Ώρες απουσίας από το σπίτι


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Καλά κάνεις και δεν έχεις πρόβλημα με τα ημιαιμάκια. Κανείς μας δεν έχει άλλωστε. Απλά αυτό που πήρες δεν είναι λαμπ. Αφού δεν έχει τη βούλα (aka pedigree και επίσημη εκτροφή), δε θα μπορέσεις ποτέ να αποδείξεις ότι οι πρόγονοί του ήταν καθαρόαιμα λαμπς, άρα και το ίδιο.

Στο πρόβλημά που αναφέρεσαι σου απάντησαν τα παιδιά, crate.

Το θέμα σου από δω και πέρα είναι να το αγαπάς και να του δώσεις ότι του αξίζει.
 


tassos7

Active Member
30 Μαϊου 2012
28
0
φίλε εγώ θα "συμφωνήσω" σε εισαγωγικά με το θέμα του ότι προτίμησες να πάρεις σκύλο απο byb λόγο χρημάτων μιας και ήθελες οπωσδήποτε σκύλο ράτσας, αλλα δεν μπορείς να λες παρόλα αυτά ότι οι εκτροφείς παίρνουν πολλά λεφτά. εσύ που τον πήρες απο τον τύπο αυτόν, έχεις pedigree?? που ξέρεις ότι είναι 100% καθαρόαιμο, το βλέπεις στα μάτια του?? ξέρεις τις συνθήκες που επικρατούσαν στην γέννα της μάνας του??
αυτά και άλλα πολλά ερωτήματα υπάρχουν όταν νομίζεις ότι εσύ θα δώσεις 100 και όχι 1000 ευρώ για σκύλο ενώ οι άλλοι πιάστηκαν κορόιδα.
τέλος πάντων τα παραπάνω στα είπα κυρίως για να σου εξηγήσω ότι άλλη δουλειά κάνει ο εκτροφέας και άλλη αυτοί σαν τον τύπο απ όπου πήρες τον σκύλο (και μάντεψε ποιος την κάνει καλύτερα). γιατί αργότερα αν πάθει κάτι ο σκύλος σου π.χ. δυσπλασία (χτύπα ξύλο) ο εκτροφέας θα σου έλεγε αναλυτικά τι να κάνεις και θα σε βοηθούσε ακόμα και με φιλοξενία, ενώ για δοκίμασε να επικοινωνήσεις με τον byb να δεις αν θα έχεις την ίδια συνεργασία.
για αυτό δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης ούτε στο ελάχιστο των bybs με εκτροφεία.
ippoti καταρχην κανεις δεν ξερει αν εχω πληρωσει 5 χιλιαρικα 'η 5 ευρω ή ακομα και να μου εχει χαριστει το σκυλι. επισης κανεις δεν ξερει οτι ισως να εχω δει και τους γονεις του σκυλου.αν παρολα αυτα δεν ειναι καθαροαιμο δε θα χαλαστω κιολας..για ασθενειες ρωταω τον κτηνιατρο μου,θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου οτι ο εκτροφεας το εχει πολλες γνωσεις το χει μεγαλωσει και αυτο κ τους γονεις του με απεριοριστες γνωσεις και φροντιδα μαζι σου σε ολα αυτα. αλλα δε θα εδινα ποτε 1000 ευρω (γιατι τοσα ζητανε ) να παρω σκυλο. παιρνο και αδεσποτο τοτε σε αυτη την περιπτωση . παντως συμφωνω απολυτα οτι ο εκτροφεας και να σε βοηθησει μπορει και το χει μεγαλωσει με καλυτερες συνθηκες. αλλα στη δυσπλασια πχ μπορει εξισου να σε βοηθησει και ο κτηνιατρος
 


tassos7

Active Member
30 Μαϊου 2012
28
0
Καλά κάνεις και δεν έχεις πρόβλημα με τα ημιαιμάκια. Κανείς μας δεν έχει άλλωστε. Απλά αυτό που πήρες δεν είναι λαμπ. Αφού δεν έχει τη βούλα (aka pedigree και επίσημη εκτροφή), δε θα μπορέσεις ποτέ να αποδείξεις ότι οι πρόγονοί του ήταν καθαρόαιμα λαμπς, άρα και το ίδιο.

Στο πρόβλημά που αναφέρεσαι σου απάντησαν τα παιδιά, crate.

Το θέμα σου από δω και πέρα είναι να το αγαπάς και να του δώσεις ότι του αξίζει.
αν το θεμα μας ειναι τα λεφτα παντα. γιατι ειπωθηκε "δεν πιστευω να πληρωσες" οσο καταδικαστεο
ειναι ο ιδιωτης να πουλαει αλλο τοσο ειναι και ο εκτροφεας. 'η καταδικαζουμε την αγορα και πωληση 'η οχι. απο κει και περα ενηλικα ατομα ειμαστε εχει ο καθενας την κριση του
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Βάσει νόμου ο ιδιώτης είναι παράνομος. Ο εκτροφέας όχι, γιατί είναι το επάγγελμά του και έχει ειδική άδεια γι' αυτό, άρα και τηρεί συγκεκριμένες προϋποθέσεις για να το φέρει εις πέρας.
Αν ενδιαφέρεσαι διάβασε αυτό Άρθρο 6 Εκτροφή, αναπαραγωγή και εμπορία ζώων συντροφιάς | Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων

Αν σε όλες τις παραγράφους που διαβάσεις, ο ΒΥΒ από τον οποίο πήρες το σκυλί είναι σωστός τότε κανένα πρόβλημα. Ήδη όμως βλέπω ότι το πήρες σε μικρότερη ηλικία της επιτρεπόμενης.
 


tassos7

Active Member
30 Μαϊου 2012
28
0
Βάσει νόμου ο ιδιώτης είναι παράνομος. Ο εκτροφέας όχι, γιατί είναι το επάγγελμά του και έχει ειδική άδεια γι' αυτό, άρα και τηρεί συγκεκριμένες προϋποθέσεις για να το φέρει εις πέρας.
Αν ενδιαφέρεσαι διάβασε αυτό Άρθρο 6 Εκτροφή, αναπαραγωγή και εμπορία ζώων συντροφιάς | Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων

Αν σε όλες τις παραγράφους που διαβάσεις, ο ΒΥΒ από τον οποίο πήρες το σκυλί είναι σωστός τότε κανένα πρόβλημα. Ήδη όμως βλέπω ότι το πήρες σε μικρότερη ηλικία της επιτρεπόμενης.
αρα και τα pet shop ειναι νομιμα. αρα ας αγοραζουμε απο pet shop σωστα?
 


tassos7

Active Member
30 Μαϊου 2012
28
0
Βάσει νόμου ο ιδιώτης είναι παράνομος. Ο εκτροφέας όχι, γιατί είναι το επάγγελμά του και έχει ειδική άδεια γι' αυτό, άρα και τηρεί συγκεκριμένες προϋποθέσεις για να το φέρει εις πέρας.
Αν ενδιαφέρεσαι διάβασε αυτό Άρθρο 6 Εκτροφή, αναπαραγωγή και εμπορία ζώων συντροφιάς | Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων

Αν σε όλες τις παραγράφους που διαβάσεις, ο ΒΥΒ από τον οποίο πήρες το σκυλί είναι σωστός τότε κανένα πρόβλημα. Ήδη όμως βλέπω ότι το πήρες σε μικρότερη ηλικία της επιτρεπόμενης.
και επιπροσθετα δεν ειπα οτι το αγορασα ουδεποτε αν διαβασεις τα ποστ παραπανω
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ας τα ξαναβάλουμε τα θεματάκια στην θέση τους, γιατί ξεστράτισαν λίγο...

1. "Δεν πιστεύω να πλήρωσες" εννοείται, τον καραγκιόζη που έβαλε δυό τυχαία σκυλιά να ζευγαρώσουν, για να βγάλει τα έξοδα της χρονιάς.

Και θα μας επιτρέψεις, να έχουμε άποψη, για το πόσο ζητάνε.

2. Αν ήταν να δώσεις 1000άρικο στον εκτροφέα, καλύτερα να έπαιρνες αδέσποτο;;;;;;;;;;
Κάτι άλλο μάλλον θέλεις να πεις ή εγώ δεν καταλαβαίνω.

3. Τα καθαρόαιμα δεν αποδεικνύονται οπτικά ή επειδή εγώ θα σου πω ότι ο σκύλος μου είναι καθαρόαιμος. Καθαρόαιμος, είναι μόνο ο σκύλος που έχει pedigree. Αρα, ο σκύλος σου είναι καθαρόαιμος μόνο αν και οι δύο γονείς του, έχουν pedigree. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, έδωσες τα ευρώ σου, για ημίαιμο κουτάβι. Θα σου έλεγα ότι καλά έκανες αν ήθελες ημίαιμο. Αν ήθελες καθαρόαιμο, πιάστηκες κότσος.

4. Κανένας κτηνίατρος δεν μπορεί να σου επιβεβαιώσει αν το κουτάβι σου, φέρει κληρονομικά προβλήματα. Μόνο το pedigree του και ο Θεός... Μπορεί βεβαίως να σε βοηθήσει στην δυσπλασία και σε οτιδήποτε άλλο δηλαδή. Εκ των υστέρων φυσικά. Αφού, η κακή εκτροφή έχει προωθήσει το πρόβλημα. Και τότε...είναι ήδη αργά.

Με τις υγείες σου λοιπόν, να το χαίρεσαι το κουτάβι σου αλλίμονο και κανένας δεν νοιάζεται αν έδωσες 0 ή 5000 ευρώ. Με γειά σου με χαρά σου. Κρίμα όμως, που τα έδωσες σε κάποιον που σε κορόιδεψε και που χειρίζεται μ'αυτό τον τρόπο το σκυλί του. Οχι ότι είναι μοναδικός, αλλά όσο εσύ και όσοι σκέφτονται σαν εσένα, τους ενισχύουν, τους διαφημίζουν και τους προωθούν, δεν θα εκλείψουν ποτέ τα λαμόγια.
 


tassos7

Active Member
30 Μαϊου 2012
28
0
Ας τα ξαναβάλουμε τα θεματάκια στην θέση τους, γιατί ξεστράτισαν λίγο...

1. "Δεν πιστεύω να πλήρωσες" εννοείται, τον καραγκιόζη που έβαλε δυό τυχαία σκυλιά να ζευγαρώσουν, για να βγάλει τα έξοδα της χρονιάς.

Και θα μας επιτρέψεις, να έχουμε άποψη, για το πόσο ζητάνε.

2. Αν ήταν να δώσεις 1000άρικο στον εκτροφέα, καλύτερα να έπαιρνες αδέσποτο;;;;;;;;;;
Κάτι άλλο μάλλον θέλεις να πεις ή εγώ δεν καταλαβαίνω.

3. Τα καθαρόαιμα δεν αποδεικνύονται οπτικά ή επειδή εγώ θα σου πω ότι ο σκύλος μου είναι καθαρόαιμος. Καθαρόαιμος, είναι μόνο ο σκύλος που έχει pedigree. Αρα, ο σκύλος σου είναι καθαρόαιμος μόνο αν και οι δύο γονείς του, έχουν pedigree. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, έδωσες τα ευρώ σου, για ημίαιμο κουτάβι. Θα σου έλεγα ότι καλά έκανες αν ήθελες ημίαιμο. Αν ήθελες καθαρόαιμο, πιάστηκες κότσος.

4. Κανένας κτηνίατρος δεν μπορεί να σου επιβεβαιώσει αν το κουτάβι σου, φέρει κληρονομικά προβλήματα. Μόνο το pedigree του και ο Θεός... Μπορεί βεβαίως να σε βοηθήσει στην δυσπλασία και σε οτιδήποτε άλλο δηλαδή. Εκ των υστέρων φυσικά. Αφού, η κακή εκτροφή έχει προωθήσει το πρόβλημα. Και τότε...είναι ήδη αργά.

