντας προς το αμάξι τα σκυλιά δε μου έδωσαν καμία σημασία. Γυρίζοντας από το αμάξι έτρεξα προς το σπίτι γιατί χιόνιζε και είχα παγώσει και ξαφνικά άκουσα πίσω μου τρεχαλητά! Γυρίζω το κεφάλι και βλέπω τα 2 μπόξερ να έρχονται κατα πάνω μου και πάγωσα έτσι το ένα με έφτασε και μόλις ένιωσα ότι με άρπαξε ούρλιαξα, βγήκε το αφεντικό και τα έδιωξε και όλα ΟΚ.
Αφού μου πέρασε το σοκ γέλαγα. :D

Αυτά :)
 


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Aπο αδεσποτο ποιντερ ,χτυπημενο που το ειχε μαζεψει μια φιλη μου...Βεβαια εφταιγα εγω γιατι πλησιασα πολυ την ωρα που ετρωγε κ θεωρησε καλο να με διορθωσει ,μου εδωσε μια στο ποδι ολη δικη μου :D
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.891
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αγέλες αδέσποτων όταν είμαι με το σκύλο μου.
Δεν με έχουν δαγκώσει ποτέ. Με τα αδέσποτα η καλύτερη άμηνα είναι η αντεπίθεση.
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Εγώ το έχω αναφέρει σε άλλα post ότι με έχουν δαγκώσει τα μέλη μιας αγέλης στην Αθήνα αλλά από ότι βλέπω εδώ μέσα λίγοι είναι αυτοί που δεν έχουν σημάδια.
Είναι μια παρηγοριά και αυτό:D
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ναι από δεσποζόμενο...
Ένα τύπου Κόλεϊ δεμένο στο απέναντι κάγκελο ενός καταστήματος αλουμινίου, ηλικία μου περίπου 10-12 χρόνων...π'ηγα να το χαιδέψω, το χαίδευα κάθε μέρα και με ήξερε ο σκύλος, του πήγαινα και φαγητό αλλά δεν θυμάμαι πως έγινε και τι κινήσεις έκανα εκείνη την ώρα ώστε να γυρίσει να με δαγκώσει!
Με δαγκώνει λοιπόν και με σχίζει τον δείκτη του χεριού από την εσωτερική μεριά!Τρέχαμε στους γιατρούς θυμάμαι εκείνη την ώρα και έκανα και αν θυμάμαι καλά και ένα εμβόλιο(?)
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Ναι από δεσποζόμενο...
Ένα τύπου Κόλεϊ δεμένο στο απέναντι κάγκελο ενός καταστήματος αλουμινίου, ηλικία μου περίπου 10-12 χρόνων...π'ηγα να το χαιδέψω, το χαίδευα κάθε μέρα και με ήξερε ο σκύλος, του πήγαινα και φαγητό αλλά δεν θυμάμαι πως έγινε και τι κινήσεις έκανα εκείνη την ώρα ώστε να γυρίσει να με δαγκώσει!
Με δαγκώνει λοιπόν και με σχίζει τον δείκτη του χεριού από την εσωτερική μεριά!Τρέχαμε στους γιατρούς θυμάμαι εκείνη την ώρα και έκανα και αν θυμάμαι καλά και ένα εμβόλιο(?)
αντιτετανικό λογικά.
 




Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Από αδέσποτο σκύλο... /Ποδήλατο...
Από αδέσποτα σκυλιά (αγέλη)... /Ποδήλατο/Βουνό

Τελικά, το ποδήλατο "παίζει παντού"... Όλλ τάϊμ κλάσικ...
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μικρος πέρναγα απο την γειτονιά μας με την αδερφή μου. Το pitbull ενός γείτονα βγήκε απο την αυλή τρέχοντας κατα πάνω μας. Εβαλα το χέρι μου ανάμεσα απο αυτό και την αδερφή μου. Με έπιασε ψηλά στο χέρι (στο μπράτσο) και με ξεφλούδισε σαν μπανάνα. Οι αστυνομία δέχτηκε παράπονο/καταγγελία απο τους γείτονες και ο σκύλος θανατώθηκε...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
α' περίπτωση: Δεσποζόμενος, κακοποιημένος από το προηγούμενο αφεντικό του. Ενώ τον χάιδευα και ήταν χαρούμενος κι όλα μια χαρά, κάποια στιγμή πήρα, εν αγνοία μου, τη στάση που η σημερινή κηδεμόνας υποθέτει ότι τον κακοποιούσε ο παλιός. Το σκυλί δεν είχε πρόβλημα με τη στάση μου, όμως και η κοπέλα με προειδοποίησε (και καλά έκανε) ώστε να μην κάνω κάποια λάθος κίνηση. Το λάθος μου ήταν ότι φοβήθηκα κι ανέβηκε η αδρεναλίνη μου. Οπότε δέχτηκα και μια διερευνητική/διορθωτική και αναίμακτη δαγκωνίτσα.

β' περίπτωση: Σε σπίτι όπου υπάρχει αρσενικός γάτος και αρσενικός σκύλος. Ο σκύλος μικρός σε μέγεθος, μεγαλούτσικος σε ηλικία και με ατύχημα στα νιάτα του, οπότε δεν του αρέσει να τον σηκώνουν όπως έμαθα αργότερα. Έχουμε πιάσει την κουβέντα για την συμβίωση γατιού και σκυλιού και η κοπέλα πάει σε άλλο δωμάτιο και συνεχίζουμε την κουβέντα, εγώ στο σαλόνι. Κάποια στιγμή μου λέει:
-Αχ, τον φέρνεις λίγο?(Εννοούσε το γάτο)
-Ναι, βέβαια! (και πιάνω το σκύλο)
Εμ, διόρθωση πριν προλάβω να πώ κύμινο. Και γερή μάλιστα, από τόσο μικρόσωμο σκυλάκι... Αποτέλεσμα? Αντιβίωση για τρεις μέρες και αντιτετανικό.

Σε καμία από τις δύο περιπτώσεις δεν έφταιγε το εκάστοτε σκυλί. Το λάθος ήταν δικό μου και στις δύο περιπτώσεις.