Ατύχημα


14 Μαϊου 2016
13
31
46
Καλησπέρα σας. Λέγομαι Θανάσης και ειμαι νεος στο Φόρουμ. Εδω και δύο μέρες εχω ενα πρόβλημα με το σκυλί μου. Εχω ενα Χασκι 1,5 ετών και καθως έπαιζε με τα παιδιά μου την Πέμπτη αργά το απόγευμα σε εξωτερικό χώρο (τσιμέντο) καθως εχει αναπτύξει μεγαλη ταχύτητα πάτησε σε νερά προσπαθώντας να στρίψει και επεσε πανω σε ενα σιδερένιο κολονακι με την πίσω δεξιά πλευρά ακριβος στο πισω πόδι με αποτέλεσμα να πεταχτεί με την αριστερή πλευρά και να σταματήσει. Φυσικά αρχισε να κλαίει κανα δίλεπτο ( μαζι και τα παιδιά )και να έχει σηκώσει το πισω δεξί πόδι. Την πήρα κατευθείαν και την πηγα για ακτινογραφία η οποία εδειξε οτι δεν εχει κάποιο κάταγμα κατόπιν επαφής με τον κτηνίατρο μου ο οποίος τις έκανε χτες και μια ενεση αντιφλεγμονώδη, αλλα παρ'όλα αυτά το σκυλί δεν κατεβάζει καθόλου το πόδι μεχρι στιγμής. Θελω να ρωτήσω αν εχει κάποιος παρόμοια εμπειρία να μου πει τι άλλο θα έκανε στην περίπτωση αυτή. Ευχαριστώ
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Γειά σου φίλε Θανάση.
Σε δική μου παρόμοια περίπτωση ο κτηνίατρος δεν έκανε ένεση αλλά μου έδωσε κάτι χάπια. Παυσηπονα νομίζω. Μετά από κάποιες μέρες του πέρασε.
Φυσικά εγώ δεν είμαι κτηνίατρος και δεν μπορώ να κάνω διάγνωση ούτε να προτείνω λύση. Το θέμα είναι αν εσύ εμπιστεύεσαι τον κτηνίατρο σου. Αν ναι ακολούθησε κατά γράμμα τις συμβουλές του. Αν όχι πάρε μια δεύτερη γνώμη από άλλο κτηνίατρο.
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!
Λοιπόν, στο σκυλάκο μου είχε συμβεί κάτι παρόμοιο, αλλά σε εσωτερικό χώρο. Εκεί που παίζαμε ξεκίνησε να τρέχει σαν δαιμονισμένο μέσα στο σπίτι, με αποτέλεσμα να γλιστρήσει κάπου στο πάτωμα και να προσγειωθεί πάνω σε ένα ξύλινο έπιπλο, χτυπώντας το δεξί, μπροστινό πόδι. Του έβαλα αμέσως πάγο και μετά από λίγη ώρα το πατούσε. Ωστόσο, παρατήρησα ότι για περίπου τρεις μέρες το σήκωνε και το κρατούσε όρθιο για λίγα δευτερόλεπτα, μέχρι να γίνει εντελώς καλά.
Στη δική σου περίπτωση, ίσως χρειαστεί να περάσουν περισσότερες μέρες για να αναρρώσει πλήρως, μιας και έπεσε πάνω σε σιδερένιο κολονάκι και ίσως με περισσότερη ταχύτητα. Σε κάθε περίπτωση, να συμβουλεύεσαι πάντα τον κτηνίατρο.:)
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Εγώ δεν έχω παρόμοια εμπειρία, μα καλά μου ακούγεται - εφ'όσον ήταν η ακτινογραφία καθαρή δηλαδή. Εδώ εμείς στραμπουλάμε κανα πόδι και το κουτσαίνουμε κανα δυο μέρες. Καλά κάνει και δεν το πατάει, προσεχε τον κι εσύ με τις κατσικιές για κανα 2 μέρες ακόμα.

Αν δεν υποχωρήσει η φλεγμονή, κι εγώ θα συζήταγα για πρόσθετα αντιφλεγμονώδη χάπια.
 


