Βοήθεια για επιλογή


tan

Active Member
21 Φεβρουαρίου 2016
25
4
Πηραμε την αποφαση να αποκτησουμε σκυλο. Μενουμε σε διαμερισμα 70 τμ και θα προτιμουσαμε εναν μεγαλου μεγεθους αθλητικο σκυλο (γνωριζοντας τις ευθυνες που αυτο εμπεριεχει - μεγαλες βολτες, ασκηση κλπ). Βασικα είμαστε μεταξυ δυο φυλών: Cane Corso και Dogo Argentino (αν και μας εχουν προτείνει και τα Amstaff σαν επιλογη). Αν ειναι ευκολο θα θελαμε απο καποιον που γνωριζει η εχει καποια απτις φυλες να μας δωσει καποιες εξτρα πληροφοριες σχετικα μαυτες που ενδεχομενως να ειναι πιο κατατοπιστικες απο ενα διαβασμα γιαυτες στο ιντερνετ ετσι ωστε να γινει λιγο πιο ξεκαθαρη η επιλογη μας. Ευχαριστουμε.
 




tan

Active Member
21 Φεβρουαρίου 2016
25
4
Ιδανικα θα θελαμε εναν σκυλο που θα μπορει να μας ακολουθει σε δραστηριοτητες τυπου καμπινγκ η βολτες στην εξοχη χωρις προβλημα, να μπορουμε να παιξουμε μαζι του και να το διασκεδαζει, να εχει τον χαρακτηρα του μεν αλλα να δεθουμε ολοι μαζι. Απο αποψη χρονου επειδη ειμαστε δυο δεν θα μενει και πολυ ωρα μονος του το πολυ πεντε ωρες ας πουμε το πρωι και σιγουρα οχι καθε μερα
 


tan

Active Member
21 Φεβρουαρίου 2016
25
4
Τωρα οσον αφορα τον χαρακτηρα επειδη ας πουμε διαβασα οτι και οι δυο ρατσες που μας αρεσουν ειναι σχετικα κτητικες και θελουν δυναμικο ιδιοκτητη, ελπιζουμε οτι μπορουμε να ανταπεξελθουμε αλλα αν χρειαστει θα στραφουμε σε εκπαιδευτη
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Ιδανικα θα θελαμε εναν σκυλο που θα μπορει να μας ακολουθει σε δραστηριοτητες τυπου καμπινγκ η βολτες στην εξοχη χωρις προβλημα, να μπορουμε να παιξουμε μαζι του και να το διασκεδαζει, να εχει τον χαρακτηρα του μεν αλλα να δεθουμε ολοι μαζι. Απο αποψη χρονου επειδη ειμαστε δυο δεν θα μενει και πολυ ωρα μονος του το πολυ πεντε ωρες ας πουμε το πρωι και σιγουρα οχι καθε μερα
Αυτά τα σκυλιά τα ξεχνάς όπου έχει κόσμο κοντά! θα έχεις μόνιμο πρόβλημα και φασαρίες!
Και το πιο χαζοχαρούμενο σκυλί του κόσμου να είναι αυτός που δεν ξέρει και έχει έρθει με τα παιδιά του ή.. μόλις δει το 45++ κιλά γαϊδούρι θα έχει πρόβλημα.
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Τις προάλλες πετύχαμε νέο σκύλο στο πάρκο (napolitano) και τον είχε ένα κοριτσάκι δεν έλεγες ότι άμα γίνει τπτ θα μπορέσει να να τον κρατήσει... Σε μια απότομη κίνηση ο σκύλος την έκανε και 5 βήματα μπροστά για πλάκα όμως! Πίστεψε με και εγώ είχα το βλέφαρο πάντα εκεί... να ξέρω πότε να τρέξω............
 


tan

Active Member
21 Φεβρουαρίου 2016
25
4
Αυτά τα σκυλιά τα ξεχνάς όπου έχει κόσμο κοντά! θα έχεις μόνιμο πρόβλημα και φασαρίες!
Και το πιο χαζοχαρούμενο σκυλί του κόσμου να είναι αυτός που δεν ξέρει και έχει έρθει με τα παιδιά του ή.. μόλις δει το 45++ κιλά γαϊδούρι θα έχει πρόβλημα.
Καλα δεν ειχα στο μυαλο μου το οργανωμενο καμπινγκ ειμαστε μαλλον φανς του ελευθερου. Αλλα ειχα την εντυπωση οτι τετοια θεματα μπορεις να τα περιορισεις αν τον εκπαιδευσεις καταλληλα τον σκυλο.
 


tan

Active Member
21 Φεβρουαρίου 2016
25
4
Τις προάλλες πετύχαμε νέο σκύλο στο πάρκο (napolitano) και τον είχε ένα κοριτσάκι δεν έλεγες ότι άμα γίνει τπτ θα μπορέσει να να τον κρατήσει... Σε μια απότομη κίνηση ο σκύλος την έκανε και 5 βήματα μπροστά για πλάκα όμως! Πίστεψε με και εγώ είχα το βλέφαρο πάντα εκεί... να ξέρω πότε να τρέξω............
Ειναι ομως και τα ναπολιτανο τεραστια χαχαχ
 
  • Like
Reactions: Orilis


tan

Active Member
21 Φεβρουαρίου 2016
25
4
Παντως εχει τυχει να βγαλω βολτα ενα τσοπανοσκυλο 40+ κιλα που το εχει η μανα της κοπελας μου που δεν ηρεμουσε με τιποτα αλλα ενταξει τον καταφερα λιγο πολυ
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Με αυτο το σκεπτικο @Albatross θα πρεπε οσοι εχουμε μεγαλοσωμα σκυλια να κλειδαμπαρωθουμε σπιτι μας κ τα σκυλια μας να μην τα βλεπει ουτε το φως του ηλιου...
Τι του λες του ανθρωπου?
Εαν εισαι αναμεσα σε αυτες τις 2 ρατσες κ με βαση οσα ειπες εγω ψηφιζω Ντογκο...θηλυκο...
 
  • Like
Reactions: vas and lawrence-gr


tan

Active Member
21 Φεβρουαρίου 2016
25
4
Με αυτο το σκεπτικο @Albatross θα πρεπε οσοι εχουμε μεγαλοσωμα σκυλια να κλειδαμπαρωθουμε σπιτι μας κ τα σκυλια μας να μην τα βλεπει ουτε το φως του ηλιου...
Τι του λες του ανθρωπου?
Εαν εισαι αναμεσα σε αυτες τις 2 ρατσες κ με βαση οσα ειπες εγω ψηφιζω Ντογκο...θηλυκο...
Εαν μου επιτρεπεις γιατι ντογκο και γιατι θηλυκο;
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
αν θέλεις να μπορείς να κινείσαι μέσα σε κόσμο αναγκαστικά πας σε λύση μικρού σκυλιού..
Όσο και εκπαιδευμένο να το έχεις ο ξένος στην παρουσία του κόβει πέρα όπως λέμε στο χωριό μου.
Εσύ θα άφηνες το 5 χρονών παιδί σου δίπλα σε έναν σκύλο 50 κιλών;
Επιμένω με τον κόσμο γιατί έχω την μανία και παίρνω την Άιρα(groenendael) σχεδόν πάντα μαζί μου και έχω ακούσει πολλά και με το δίκιο τους.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Γιατι τα Κορσο ειναι λιγο πιο "βαρια" σκυλια...μη φανταστει...,σε ακολουθει το σκυλι,οποιοδηποτε σκυλι,κ στην κολαση να πας παλι θα σε ακολουθησει
αλλα οπως χαιρεται την υπαιθρο κ γενικα τις δραστηριοτητες ενα Ντογκο δεν νομιζω οτι μπορει να τις χαρει ενα Κορσο
Θηλυκο γιατι δηλωσες οτι ¨ελπιζεις να ανταπεξελθεις" δεν εισαι σιγουρος δλδ...οποτε ενα θηλυκο ειναι πιο σιγουρακι...τα αρσενικα οσο πανεμορφα κ ναναι ειναι λιγο "μπουνταλαδες"...χρειαζονται πιο εμπειρο ματι (κ χερι...)
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Με αυτο το σκεπτικο @Albatross θα πρεπε οσοι εχουμε μεγαλοσωμα σκυλια να κλειδαμπαρωθουμε σπιτι μας κ τα σκυλια μας να μην τα βλεπει ουτε το φως του ηλιου...
Τι του λες του ανθρωπου?
Εαν εισαι αναμεσα σε αυτες τις 2 ρατσες κ με βαση οσα ειπες εγω ψηφιζω Ντογκο...θηλυκο...
Μην κάνουμε την τρίχα οικοδομή ολόκληρη!

