ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΣΙΜΠΟΥΡΙΑ


ARIS1

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
62
7
LAMIA
στις 15 μαιου βαλαμε αμπουλα για τσιμπουρια και σημερα βρηκα 5 επανω στο σκυλακι μου.η αμπουλα ειναι να μπει παλι 15 ιουνιου.μεχρι τοτε δεν θα πρεπει να μη κολαει τσιμπουρια?
 




Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Οι αμπουλες δεν εχουν ρολο απωθητικο νομιζω,αλλα ρολο καταστροφης των τσιμπουριων, κοινως περιεχουν μια χημικη ουσια που μολις το τσιμπουρι τσιμπησει το σκυλο,μετα αποκαποια ωρα τα τσιμπουρια πεθαινουν και πεφτουν αποτο σκυλο η αν ειναι βαθια στο τριχωμα,κοιτωνται νεκρα.
 


ARIS1

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
62
7
LAMIA
Perheon αντο διαβαζω σωστα γιατι τα γραμματα στο βοβλιαριο ειναι καπως
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
H Αdvantix που χρησιμοποιώ υποτίθεται ότι και απωθεί και εξοντώνει τα τσιμπούρια, παρ΄όλα αυτά έχω βρει τσιμπούρι και 2-3 μέρες μετά την εφαρμογή της αμπούλας. Καλό είναι να τον ελέγχεις κάθε μέρα τώρα το καλοκαίρι, δυστυχώς καμία αμπούλα δεν σε καλύπτει 100%.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
και εγώ με το advantix βρήκα τσιμπούρια, ευτυχώς δεν κόλλησε ερλίχια. Τώρα 3 φορά έβαλα vectra 3d και προς το παρόν δεν είδα κανένα (και είμαστε στην εξοχή με πολλά χόρτα)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εγω παντως με frontline combo κονευω να ξεχασω πως μοιαζουνε τα τσιμπουρια...... κι αν αναλογιστει κανεις οτι μενουνε στο κτημα σε μια περιοχη που περνανε αρκετα προβατα, μαλλον η απουλα αυτη κανει δουλεια.......
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Οποια "σοβαρή" αμπούλα και να βάλετε,τα αποτελέσματα θα είναι τα ίδια. Θα βοηθήσει όσο γίνεται, όχι 100%. Είναι και θέμα τύχης. Βέβαια, δεν έχουν απωθητική μυρωδιά για τα τσιμπούρια, αυτές οι αμπούλες. Μπορεί με οποιαδήποτε, μια τυχαία στιγμή, να δείτε τσιμπούρι.Εαν ειναι σοβαρή μάρκα και σωστή για τα κιλά του σκύλου, στον σωστό χρόνο τοποθετημένη, σίγουρα δεν θα ζήσει το τσιμπούρι πολύ! Υπάρχουν κάποιες φυτικής προέλευσης, με αιθέρια έλαια, που ισχυρίζονται ότι απωθούν τα παράσιτα. Προσωπικά δεν τις προτιμώ.
Πολύ βοηθάει και το αντιπαρασιτικό κολλάρο μαζί. Γιατί τα τσιμπούρια προτιμούν να πηγαίνουν από τον λαιμό, προς το κεφάλι του σκύλου.
 
  • Like
Reactions: dnassib


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Οταν λετε βρηκατε τσιμπουρια τι εννοειτε ? Ηταν προσκολλημενα και ρουφουσαν αιματακι ή τα ειδατε να περπατανε πανω στο τριχωμα ?
Γιατι τετοια που περπατανε εχω δει και εγω. Και εσεις αμα μπειτε μεσα στα χορτα μπορει να κολλησουν στα παπουτσια σας.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Οταν λετε βρηκατε τσιμπουρια τι εννοειτε ? Ηταν προσκολλημενα και ρουφουσαν αιματακι ή τα ειδατε να περπατανε πανω στο τριχωμα ?
Γιατι τετοια που περπατανε εχω δει και εγω. Και εσεις αμα μπειτε μεσα στα χορτα μπορει να κολλησουν στα παπουτσια σας.
καλά, δεν λέω για αυτά που έπεσαν με το βούρτσισμα (τέτοια βρίσκω πολλά) αλλά για αυτά που ήταν κολλημένα και τα αφαιρούσα, βέβαια δεν ήταν ακόμα φουσκωμένα.
 


ARIS1

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
62
7
LAMIA
εγω βρηκα μερικα νεκρα και καποια ζωντανα αλλα οχι κολημενα .μενω στην εξοχη δεν ειχα ξανα σκυλο και τα εχω παιξει λιγακι με αυτο το θεμα.αφου τον ψαχνω συνεχεια τον καιμενο!
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Πολύ καλά κάνεις που τον ψάχνεις!
Εμείς βάζουμε και αμπούλα (advantix) και περιλαίμιο (πότε scalibor πότε βιολογικό) ΚΑΙ eukacid και ΠΑΛΙ ποτέ δεν είσαι 100% προστατευμένος. Ξεψύρισμα μετά από κάθε βόλτα, δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να είσαι εντελώς ξέγνοιαστος... Εντάξει, μην τρελαίνεσαι μεν κιόλα, αλλά δεν είναι κακό να είσαι σε εγρήγορση, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εμεις εδω και λιγες μερες εχουμε φρικαρει!!!!

Εξω απο το την αυλη μας- στην μαντρα που περιβαλλει το σπιτι μας- υπαρχουν εδω και λιγο καιρο αρκετα τσιμπουρια! Οπος περνανε τα σκυλια μας για να μπουν στην αυλη ( σχεδον παντα τα μεταφερουμε με το αυτοκινητο για να πανε βολτα) - ολο και καποιο βρισκουμε επανω τους να περπαταει ( ποτέ κολλημενο) αμεσως μετα! Ακομα και επανω στα ρουχα μας βρισκουμε, οταν μπαινουμε στα αυτοκινητα μας. Στην αρχη ειχε μονο στην απεναντη μαντρα- τωρα και στην δικια μας!
Εχω ψεκασει τωρα 2 φορες με Sebacil ολη την μαντρα και το πεζοδρομιο- και μαλλον θα ξαναψεκασω εντος ημερων και με καοθριν.
Εχετε καμια αλλη ιδεα να απαλαχτουμε απο αυτα??

Δεν εχει συμβει ποτε ξανα τετοιος χαμος- και ουτε στην εξοχη που παμε καθε Σ/Κ δεν εχουμε αυτο το προβλημα!!
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Εμεις εδω και λιγες μερες εχουμε φρικαρει!!!!

