Ώρες απουσίας από το σπίτι


tassos7

Active Member
30 Μαϊου 2012
28
0
καλημέρα σας. πριν 3 μερες απεκτησα ενα λαμπ 1μιση μηνων ειναι τωρα.του χω ενα χολακι μεσα στο σπιτι ( 4 μετρα μηνος και περιοπου 1 μετρο πλατος) εκει τον εχω και κοιμαται τα βραδια. το θεμα μου ειναι οι ωρες απουσιας και οι δικες μου αλλα και της φιλης μου απο το σπιτι. οταν λειπουμε λοιπον και μενει μονο του ειναι καλυτερα να του εχω ολοκληρο το σαλονι διαθεσιμο ( με πιθανες καποιες ζημιες παντα) 'η να τον εχω στο δωματιακι που τον κοιμιζω. αλλες φορες μπορει να μενει μονο του 1 ωρα αλλες 8. 8 ωρες ειναι το μεγιστο. ευχαριστω και καλως σας βρηκα
 
Last edited:


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Σε αυτήν την ηλικία καλύτερο είναι το crate. Μεγάλοι χώροι, δωμάτια, σαλόνια, κλπ απλά είναι ένα πρόβλημα και ένα chalenge για το κουτάβι να εξερευνήσει τα πάντα, να στρεσαριστεί και έτσι να κάνει παντού την ανάγκη του. Το crate θα βοηθήσει και για την εκπαίδευση τουαλέτας αλλά και την ηρεμία του μικρού.
 


tassos7

Active Member
30 Μαϊου 2012
28
0
το crate ομως ειναι πολυ μικροτερης διαστασης απο το δωματιο που τον εχω. το δωματιο αυτο δεν εχει τπτ
μεσα μονο τα παιχνιδια του και το κρεβατι του. ειναι ενας διαδρομος 5-6 μετρων μηκους και 1 μετρου πλατους.για να σας δωσω να καταλαβετε, πιο ανετα δε θα νιωθει το κουταβι εκει?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
To κρέιτ αυτή την έννοια έχει . Ότι είναι μικρό και ο σκύλος δεν θα κάνει τις ανάγκες του μέσα εκεί γιατί το βλέπει σαν "φωλιά" του. Από την άλλη 8 ώρες περίπου που λείπετε εγώ δεν θα άφηνα τον κουτάβι μου σε κρέιτ , θα προτιμούσα τον διάδρομο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Το σκυλάκι σου, το πήρες από αγγελία;
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
το crate ομως ειναι πολυ μικροτερης διαστασης απο το δωματιο που τον εχω. το δωματιο αυτο δεν εχει τπτ
μεσα μονο τα παιχνιδια του και το κρεβατι του. ειναι ενας διαδρομος 5-6 μετρων μηκους και 1 μετρου πλατους.για να σας δωσω να καταλαβετε, πιο ανετα δε θα νιωθει το κουταβι εκει?
Έχεις ένα κουτάβι λαμπ. Άρα θα γίνει μεγάλο σκυλί. Μπωρείς λοιπόν απο τώρα να προμηθευτείς αν θες το μεγάλο crate, όπου θα μπωρεί το σκυλί να το χρησιμοποιέι και σαν φωλιά του στο μέλλον και έτσι στο μέγεθος που είναι τώρα όχι απλά του φτάνει, αλλά του περισσέυει κιόλας. Εγώ αυτό είχα κάνει και στα 2 σκυλιά μου, είχα το μεγάλο κλουβί, όπου χωράνε 2 λαμπραντόρ εκει μέσα, και εκεί έμενε το 1 κουτάβι όταν εγώ έλειπα, στην μία μεριά ήταν το κρεβάτι του και το νερό του και παιχνίδια και απο την άλλη μερικές εφημερίδες αν χρειαζόταν να κάνει την ανάγκη του μιας και έλειπα 8-9 ώρες την ημέρα.
 




tassos7

Active Member
30 Μαϊου 2012
28
0
το αγχος το δικο μου ειναι πως θα νιωθει περισσοτερο ανετα το σκυλι οσο θα λειπω.γι αυτο και σας ρωταω
mareco ναι απο αγγελεια το πηρα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
mareco ναι απο αγγελεια το πηρα
Μόνο που...δεν πρέπει να παίρνουμε έτσι σκύλο αγαπητέ Τάσο :rolleyes:

Ποτέ από pet shop [puppy mills] και ποτέ από αγγελία ιδιώτη [back yard breeder], που ζευγάρωσε το σκυλί του. Είναι μεγάλο έγκλημα, με τόσα αδέσποτα που υπάρχουν γύρω μας.

Θα ήθελα σε παρακαλώ, να το βάλεις στο μυαλό σου, να το εμπεδώσεις και να το διαδώσεις κι εσύ με την σειρά σου.

Οπως και ότι ποτέ...δεν ζευγαρώνουμε τα δικά μας σκυλιά.

Εμπειρίες από pet shops / bybs

PET- SHOPS - PUPPY MILLS

Αγαπητέ εκτροφέα της πίσω αυλής:


Γιατι ΔΕΝ ζευγαρώνουμε τα σκυλιά
 


tassos7

Active Member
30 Μαϊου 2012
28
0
Μόνο που...δεν πρέπει να παίρνουμε έτσι σκύλο αγαπητέ Τάσο :rolleyes:

Ποτέ από pet shop [puppy mills] και ποτέ από αγγελία ιδιώτη [back yard breeder], που ζευγάρωσε το σκυλί του. Είναι μεγάλο έγκλημα, με τόσα αδέσποτα που υπάρχουν γύρω μας.

Θα ήθελα σε παρακαλώ, να το βάλεις στο μυαλό σου, να το εμπεδώσεις και να το διαδώσεις κι εσύ με την σειρά σου.

Οπως και ότι ποτέ...δεν ζευγαρώνουμε τα δικά μας σκυλιά.

Εμπειρίες από pet shops / bybs

PET- SHOPS - PUPPY MILLS

Αγαπητέ εκτροφέα της πίσω αυλής:


Γιατι ΔΕΝ ζευγαρώνουμε τα σκυλιά
ευχαριστώ για την συμβουλη σου mareco ,Αυτο ειναι ενα αλλο θεμα που μπορουμε να το αναλυσουμε καποια στιγμη. αν ξερεις τι σκυλο ακριβως ψαχνεις δεν υπαρχει λογος να παρεις αδεσποτο. εκτος και αν εβρισκα καποιο λαμπ αδεσποτο.'η αν ηθελα πχ πεκινουα σκυλο και εβρισκα πεκινουα αδεσποτο θα το επαιρνα κ.ο.κ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εννοείς δηλαδή, ότι έψαχνες συγκεκριμένα labrador;

Και...

α) δεν έβρισκες αδέσποτο;

β) νομίζεις ότι τώρα βρήκες;

γ) ο σκοπός δηλαδή, αγιάζει τα μέσα;


Πες μου ότι το πλήρωσες κιόλας...

Αν ξέρεις τι ακριβώς ψάχνεις, πας σε εκτροφέα και το βρίσκεις.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
ευχαριστώ για την συμβουλη σου mareco ,Αυτο ειναι ενα αλλο θεμα που μπορουμε να το αναλυσουμε καποια στιγμη. αν ξερεις τι σκυλο ακριβως ψαχνεις δεν υπαρχει λογος να παρεις αδεσποτο. εκτος και αν εβρισκα καποιο λαμπ αδεσποτο.'η αν ηθελα πχ πεκινουα σκυλο και εβρισκα πεκινουα αδεσποτο θα το επαιρνα κ.ο.κ.
Εσυ τι σκυλο εψαχνες?
Καλως ηρθες.
 


tassos7

Active Member
30 Μαϊου 2012
28
0
Εννοείς δηλαδή, ότι έψαχνες συγκεκριμένα labrador;

Και...

α) δεν έβρισκες αδέσποτο;

β) νομίζεις ότι τώρα βρήκες;

γ) ο σκοπός δηλαδή, αγιάζει τα μέσα;


Πες μου ότι το πλήρωσες κιόλας...

Αν ξέρεις τι ακριβώς ψάχνεις, πας σε εκτροφέα και το βρίσκεις.
εκανα μια πολυ μεγαλη ερευνα αγορας και σε θεμα σκυλου και σε θεμα χρηματων πριν καταληξω. δεν εχει σημασια αν πληρωσα 'η αν μου δοθηκε δωρεαν.οι εκτροφεις τα ποσα που ζητανε ειναι εξωφρενικα (αρα εφοσον δεν συμφωνεις με τις αγορες και πωλησεις σκυλων δεν θα πρεπει να συμφωνεις ουτε με τους εκτροφεις οι οποιοι και παλι πουλανε τα σκυλια τους) ισως και δικαιολογημενα ισως οχι.αλλα δεν θα ηθελα να αναφερθω σε ολα αυτα τωρα γιατι ξεφευγουμε απο το θεμα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εγώ πάλι λέω να επιμείνω κι ας ξεφεύγουμε. Μπορεί και όχι...

Και δεν θα μείνω, στο αν δικαιολογούνται τα ποσά που ζητάνε οι εκτροφείς ή όχι, γιατί προφανώς δεν έχεις την παραμικρή ιδέα, του τι απαιτείται για να φτάσεις να λες ότι είσαι εκτροφέας. Πόσος κόπος και πόσο πολύ χρήμα, αλλά κυρίως πόση αγάπη για την φυλή που εκτρέφεις, μέχρι να φτάσεις να παραδώσεις ένα όσο το δυνατόν πιο υγιές, βιολογικά και ψυχολογικά κουτάβι. Και πόσο χρόνο επενδύεις και στην συνέχεια, υποστηρίζοντας τον "πελάτη" σου, ακόμη και σε θέματα όπως αυτό που άνοιξες εσύ σήμερα. Είδες που υπάρχει σχέση τελικά; ;-)

Είναι όμως απαράδεκτο να μου λες, ότι το θεωρείς επιθυμητό και μη κατακραυγέο, να ζευγαρώνει ο καθένας το σκυλί του, απλώς και μόνο, για να το πάρεις εσύ λίγο φθηνότερα.

Μ'αυτά και μ'αυτά, έχουμε φθάσει σ'αυτή την κατάντια...όταν εν έτη 2012, νέοι άνθρωποι σκέφτονται έτσι...

Σκοπεύεις λοιπόν, να το κάνεις κι εσύ στο μέλλον;
 




tassos7

Active Member
30 Μαϊου 2012
28
0
Εγώ πάλι λέω να επιμείνω κι ας ξεφεύγουμε. Μπορεί και όχι...

Και δεν θα μείνω, στο αν δικαιολογούνται τα ποσά που ζητάνε οι εκτροφείς ή όχι, γιατί προφανώς δεν έχεις την παραμικρή ιδέα, του τι απαιτείται για να φτάσεις να λες ότι είσαι εκτροφέας. Πόσος κόπος και πόσο πολύ χρήμα, αλλά κυρίως πόση αγάπη για την φυλή που εκτρέφεις, μέχρι να φτάσεις να παραδώσεις ένα όσο το δυνατόν πιο υγιές, βιολογικά και ψυχολογικά κουτάβι. Και πόσο χρόνο επενδύεις και στην συνέχεια, υποστηρίζοντας τον "πελάτη" σου, ακόμη και σε θέματα όπως αυτό που άνοιξες εσύ σήμερα. Είδες που υπάρχει σχέση τελικά; ;-)

Είναι όμως απαράδεκτο να μου λες, ότι το θεωρείς επιθυμητό και μη κατακραυγέο, να ζευγαρώνει ο καθένας το σκυλί του, απλώς και μόνο, για να το πάρεις εσύ λίγο φθηνότερα.

Μ'αυτά και μ'αυτά, έχουμε φθάσει σ'αυτή την κατάντια...όταν εν έτη 2012, νέοι άνθρωποι σκέφτονται έτσι...

Σκοπεύεις λοιπόν, να το κάνεις κι εσύ στο μέλλον;
να ζευγαρωσω και να πουλησω? δεν θα το ελεγα δεν με ενδιαφερει κατι τετοιο. εσυ καποια συμβουλη στην αρχικη ερωτηση μου εχεις να μου δωσεις? :D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
εσυ καποια συμβουλη στην αρχικη ερωτηση μου εχεις να μου δωσεις? :D
Οσα σου λένε οι άλλοι δεν σε καλύπτουν;
Μια χαρά στα λένε.
 






ippotis

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
320
0
Λάρισα
οι εκτροφεις τα ποσα που ζητανε ειναι εξωφρενικα
φίλε εγώ θα "συμφωνήσω" σε εισαγωγικά με το θέμα του ότι προτίμησες να πάρεις σκύλο απο byb λόγο χρημάτων μιας και ήθελες οπωσδήποτε σκύλο ράτσας, αλλα δεν μπορείς να λες παρόλα αυτά ότι οι εκτροφείς παίρνουν πολλά λεφτά. εσύ που τον πήρες απο τον τύπο αυτόν, έχεις pedigree?? που ξέρεις ότι είναι 100% καθαρόαιμο, το βλέπεις στα μάτια του?? ξέρεις τις συνθήκες που επικρατούσαν στην γέννα της μάνας του??
αυτά και άλλα πολλά ερωτήματα υπάρχουν όταν νομίζεις ότι εσύ θα δώσεις 100 και όχι 1000 ευρώ για σκύλο ενώ οι άλλοι πιάστηκαν κορόιδα.
τέλος πάντων τα παραπάνω στα είπα κυρίως για να σου εξηγήσω ότι άλλη δουλειά κάνει ο εκτροφέας και άλλη αυτοί σαν τον τύπο απ όπου πήρες τον σκύλο (και μάντεψε ποιος την κάνει καλύτερα). γιατί αργότερα αν πάθει κάτι ο σκύλος σου π.χ. δυσπλασία (χτύπα ξύλο) ο εκτροφέας θα σου έλεγε αναλυτικά τι να κάνεις και θα σε βοηθούσε ακόμα και με φιλοξενία, ενώ για δοκίμασε να επικοινωνήσεις με τον byb να δεις αν θα έχεις την ίδια συνεργασία.
για αυτό δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης ούτε στο ελάχιστο των bybs με εκτροφεία.