Αλλαγή τροφής σε πιο οικονομική


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Tωρα εχει κανενα μηνα τους ταιζω μια που λεγετε imagine ...την αλλαξα γιατι το παραχεσαν με τη ρουαγιαλ τελευταια φορα πληρωσα 17€ 2 κιλα, ποιοι νομιζουν οτι ειναι.με πρωτο συστατικο καλαμποκι !
Μου την εδωσε ο κτηνιατρος και ειναι σουπερ πριμιουμ ,μου αρεσε που ειναι σε αεροστεγη συσκευασια .
Τα συστατικα οπως τα διαβαζω στη συσκευασια μου :
Φρεσκο ​​κοτοπουλο > 30%, ρυζι, αλευρι πουλερικων, καλαμποκι, γλουτενη καλαμποκιου, βολβος πατζαριου, ολοκληρο αυγο αποξηραμενο, αλατι, μαγια μπυρας, δισοξινο φωσφωρικο ασβεστιο (??) ,χλωριουχο καλιο ,ελαια ψαριου ,λιναροσπορος,μεθιον ψευδαργυρου (??) ,κιχώρι (??) .
Μερικα συστατικα δε ξερω τι σημαινουν ...

Πως σας φαινεται ; τη δινει κανεις αλλος ; Ως τωρα ταιριαξε και στις δυο και το καλο ειναι οτι την τρωνε με ορεξη και το βασικο την μασανε ! Εχει αρκετα μεγαλες κροκετες, ας ειναι για μινι σκυλια, και επιτελους μασανε τη ξηρα γιατι ως τωρα την ρουαγιαλ τη κατεβαζαν αμασητη. Κακακια μια χαρα σε σχημα και ποσοτητα ιιισως λιγο μεγαλυτερα σε σχεση με τη ρουαγιαλ, τριχωμα λαμπερο ,μαδημα καθολου ,τσιμπλες ελαχιστες το νορμαλ δηλαδη ,δεν εχω παραπονο .
Αυτο το καιρο αναγκαστικα τους ταιζω αποκλειστικα ξηρα τροφη και θελω να ειναι οικονομικη αλλα να μην ειναι και μαπα .
 


vasok

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
91
0
trikala
γεια σας και παλι....μετα το θεμα εδω αρχισα να δινω nutram στο μποξερ μου,καλα του εκατσε στην αρχη αλλα μετα απο κανα μηνα οχι μαλακα κακα και μυρωδια στο στομα .Ειπαμε με την κτηνιατρο μου να παρω το μικρο σακουλακι μηπως τυχον λογω του μεγαλου που του ειχα επιασε υγρασια και για αυτο και να δουμε πως θα παει.Πηγα να παρω χτες το μικρο αλλα μου ειπε οτι μαλλον θα την σταματησαν και κατι τετοια.Σημερα πηγα πρωτα σε ενα καταστημα που πουλαει διαφορες τροφες να δω τι θα παρω ειχε πολλες και επωνυμες και ποιο φτηνες!Μου ειπε επειδη θελω και λιγο να ειναι οικονομικη μου προτεινε την acana,μου ειπε θα μου βγαινει γυρω στα 60 ευρω το 15κιλο.Μετα πηγα απο την κτηνιατρο και αυτη δουλευει royal ,optima kai nutram της ειπα οτι ακουσα καλα για την acana και μου ειπε με τυποτα δεν εχει καλες κριτικες και κατι τετοια και οτι η optima ειναι καλη ενω h acana οχι να βρω καμια αλλη!Παιδια αληθεια θελω βοηθεια ξερω οτι αναλογα οπως κατσει στο σκυλι καθε τροφη αλλα θελω να μου πειτε βαση συστατικων ποιες ειναι καλες και σε ποιες να μην τισ κοιταω καν,δεν εχω ιδεα με συστατικα τι πρεπει να εχουν,αν μπορειτε να με βοηθησετε αλλα οχι και 80 ευρω το 15κιλο.Μεχρι 60 ευρω οκ το 15κιλο!ο νοτης τωρα ειναι 13 μηνων και 28 κιλα και τρεχοθμε αρκετα καθημερινα !Ευχαριστω πολυ!
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
H acana είναι απείρως καλύτερη από την optima.
Βάση συστατικών πάντα.

Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι ιατρό που την έχει δει πωλητής, με εκνευρίζει να προσπαθούν να με παραπλανήσουν λόγω της ιδιότητας τους να αγοράσω αυτό που πουλάνε.

Εσύ θα επιλέξεις βάση των χρημάτων που μπορείς να διαθέσεις. Προσπάθησε να βρεις το καλύτερο για τα λεφτά που δίνεις.
Προσωπικά δίνω την brit care που είναι οικονομική και μέτρια βάση συστατικών, αλλά το σκυλί μου την τρώει και μέχρι στιγμής της έχει κάτσει πολύ καλά ;)
 


Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
Εγώ δίνω Purina Pro Plan Adult με κοτόπουλο. Και τα δύο μου σκυλιά την τρώνε καλά. Επειδή η Lucy ήταν πολύ περίεργη με τις κροκέτες, δεν της άρεσε καμία,προτιμούσε το κοτοπουλάκι της το βραστό έχω δοκιμάσει πολλές.
 






Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Tωρα εχει κανενα μηνα τους ταιζω μια που λεγετε imagine ...την αλλαξα γιατι το παραχεσαν με τη ρουαγιαλ τελευταια φορα πληρωσα 17€ 2 κιλα, ποιοι νομιζουν οτι ειναι.με πρωτο συστατικο καλαμποκι !
Μου την εδωσε ο κτηνιατρος και ειναι σουπερ πριμιουμ ,μου αρεσε που ειναι σε αεροστεγη συσκευασια .
Τα συστατικα οπως τα διαβαζω στη συσκευασια μου :
Φρεσκο ​​κοτοπουλο > 30%, ρυζι, αλευρι πουλερικων, καλαμποκι, γλουτενη καλαμποκιου, βολβος πατζαριου, ολοκληρο αυγο αποξηραμενο, αλατι, μαγια μπυρας, δισοξινο φωσφωρικο ασβεστιο (??) ,χλωριουχο καλιο ,ελαια ψαριου ,λιναροσπορος,μεθιον ψευδαργυρου (??) ,κιχώρι (??) .
Μερικα συστατικα δε ξερω τι σημαινουν ...

Πως σας φαινεται ; τη δινει κανεις αλλος ; Ως τωρα ταιριαξε και στις δυο και το καλο ειναι οτι την τρωνε με ορεξη και το βασικο την μασανε ! Εχει αρκετα μεγαλες κροκετες, ας ειναι για μινι σκυλια, και επιτελους μασανε τη ξηρα γιατι ως τωρα την ρουαγιαλ τη κατεβαζαν αμασητη. Κακακια μια χαρα σε σχημα και ποσοτητα ιιισως λιγο μεγαλυτερα σε σχεση με τη ρουαγιαλ, τριχωμα λαμπερο ,μαδημα καθολου ,τσιμπλες ελαχιστες το νορμαλ δηλαδη ,δεν εχω παραπονο .
Αυτο το καιρο αναγκαστικα τους ταιζω αποκλειστικα ξηρα τροφη και θελω να ειναι οικονομικη αλλα να μην ειναι και μαπα .
Αν δεν κάνω λάθος είναι η κορυφαία τροφή της visan και είναι super premium. Πόσο την παίρνεις?
 










Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Τελείωσε η Optima και του πήρα μία εκτροφική της Farmina τα 20 κιλά 52€. Την τρώει λες και είναι σκέτο κρέας!! Δεν προλαβαίνω να την βάλω στο μπολάκι και έχει εξαφανιστή!!!
 


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Αν δεν κάνω λάθος είναι η κορυφαία τροφή της visan και είναι super premium. Πόσο την παίρνεις?
Ναι της visan ειναι ,δε την ηξερα πιο πριν την εταιρια. 17€ τα 3 κιλα τη περνω, το κωδικο για τα μικροσωμα . Τωρα επειδη ειναι πολυ μακρυα αυτος ο κτηνιατρος πηρα την acana για μικροσωμα ,18€ τα 2,5κιλα . Aλλα κανουν μεγαλυτερα κακα και της μιας μου σκυλιτσας ειναι πιο μαλακα,μαλλον γιατι δεν εχει σιτηρα . Δε ξερω αν θα κατσω στην acana ,μαλλον θα ξαναπαρω imagine .
 




Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Του την άλλαξα και γώ τώρα τελευταία και μέχρι στιγμής την έχει δεχτέι πολύ καλά.(λόγω οικονομικού)
Απο royal canin maxi adult σε happy dog.

Supreme Fit & Well - Adult Maxi - Happy Dog

Είναι γερμανικής προέλευσης και μου είπαν ότι είναι πολύ καλή,και βέβαια πιο οικονομική.
Αν θυμάμαι καλά 40 η 45 ευρώ το δεκαπεντόκιλο.
Ενώ η royal κάνει 60 με 65 ευρώ.
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Μήπως έχει ακούσει κάποιος την interzoo? Είναι από τις οικονομικές τροφές και μου την είπαν για ψιλοκαλή.
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Μήπως έχει ακούσει κάποιος την interzoo? Είναι από τις οικονομικές τροφές και μου την είπαν για ψιλοκαλή.
Κανένας δεν την ξέρει? Τίποτα, ούτε μια γνώμη?!!
 




drketikios

New Member
16 Μαρτίου 2012
1
0
Ρε παιδιά εγώ είμαι φοιτητής...

είμαι σχετικά άφραγκος...πήρα για την κουτάβα μου τη ρόζα(πιτ μπουλ με λαμπραντόρ σχεδον 4 μηνών, 10 κιλά), την pro plan puppy sensitive 3 κιλά 24 €, αλλά είναι πολύ ακριβή για το βαλάντιο μου.

Σκέφτομαι να πάρω την purina 14 κιλά 40 €...

τι λέτε?

έχω ξεφραγκιαστεί...αλλά δε θέλω να υποβαθμίσω τη διατροφή του σκυλού μου!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δες και αυτή την συζήτηση

http://www.dogforum.gr/v3/διατροφή.άσκηση-16/dog.lovers.gold.ξηρά.τροφή.-την.ξέρει-19211/

την συγκεκριμένη την δίνω στους σκύλους μου ένα τρίμηνο σχεδόν και είμαι ευχαριστημένη με τα αποτελέσματα. Τα 15 κιλά είναι στα 46,50 ευρώ , στην τιμή αυτή είναι από τις καλύτερες που μπορείς να βρεις πιστεύω.