Εξω απο το την αυλη μας- στην μαντρα που περιβαλλει το σπιτι μας- υπαρχουν εδω και λιγο καιρο αρκετα τσιμπουρια!
Για ποιά περιοχή συγκεκριμένα μιλάτε? Σε αστική περιοχή?
Η μάντρα είναι χτισμένη-σοβαντισμένη,δηλαδή τοίχος ή πετρόκτιστη-πλινθόκτιστη, με ανοίγματα και ρωγμές. Αν συμβαίνει το δεύτερο, δύσκολα θα απαλλαγείτε. Τα τσιμπούρια γεννάνε και σε τέτοια μέρη, σε μεγάλους αριθμούς. Το Sebacil για εξωτερικούς χώρους και σε λογική τιμή, είναι το καλύτερο. Δεν γίνεται να ψεκάζεις πχ με Frontline Spray, θα στοιχίζει πανάκριβα.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Για ποιά περιοχή συγκεκριμένα μιλάτε? Σε αστική περιοχή?
Η μάντρα είναι χτισμένη-σοβαντισμένη,δηλαδή τοίχος ή πετρόκτιστη-πλινθόκτιστη, με ανοίγματα και ρωγμές. Αν συμβαίνει το δεύτερο, δύσκολα θα απαλλαγείτε. Τα τσιμπούρια γεννάνε και σε τέτοια μέρη, σε μεγάλους αριθμούς. Το Sebacil για εξωτερικούς χώρους και σε λογική τιμή, είναι το καλύτερο. Δεν γίνεται να ψεκάζεις πχ με Frontline Spray, θα στοιχίζει πανάκριβα.
Αστικο θα ελεγα- Αχαρνες. Η μαντρα εναι χτισμενη- σοβαδισμενη με καγκελο απο πανω! Χωρις ρωγμες και ανοιγματα!
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Αστικο θα ελεγα- Αχαρνες. Η μαντρα εναι χτισμενη- σοβαδισμενη με καγκελο απο πανω! Χωρις ρωγμες και ανοιγματα!
Θα έλεγα έτσι, ότι με αρκετή προσπάθεια, θα τα καταφέρετε να απαλαγείτε. Συννενοηθείτε όμως και με τους πέριξ, για συντονισμένη-κοινή δράση. Αν εσείς τα εξοντώνετε και ξανάρχονται από δίπλα ή απέναντι, μάταιος κόπος.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Θα έλεγα έτσι, ότι με αρκετή προσπάθεια, θα τα καταφέρετε να απαλαγείτε. Συννενοηθείτε όμως και με τους πέριξ, για συντονισμένη-κοινή δράση. Αν εσείς τα εξοντώνετε και ξανάρχονται από δίπλα ή απέναντι, μάταιος κόπος.
Σωθηκαμε τοτε!!
Οι μεν ειναι εντελος "αστα να πανε"! Εδω εχουν τ0ν σκυλο δεμενο 24/24 δεμενο σε ενα μετρο αλυσιδα!
Χειμονα- καλοκαιρι!
Σιγα μην τους νοιαζει εαν εχει τσιμπουρια!

Σημερα φεραμε καοθριν! Την αλλη εβδωμαδα θα ψεκασω μειγμα Καοθριν- Σεμπασιλ!
Γυρο γυρο απο το δικο μας σπιτι- και βλεπουμε!

Στα σκυλια θα βαλω αμπουλες!
Ευτυχος δεν εχω βρει ακομα πιασμενα τσιμπουρια επανω τους!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εμεις εδω και λιγες μερες εχουμε φρικαρει!!!!

Εξω απο το την αυλη μας- στην μαντρα που περιβαλλει το σπιτι μας- υπαρχουν εδω και λιγο καιρο αρκετα τσιμπουρια! Οπος περνανε τα σκυλια μας για να μπουν στην αυλη ( σχεδον παντα τα μεταφερουμε με το αυτοκινητο για να πανε βολτα) - ολο και καποιο βρισκουμε επανω τους να περπαταει ( ποτέ κολλημενο) αμεσως μετα! Ακομα και επανω στα ρουχα μας βρισκουμε, οταν μπαινουμε στα αυτοκινητα μας. Στην αρχη ειχε μονο στην απεναντη μαντρα- τωρα και στην δικια μας!
Εχω ψεκασει τωρα 2 φορες με Sebacil ολη την μαντρα και το πεζοδρομιο- και μαλλον θα ξαναψεκασω εντος ημερων και με καοθριν.
Εχετε καμια αλλη ιδεα να απαλαχτουμε απο αυτα??

Δεν εχει συμβει ποτε ξανα τετοιος χαμος- και ουτε στην εξοχη που παμε καθε Σ/Κ δεν εχουμε αυτο το προβλημα!!
Ψεκασε με πετρελαιο (αυτο που καινε στα αυτοκινητα). Για το χωρο ειναι ισχυροτερο κ απο το sebacil. Μην το αραιωσεις.
 
  • Like
Reactions: reinmeister2




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.849
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981