Με τις υγείες σου λοιπόν, να το χαίρεσαι το κουτάβι σου αλλίμονο και κανένας δεν νοιάζεται αν έδωσες 0 ή 5000 ευρώ. Με γειά σου με χαρά σου. Κρίμα όμως, που τα έδωσες σε κάποιον που σε κορόιδεψε και που χειρίζεται μ'αυτό τον τρόπο το σκυλί του. Οχι ότι είναι μοναδικός, αλλά όσο εσύ και όσοι σκέφτονται σαν εσένα, τους ενισχύουν, τους διαφημίζουν και τους προωθούν, δεν θα εκλείψουν ποτέ τα λαμόγια.
αν το σκυλι μου χαριστηκε τι αναιρειται απο ολα τα παραπανω?
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
αρα και τα pet shop ειναι νομιμα. αρα ας αγοραζουμε απο pet shop σωστα?
Αν τα pet-shop φέρνανε σκυλιά από επίσημους εκτροφείς με χαρτιά και όλα θα ήταν νόμιμα. Αν σου επέτραπαν να επισκεφτείς τα κουτάβια και να δεις τους γονείς τους πριν τα πάρεις θα ήταν νόμιμα. Αν εκτρέφονταν/αναπαράγονταν σε κατάλληλες συνθήκες θα ήταν νόμιμα.
Ζεις στην Ελλάδα όμως και τίποτα απ' αυτά δεν είναι δεδομένο, γι' αυτό οφείλεις να ψαχτείς μέχρι αηδίας πριν αποκτήσεις σκύλο. Κι όσο υπάρχει η αμάθεια και ημιμάθεια του κόσμου, θα υπάρχουν ιδιοκτήτες σαν εσένα, χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω μ' αυτό που λέω.
Ούτε όλοι οι εκτροφείς είναι σωστοί, δε λέμε ότι είναι άγιοι. Τουλάχιστον όμως αν αποφασίσεις να πάρεις σκύλο συγκεκριμένης φυλής να ψάξεις τους εκτροφείς του είδους και να αποφασίσεις εσύ ποιος είναι ο καταλληλότερος για σένα.

και επιπροσθετα δεν ειπα οτι το αγορασα ουδεποτε αν διαβασεις τα ποστ παραπανω
Είπες όμως ότι δε θες να δώσεις 1000 ευρώ κι ότι οι εκτροφείς παίρνουν πάρα πολλά. Άρα σαν να μας λές ότι έψαχνες μια φθηνότερη λύση τύπου τζάμπα ή της τάξεως των 200 ευρώ. Κοινώς: ανεύθυνη γέννα ιδιώτη.


Δε σε βάζουμε στο στόχαστρο εδώ ούτε έχουμε τίποτα προσωπικό μαζί σου. Στα λέμε όλα αυτά για να τα μεταδώσεις σε άλλους που ενδιαφέρονται να αποκτήσουν σκύλο και για σένα ώστε να αποφύγεις παρόμοιες ενέργειες στο μέλλον.

αν το σκυλι μου χαριστηκε τι αναιρειται απο ολα τα παραπανω?
Σχεδόν τίποτα. Παραμένει ένας αγνώστου φυλής σκύλος για τον οποίο τουλάχιστον δεν πιάστηκες κορόιδο, αλλά καλό θα ήταν να πεις στον υπεύθυνο της γέννας να μην βάζει σε κίνδυνο την υγεία των σκυλιών του και να μην γεννοβολάει ημίαιμα κουτάβια.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
αν το σκυλι μου χαριστηκε τι αναιρειται απο ολα τα παραπανω?
Τιποτα.
Εξακολουθούν να ισχύουν όλα.
Και αν είχα χρόνο, θα σου έγραφα και περισσότερα.
 


ippotis

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
320
0
Λάρισα
εντάξει εγώ προσωπικά πιστεύω ότι δεν πρέπει να το αναλύσουμε περισσότερο το θέμα.
ο Τάσος έκανε το λάθος και εύχομαι να μην βγει κανένα πρόβλημα απο αυτό στο μέλλον και να χαίρεται το σκυλάκι του. τουλάχιστον τώρα πια ξέρει πάνω κάτω τι παίζει εκεί έξω.
φταίει και το ότι δεν έψαξε για να ενημερωθεί πιο πριν, φταίνε και οι δελεαστικές τιμές και τα πιασάρικα κείμενα των bybs στις χρυσές αγγελίες για τα "καθαρόαιμα".. ε δεν θέλει και πολύ για έναν πρωτάρη, μιας και εγώ παραλίγο να την πατούσα πριν λίγο καιρό με τέτοιους τύπους, αλλα ευτυχώς ενημερώθηκα εγκαίρως και στράφηκα στο να σώσω ένα αδέσποτο.
οπότε Τάσο εγώ σου εύχομαι πάνω απ όλα να σου ζήσει και να περνάτε καλά!! όλα τα άλλα πλέον έρχονται δεύτερα
 


