Αξιοπιστία στο τεστ καλαζάρ


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πλεον αναρωτιεμαι παρα πολυ εντονα, εχαν εχει νοημα να κανουμε εξετασεις προλυπτικες- μιας και βγαινουν αλονταλον.
Χωρίς να το θέλεις περνάς πολύ λάθος μήνυμα τώρα.
Ναι έχει νόημα και μάλιστα μεγάλο. Συζητούσα με μια κυρία προ καιρού, όλα της τα σκυλιά πεθάνανε από καλαζάρ, έχει δύο τώρα, όχι δεν κάνω προληπτικές εξετάσεις μου λέει αφού έτσι κι αλλιώς το καλαζάρ σκοτώνει όταν αρχίσει να φαίνεται.
Να της εξηγώ εγώ ότι το θέμα είναι να μην αρχίσει να φαίνεται, άσε που τόσα και τόσα σκυλιά σώθηκαν και που είχαν συμπτώματα, τέλως πάντων όταν τις είπα για νεφρά συκώτι με κοίταξε σαν να ήμουν τρελή..Παρόλα αυτά τους έκανε το εμβόλιο (πάλι καλά) γιατί το ένα από τα δυό ζει στον κήπο μόνιμα.
Αυτός είναι ο μέσος ιδιοκτήτης, και χειρότερος. Και ναι, γίνονται λάθη αλλά έχουν νόημα οι προληπτικές εξετάσεις. Όταν δεν έκανα έχασα την σκύλα μου από προχωρημένο καρκίνο που αν το είχαμε εντοπίσει νωρίτερα θα είχαμε βρει λύσεις.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Επειδή έχω πολλές άγνωστες λέξεις σε αυτά που λέτε, να κάνω μια ερωτηση;
Εγώ κάνω τα snap tests δυο φορες το χρόνο (ένα για καλαζαρ και ένα για τσιμπουροαρρώστιες). Η κτηνίατρος μου λέει ότι δε χρειάζεται τίποτα παραπάνω. Αυτή τη φορά της είπα να κάνει και μια γενική αίματος έτσι για να υπάρχει, αν και μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος. Δεν ειμαι καλυμμένη;
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Κοίτα...τα σναπ τεστ τσάμπα τα κάνεις κατά τη γνώμη μου.
Εγώ κάνω μόνο στα αδέσποτα, που θέλω μια γρήγορη απάντηση.
Γενική αίματος και βιοχημικές, καλό είναι να κάνουμε, τουλάχιστον μια φορά το χρόνο!
Για ερλιχια, αν έχεις βρει τσιμπούρι στο σκύλο ή αν δείξουν κάτι ύποπτο οι υπόλοιπες εξετάσεις, κάνεις τίτλο αντισωμάτων.
Για λεισμάνια, πάλι τίτλο αντισωμάτων, είτε προληπτικά είτε αν δείξουν κάτι ύποπτο οι υπόλοιπες εξετάσεις.

Το σναπ τεστ σε σκύλο κατοικίδιο, το θεωρώ άχρηστο. Ούτε πιο φτηνό είναι, ούτε τίποτα. Αν βγει θετικό, πρέπει να κάνεις και τίτλο και όλες τις άλλες εξετάσεις, δεν λέει κάτι απο μόνο του.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ρε γμτ, την έχω ρωτήσει πολλές φορές. Βασικά νομίζω ότι την ρωτάω κάθε φορά και μου λέει ότι είναι απολύτως αξιόπιστα και ότι ανιχνεύουν τίτλο έως και 1/50. Δε θέλω να δείξω ότι την αμφισβητώ, δεν έχω και λόγο άλλωστε μέχρι τώρα, κάθε άλλο.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εφόσον ο γιατρός ξέρει να χρησιμοποιεί το snap test μιας συγκεκριμενης εταιρίας, αν αυτό είναι σωστά διατηρημένο, τότε, όσο βγαίνει αρνητικό δε βλέπω το λόγο να γίνει εξέταση με τίτλο. Αν βγει θετικό, τότε το πράγμα αλλάζει και ναι, θέλει εξέταση με τίτλο για να δει τι θεραπεία θα ακολουθήσει
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
ναι, γίνονται λάθη αλλά έχουν νόημα οι προληπτικές εξετάσεις. Όταν δεν έκανα έχασα την σκύλα μου από προχωρημένο καρκίνο που αν το είχαμε εντοπίσει νωρίτερα θα είχαμε βρει λύσεις.
Εγω δεν θα σταματησω να κανω εξετασεις, αλλα πλεον εχουν γινει τοσα πολλα τα λαθη που ακουμε, που οντος αμφηβαλλω.

Αλλα καποια πραγματα οντος προλαβαινεις. Η μια μου σκυλα εχει συχνα τραμπαλα με χωλή/συκοτη και της ανεβαινουν οι τιμες στα υψη. Εαν δεν το κοιταμε που και που- μπορει να παει και απο συκωτι χωρις να το καταλαβουμε.

Τωρα για τον καρκινο- δεν νομιζω να στεκει! Εχω ζησει προσωπικα σε 2 δικα μου ζωα, οταν ηταν πια αρκετα προχορημενη η κατασταση να μην βρουνε ΤΙΠΟΤΑ απο της εξετασεις αιματος. Δηλάδη νεφρα, συκωτη κλπ. ηταν ολα καλα! Και αυτο 2-3 εβδωμαδες πριν το μοιραιο! Ο ενας με καρκινο στο πανκρεας ( γατος) και η αλλη με καρκινο στους πνευμονες ( η πρωτη μου γαλλιδα). Και στους δυο καναμε συνεχεια προληπτικες εξετασεις και παντα ηταν καλες! Ο καρκινος διαπιστοθηκε με ακτινογραφια/ λυψη υλικου και κυτταρολογικη - και στον γατο με υπερηχω/λειψη υλικου και παλι κυτταρολογηκη.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Ρε γμτ, την έχω ρωτήσει πολλές φορές. Βασικά νομίζω ότι την ρωτάω κάθε φορά και μου λέει ότι είναι απολύτως αξιόπιστα και ότι ανιχνεύουν τίτλο έως και 1/50. Δε θέλω να δείξω ότι την αμφισβητώ, δεν έχω και λόγο άλλωστε μέχρι τώρα, κάθε άλλο.
Εφόσον ο γιατρός ξέρει να χρησιμοποιεί το snap test μιας συγκεκριμενης εταιρίας, αν αυτό είναι σωστά διατηρημένο, τότε, όσο βγαίνει αρνητικό δε βλέπω το λόγο να γίνει εξέταση με τίτλο. Αν βγει θετικό, τότε το πράγμα αλλάζει και ναι, θέλει εξέταση με τίτλο για να δει τι θεραπεία θα ακολουθήσει

Ναι, θεωρώ πως όταν βγαίνει αρνητικό, είναι αρνητικό όντως.
Αν όμως βγει θετικό, δεν αρκεί σε καμία περίπτωση.
Μην αρχίσεις δηλαδή θεραπεία, ειδικά για λεισμάνια, αν (χτύπα χίλια ξύλα) βγει ποτέ θετικό.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Σε συζητηση που ειχα με κτηνιατρο ειπε οτι η πρωτη εξεταση που κανουμε σε 1 σκυλο ειναι η γενικη αιματος και εφοσον δειξει κατι υποπτο τοτε κανουμε και τις υπολοιπες,δηλαδη Λεισμανιωση και Ερλιχιωση.Τον ρωτησα αν σε περιπτωση που ο σκυλος εχει 1 απο τις 2 αυτες ασθενειες στο αρχικο σταδιο θα δειξει κατι η γενικη αιματος?Και απαντησε ναι,κατι θα δειξει.Η συζητηση ομως εγινε εφοσον ειχαμε στα χερια μας τα αποτελεσματα απο ληψη αιματος για βιοχημικες οι οποιες βγηκαν καλες και για Λεισμανιωση και Ερλιχιωση οι οποιες βγηκαν αρνητικες.Και φυσικα επρεπε εκεινη την στιγμη να πληρωσω.Για εξετασεις που εγω ζητησα να γινουν.Δεν μου το ειπε ομως πιο πριν.Μετα απο 1μηνα καναμε και γενικη αιματος η οποια βγηκε φυσιολογικη.Θα εμπιστευοσασταν λοιπον μονο την γενικη αιματος χωρις να κανετε εξεταση για Λεισμανιωση και Ερλιχιωση?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Θα εμπιστευοσασταν λοιπον μονο την γενικη αιματος χωρις να κανετε εξεταση για Λεισμανιωση και Ερλιχιωση?
Οχι!

Σε αρκετες περιπτοσεις εχει τυχει να ειναι ο σκυλος εντελος χωρις κλινικα συμπτοματα και οι εξετασεις να ειναι ολες καλες- και να εχει τιτλο καλαζαρ 1/400.
Για ερλιχιωση δεν ξερω.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Στις προηγούμενες εξετάσεις για ερλίχια το εργαστήριο είχε βγάλει 1/1200...ο γιατρός μου λέει περίεργο αποτέλεσμα αλλά άρχισε αντιβίωση...οι γενικές αίματος και βιοχημικές άψογες...δεν άρχισα καμία αντιβίωση αλλά έκανα αλλού εξετάσεις όπου βγήκαν αρνητικές.Η κλινική εικόνα του σκύλου ηταν άψογη..τα εργαστήρια κάνουν αρκετά λάθη γι'αυτό κάνουμε όλες τις εξετάσεις και βλέπουμε τη γενική εικόνα του σκύλου ώστε να έχουμε πιο σωστή άποψη...
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Σε συζητηση που ειχα με κτηνιατρο ειπε οτι η πρωτη εξεταση που κανουμε σε 1 σκυλο ειναι η γενικη αιματος και εφοσον δειξει κατι υποπτο τοτε κανουμε και τις υπολοιπες,δηλαδη Λεισμανιωση και Ερλιχιωση.Τον ρωτησα αν σε περιπτωση που ο σκυλος εχει 1 απο τις 2 αυτες ασθενειες στο αρχικο σταδιο θα δειξει κατι η γενικη αιματος?Και απαντησε ναι,κατι θα δειξει.Η συζητηση ομως εγινε εφοσον ειχαμε στα χερια μας τα αποτελεσματα απο ληψη αιματος για βιοχημικες οι οποιες βγηκαν καλες και για Λεισμανιωση και Ερλιχιωση οι οποιες βγηκαν αρνητικες.Και φυσικα επρεπε εκεινη την στιγμη να πληρωσω.Για εξετασεις που εγω ζητησα να γινουν.Δεν μου το ειπε ομως πιο πριν.Μετα απο 1μηνα καναμε και γενικη αιματος η οποια βγηκε φυσιολογικη.Θα εμπιστευοσασταν λοιπον μονο την γενικη αιματος χωρις να κανετε εξεταση για Λεισμανιωση και Ερλιχιωση?
Οχι!!

Βρηκα το σκυλι μου αδεσποτο και ειχε καλαζαρ 1/800 και ερλιχια 1/1600!
Γενικη αιματος και βιοχημικες αψογες!
Τα μονα σημαδια που εδειχναν οτι νοσουσε ηταν η κοπωση, τα μακρια νυχια και οι αλλοιωσεις του τριχωματος μονο στα αυτια!
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Οχι!!

