Αγορά Golden retriever


Manitaroula

New Member
21 Σεπτεμβρίου 2016
3
0
40
Καλησπέρα σας....θα ήθελα τη βοήθεια σας.....σκέφτομαι ν αγοράσω golden retriever έχετε να μ προτείνετε κάποιον εκτροφέα;δεν μπορώ να διαθέσω πάνω απο 250 ευρώ κ γνωρίζω οτι κάποια πουλάνε κ 500 ευρω το κουτάβι....έχω δει κ αρκετές αγγελίες στο ίντερνετ αλλά δε ξέρω αν πρεπει να εμπιστευτώ....συγκεκριμενα το animalsplanet σερρες Γιατί είναι κ κοντα σε μένα.....εγω βρισκομαι καβάλα.....θα περιμένω απαντηση σας....σας ευχαριστώ πολύ
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Λοιπόν, καταρχίν καλως ήρθες στο forum μας! Όλες σχεδον οι ιντερνετικές αγγελίες όπως και τα pet shop και ανέφθινοι εκτροφείς σχετίζονται με puppy mils (ρίξε μια ματιά) Αν θες και σου τεροιάζει πραγματικά ένα τότε πρέπει να κάνεις αποταμιεύσεις και να αγοράσεις ένα από έναν υπεύθυνο εκτροφεα (τιμη κοντα στα 1000ε)
 








Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Τι. Εννοείται;
Ποιος ο λόγος που θέλεις καθαρόαιμο και συγκεκριμένα ένα golden retriever? Ξέρεις τα χαρακτηριστικά της φυλής ή σου αρέσει μόνο η εμφάνιση? Εάν είναι μόνο η φυλή για ποιον λόγο να μην πάρεις ένα κουκλι ημιαιμακι? Τόσα υπάρχουν, κρίμα δεν είναι να μένουν αυτα στις φιλοζωικές και στους δρόμους και να ζητάς εσύ (δεν μιλάω για σένα προσωπικά) να γεννηθούν καινούργιες ψυχές μόνο και μόνο για να ειναι καθαρόαιμα? Η αγάπη που ΘΑ σου δώσει είναι ακριβώς ίδια με ένα καθαρόαιμο. Τώρα Εάν θες την συγκεκριμένη ράτσα για συγκεκριμένο λόγο (και επαναλαμβάνω λόγος δεν είναι ΜΌΝΟ η εμφανιση) παρρην τουλάχιστον από την σωστή πηγή που σου ανέφεραν παραπάνω για να έχει όλα τα χαρακτηριστικά (λόγους) που επέλεξες την συγκεκριμενη ράτσα.
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Θέλεις ν περιμένεις λίγο περισσότερο ν συγκεντρώσεις τ ποσό; Σκέψου σ παρακαλώ πριν δώσεις λεφτά σ ιδιώτη κ όχι εκτροφέα, για ν καταλάβεις τ διαφορά δοκίμασε ν αποκτήσεις εικόνα. Τ θέμα είναι όχι η ψυχή που θ βάλεις στην οικογένεια σου ως συνειδητό άτομο αλλά ν βοηθήσεις ν μην υπάρχουν ασυνείδητοι που θεωρούν τις ψυχές αυτές κέρδος κ όχι παρέα.
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Με 250 γκόλντεν καθαρόαιμο από αναγνωρισμένο εκτροφέα και ΌΧΙ byb, δεν παίρνεις...ας αρχίσουμε με αυτό...