tassos7

Active Member
30 Μαϊου 2012
28
0
οπως ειπε και ο φιλος 'η φιλη παραπανω αν δεν εδωσα λεφτα δεν πιαστηκα κοροιδο... ισως να πιαστηκε κοροιδο αυτος ο οποιος εσκασε το 1000αρικο να παρει ενα σκυλακι απο εκτροφεα οταν καλλιστα θα μπορουσε να το βρει δωρεαν.ο καθενας κανει τις επιλογες του. δεχομαι οτι ο ιδιωτης ΑΝ πουλαει ειναι παρανομος. απολυτα σεβαστο και ειναι νομιμος ο εκτροφεας. τοτε και το pet shop ειναι εξισου νομιμο ομως. ο mareco και o/η madoolini μου μιλησατε ευγενεστατα και ολα που μου ειπατε ειναι απολυτα σεβαστα ασχετα αν συμφωνουμε 'η οχι. ο αλλος ο φιλος ο underdog που πουλαει πνευμα ομως ¨"να χαιρεσαι το ημιαιμακι" χωρις να χει δει το σκυλο και χωρις να ξερει απο που το πηρα και τι τον εχω γραμενο εκει που δεν πιανει μελανι.. το θεμα μπορει να κλειδωσει
 


tassos7

Active Member
30 Μαϊου 2012
28
0
εντάξει εγώ προσωπικά πιστεύω ότι δεν πρέπει να το αναλύσουμε περισσότερο το θέμα.
ο Τάσος έκανε το λάθος και εύχομαι να μην βγει κανένα πρόβλημα απο αυτό στο μέλλον και να χαίρεται το σκυλάκι του. τουλάχιστον τώρα πια ξέρει πάνω κάτω τι παίζει εκεί έξω.
φταίει και το ότι δεν έψαξε για να ενημερωθεί πιο πριν, φταίνε και οι δελεαστικές τιμές και τα πιασάρικα κείμενα των bybs στις χρυσές αγγελίες για τα "καθαρόαιμα".. ε δεν θέλει και πολύ για έναν πρωτάρη, μιας και εγώ παραλίγο να την πατούσα πριν λίγο καιρό με τέτοιους τύπους, αλλα ευτυχώς ενημερώθηκα εγκαίρως και στράφηκα στο να σώσω ένα αδέσποτο.
οπότε Τάσο εγώ σου εύχομαι πάνω απ όλα να σου ζήσει και να περνάτε καλά!! όλα τα άλλα πλέον έρχονται δεύτερα

ευχαριστώ φιλε μου να σαι καλα .πιθανον να μου χει δωσει οχι 100% καθαρομαιμο αλλα και πιθανο
να μου εχει δωσει 100% καθαροαιμο... οπος ειπε ο mareco ο θεος το ξερει μονο αφου δεν εχει pedigree.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Η συζήτηση δεν γίνεται για να τα ακούς μόνο εσύ.
Διαβάζουν κι άλλοι, που πρέπει να αποτραπούν από τέτοιες αποφάσεις/επιλογές.

Δεν είναι δυνατόν, στην εποχή μας και σε μια χώρα που κοντεύει να βουλιάξει από τα αδέσποτα, να ανεχόμαστε όσους συμβάλλουν στην αύξηση του πληθυσμού τους.

Κι εσύ πνεύμα πουλάς τόση ώρα, αλλά δεν κάτσαμε να σε γράψουμε εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Αντιθέτως...

Τέλος...ο mareco...ανέφερε τον ύψιστο μόνο όσον αφορά τα θέματα υγείας. Η καθαροαιμία του, είναι αποκλειστικά αρμοδιότητα του pedigree του. Αν δεν έχεις αυτό στα χέρια σου, μπορείς να καμαρώνεις όσο θέλεις, αλλά πρέπει μέσα σου να ξέρεις...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αααα...κάτι ακόμη...

Ρίξε και μια ματιά στα θέματα υγείας/πρόληψης κλπ, γιατί με την έπαρση που επιδεικνύεις σε θέματα που προφανώς δεν κατέχεις απολύτως, φοβάμαι μήπως πολύ γρήγορα, έχετε τρεχάματα.
 


tassos7

Active Member
30 Μαϊου 2012
28
0
Αααα...κάτι ακόμη...

Ρίξε και μια ματιά στα θέματα υγείας/πρόληψης κλπ, γιατί με την έπαρση που επιδεικνύεις σε θέματα που προφανώς δεν κατέχεις απολύτως, φοβάμαι μήπως πολύ γρήγορα, έχετε τρεχάματα.
ευχαριστώ φιλε μου θα το κοιταξω, οπως επισης τον πηγα και σε κτηνιατρο χθες και μου επιβεβαιωσε οτι τουλαχιστον μεχρι τωρα χαιρει ακρας υγειας. ελπιζω και ο οποιοσδηποτε εκφερει αποψη στα θεμτα η οποιοα ειναι τεκμηριωμενη να το εχει σπουδασει κιολας αυτο που λεει.καλη συνεχεια σε ολους ;) και οπως ειπαμε ο καθενας εχει την δικη του κριση και την δικη του τσεπη.
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
κι εγω ημιαιμακι εχω οποτε αυτα που γραφεις ειναι τελειως ακυρα.
να το αγαπας σου ειπα και να το φροντιζεις.

για το ποια σκυλια θεωρουνται καθαροαιμα και ποια ημιαιμα σου εγραψε η mareco. οποτε αν εξελαβες το προηγουμενο μου σχολιο σαν πνεύμα μάλλον θα πρέπει να ξαναδιαβάσεις τα πρηγουμενα ποστ.
 


toninosfc

Active Member
Ο καθένας, το πού και το γιατί δίνει τα χρήματά του, είναι δικαίωμά του..δεν μπορεί κανείς να κρίνει κανένα. Απο εκεί και πέρα γνώμη μου είναι (και το γράφω αυτό για εκείνους που τώρα ψάχνουν να αποκτήσουν ένα πιστό φίλο και συμβουλεύονται το φόρουμ) όποια και αν είναι η επιλογή τους, είτε πάρουν απο εκτροφέα, είτε απο φιλοζωική (το καλύτερο), είτε τους το χαρίσουν, είτε το αγοράσουν απο τον οποιοδήποτε π.χ pet shop (δεν το εγκρίνω), γείτονα, γνωστό, φίλο, να αγαπήσουν το σκυλί γιατί το μόνο που ζητούν οι μικροί μας φίλοι είναι ΑΓΑΠΗ και φροντίδα. Γι'αυτο φίλε μου tassos7 (είσαι και ολυμπιακός, κρίμα..χαχαχα αστειεύομαι) δείξε την πρέπουσα φροντίδα και αγάπη στο σκυλάκι σου και αυτό θα σε ανταμίψει όσο κανέναν άλλο. Απο τα λάθη μας (δεν λέω πως έκανες λάθος σε καμία περίπτωση, αλλά ούτε έπραξες και ορθά κατα τη γνώμη μου διότι αν, χτύπα ξύλο, παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα δισπλασίας ή ισχίου και χάσεις το φιλαράκι σου θα κλάψεις τα χρήματά σου, ενώ αν υιοθετήσεις π.χ ένα απο φιλοζωική και πάθει τα προηγούμενα τότε το μόνο που θα σκεφτείς είναι ότι δεν ήταν στο χέρι σου να προνοήσεις το πρόβλημα και να έχεις επίγνωση αυτού - ενώ σε αυτο το κουτάβι, που μπορεί να είχε κάποιο πρόβλημα η μάνα και να μην σου το είπε καν αυτος που σου το πούλησε) μαθαίνουμε και φροντίζουμε ΚΑΙ ο πλησίον μας να μην κάνει τα ίδια λάθη με εμάς. Πλέον θα έχεις να λες πολλές συμβουλές απο εδώ και πέρα σε φίλους σου που θα θέλουν να πάρουν και αυτοί ένα σκύλο.