14 Μαϊου 2016
13
31
46
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Όσων αφορά τον κτηνίατρο τον γνωρίζω απο την αγορά του σκύλου και έπειτα και μου εμπνέει εμπιστοσύνη μπορω να πω, δηλαδή και τη μερα που χτύπησε το σκυλί ενω μου εδωσε τη διεύθυνση του ακτινολογου αρχικά, έπειτα ηρθε και αυτος μαζί και με βοήθησε αρκετα μπορω να πω λογω οτι ειχα και δυο μικρα παιδιά μαζί μου.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Όπως είπε και η @SofiaEve μία αγωγή με αντιφλεγμονώδη ίσως να βοηθούσε, δεν είμαι κτηνίατρος όμως για το λόγο αυτό αν δεν βλέπεις βελτίωση καλό θα ήταν να έπαιρνες μία δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρό.
 


14 Μαϊου 2016
13
31
46
Αυτό θα κανω φιλε vasgial.Αν την Δευτέρα δεν εχω δει βελτίωση θα επισκεφτώ και αλλον γιατρό να παρω μια γνωμη ακόμα. Ελπιζω να μη χρειαστη και να το εχει πατήσει εως τοτε. Σ'ευχαριστώ
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Αρχικά καλώς όρισες και περαστικά σας...
Συμφωνώ με όλους τους προλαλισαντες. Θα προσθέσω μόνο ότι αν και δεύτερος γιατρός πει τα ίδια, ότι δηλαδή δεν βλέπει κάτι και ότι δεν υπάρχει φλεγμονη, ίσως να έχεις να κάνεις με θεατρινα. Σχεδόν το αποκλείω μιας και η περιγραφή του τραυματισμού έδειξε οξύ πόνο... Απλώς στα υπόψιν...
 
  • Like
Reactions: Θανάσης1


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Είχαμε έναν ολόιδιο τραυματισμό το φθινόπωρο. Μας πήρε πολλές μέρες να περάσει και το φύλαγε για εβδομάδες.
Αλλά εμείς δεν κάναμε αντιφλεγμονώδη. Μας έδωσε όμως ο γιατρός ένα σκεύασμα που παίρνουν οι αθλητές για ταχύτερη ανάρρωση από τραυματισμούς και έχει και αντιφλεγμονώδεις/αναλγητικές ιδιότητες. Νομίζω Traumeel. Είναι φυσικό και δεν έχει τις παρενέργειες των αντιφλεγμονωδών.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλώς ήρθες.
Όταν λες δεν κατεβάζει καθόλου το πόδι, το κρατάει ψηλά συνέχεια; Μήπως έπαθε καμία ρήξη χιαστού; Δεν φαίνεται στην ακτινογραφία, μόνο σε μαγνητική που είναι δύσκολο σε σκύλο και με ψηλάφιση από έμπειρο κτηνίατρο . Για δες το λίγο.
 


14 Μαϊου 2016
13
31
46
Αρχικά καλώς όρισες και περαστικά σας...
Συμφωνώ με όλους τους προλαλισαντες. Θα προσθέσω μόνο ότι αν και δεύτερος γιατρός πει τα ίδια, ότι δηλαδή δεν βλέπει κάτι και ότι δεν υπάρχει φλεγμονη, ίσως να έχεις να κάνεις με θεατρινα. Σχεδόν το αποκλείω μιας και η περιγραφή του τραυματισμού έδειξε οξύ πόνο... Απλώς στα υπόψιν...
Σε ευχαριστώ φιλε μου Καλώς σας βρήκα.Να πω την αλήθεια πρεπει να κανει και λιγο Θέατρο.
https://flic.kr/p/FZEaCC
Αυτή είναι
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κούκλα! Ο σκύλος μου όταν έπαθε ρήξη χιαστού κρατούσε το πόδι του το πίσω ψηλά, μου θύμιζε φτερούγα. Ελπίζω ότι δεν είναι τπτ.
 
