ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΣΙΜΠΟΥΡΙΑ


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω ψεκασα απ εξω απο την μαντρα την δικια του! Μεσα στο οικοπεδο δεν γινεται να μπω- ειναι κλειδομενο και ειναι και το Rott εκει μεσα.
Αλλα εκανα "κυκλο προστασιας" γυρο απο το δικο μου σπιτι!
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Στο στρατό θυμάμαι, μας έβαζαν να ψεκάζουμε με πετρέλαιο τους(μεταλλικούς) σκελετούς των κρεβατιών για να εξολοθρευσουμε τους κοριούς.
 
  • Like
Reactions: ntoulis


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Στο στρατό θυμάμαι, μας έβαζαν να ψεκάζουμε με πετρέλαιο τους(μεταλλικούς) σκελετούς των κρεβατιών για να εξολοθρευσουμε τους κοριούς.
κ μετα "κανονικα" τα στρωματα ηθελα καψιμο.

γενικα πολλες μοναδες αντιμετωπιζαν μεγαλο προβλημα με τους κοριους και υπευθυνοι για αυτο το προβλημα ηταν οι φανταροι, κατα μια εννοια.

ευτυχως στις μοναδες οπου πηγα δεν αντιμετωπισαμε κανενα "κρουσμα".

παντως,φαινεται να καταληγουμε οτι το πετρελαιο ειναι ενα πρωτης ταξεως παρασιτοκτονο.
 




rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Όταν χρησιμοποιείς ένα υλικό είσαι υποχρεωμένος για την ασφαλειά σου να διαβάσεις το msds
το διαβάζεις και αποφασίζεις μεγάλα παιδιά είμαστε (που λένε).
http://s00.static-shell.com/content...aus/downloads/fuels/msds/msds-shelldiesel.pdf
εγώ πάντως δεν θα το έριχνα μπορεί να πέταξει κάποιος ένα τσιγάρο και να γίνει....
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Και κάθεται μετά και στενοχωριέται ο east γιατί γράφω ότι γράφω. Τί μου στενοχωριέσαι και γιατί απαντάς και γιατί γράφω κι εγώ ; Αφού έτσι κι αλλιώς αμα είναι πάνω απο 3 γραμμές δεν το διαβάζει κανείς :p.
 
  • Like
Reactions: ntoulis


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Και κάθεται μετά και στενοχωριέται ο east γιατί γράφω ότι γράφω. Τί μου στενοχωριέσαι και γιατί απαντάς και γιατί γράφω κι εγώ ; Αφού έτσι κι αλλιώς αμα είναι πάνω απο 3 γραμμές δεν το διαβάζει κανείς :p.
τα διαβαζουμε τα διαβαζουμε...:)

ειπαμε...το πετρελαιο κανει δουλεια αλλα κρυβει κ κινδυνους.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Και κάθεται μετά και στενοχωριέται ο east γιατί γράφω ότι γράφω. Τί μου στενοχωριέσαι και γιατί απαντάς και γιατί γράφω κι εγώ ; Αφού έτσι κι αλλιώς αμα είναι πάνω απο 3 γραμμές δεν το διαβάζει κανείς :p.
Δεν χαιρεσαι τουλαχιστον που μπορουμε να παραθεσουμε τις ακρως αντιθετες αποψεις μας, χωρις να γινει μακελιο?!
Ειπαμε, πολιτισμενη αντιπαραθεση....... κι ας μας διαβαζει οποιος αντεξει......
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Ειλικρινά χαίρομαι, δεν κάνω πλάκα. Τις προσεγγίσεις που συμφωνούν με την δική μου δεν τις χρειάζομαι, τις ξέρω. Οι άλλες με ενδιαφέρουν. :)
 




Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Δεν είναι εύκολο το θέμα, καθόλου εύκολο. Το πετρέλαιο είναι αποτελεσματικό και ασφαλές στην χρήση του αν προσέχεις να μην εισπνέεις σταγονίδια, αλλα σε μεγάλες ποσότητες ειναι σοβαρή μόλυνση για το περιβάλλον.
Ναι, κατα την γνώμη μου και μόνο 2 λίτρα πετρέλαιο και μία μονο μικρή μπαταρία να αφήσουμε στο περιβάλλον είναι σοβαρή μόλυνση, το έχουμε χέσει το θέμα και σε λίγα χρόνια δεν θα έχουμε νερό να πιούμε.
Απο την άλλη συμφωνώ και με την απέχθεια του east για τα εντομοκτόνα, είναι μεν γρήγορα βιοδιασπώμενα αλλα μέχρι να διασπαστούν είναι κίνδυνος θάνατος και μερικές φορές δεν είναι καν αποτελεσματικά.
Εγώ για παράδειγμα δεν είδα ποτέ προκοπή με το sebacil, δεν το είδα να καταπολεμά σοβαρά τίποτα, όσες χρονιές είχαμε σοβαρό πρόβλημα με τσιμπούρια και έντομα σε σταύλους είτε ψέκαζες με sebacil είτε όχι μετά απο 3 μέρες το πολύ δεν είχε καμμία διαφορά. Οπότε προς τί ο έξτρα κίνδυνος ;
Αμφιβάλλω και αν είναι πιό αποτελεσματικό απο το πετρέλαιο, αν και πετρέλαιο δεν δοκίμασα ποτέ σε μεγάλες επιφάνειες και εκτάσεις. Ξέρω πως το πετρέλαιο σκοτώνει τα τσιμπούρια και τις σφήκες στον τόπο, αλλα δεν ξέρω πόσο κρατάει η αποτελεσματικότητά του.
Σε σταύλους που είχαμε μεγάλο πρόβλημα, πολλά έντομα και τσιμπούρια, ζώα μεγάλης αξίας και η περιοχή ήταν ενδημική σε ένα κάρο αρρώστιες, αναγκαζόμασταν να ψεκάσουμε με πολύ ισχυρά εντομοκτόνα.
Η απόφαση δεν είναι εύκολη, όπως πχ δεν είναι εύκολη με τον σκύλο μας. Δεν θέλουμε να ρισκάρουμε μια σοβαρή αρρώστια αλλα δεν θέλουμε και να τον τηγανίσουμε με βαριά χημικά, το θέμα δεν είναι να γλυτώσεις τις εγκεφαλοπάθειες απο τα έντομα και να τις πάθεις απο τα φάρμακα.
Πρέπει κανείς να σκεφτεί πολύ καλά τις ιδιαίτερες συνθήκες του και το τί πρέπει να κάνει σε κάθε περίπτωση, τέλειες λύσεις δεν υπάρχουν.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δεν είναι εύκολο το θέμα, καθόλου εύκολο. Το πετρέλαιο είναι αποτελεσματικό και ασφαλές στην χρήση του αν προσέχεις να μην εισπνέεις σταγονίδια, αλλα σε μεγάλες ποσότητες ειναι σοβαρή μόλυνση για το περιβάλλον.
Ναι, κατα την γνώμη μου και μόνο 2 λίτρα πετρέλαιο και μία μονο μικρή μπαταρία να αφήσουμε στο περιβάλλον είναι σοβαρή μόλυνση, το έχουμε χέσει το θέμα και σε λίγα χρόνια δεν θα έχουμε νερό να πιούμε.
Απο την άλλη συμφωνώ και με την απέχθεια του east για τα εντομοκτόνα, είναι μεν γρήγορα βιοδιασπώμενα αλλα μέχρι να διασπαστούν είναι κίνδυνος θάνατος και μερικές φορές δεν είναι καν αποτελεσματικά.
Εγώ για παράδειγμα δεν είδα ποτέ προκοπή με το sebacil, δεν το είδα να καταπολεμά σοβαρά τίποτα, όσες χρονιές είχαμε σοβαρό πρόβλημα με τσιμπούρια και έντομα σε σταύλους είτε ψέκαζες με sebacil είτε όχι μετά απο 3 μέρες το πολύ δεν είχε καμμία διαφορά. Οπότε προς τί ο έξτρα κίνδυνος ;
Αμφιβάλλω και αν είναι πιό αποτελεσματικό απο το πετρέλαιο, αν και πετρέλαιο δεν δοκίμασα ποτέ σε μεγάλες επιφάνειες και εκτάσεις. Ξέρω πως το πετρέλαιο σκοτώνει τα τσιμπούρια και τις σφήκες στον τόπο, αλλα δεν ξέρω πόσο κρατάει η αποτελεσματικότητά του.
Σε σταύλους που είχαμε μεγάλο πρόβλημα, πολλά έντομα και τσιμπούρια, ζώα μεγάλης αξίας και η περιοχή ήταν ενδημική σε ένα κάρο αρρώστιες, αναγκαζόμασταν να ψεκάσουμε με πολύ ισχυρά εντομοκτόνα.
Η απόφαση δεν είναι εύκολη, όπως πχ δεν είναι εύκολη με τον σκύλο μας. Δεν θέλουμε να ρισκάρουμε μια σοβαρή αρρώστια αλλα δεν θέλουμε και να τον τηγανίσουμε με βαριά χημικά, το θέμα δεν είναι να γλυτώσεις τις εγκεφαλοπάθειες απο τα έντομα και να τις πάθεις απο τα φάρμακα.
Πρέπει κανείς να σκεφτεί πολύ καλά τις ιδιαίτερες συνθήκες του και το τί πρέπει να κάνει σε κάθε περίπτωση, τέλειες λύσεις δεν υπάρχουν.
Κατ'αρχην σε συγχαιρω για το ποστ σου, συνοψιζει την κουβεντα μας κ το λεω πολυ σοβαρα.
Αυτο το ποστ αξιζει καποιος να το διαβασει.