Θες να μου πεις ότι σε μια καφετέρια το ίδιο είναι το τσιου(μπλιαχ)αουα, και το ίδιο είναι το βλέμμα του dogo (και εμένα μου αρέσουν πάρα πάρα πολύ) να είναι δίπλα σου;
Σε μια παραλία με κόσμο το ίδιο θα είναι; Θα σε παντοφλιάσουν- ρακετόσουν με το που σκάσεις.
Δεν λέω ότι δεν μπορείς να πας μια βόλτα.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Το cane corso ειναι σκυλος φυλακας.
Θελεις σκυλο φυλακα;
Επισης ειναι ενας σκυλος που δεν παιζει να τον εχεις λυτο κ ανεμελο αναμεσα σε ξενο κοσμο σε εξωτερικο χωρο.
Αν δεν θελεις σκυλο φυλακα κ θελεις να κυκλοφορεις ανεμελα με το σκυλι σου σε παρκα κ πλατειες, διαλεξε αλλη φυλη.
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Η ψάξε βρες ξενοδοχείο το καλοκαίρι εσύ να δεχτεί μεγάλο σκύλο! έχεις πάει ποτέ διακοπές με τον σκύλο σου να δεις; πιστεύω ότι έχεις πάει και τώρα καταλαβαίνεις τι εννοώ με τα μεγάλα σκυλιά
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δλδ μονο οσοι εχουν μικροσωμα μπορουν να βγουν δημοσιως σε πολυσυχναστο σημειο?
Εεε ενταξει...
Ακουσε να δεις,εαν το σκυλι σου τοχεις σε "κοντο λουρι" κ πειθαρχημενο μια χαρα το πας οπου θες...μη τρελαθουμε κ τελειως...αρνουμαι κατηγορηματικα να στερησω απτο σκυλι μου αλλα κ απο μενα την χαρα να με συντροφευσει οπουδηποτε θελω να παω,κ αρνουμαι ακομη πιο κατηγορηματικα να το παιξουμε συγχρονοι "Κωσταλεξη"
Για πιο λογο να αφησω το παιδι μου κοντα στο ξενο σκυλι?δεν καταλαβαινω?
Οπως εγω ανεχομαι τις αγριοφωναρες κ τα χαχανητα των εκαστοτε καρακαξων οποτε βγαινω εξω ετσι κ αυτοι θα ανεχτουν την απλη παρουσια του σκυλιου μου...γιατι δουλεψα πολυ σκληρα για να μπορω να την περνω παντου χωρις προβληματα!
Δεν ειναι δικο μου προβλημα εαν προτιμουν καποιοι να κοιτουν ενα ντογκο η ενα τσιουαουα,εαν εχουν ψυχολογικα να κοιταξουν να τα λυσουν αλλα οχι εις βαρος του σκυλιου μου.
Κ στα λεει αυτα καποια που σεβεται στο μεγιστο τους συνανθρωπους της,γιαυτο κ καταχειμωνο ναναι αμα βγω εξω για καφε η για φαι θα κοιταξω να κατσω καπου εξω,να μην ενοχλω,δεχομαι οτι καποιοι σιχαινονται...δεν δεχομαι ομως να μου στερησουν το δικαιωμα της επιλογης...ΘΕΛΩ κ προσπαθω να μην ενοχλω (κατι που δεν μπορουν να πουν πολλοι) εαν ομως πανε να με αναγκασουν για κατι εκει θα μιλησω αλλιως...
Διακοπες εγω χωρις την Ηρα δεν παω...
Η Ηρα ειναι οικογενεια μου,ειναι παιδι μου,φιλη μου,συντροφος μου...πως θα λειψω εγω για μερες κ δεν θα με φαει η αγωνια?
Ειναι πως τα βλεπει τα πραγματα καθεις μας...
 
Last edited:


tan

Active Member
21 Φεβρουαρίου 2016
25
4
Το cane corso ειναι σκυλος φυλακας.
Θελεις σκυλο φυλακα;
Επισης ειναι ενας σκυλος που δεν παιζει να τον εχεις λυτο κ ανεμελο αναμεσα σε ξενο κοσμο σε εξωτερικο χωρο.
Αν δεν θελεις σκυλο φυλακα κ θελεις να κυκλοφορεις ανεμελα με το σκυλι σου σε παρκα κ πλατειες, διαλεξε αλλη φυλη.
Ναι το γνωριζω οτι τα κανε κορσο ειναι φυλακες (αν και το χαρακτηριστικο αυτο δεν το θεωρουμε αναγκαιο για την επιλογη μας) ομως βασικα για να απαντησω και στον @Albatross δεν σκοπευω να τον αφηνω μονο του αναμεσα σε κοσμο και σιγουρα αν δεν το επιτρεπει ο χαρακτηρας του λυτο. @Μαρια&Ηρα ησουν πολυ κατατοπιστικη ευχαριστω πολυ.
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Ναι το γνωριζω οτι τα κανε κορσο ειναι φυλακες (αν και το χαρακτηριστικο αυτο δεν το θεωρουμε αναγκαιο για την επιλογη μας) ομως βασικα για να απαντησω και στον @Albatross δεν σκοπευω να τον αφηνω μονο του αναμεσα σε κοσμο και σιγουρα αν δεν το επιτρεπει ο χαρακτηρας του λυτο. @Μαρια&Ηρα ησουν πολυ κατατοπιστικη ευχαριστω πολυ.
Σου λέω ότι θα έχεις πρόβλημα μόνο και μόνο με την παρουσία του και ας είναι και μέσα σε βρεφικό καρότσι να γλύφει γλειφιτζούρι...
Και τα δύο σκυλιά που γράφεις μου αρέσουν πάρα πολύ! Δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω γι αυτά, αλλά σου λέω ότι λόγο μεγέθους πια θα είναι τα προβλήματα σου. Όπου κόσμος θα έχεις πρόβλημα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Ειδικά για cane corso, έχω χάσει το μέτρημα, του πόσα θέματα έχουν ανοιχτεί. Συζήτηση και ανάλυση, μέχρι τελικής πτώσης. Είναι της μόδας, αυτό τον καιρό.
Κάνε πρώτα μια αναζήτηση, και συνέχισε εκεί, αν μετά, σου έχουν μείνει απορίες, που αποκλείεται δηλαδή.
Αντιστοίχως και για dogo.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22