Η συμβουλή η δική μου: εφόσον σε απασχολεί το οικονομικό (και καλά κάνεις) δεν χρειάζεσαι καθαρόαιμο γκόλντεν. Βασικά, κανείς μας ουσιαστικά δεν χρειάζεται καθαρόαιμο εκτός αν έχει κοπάδια, ειδικές ανάγκες ή είναι μπάτσος. Απλά πράγματα. Οπότε είναι θέμα αρεσκείας κάποιας φυλής. ΑΝ και εφόσον όμως δεν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα, είναι μια τέλεια ευκαιρία να ψάξεις σε φιλοζωική για κάποιο golden-mix ή και ακόμη 'καθαρόαιμο' βάση φαινότυπου γκόλντεν. Βρωμάει ο τόπος από δαύτα, κυριολεκτικά...
Οπότε και γλιτώνεις την πολύμηνη μανούρα εύρεσης εκτροφείου κτλ. και σώζεις και μια ζωή ;)
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Mε 250 ευρώ δεν αγοράζεις σκυλί καμίας ράτσας. Αγοράζεις ένα μωρό ενός ταλαιπωρημένου πλάσματος που θα μοιάζει κάπως με αυτό που θες, όπως ακριβώς και ένα αδέσποτο που θα υιοθετούσες δωρεάν.
Από εκεί και πέρα, εγώ να ρωτήσω και πόσο σοβαρό είναι γενικότερα το οικονομικό, δεδομένου ότι ένα σκυλάκι θέλει και εμβόλια, αντιπαρασιτικά, τροφή κλπ κλπ και το ετήσιο κόστος δεν το λες και αμελητέο δυστυχώς.
 


gogaki

Member
22 Σεπτεμβρίου 2016
5
9
33
Καλησπέρα σας....θα ήθελα τη βοήθεια σας.....σκέφτομαι ν αγοράσω golden retriever έχετε να μ προτείνετε κάποιον εκτροφέα;δεν μπορώ να διαθέσω πάνω απο 250 ευρώ κ γνωρίζω οτι κάποια πουλάνε κ 500 ευρω το κουτάβι....έχω δει κ αρκετές αγγελίες στο ίντερνετ αλλά δε ξέρω αν πρεπει να εμπιστευτώ....συγκεκριμενα το animalsplanet σερρες Γιατί είναι κ κοντα σε μένα.....εγω βρισκομαι καβάλα.....θα περιμένω απαντηση σας....σας ευχαριστώ πολύ
εμενα παλι και αυτο μου το σκυλι και το προηγουμενο ηταν ημιαιμα και τα ειχα υιοθετησει. Και τοτε και τωρα οι κτηνιατροι (γιατι εχω αλλαξει καμποσους) μου λεγανε οτι τα ημιαιμα γενικα ειναι πιο "υγιη" με την εννοια οτι εχουν λιγοτερες πιθανοτητες να εμφανισουν σοβαρες ασθενειες οταν μεγαλωσουν (που τουλ εμενα ετσι συνεβει με το προηγουμενο). Επιπλεον λενε οτι ειναι πολυ πιο εξυπνα τα ημιαιμα απο τα καθαροαιμα, και επειδη τα υιοθετεις, εχουν αλλο δεσιμο μαζι σου επειδη νιωθουν οτι τα "σωζεις". Ασε που υπαρχουν απειρα πανεμορφα κυριολεκτικα πλασματα και ας μην ειναι καθαροαιμα...γτ κακα τα ψεματα η ομορφια ενος σκυλιου φαινεται και σε μεγαλο βαθμο απο το χαρακτηρα του, το βλεμμα του, την σταση του, αν ειναι παιχνιδιαρικο, χαδιαρικο κλπ...
Εμενα αυτο ειναι το δικο μου (οπως ηταν οταν το πηρα και οπως ειναι σημερα), δεν ξερω αν σου αρεσει, αν σου αρεσει ομως μπορεις και εσυ να βρεις αντιστοιχα στο φβ, βγαινουν παρα πολλες αγγελιες υιοθεσιας...εγω ετσι τον βρηκα....
 

Attachments



Katia89

Member
2 Φεβρουαρίου 2018
7
2
Καλησπέρα παιδιά, καινούρια στην παρέα και απ ότι φαίνεται κάποια χρόνια αργότερα.. Έχω ερώτηση. τι άποψη έχετε για το www.dogcenter.gr ? δεν είμαι γνωστης του είδους, εδω μέσα υπάρχουν αρκετοί οπότε θα ήθελα να ακούσω τι παρατηρήσεις έχετε
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Καλως ηρθες.
Πανω δεξια υπαρχει η αναζητηση, εχει αναφερθει καποιες φορες, υπαρχουν παλαιοτερα θεματα να διαβασεις
:)
 




Katia89

Member
2 Φεβρουαρίου 2018
7
2
Καλως ηρθες.
Πανω δεξια υπαρχει η αναζητηση, εχει αναφερθει καποιες φορες, υπαρχουν παλαιοτερα θεματα να διαβασεις
:)

Α! οκ! δεν το ειχα προσεξει καν. σ ευχαριστωωω! :):)(y)
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Βασικα, να το θεσω πολυ απλα ο σενιορ dogcenter λεει:

"Απ'το 1989 εκπαιδεύουμε και εισάγουμε καθαρόαιμα κουτάβια με υψηλά μορφολογικά standards. Η επιλογή γίνεται απο εμάς, που ταξιδεύουμε στο εξωτερικό, μιλάμε με τους εκτροφείς, βλέπουμε τους γεννήτορες και εξετάζουμε σχολαστικά ένα-ένα τα κουτάβια πριν την τελική επιλογή. Τα κουτάβια μας εισάγονται αποκλειστικά με δικό μας (ειδικά διαμορφωμένο) μεταφορικό μέσο, σύμφωνα με τις σχετικές διατάξεις της Ε.Ε. Σε κάθε περίπτωση επιτυγχάνουμε 100% ασφαλές και χωρίς ταλαιπωρία ταξίδι για τα κουτάβια μας. Όλα μας τα κουτάβια υπόκεινται σε κτηνιατρικό έλεγχο από επίσημους νομοκτηνίατρους της χώρας προέλευσής τους, οι οποίοι πιστοποιούν εγγράφως την υγεία και την καταλληλότητα των κουταβιών για να ταξιδέψουν.

Αποστέλλουμε τα κουτάβια μας σε όλη την Ελλάδα, μέσα σε ειδικά κουτιά μεταφοράς για άνετο και ασφαλές ταξίδι.
Τα κουτάβια απολαμβάνουν την επιμελή φροντίδα μας στις πλέον σύγχρονες, ειδικά διαμορφωμένες, εγκαταστάσεις μας (με Άδεια Καταλληλότητας από την Κτηνιατρική ΝομαρχίαΑθηνών) μέχρι να φθάσουν στον τελικό τους προορισμό: στο δικό σας σπίτι.
Είμαστε στη διάθεσή σας ανά πάσα στιγμή, για να σας συμβουλεύσουμε. Να σας υποδείξουμε τον πλέον σωστό τρόπο διακυναγώγησης του κουταβιού σας, χωρίς πειραματισμούς."

Εσύ πως το ξέρεις οτι όλα αυτα ισχύουν και δεν ειναι μπαρουφες;

Εγω θυμαμαι οταν μου ηρθε το πετσοπαδικο κουταβι μου πριν 10 χρονια ηταν μεσα σε ενα κλουβι μεταφορας και εζεχνε τσικνα και σκ@το. Δεν ηταν απο το dogcenter, μαλλον... αλλά και απο εκει θυμαμαι κατι μυστηρια για επιλογη απο εκτροφεις και πρασινα αλογα εγραφε (και 100 ευρω + αν θες πεντιγκρι... το πηραμε btw, ειχαμε βλεψεις να βγαλει τα λεφτα της γεννοβολοντας κανα κουταβι τοτε... παλι καλα δεν του εκατσε του αρσενικου...)
 


Katia89

Member
2 Φεβρουαρίου 2018
7
2
Βασικα, να το θεσω πολυ απλα ο σενιορ dogcenter λεει:

"Απ'το 1989 εκπαιδεύουμε και εισάγουμε καθαρόαιμα κουτάβια με υψηλά μορφολογικά standards. Η επιλογή γίνεται απο εμάς, που ταξιδεύουμε στο εξωτερικό, μιλάμε με τους εκτροφείς, βλέπουμε τους γεννήτορες και εξετάζουμε σχολαστικά ένα-ένα τα κουτάβια πριν την τελική επιλογή. Τα κουτάβια μας εισάγονται αποκλειστικά με δικό μας (ειδικά διαμορφωμένο) μεταφορικό μέσο, σύμφωνα με τις σχετικές διατάξεις της Ε.Ε. Σε κάθε περίπτωση επιτυγχάνουμε 100% ασφαλές και χωρίς ταλαιπωρία ταξίδι για τα κουτάβια μας. Όλα μας τα κουτάβια υπόκεινται σε κτηνιατρικό έλεγχο από επίσημους νομοκτηνίατρους της χώρας προέλευσής τους, οι οποίοι πιστοποιούν εγγράφως την υγεία και την καταλληλότητα των κουταβιών για να ταξιδέψουν.