Βρηκα το σκυλι μου αδεσποτο και ειχε καλαζαρ 1/800 και ερλιχια 1/1600!
Γενικη αιματος και βιοχημικες αψογες!
Τα μονα σημαδια που εδειχναν οτι νοσουσε ηταν η κοπωση, τα μακρια νυχια και οι αλλοιωσεις του τριχωματος μονο στα αυτια!
Συμφωνώ απόλυτα. Κάποιες φορές δεν υπάρχουν ούτε αυτά τα σημάδια :(
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Τις εξετασεις τις εκανα στον σκυλο φετος τον Ιανουαριο.Ο λογος που τις εκανα Ιανουαριο αντι για Απριλιο ειναι 1)Γιατι ειχα να του κανω εξετασεις περιπου 2 χρονια καθαρα λογω οικονομικου και ειχα αγχος.Δηλαδη του ειχα κανει εξετασεις(Λεισμανιωση,Ερλιχιωση,Διροφιλαριωση και Γενικη αιματος) οταν ο σκυλος ηταν 1 χρονου.Οι εξετασεις τοτε ειχαν βγει φυσιολογικες.Και 2) Επειδη τον Ιανουαριο ο σκυλος επαθε γαστρεντεριτιδα και ηθελα να βεβαιωθω οτι δεν εχει κατι πιο σοβαρο.Οι βιοχημικες που εγιναν ηταν 5,οι βασικες.Δεν θυμαμαι ακριβως,οι 2 ηταν για νεφρα και οι αλλες 3 για το συκωτι.Οι 4 βγηκαν φυσιολογικες και η μονη που βγηκε λιγο ανεβασμενη ηταν 1 απο αυτες που αφορουν το συκωτι.Ο κτηνιατρος ειπε οτι δεν ειναι ανησυχητικο,βγηκε ανεβασμενη λογω της καταστασης της υγειας του σκυλου,ειχε κανει πολλους εμετους μεσα σε λιγες ωρες και ειχε σχεδον αφυδατωθει.Ειπε οτι θα ανησυχουσαμε αν η τιμη εβγαινε 200-300,τοτε θα υπηρχε προβλημα.Θυμαμαι περιπου οτι με οριο καπου 110 η τιμη βγηκε καπου 140.Ο σκυλος δεν εχει εμφανισει καποιο προβλημα.Αξιζει πιστευετε να το ξανατσεκαρω?Ολες τις εξετασεις τις εχω κρατησει.
 


Megane

Well-Known Member
25 Απριλίου 2013
132
3
Ποσο κοστιζει ενα τεστ καλαζαρ?? Ειναι πρωτιμοτερο να κανεις μια γενικη αιματος??
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
άλλο η γενική αίματος και άλλο η εξέταση για λεισμάνια (καλαζάρ)...
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Ο τίτλος αντισωμάτων για λεισμάνια κοστίζει γύρω στα 25 ευρώ. Το σναπ τεστ κοστίζει επίσης κάπου τόσο αλλά είναι βασικά άχρηστο, μπορεί να βγει αρνητικό και ο σκύλος να έχει 1/200 ή και 1/400 και αν βγει θετικό θα πρέπει να κάνεις ΚΑΙ τίτλο γιατί αλλιώς κινείσαι αν έχει 1/200 κι αλλιώς 1/800 κλπ.
Η γενική αίματος επίσης είναι απαραίτητη καθώς και βιοχημικές για νεφρά και συκώτι αν βγει θετικός ο τίτλος.
 


dora_lab

New Member
10 Ιουνίου 2015
1
0
38
Καλησπέρα σε όλους,

βλέπω ότι το θέμα είναι παλιό, αλλά μήπως ξέρει κάποιος πόσο κοστίζει το pcr σε σκύλο για λεϊσμάνια και πώς ακριβώς λαμβάνεται το δείγμα;

Ευχαριστώ!
 






tsr250

Member
13 Ιουνίου 2015
11
32
Εμεις καναμε το τεστ καλαζαρ ,(η οπως αλλιως το λετε) και πληρωσαμε 35€. Σαν καινούριοι''γονεις'',δεν καταλαβαίνω και δεν ξερω πολλα για τα παραπάνω λεγόμενα..
Εν τέλη μας ενημέρωσε οτι ειναι αρνητικο και εαν θα θελησουμε να παμε καμπινγκ τον Αυγουστο,θα πρεπει να του αρχισουμε απο τωρα και καθε 20 μερες την δοση 50€ η μια x 3 φορες= 150€ !!! ...να το κανουμε?