Αλυσίδα : Ναι ή όχι?


3 Νοεμβρίου 2016
10
5
27
Γειά σας παιδιά.

έχω ένα σκυλάκι μικρόσωμο περίπου 12 κιλά,και είναι περίπου 1 χρονων και κάτι μήνες . Του έχω κάνει ΟΛΑ τα εμβόλια και το προσέχω πολύ,το έχω χωρίς ελυσίδα και πάει όπου θέλει ,λόγο του ότι είχα μια κακή εμπειρία με το προηγούμενο σκυλί μου όταν πέθανε (είχε δηλιτηριαστεί και το έψαχνα αλλά δεν το έβρησκα) Ως εκ τούτου,μου έχει δημιουργηθεί μια τάση υπερπροστατευτικότητας με αυτό το σκυλί που έχω τώρα,και όποτε το φωνάζω και δεν το βρήσκω έχω την αίσθηση οτι κάτι έχει πάθει , φτάνω σε σημείο να γυρνάω ολόκληρο το χωριό μέχρι να το βρώ , αυτό το ανγχος με αποσπάει απο πολλά πράγματα ... πολλές φορές έχει πάει να το πατήσει αυτοκίνητο , και προχθές , το δάγκωσε ένα άλλο σκυλί , αυτό το γεγονός ήταν το λιθαράκι για να πάρω την απόφαση (όταν τελειώση η τρέχων θεραπεία του) να το δέσω με αλυσίδα.Νομίζω είναι η κάλυτερη λύση και εγώ θα υσηχάσω και αυτο δεν θα ταλαιπωρειται , το θέμα λοιπόν σε όλο αυτό είναι,αν το σκυλι (το όποιο σκυλι) ενως χρονού , γίνεται να το δέσεις με αλυσιδα , νομίζω οτι θα είναι δυσκολο,έχω ξανα προσπαθησει να το δέσω (το καλοκαίρι) και το άφησα 3 ώρες μόνο,αφού έβλεπα οτι έτρεμε και δεν κουνιόταν , οι έμπειροι τα φώτα σας .

Ευχαριστώ!
 




zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Δυστυχως το δεσιμο δεν ειναι η λυση στο προβλημα σου. Το οτι θα "σωθεις" απο το αγχος σημαινει οτι φορτωθεις άλλα προβληματα και κυριως θα τιμωρηθει ο σκυλος επειδη...ακολουθει τη φυση του;

Αντιλαμβανομαι απο τη μια τους προβληματισμους σου, απο την αλλη η λυση μαλλον ειναι μια καλη περιφραξη.
Περαν ολων των αλλων το δεσιμο ειναι κ παρανομο.

Αν θες μπορεις να μας δωσεις κ αλλα στοιχεια για το σκυλο, απο που το πηρες, τι ρατσα ειναι ή σε τι ρατσα φερνει, ...γενικα οτι θεωρεις χρησιμο.

Μολις προσεξα οτι το οτι τον εχεις χωρις αλυσιδα σημαινει οτι ο σκυλος ειναι ελευθερος να πηγαινει οπου θελει... ημιδεσποζομενος ουσιαστικα ειναι αυτο, οχι συμφωνα με τα δεδομενα της επαρχιας, το ξερω, αλλα πρακτικα ετσι ειναι.

Ξερω πως ειναι η κατασταση στα χωρια...αλλα και παλι δυστυχως αυτο ειναι λαθος.
Λουρι και βολτα, και αν σου ακουγεται πρωτευουσιανικο...διαλεξε αν θα σε δουλευει το χωριο ή αν καποια μερα μαζευεις απο καθε γειτονια και ενα κομματακι του...
 




3 Νοεμβρίου 2016
10
5
27
Δυστυχως το δεσιμο δεν ειναι η λυση στο προβλημα σου. Το οτι θα "σωθεις" απο το αγχος σημαινει οτι φορτωθεις άλλα προβληματα και κυριως θα τιμωρηθει ο σκυλος επειδη...ακολουθει τη φυση του;

Αντιλαμβανομαι απο τη μια τους προβληματισμους σου, απο την αλλη η λυση μαλλον ειναι μια καλη περιφραξη.
Περαν ολων των αλλων το δεσιμο ειναι κ παρανομο.

Αν θες μπορεις να μας δωσεις κ αλλα στοιχεια για το σκυλο, απο που το πηρες, τι ρατσα ειναι ή σε τι ρατσα φερνει, ...γενικα οτι θεωρεις χρησιμο.

Μολις προσεξα οτι το οτι τον εχεις χωρις αλυσιδα σημαινει οτι ο σκυλος ειναι ελευθερος να πηγαινει οπου θελει... ημιδεσποζομενος ουσιαστικα ειναι αυτο, οχι συμφωνα με τα δεδομενα της επαρχιας, το ξερω, αλλα πρακτικα ετσι ειναι.

Ξερω πως ειναι η κατασταση στα χωρια...αλλα και παλι δυστυχως αυτο ειναι λαθος.
Λουρι και βολτα, και αν σου ακουγεται πρωτευουσιανικο...διαλεξε αν θα σε δουλευει το χωριο ή αν καποια μερα μαζευεις απο καθε γειτονια και ενα κομματακι του...

Ημίαιμο κανίς είναι,το πήρα απο έναν εδώ στο χωριό,βασικά ναι έχω χώρο για περίφραξη,αλλά η περιοχή αυτή δεν έχει άμεση επικοινωνία με το σπίτι μου και ως εκ τούτου ο σκύλος ίσως αισθανθεί απομονωση που δεν θα βλέπει το αφεντικό του τις περισσότερες ώρες της ημέρας (εδω που φτάσαμε μικρο το πρόβλημα...) anyway.Δεν με ενδιαφέρει καθόλου τι θα πει το χωριό,απλά δεν ξέρω πως θα αντιδράσει ο σκυλος αν προσπαθήσω να τον πάω βόλτα με λουρί,προσπάθησα μια φορά να τον πάω βόλτα με αλυσιδούλα και δεν κουνιόταν χιλιοστό απο το φωβο του τον τραβαγα τον τράβαγα , τίποτα,τωρα δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην αλυσίδα και στο λουρί κατα την διαρκειας της βόλτας , δεν ξέρω αν δει το λουρί με πιο καλό μάτι σε σχέση με την αλυσίδα,,,
 


3 Νοεμβρίου 2016
10
5
27
Η τρολιά βρωμάει από το username..
Ασε μας ρε φιλε , απλα έχω βαλει αυτο υον name λογο του οτι το εχω βαλει και σε αλλα forum , games κτλ για να μην το ξεχάσω . Σιγά να μην έγραφα ολόκληρο κατεβατό έτσι για την πλάκα.Αν νομίζεις οτι επρόκυτο περι trolling , απλά προσπέρναμε.
 




3 Νοεμβρίου 2016
10
5
27
Να μένει μαζί σου μέσα στο σπίτι και να βγαίνει βόλτα έξω "αλά πρωτεύουσιανικα" με λουράκι, σκατοσαλουλα κλπ, δεν γίνεται;
όπως είπε ο φίλος απο πάνω (και δίκιο έχει) το περιβάλλον του σκύλου είναι η φύση,για αυτό τον λόγο , δεν είμαι υπερ του δεσήματος (αν ήμουν θα το έδενα απο νωρί) για μένα δεν διαφέρει να έχεις το σκύλο σου κλεισμένο σε ένα σπίτι ή να το έχεις δεμένο , μπορώ άνετα να το αφήσω στο μπαλκόνι αλλα δεν θέλω στεναχωριέμε,το βλέπω ως φυλακή .
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καλως ηρθες! Ο αλλος στο χωριο το δικο του το εχει και αυτος εξω; βαλε μια φωτο να το δουμε. Το σκυλακι σου, αφου το νοιαζεσαι, θα πρεπει να βρεις τροπο να το περιορισεις για να μην κινδυνευει.
 


3 Νοεμβρίου 2016
10
5
27
Καλως ηρθες! Ο αλλος στο χωριο το δικο του το εχει και αυτος εξω; βαλε μια φωτο να το δουμε. Το σκυλακι σου, αφου το νοιαζεσαι, θα πρεπει να βρεις τροπο να το περιορισεις για να μην κινδυνευει.
Να το!
 

Attachments

  • Like
Reactions: mariatheo


3 Νοεμβρίου 2016
10
5
27
Καλως ηρθες! Ο αλλος στο χωριο το δικο του το εχει και αυτος εξω; βαλε μια φωτο να το δουμε. Το σκυλακι σου, αφου το νοιαζεσαι, θα πρεπει να βρεις τροπο να το περιορισεις για να μην κινδυνευει.
Ναι,οι περισσότεροι τα έχουν λυμένα,ενω άλλοι δεμένα,το συγκεκριμένο σκυλι που δάγκωσε το δικο μου,είναι μεγάλο , και γενικά έχει δημιουργήσει προβλήματα στο χωριό,γιατι όποιον έβλεπε τον δάγκωνε , είχε στείλει 3 ανθρωπυς στο νοσοκομειο,τωρα αυτος που εχει το σκυλι αυτο που σου λεω,εβαλε καγκελα γυρο - γυρο για να μην φευγει και επιτεθει σε ανθρωπους,προχθες ομως το είχε αφήση το βραδυ αμολυτο , και γυρναγε στο χωριο , το βράδυ μονο αφηνω εγω το δικο μου στο μπαλκονι κλεισμενο μην φυγει , και το πρωι του ανοιγω, οταν του ανοιξα λοιπον, πηγε στο μεγαλο την ωρα που πηδιοταν με ενα αλλο (το πρωι τωρα) και εκεινο του ορμιξε και του έκανε πληγη στο μπουτι , πηγα κτηνιατρο την ιδια μερα , το μεσσημερι , και μου δωσε ενα σπρει πρασινο και αντιβιωση για 5 μερες,τωρα είναι πανω και κοιματε.
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Καλώς ήρθες στη παρέα μας. Έχω μια κάποια άποψη από το τι σημαίνει σκύλος στην επαρχία. Η θέση του σκύλου είναι δίπλά στον άνθρωπο συντροφιά και παρέα του όπου βρίσκεται κ εκείνος, η φύση είναι περιβάλλον όλων μας ανεξαιρέτος.
 




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Ημίαιμο κανίς είναι
Ότι στην φωτο του σκυλιού σου που έβαλες είναι ημίαιμο κανίς αυτό....

Ασε μας ρε φιλε , απλα έχω βαλει αυτο υον name λογο του οτι το εχω βαλει και σε αλλα forum , games κτλ για να μην το ξεχάσω .
Γιατί είναι και εξαιρετικά εύκολο nick name και μπορείς και το θυμάσαι ....

, και το πρωι του ανοιγω, οταν του ανοιξα λοιπον, πηγε στο μεγαλο την ωρα που πηδιοταν με ενα αλλο (το πρωι τωρα) και εκεινο του ορμιξε και του έκανε πληγη στο μπουτι ,
Κλαίωωω........ένα πρωινό στο χωριό :D
 








Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
όπως είπε ο φίλος απο πάνω (και δίκιο έχει) το περιβάλλον του σκύλου είναι η φύση,για αυτό τον λόγο , δεν είμαι υπερ του δεσήματος (αν ήμουν θα το έδενα απο νωρί) για μένα δεν διαφέρει να έχεις το σκύλο σου κλεισμένο σε ένα σπίτι ή να το έχεις δεμένο , μπορώ άνετα να το αφήσω στο μπαλκόνι αλλα δεν θέλω στεναχωριέμε,το βλέπω ως φυλακή .
Καλος ήρθες και να σου ζήσει το σκυλάκι σου..ο χώρος του σπιτιού δεν ειναι φυλακή σε σχέση με την βεραντα που αναφέρεις..αν το σκυλί ειναι μεσα στο σπίτι και μάθει με σωστή σειρά οτι θα βγαίνει 2-3 φορές την μερα βολτα,πιστεψε με θα σου φέρνει το λουρί στο χέρι...