Για την ιστορια κ μονο θα πω, καθαρα εμπειρικα οτι το πετρελαιο, μετα την "χρηση" του οταν εξατμιστει αφηνει την "λαδιλα" την οποια για καποιο λογο απεχθανονται κ τα τσιμπουρια κ οι σφηκες.
Χαρακτηριστικο ειναι οτι οι σφηκες ποτε δεν ξανακανουνε φωλια εκει που εχεις ριξει πετρελαιο κ τα τσιμπουρια δεν ξαναρχονται εκτος κι αν το πετρελαιο ξεπλυθει.
Τις σφηκες τις σκοτωνει στον τοπο.
Τα τσιμπουρια για καποιο λογο νομιζω οτι περισσοτερο τα απωθει παρα τα σκοτωνει, σε αντιθεση με το sebacil πχ το οποιο αν δεν τα σκοτωσει, δεν τα απωθει.......
Επισης το πετρελαιο, μετα την χρηση του, ειναι ποιο ακινδυνο για τις μελισσες (δεν ξερω πως συμβαινει) ενω το sebacil ειναι ακρως επικινδυνο γι αυτες......
 
  • Like
Reactions: ntoulis and Elli




Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Ουπς, έχεις δίκιο για τις μέλισσες, είναι και αυτό πολύ σημαντικό και ποτέ σχεδόν δεν το σκεφτόμαστε.
Εγώ πριν απο 3-4 χρόνια είχα αναγκαστεί να ψεκάσω τους σταύλους με Icon 2,5. Η κατάσταση ήταν δραματική, τα τσιμπούρια και τα κουνούπια μας είχαν φάει και είχαμε ήδη χάσει το άλογο ενός φίλου απο τον ιό του δυτικού νείλου, είχαμε τρία άλλα που προσβλήθηκαν αλλα το ξεπέρασαν, δύο με πιροπλάσμωση και πάει λέγοντας. Σαν να ζείς τις δέκα πληγές του Φαραώ live, δεν κάνω πλάκα. Και τί δεν είχαμε δοκιμάσει, δεν δούλευε τίποτα. Ξυδια λάδια και τα σχετικά, φιδάκια, κεριά, εντομοαπωθητικά πάνω στα ζώα, κάτω απο τα ζώα, γύρω απο τα ζώα, γλάστρες με βασιλικούς, ότι υπήρχε και δεν υπήρχε. Τίπτις, μηδέν. Ούτε το sebacil.
Εντυπωσιακό το Icon, εξαφανίστηκαν όλα, ακόμα και οι κοινές μύγες που δεν τις ξεφορτώνεσαι εύκολα, αλλά...ενώ ψέκασα μόνο ταβάνια, εξωτερικές επιφάνειες, τους τοίχους ψηλά και τελοσπάντων μέρη που ποτέ δεν ακουμπάνε τα ζώα, ψόφησαν και οι αλογόμυγες που είχαν πάνω τους. Αμέσως μιλάμε, μέσα σε 2 ώρες.
Δεν ξέρω αν ψόφησαν απο την μυρωδιά, απο μακριά, το οποίον δεν νομίζω γιατί άφησα αρκετές ώρες μέχρι να βάλω τα ζώα μέσα, ή αν έκατσαν μια στιγμή στον τοίχο και έμειναν στον τόπο, τρόμαξα πάντως και δεν το ξαναχρησιμοποίησα για πρόληψη.
Την επόμενη χρονιά δεν υπήρχε έξαρση και δεν χρειάστηκε και μετά φύγαμε απο την περιοχή, οπότε δεν το ξανάκανα και ελπίζω να μην ξαναχρειαστεί ποτέ.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ουπς, έχεις δίκιο για τις μέλισσες, είναι και αυτό πολύ σημαντικό και ποτέ σχεδόν δεν το σκεφτόμαστε.
Και μιας κ λεμε για τις μελισσες, οποιος ψεκαζει οτιδηποτε στον κηπο του, πρεπει να το κανει η πολυ νωρις το πρωι η αργα το απογευμα, καθως τις αλλες ωρες οι μελισσες κυκλοφορουν κ ειναι εξαιρετικα ευαισθητες σε φαρμακα.....
(μπορει να ψεκαζω πετρελαιο, αλλα μια οικολογικη συνειδηση την εχω.....)

Το Icon ειναι σαφως καλυτερο απο πολλες αποψεις (αποτελεσματικοτερο, "φιλικοτερο" στο χρηστη) απο το sebacil.
 
  • Like
Reactions: Piou and ntoulis


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Μπα, μην τσιμπάς σε αυτά που λέει η εταιρεία στην σελίδα της, φιλικό προς τον χρήστη εννούν οι αθεόφοβοι οτι αναμειγνύεται εύκολα, δεν μυρίζει και δεν λεκιάζει. Όπως το είδα εγώ να δουλεύει δεν είναι φιλικό προς τίποτα, άστα να πάνε. Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή.
 






east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μπα, μην τσιμπάς σε αυτά που λέει η εταιρεία στην σελίδα της, φιλικό προς τον χρήστη εννούν οι αθεόφοβοι οτι αναμειγνύεται εύκολα, δεν μυρίζει και δεν λεκιάζει. Όπως το είδα εγώ να δουλεύει δεν είναι φιλικό προς τίποτα, άστα να πάνε. Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή.
Παλιοτερα που ειχα ρωτησει αγροτικο κτηνιατρο, για το τι να ψεκαζω μου ειχε πει να αποφευγεις αυτα που γινονται τοξικα οταν ερθουνε σε επαφη με το νερο.
Το sebacil ειναι τετοιο.
Το Icon οπως θυμαμαι δεν ειναι......
Μου ειχε πει (αν θυμαμαι καλα) οτι αυτα που γινονται τοξικα αν ανακατευτουν με νερο, απορροφονται πολυ ποιο γρηγορα απο τους οργανισμους κ το περιβαλλον.
Το Icon νομιζω οτι η δραστικη του ουσια δεν εξαρταται απο το νερο, το νερο ειναι απλα για να αραιωθει ωστε να ψεκαστει.
 
  • Like
Reactions: Piou


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Δεν ξέρω την χημεία και την βιολογία αρκετά για να το καταλάβω αυτό, αλλά για να το λέει ο γιατρός κάτι θα ξέρει παραπάνω.