Αποστέλλουμε τα κουτάβια μας σε όλη την Ελλάδα, μέσα σε ειδικά κουτιά μεταφοράς για άνετο και ασφαλές ταξίδι.
Τα κουτάβια απολαμβάνουν την επιμελή φροντίδα μας στις πλέον σύγχρονες, ειδικά διαμορφωμένες, εγκαταστάσεις μας (με Άδεια Καταλληλότητας από την Κτηνιατρική ΝομαρχίαΑθηνών) μέχρι να φθάσουν στον τελικό τους προορισμό: στο δικό σας σπίτι.
Είμαστε στη διάθεσή σας ανά πάσα στιγμή, για να σας συμβουλεύσουμε. Να σας υποδείξουμε τον πλέον σωστό τρόπο διακυναγώγησης του κουταβιού σας, χωρίς πειραματισμούς."

Εσύ πως το ξέρεις οτι όλα αυτα ισχύουν και δεν ειναι μπαρουφες;

Εγω θυμαμαι οταν μου ηρθε το πετσοπαδικο κουταβι μου πριν 10 χρονια ηταν μεσα σε ενα κλουβι μεταφορας και εζεχνε τσικνα και σκ@το. Δεν ηταν απο το dogcenter, μαλλον... αλλά και απο εκει θυμαμαι κατι μυστηρια για επιλογη απο εκτροφεις και πρασινα αλογα εγραφε (και 100 ευρω + αν θες πεντιγκρι... το πηραμε btw, ειχαμε βλεψεις να βγαλει τα λεφτα της γεννοβολοντας κανα κουταβι τοτε... παλι καλα δεν του εκατσε του αρσενικου...)

Καλα! Ουτε καν δεν το ξερω. Και να σου πω την αληθεια μου ακομα κι αν μου εδειχνε και χαρτια, παλι δε θα ειχα ιδεα αν ειναι αυθεντικα η wannabe για να ριξουμε σταχτη στα ματια. Γι αυτο ακριβως το λογο εστειλα εδω γιατι βλεπω υπαρχουν ανθρωποι που εχουν παρει τα σκυλακια τους απο εκτροφεις και μη. Δεν ειχε τυχει μεχρι τωρα να ψαξω απο που μπορω να παρω το σκυλακι μου. Τη δικια μου τη σκυλιτσα την ειχα βρει μωρο παρατημενη στο δρομο και ουσιαστικα εκεινη με "διαλεξε" να το πω ετσι. Περασα 14 υπεροχα χρονια μαζι της, ουσιαστικα μεγαλωσαμε παρεα, αφου κι εγω πηγαινα Γυμνασιο τοτε και πριν 2 χρονια την εχασα.. Εχω μπει σε σκεψεις να αποκτησω ξανα σκηλακι και ψαχνω ολες τις παραμετρους. Απο την επιλογη ρατσας μεχρι ξανα την υιοθεσια καποιου που εχει αναγκη.
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
@Katia89 Αν δεν εχεις τον σκυλο αναγκη για καμια τρελη εργασια (που δεν μπορει για κανενα λογο να κανει ημιαιμο) και δεν εχεις και τρελο, παθιασμενο ερωτα προς μια ρατσα, αδεσποτακι και παλι αδεσποτακι.

Ενεργο μελος που θα πηγαινε να παρει σκυλο απο κουταβεμπορα δεν παιζει να εχουμε ειναι η αληθεια (ελπιζω).
 
  • Like
Reactions: mareco and Eroe




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Αν δεν εχεις τον σκυλο αναγκη για καμια τρελη εργασια (που δεν μπορει για κανενα λογο να κανει ημιαιμο)...
Ασε που υπάρχουν και κάτι τρελλά ημίαιμα, που κάνουν σχεδόν κάθε εργασία :love::)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf