Αναποφάσιστος αγοραστής (Royal VS Orijen ή Acana)


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
μια ερωτηση..της royal ποια ειναι καλυτερη η τροφη που ειναι εξειδικευμενη για μια ρατσα η οι αλλες??π.χ labrador retriever junior η medium junior??
Έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για ένα έξυπνο τρόπο προώθησης και τίποτα παραπάνω (εκτός και αν κάποιος μου εξηγήσει τι παραπάνω προσφέρουν στο ζώο οι τροφές που υποτίθεται ότι δημιουργηθήκαν για συγκεκριμένες φυλές σε σχέση με μια οποιαδήποτε άλλη τροφή εφάμιλλης ποιότητας).
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Συμφωνώ.
Αλλά δεν μπορείς να βρείς εύκολα εφάμιλλης ποιότητας με σωστές αναλογίες.
Οποιος δεν βαριέται ας γράψει τα συστατικά της Labrador retriever ώς στοιχείο αναφοράς (αναγκαστικά) και ας ψάξει μία καλή τροφή με τις ίδιες ακριβώς αναλογίες. Δεν υπάρχει.

Θα μου πείς γιατί να είναι αυτές ακριβώς ? Ελα ντε. Θεωρητικά όμως και αφού ένας μπήκε στην διαδικασία να πεί "αυτές είναι ακριβώς" πρέπει να θεωρηθούν ελλείψη αντιπρότασης οι σωστές.
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για ένα έξυπνο τρόπο προώθησης και τίποτα παραπάνω (εκτός και αν κάποιος μου εξηγήσει τι παραπάνω προσφέρουν στο ζώο οι τροφές που υποτίθεται ότι δημιουργηθήκαν για συγκεκριμένες φυλές σε σχέση με μια οποιαδήποτε άλλη τροφή εφάμιλλης ποιότητας).
Οπως κατάλαβα από την αντιμετώπιση της εταιρείας,αναφέρουν ως προβληματικές(πχ. ευαισθησίες στα δόντια)κ με περισσότερες απαιτήσεις τις συγκεκριμένες φυλές που βγάλανε κ ειδική ξηρά.
Μπορεί να περιέχουν συγκεκριμένες ουσίες που προλαμβάνουν τέτοια προβλήματα,μπορεί κ όπως είπες,ένας έξυπνος τρόπος προώθησης.
Δε μπορώ να έχω εμπεριστατωμένη άποψη καθώς δε την τρώει με πολύ όρεξη κ είναι αδύνατος κ τελικά θα τον αλλάξω σε hills που την έφαγε σα πεινασμένο για μέρες..
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Απορια: Υπαρχουν τροφες οπως η royal που εχουν maxi breed αλλα και giant breed. Η large ειναι για εως 44 κιλα οταν γινει ενηλικο. Εχει μαλιστα στη φωτο ενα γερμανικο ποιμενικο. Η giant λεει οτι ειναι για 45 κιλα και ανω.
Εμενα στη δικια μου που ειναι θυληκια, πρεπει να δινω maxi (αφου λογικα δεν θα γινει πανω απο 44 κιλα), ενω αν ειχα αρσενικο επρεπε να δινω giant μια που φτανουν τα 50 ή και παραπανω?
 


iro

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
174
0
Για Orijen και Acana καλυτερα να μη μιλησω...:mad:
Διαρροιες και τα σκυλια αρχισαν να αδυνατιζουν!
Καταληξαμε σε Pro Plan...Δεν ξερω αν θεωρειται καλη γενικα αλλά στα δικα μου σκυλιά δεν εχω παρατηρησει κατι ασχημο
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Απορια: Υπαρχουν τροφες οπως η royal που εχουν maxi breed αλλα και giant breed. Η large ειναι για εως 44 κιλα οταν γινει ενηλικο. Εχει μαλιστα στη φωτο ενα γερμανικο ποιμενικο. Η giant λεει οτι ειναι για 45 κιλα και ανω.
Εμενα στη δικια μου που ειναι θυληκια, πρεπει να δινω maxi (αφου λογικα δεν θα γινει πανω απο 44 κιλα), ενω αν ειχα αρσενικο επρεπε να δινω giant μια που φτανουν τα 50 ή και παραπανω?
Καλή ερώτηση ...

Εγώ δίνω maxi μετά από την σύγκριση με τα συστατικά της rottweiler αλλά και γιατί προτιμώ την "μέση οδό" ... παρά την Giant με τα συστατικά κατάλληλα ακόμα και για σκύλο 70 κιλών ...

Και τυπικάαν το δείς (πολλές φυλές πέφτουν στην μέση από τέτοιες κατατάξεις σκυλοτροφών) το rottweiler έχει μέσο όρο κάπου στα 45 κιλά (υπολογίζοντας αρσενικά καιθηλυκά μαζί) άρα δεν αξίζει να πάς σε τροφή που είναι για 45+ με έναν σκύλο 50 κιλών πχ ... η ανάπτυξή του μποιάζει με αυτή των 40 κιλών και όχι με αυτή των 70 ...
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Εχεις δικιο Denis. Ρωτησα και τον εκτροφεα της και μου ειπε καλυτερα maxi γιατι η giant εχει πολυ μεγαλο κοκκο. Ειχα μπερδευτει επειδη σε αλλα pet shop ελεγαν maxi και σε αλλα giant.
Μαλιστα ειπα μηπως δω για την κτηνιατρικη σειρα αλλα μου ειπαν οτι δεν θα τη τρωει ευχαριστα γιατι ειναι αναλατη και αλλωστε δεν της δινει κατι πολυ παραπανω.
Για τη φιλη iro, με την παλια acana puppy large breed δεν ειχα τοσο σοβαρο προβλημα. Με τη νεα ομως, τα κακα της ειναι πολυ συχνα μαλακα και δεν την τρωει με τοση ευχαριστηση οσο την παλια. Αρα σκοπευω να την αλλαξω με royal. Πηρα ηδη ενα τετρακιλο να δω πως το δεχεται και ελπιζω ολα να πανε καλα.
 




mirsini

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2009
46
0
Εγώ δίνω στον σκύλο Royal,έχει ειδικά για Αγ Βερνάρδου.Βέβαια με την ποσότητα που τρώει μου κοστίζει αρκετά το φαγητό του.Πριν από ένα μήνα αγόρασα μια οικονομικότερη,το τι τρίχα έχανε δεν μπορείτε να φανταστήτε και οχι μόνο είχε τριχόπτωση αλλά ξεθώριασε και το τρίχωμά του.Έτσι ξαναγύρισα στην Royal και τώρα είναι όλα μια χαρά. :)
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Τελικα η Royal εκανε δουλεια!
Απο ορεξη αλλο τιποτα, αλλα και απο τα κακα της γλιτωσα! Κανει πια τη μιση ποσοτητα αν και καμια φορα τα κανει λιγο πιο σκληρα απο το κανονικο.
Με την νεα Acana τα εκανε περισσοτερες φορες τη μερα, πολυ μαλακα, μεγαλυτερη ποσοτητα και ασυγκριτα πιο βρωμερα!
 


bobo

Member
30 Ιουλίου 2008
11
0
nutram

γεια σας. επειδή και ο δικός κάνει μαλακά κακά ψάχνω να βρω μια καλή τροφή. Η Nutram τι λέει;
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
γεια σας. επειδή και ο δικός κάνει μαλακά κακά ψάχνω να βρω μια καλή τροφή. Η Nutram τι λέει;
την νουτραμ την χρησιμοποιει ενας φιλος μου που εχει ουεστι και τα κοπρανα του ειναι κανονικα,ουτε σκληρα ουτε μαλακα..τωρα πιστευω οτι ειναι αναλογα και τι ακριβως ζητας απο μια τροφη.
με τη νουτραμ ουτε το τριχωμα του μυριζει,ουτε το στομα του,τα δοντακια του ειναι καθαρα.
αυτα εχω παρατηρησει:)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η Nutram τι λέει;
Τον καφέ και ενίοτε τα κάλαντα.

Δεν αρχίζεις να διαβάζεις σιγά σιγά την ενότητας «διατροφή και άσκηση», αγαπητέ φίλε? Υπάρχουν δεκάδες θέματα που θα σε βοηθήσουν να επιλέξεις την κατάλληλη τροφή για το σκύλο σου.
 


bobo

Member
30 Ιουλίου 2008
11
0
ευχαριστώ rottie για την αμεση απάντησή σου. θα τη χρησιμοποιήσω τα χριστούγεννα και το πάσχα γιατι κάνει 2 σε 1.

ΥΓ. Μόνο μην το σβήσεις!
 


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Εγώ δίνω στη μικρή μου όριτζεν (αυτή με τα 6 ψάρια). Δε μπορώ να πω ότι την τρώει με όρεξη, απλά την τρώει για να φάει. Επειδή δεν είναι όμως από τα σκυλιά που τους αρέσει η άσκηση, αλλά προτιμούν την ξάπλα, είπα να το γυρίσω σε ακάνα, η οποία έχει λιγότερη πρωτεϊνη (αλλά άντε να τη βρεις στη Θεσσαλονίκη). Πήγα τις προάλλες σε ένα κτηνιατρείο-πετ σοπ εδώ κοντά και πουλούσε royal canin. Θυμήθηκα διάφορα σχόλια που διάβασα κατά καιρούς, μιλήσαμε και με τον κτηνίατρο και μου λέει πάρε δοκίμασε και να δεις ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μη τη φάει. Πήρα ένα 4κιλο για δοκιμή και πράγματι, δεν αφήνει ούτε κόκκο να πάει χαμένος. Τρώει λες και την είχα αφήσει νυστική για μέρες. Το πιο αστείο δε, είναι το ότι ενώ την ανακατεύω με την όριτζεν, τρώει μόνο τη royal και αφήνει την άλλη :eek: . Άρα πιστεύω το σκυλί μου αποφάσισε ... αν δω ότι της πάει, θα μείνω στη royal και άντε να δω τώρα πώς θα την πείσω να φάει το ενάμισι σακί όριτζεν που έχουμε ακόμα :(

Εδώ που τα λέμε, τόσο ωραία που μυρίζει η royal κι εγώ θα την έτρωγα :D:paja1:
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Ναι! Μυριζει σαν πακοτίνια!:D
Οταν την αλλαξα την Acana με Royal, και εμενα τα ιδια εκανε! Διαλεγε τους κοκκους της Royal. Τελικα ομως ετρωγε και οτι περισσευε και δεν αφηνε τιποτα στο πιατο γιατι ειναι μεγαλη πειναλέα!
Γνωμη μου ειναι να μην αφησεις να παει χαμενη η τροφη παντως.
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95