όλα αυτά δεν τα αναφέρω για να σε επιπλίξω που αγόρασες κουτάβι απο αγγελία, προς Θεού, αλλά για να σε βάλω σε ένα διαφορετικό τρυπάκι που πλέον θα σου είναι πολύ χρήσιμο στην μετέπειτα πορεία σου ως αρχηγό αγέλης...να χαίρεσαι τον καινούργιο σου φίλο και πάνω απ'ολα είπαμε ΑΓΑΠΗ.
Φιλικά, Αντώνης.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Αυτή η κρίση του καθενός μας έχει φάει γενικότερα...
 


tassos7

Active Member
30 Μαϊου 2012
28
0
Ο καθένας, το πού και το γιατί δίνει τα χρήματά του, είναι δικαίωμά του..δεν μπορεί κανείς να κρίνει κανένα. Απο εκεί και πέρα γνώμη μου είναι (και το γράφω αυτό για εκείνους που τώρα ψάχνουν να αποκτήσουν ένα πιστό φίλο και συμβουλεύονται το φόρουμ) όποια και αν είναι η επιλογή τους, είτε πάρουν απο εκτροφέα, είτε απο φιλοζωική (το καλύτερο), είτε τους το χαρίσουν, είτε το αγοράσουν απο τον οποιοδήποτε π.χ pet shop (δεν το εγκρίνω), γείτονα, γνωστό, φίλο, να αγαπήσουν το σκυλί γιατί το μόνο που ζητούν οι μικροί μας φίλοι είναι ΑΓΑΠΗ και φροντίδα. Γι'αυτο φίλε μου tassos7 (είσαι και ολυμπιακός, κρίμα..χαχαχα αστειεύομαι) δείξε την πρέπουσα φροντίδα και αγάπη στο σκυλάκι σου και αυτό θα σε ανταμίψει όσο κανέναν άλλο. Απο τα λάθη μας (δεν λέω πως έκανες λάθος σε καμία περίπτωση, αλλά ούτε έπραξες και ορθά κατα τη γνώμη μου διότι αν, χτύπα ξύλο, παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα δισπλασίας ή ισχίου και χάσεις το φιλαράκι σου θα κλάψεις τα χρήματά σου, ενώ αν υιοθετήσεις π.χ ένα απο φιλοζωική και πάθει τα προηγούμενα τότε το μόνο που θα σκεφτείς είναι ότι δεν ήταν στο χέρι σου να προνοήσεις το πρόβλημα και να έχεις επίγνωση αυτού - ενώ σε αυτο το κουτάβι, που μπορεί να είχε κάποιο πρόβλημα η μάνα και να μην σου το είπε καν αυτος που σου το πούλησε) μαθαίνουμε και φροντίζουμε ΚΑΙ ο πλησίον μας να μην κάνει τα ίδια λάθη με εμάς. Πλέον θα έχεις να λες πολλές συμβουλές απο εδώ και πέρα σε φίλους σου που θα θέλουν να πάρουν και αυτοί ένα σκύλο.

όλα αυτά δεν τα αναφέρω για να σε επιπλίξω που αγόρασες κουτάβι απο αγγελία, προς Θεού, αλλά για να σε βάλω σε ένα διαφορετικό τρυπάκι που πλέον θα σου είναι πολύ χρήσιμο στην μετέπειτα πορεία σου ως αρχηγό αγέλης...να χαίρεσαι τον καινούργιο σου φίλο και πάνω απ'ολα είπαμε ΑΓΑΠΗ.
Φιλικά, Αντώνης.
ακριβως ετσι ο καθενας κανει κουμαντο στη ζωη και στην τσεπη του ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν μετανειωνω που το πηρα απο αγγελεια. και φυσικα θα το ξανακανα. να σαι καλα toninos ευχαριστώ για τις συμβουλες σου...
οι συμβουλατορες και οι μεντορες ηθους ( δεν αναφερομαι στον toninos)πισω απο μια οθονη pc με εχουν κουρασει ειλικρινα. οσο αφορα τον underdog και το να προσεχεις το ημιαιμακι σου, δεν με ενδιαφερει αρχηγε τι εχεις εσυ αλλα ουτε και σε ρωτησα, αλλα επειδη και εσυ δεν ξερεις τι εχω εγω τους χαρακτηρισμους στους φιλους σου.οχι σε μενα...