Έχετε δεχθεί επίθεση (*) από σκύλο?

Επίθεση σκύλου σε άνθρωπο...

  • Όχι, ποτέ

    Votes: 82 32,8%
  • Ναι, από το σκύλο μου

    Votes: 19 7,6%
  • Ναι, από αδέσποτο

    Votes: 49 19,6%
  • Ναι, από σκύλο φίλου

    Votes: 34 13,6%
  • Ναι, από αδέσποτα (αγέλη)

    Votes: 49 19,6%
  • Μάλλον ναι

    Votes: 5 2,0%
  • Ναι, από δεσποζόμενο

    Votes: 59 23,6%

  • Total voters
    250

t@sos

New Member
15 Ιουνίου 2012
2
0
Πριν τρία χρόνια και ενώ έκανα βόλτα με τον μικρό στο καροτσάκι, πετάγετε ένα koker από μια αυλή και αρχίζει να μας γαυγίζει και να κάνει κύκλους γύρο μας.
Αν και δεν έχω (ακόμα) σκύλο και θέλοντας να μην μεταδώσω τον φόβο μου στον πιτσιρίκο,
kαι πιστεύοντας ότι τα koker είναι ήσυχα σκυλάκια (αφού παίζουμε με το κοκεράκι της γειτόνισσας, έμεινα ατάραχος μέχρι την στιγμή που πήγε να επιτεθεί στο μωρό.
Το μόνο που πρόλαβα να κάνω ήτανε να βάλω το πόδι μου μπροστά του και το αποτέλεσμα? Ένα σκισμένο Τζην και μερικές πληγές στο πόδι μου.
Ευτυχώς το σκυλάκι ήταν καθαρό, ο πιτσιρίκος δεν μίσησε τα σκυλιά και εγώ …ακόμα θέλω να αποκτήσω ένα σκυλάκι
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ναι...
εχω δεχτει επιθεση...
και ατομικα ( χωρις να συνοδευω σκυλο).... αλλα και συνοδευόμενος απο τον σκύλο μου... απο δεσποζομενα κυριως σκυλια

αλλα και απο αγελη σκυλων.... οπου μπηκα αθελα στην περιοχη τους και τα ξαφνιασα...
 


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Η τραυματική μου εμπειρία ήταν από αδέσποτο όταν ήμουν μικρή. Ένα τεράστιο αρσενικό που ήθελε να ζευγαρώσει με τη θηλύκια που είχαμε και γυρόφερνε έξω από το σπίτι.
Αλλά έχω εμπειρία από πολλες επιθέσεις αγέλης λόγο που βγάζω βόλτα τον Άφρο.
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Με άρπαξε ο σκύλος την τότε κοπέλας μου μετά από ένα καυγά που είχαμε!
Δεν είχα καμία σχέση με σκυλιά ή μάλλον δεν είχα την σχέση που έχω ή προσπαθώ να έχω σήμερα.
Εκείνη συνειδητοποιημένη ιδιοκτήτρια ημίαιμου collie, εξ Αγγλίας και εγώ ένας κλασσικός Έλληνας!
Υψώσαμε και οι δύο τις φωνές και ο σκύλος με μάγκωσε από το μηρό.
Η κοπέλα προσπαθούσε να τον πείσει να με αφήσει αλλά αυτός τον χαβά του!
Το σκυλί το γνώριζα χρόνια, το έβγαζα βόλτες, παίζαμε δεν περίμενα ποτέ πως θα μου έκανε κάτι τέτοιο.
Από εκείνη την μέρα πάντως άλλαξα άποψη για τον Σκύλο._
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Ήμουν μικρούλα, περίπου 6-7 και με πήγαινε η μαμα μου μπαλέτο :)p) και κάποια στιγμή άρχισαν να τρέχουν κατα πάνω μας ένα doberman και ενα ροτ αν θυμαμαι καλα! Μας κόλλησαν με την μαμα μου σε ένα δέντρο και μας γάβγιζαν τρελα. Δεν μας έκαναν τπτ αλλά και μόνο η εμπειρία ήταν αρκετή για να την θυμάμαι ακόμα με τρόμο! Τα σκυλιά ήταν κάποιου που τα είχε βγάλει βόλτα χωρίς λουρί! :mad:
Όση ώρα τα σκυλια μας γάβγιζαν, και μεις πήγαμε και ήρθαμε στον άλλο κόσμο, αντί να τα μαζέψει, καθοταν και γελούσε και μας έλεγε οτι δεν πρεπει να φοβόμαστε γιατι είναι εκπαιδευμενα...
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Πήγαινα γυμνάσιο θυμάμαι,όταν κάποια στιγμή σε ένα μαγαζί που πήγα για να ψωνίσω κάτι,στεκόταν απέξω ένας κύριος με το σκύλο του,μάλλον λαμπραντόρ ήταν αν θυμάμαι καλά, κι όπως έβαγαινα στον ενθουσιασμό μου που τον είδα πήγα κοντά να το χαιδέψω.Αυτός βρισκόταν στη θέση "κάτσε", κι όπως πλησίασα το χέρι μου στο κεφάλι του μου το άρπαξε.Τρόμαξα πάρα πολύ,κι ευτυχώς το ΄δαγκωμα δεν ήταν πολύ δυνατό γιατί πρόλαβε και τον τράβηξε ο ιδιοκτήτης του!
Θυμάμαι ότι ενώ άλλα σκυλιά κουνούσαν την ουρά τους όταν τα πλησίαζα, αυτός ήταν ψυχρός και ανέκφραστος και η μόνη κίνηση ηταν να με δαγκώσει!!!:eek:
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Όταν ήμουν 6 χρονών (προσφάτως δηλαδή), είχαμε πάει σε φιλικό σπίτι κ καθόμασταν στον κήπο. Πορωμένη ανέκαθεν εγώ με τα σκυλιά, με το που άκουσα ότι είχαν κατοικίδιο, έτρεξα να πάω να το βρω. Πήγα να πλησιάσω τη μεγαλόσωμη σκυλίτσα, όλο χαρά. Εκείνη πάλι, καμία χαρά κ δικαίως εφόσον θήλαζε τα μωρά της. Όταν την είδα να έρχεται καταπάνω μου, όπου φύγει φύγει! Δεν ξέρω πόσο έτρεξα, αλλά πρέπει να έβγαλα κάπα, καθώς κ το χαρακτηριστικό "S" μπροστά:shock: Μετά γλύστρισα κ "κωλοκάθησα" πάνω σε μία τριανταφυλλία. Για χρόνια δεν ήθελα να ξαναδώ...τριανταφυλλιά
Το δεύτερο περιστατικό ήταν με αδέσποτη γατούλα στο Ζάππειο. Εκεί που παίζαμε ωραία,ήρεμα κ καλά γυρίζει κ με "σταμπάρει" με ριγέ τατουάζ. Αυτά!
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
αχαχαχχαχαχαχαχχα απο τις πιο διασκεδαστικες περιγραφες!!!
 






Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Ήμουν μικρούλα, περίπου 6-7 και με πήγαινε η μαμα μου μπαλέτο :)p) και κάποια στιγμή άρχισαν να τρέχουν κατα πάνω μας ένα doberman και ενα ροτ αν θυμαμαι καλα! Μας κόλλησαν με την μαμα μου σε ένα δέντρο και μας γάβγιζαν τρελα. Δεν μας έκαναν τπτ αλλά και μόνο η εμπειρία ήταν αρκετή για να την θυμάμαι ακόμα με τρόμο! Τα σκυλιά ήταν κάποιου που τα είχε βγάλει βόλτα χωρίς λουρί! :mad:
Όση ώρα τα σκυλια μας γάβγιζαν, και μεις πήγαμε και ήρθαμε στον άλλο κόσμο, αντί να τα μαζέψει, καθοταν και γελούσε και μας έλεγε οτι δεν πρεπει να φοβόμαστε γιατι είναι εκπαιδευμενα...
Και ποιος έδωσε την εντολή????
 








Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Εμένα με έχει δαγκώσει δεσποζόμενο. Πρέπει να ήμουν 3-4( ναι, το θυμάμαι). Επαιζα στον κήπο και ο από πάνω είχε επίσκεψη από τον γιο του, κατεβαίνουν κάτω για να φύγουν, ο γιος(20-23 χρονών) κρατούσε ένα πιτμπουλοειδές, εγώ έτρεχα σαν το χαζό πάνω κάτω, το σκυλί άρχισε να γαυγίζει, ονεαρός δεν μπορούσε να το κρατήσει, το άφησε από τα χέρια του, έτρεξε κατά πάνω μου, με έριξε κάτω, με δάγκωσε στα πλευρά και μετά έφυγε. Αποτέλεσμα: να ήμουν φοβική προς τα μεγαλόσωμα σκυλιά για περίπου 10 χρόνια :mad::(
 


sweetdogs

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2012
82
0
kastoria greece
Επαιζε Ισπανια- Ιταλια... αφου τελειωσε ο αγωνας εγω και η ξαδελφη μου προχωρησαμε προς το σπιτι εκει που περπατουσαμε εμφανιστηκε ενα μαυρο σκυλι και μας ακολουθησε. Η ξαδελφη μου φοβηθηκε κι ετσι πηγαμε απο τον δρομο... Ξαφνικα γυριζω πισω μου και βλεπω το σκυλι να γαβγιζει και να τρεχει κατα επανω μας η ξαλδεφη μου με εσπρωξε κι επεσα στον δρομο μετα απο λιγο επεσε κι εκεινη μονο τοτε εφυγε το σκυλι! Γλυτωσαμε με λιγες γρατσουνιες! Την επομενη διαβαζω: Το γνωστο μαυρο σκυλι επιτέθηκε στην νοτια παραλια γυναικα στο νοσοκομειο!
 


Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Την επομενη διαβαζω: Το γνωστο μαυρο σκυλι επιτέθηκε στην νοτια παραλια γυναικα στο νοσοκομειο!
αχαχαχαχαχαχαχαχα
 




PrincePapillon

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
142
1
11
Ήμουν 9 ετών και παίζαμε κρυφτό, μετρούσα στον τοίχο και ξαφνικά ήρθε ένα μεγαλόσωμο σκυλί και μου άρπαξε το μπράτσο και με δάγκωσε μέτρια, δεν μάτωσα. Πόνεσα βέβαια αλλά περισσότερο είχα τρομάξει! Τελικά από τις τσιρίδες πετάχτηκαν οι γειτόνισσες και το πόρισμα ήταν ότι πίσω από το τοιχάκι η σκυλίτσα είχε τα νεογέννητα της και απέδωσαν την επίθεση στο ότι ήθελε να προστατέψει τα μικρά της.
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Εμενα οχι αλλα τον μικρο μου γιο οταν ηταν 4-5 χρονων.
Απο ολα τα μεγαλοσωμα (κ ηταν παρα πολλα κ διφορετικες ρατσες) αυτο που του επιτεθηκε στα καλα καθουμενα ηταν ενα μικροσωμο κανισοειδες (θηλυκο) στο σπιτι της νονας του.
(δε ρωτησα ποτε τη ρατσα του γιατι δε μ'ενδιεφερε)

Οταν λεω στα καλα καθουμενα εννοω οτι με το που καθησαμε περασε κατω απο τα ποδια μας ησυχα κ πηγε κ τον δαγκωσε.

Η νονα του μας ειπε οτι ζηλευει οποιοδηποτε παιδακι κ την ειχε κατα νου αλλα...
Ευτυχως το ξεχασε ο μικρος αν κ τοτε ειχε τρομαξει κ εβαλε κ τα κλαματα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981