  • Like
Reactions: d-friend


14 Μαϊου 2016
13
31
46
Καλώς ήρθες.
Όταν λες δεν κατεβάζει καθόλου το πόδι, το κρατάει ψηλά συνέχεια; Μήπως έπαθε καμία ρήξη χιαστού; Δεν φαίνεται στην ακτινογραφία, μόνο σε μαγνητική που είναι δύσκολο σε σκύλο και με ψηλάφιση από έμπειρο κτηνίατρο . Για δες το λίγο.
Ευχαριστώ. Βασικά επειδή ανεβοκατεβαίνει σκαλιά το σηκώνει για προφύλαξη, απλα οταν το εχει κατω δεν ακουμπαει το πέλμα ή απλα αγγίζει το έδαφος.
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Καλύτερα θα ήταν για κάποιες μέρες, μέχρι να σιγουρευτείς ότι δεν έχει κάτι, να μην ανεβοκατεβαίνει σκαλιά, προκειμένου να μην καταπονείται το πόδι. Συζήτα το και με τον κτηνίατρο βέβαια.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ευχαριστώ. Βασικά επειδή ανεβοκατεβαίνει σκαλιά το σηκώνει για προφύλαξη, απλα οταν το εχει κατω δεν ακουμπαει το πέλμα ή απλα αγγίζει το έδαφος.
Οι σκύλοι δεν κάνουν θεατρινισμούς. Και αν κάποια στιγμή δείξουν υπερβολή δεν το τραβάνε τόσο πολύ. Οπότε δες το με έναν κτηνίατρο έμπειρο , Τσιπιανίτης στο Χολαργό ή Βλαχόπουλος Νέα Σμύρνη αν είσαι Αθήνα γιατί αν είναι ολική ρήξη δεν θεραπεύεται μόνη της.
 




Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Οι σκύλοι δεν κάνουν θεατρινισμούς. Και αν κάποια στιγμή δείξουν υπερβολή δεν το τραβάνε τόσο πολύ. Οπότε δες το με έναν κτηνίατρο έμπειρο , Τσιπιανίτης στο Χολαργό ή Βλαχόπουλος Νέα Σμύρνη αν είσαι Αθήνα γιατί αν είναι ολική ρήξη δεν θεραπεύεται μόνη της.
σαφέστατα κάνουν θεατρινισμους... Έχω θεατρινο σκύλο στο σπίτι ( δεκάδες όσκαρ) και ο σκύλος συνεργάτης στη δουλειά 4 μηνες υποκρινοταν ότι δεν πατάει το πόδι. Μόλις έβλεπε την κτηνιατρο να πλησιάζει σήκωνε το πόδι και άρχιζε το κουτσο... Στο ίδιο περιβάλλον το ψευτοπατουσε. Είχε τρελάνει την κτηνιατρο και μια κλινική σκύλων.τι αλοιφή είχε φάει ο μαύρος; Κι όλα αυτά γιατί είχα πάρει την γονικη άδεια. Με το που επέστρεψα και ήρθα με μετάθεση στα Χανιά, το σκυλί βαράγε 6ωρο περιπολο σε ζέστη άσφαλτο για παραπάνω από 22 χλμ... Έχω φάκελο με όλα τα ελεύθερος υπηρεσίας του και ρολόι με GPS για απόδειξη των λεγόμενων μου...
 
  • Like
Reactions: elverg


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Οι σκύλοι δεν κάνουν θεατρινισμούς. Και αν κάποια στιγμή δείξουν υπερβολή δεν το τραβάνε τόσο πολύ. Οπότε δες το με έναν κτηνίατρο έμπειρο , Τσιπιανίτης στο Χολαργό ή Βλαχόπουλος Νέα Σμύρνη αν είσαι Αθήνα γιατί αν είναι ολική ρήξη δεν θεραπεύεται μόνη της.
H Kάρλα το 1ο γυνακείου ρόλου το χει στο τσεπάκι. Ενα καλοκαίρι σε διακοπές (έχω και μάρτυρα) :LOL: επειδή δεν ήθελε να βγει βόλτα (τα 'χε φτύσει από το πρωί στην παραλία) έκανε πως κουτσαίνει όταν την έβγαλα για μεσημεριανό κατούρημα έξω από το οικέπεδο/περίφραξη των ενοικιαζομένων. Το μυαλό μου πήγε σε προγηγούμενες κρίσεις δισκοπάθειας που είχαμε λίγους μήνες πριν, πανικοβλήθηκα και ετοιμάστηκα να κόψω τις διακοπές επιτόπου και να διακτινιστώ στον κτηνίατρο στην Αθήνα.
Με το που κάνουμε μεταβολή για επιστροφή πίσω στο δωμάτιο και μπήκε εντός οικοπέδου συγκροτήματος, έβαλε πρώτη ταχύτητα και πήγαινε κουνιστή και λυγιστή. Μου ρθε να την σκοτώσω...
Δεν λέω ότι το κάνουν όλα τα σκυλιά, αλλά έχω ακούσει και άλλες περιπτώσεις τέτοιες.
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Έλα που θες και όσκαρ για ένα 5λεπτό κομπαρσιλικι... Ούτε βατομουρο... Εδώ μιλάμε 4 μηνες θέατρο...
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf