Βοήθεια για ποιμενικό καυκάσου


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
(ΣΥΝΕΧΕΙΑ.....)3
Τελος παντων μπορει να εχω εγω αδικο, αλλωστε ΑΣΧΕΤΟΣ ειμαι στο χωρο αλλα θα διατηρησω τις θεσεις μου σε σχεση με τις εμπειριες μου, αυτα που εχω διαβασει και κυριως αυτα που εχω δει μπροστα μου.
Καντε μια αναδρομη στην ιδια ενοτητα η σε αυτη που μεταφερθηκε στο beorboel και ενστκτο προστασιας με το παραδειγμα του ενος εκτενους κοινωνικοποιημενου καυκασιανου στη Γλυφαδα και των εννεα ακοινωνικοποιητων αδελφιων του καθως και των γοννιων.
Ποιος ξερει μπορει να καταλληξετε οτι και τα εννεα+ 2 γονεις = 11 που ηταν θερια φοβοντουσαν, και το ενα το θαρραλεο απο κοινωνικοποιηση δεν εκανε ποτε γαβ και οταν πηγαν καταπανω του νεαροι για μαγκια ετρεξε στην πολυκατοικια. Γιατι περιφερονταν οπως σας το λεω καυκασιανο μπροστα σε πηλωτη πολυκατοικιας μεσα και εξω οποτε ηθελε, χωρις να πειραζει ανθρωπους η ζωα. Τα αδερφια του τεμαχιζουν ανθρωπο μαζι με τα καγκελλα επειδη φοβουνται. Αυτο το βαζει στα ποδια επειδη εχει αποκτησει τεραστιο θαρρος.
Ε, λοιπον μπορει να ακουσθει ...παραλλογο αλλα εγω για φυλαξη ενα απο τα αδερφια του θα ηθελα, οχι αυτο.
Ουτε την φωνη του δεν εχει ακουσει ποτε κανενας στη γειτονια εκει γυρω.
.
Dr. zhivago
Και ΔΕΝ χρειαζόμαστε άλλους "κατεστραμένους" Καύκασιους στην Ελλάδα (αρκετοί θανατώνονται κάθε χρόνο).

Dkoriss
Στο κατεστραμμενους θα συμφωνησω μονο που θα το κανω σε σχεση με αυτα που ειπα παραπανω.
Στο ποσοι θανατωνονται καθε χρονο εγω δεν εχω ακουσει κανεναν απο αυτους που ξερω αλλα οχι οτι σας αμφισβητω για ανευθυνοι ιδιοκτητες υπαρχουν και ειμαι σιγουρος για αυτο.
Τωρα αυτο δεν ειναι δικαιολογια για αλλαζουμε μια φυλη, η αν το κανουμε να μιλησουμε για αλλη φυλη με αλλο ονομα και αλλη χρηση, ΟΧΙ ΚΑΥΚΑΣΙΑΝΟ.


Dr. zhivago
Το ΠΟΣΟ έχω βαρεθεί ο Έλληνας να εντυπωσιάζεται από ανισόρροπους φοβισμένους σκύλους ΔΕΝ λέγεται.
Γιατί όταν βλέπουν εκπαιδευμένο σκύλο (τον καλύτερο φύλακα του κόσμου να είναι), νομίζουν πως δεν είναι αρκετά "άγριος" να δράσει, ποτέ δεν θα το καταλάβω...

Dkoriss,
Φοβισμενος ο καυκασιανος περιγραφομενος σε ολες τις βιβλιογραφιες του κοσμου απο doginfo μεχρι molosserdogs και Caucasianovcharkasites που κρινονται επι καθημερινης βασης απο ειδικους και μη, σαν ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΣΚΥΛΟΣ που δεν υποχωρει μπροστα σε κανενα κινδυνο (χωρις να δω ουτε σε παρενθεση ΠΟΥΘΕΝΑ το εκτος αν δεν εχει κοινωνικοποιηθει εκπαιδευτει και που τοτε μετατρεπεται σε φοβικο, μπειτε να δειτε και εσεις) και που παντου ΓΡΑΦΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΕΜΠΟΡΙΚΗ FCI ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΘΕΙ ΕΝΤΟΝΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΤΡΟΜΕΡΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΥΣΠΙΣΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥ (ΑΛΛΟΥ ΤΟ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΟΝΟΜΑ = ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΥ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΗΣ.
ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΥΤΟ.
ΝΑ ΠΩ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ.
ΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΛΥΤΕΡΟΙ ΦΥΛΑΚΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΞΙΖΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙΣ.
ΣΕ ΣΟΒΑΡΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΚΑΙ ΦΥΛΑΚΑ ΚΑΙ ΕΛΕΓΞΙΜΟ, ΚΑΙ ΦΙΛΟ ΚΑΛΟΒΟΛΟ ΚΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ.
ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΣΚΥΛΟ ΜΕ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΜΕ ΜΕΤΡΟ ΟΙ ΣΟΒΑΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΧΑΛΑΣΟΥΝ.
ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΕΡΟ.
ΑΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΗΣΕΙΣ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΜΕ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙΣ ΠΑΙΖΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΦΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΤΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΕΝΣΤΙΚΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΧΑΛΑΣΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣ.
ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΓΩ ΖΩΝΤΑΝΑ.

ΑΣ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΗΣΕΙ Η ΦΙΛΗ ZHIVAGO ΠΟΥ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΣΕ ΖΩΗΡΟ ΥΦΟΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΤΑΛΟΓΗΣΕ ΓΙΑ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΤΗΤΑ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΑΝΤΑΠΟΔΩΣΗ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΓΩ ΤΟ ΒΛΕΠΩ, ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΞΕΡΩ, ΒΛΕΠΩ, ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΚΡΙΝΩ.
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Έχεις απίστευτη εμμονή με το να μην κοινωνικοποιείται ο Καύκασιος (γιατί ίσως "χαλάσει"). Τόση που δεν προσπαθείς καν να καταλάβεις τι γράφω.

ΓΙΑΤΙ;

Το μόνο που μπορώ να συμπεράνω, είναι πως οι δύο μας έχουμε ΕΝΤΕΛΩΣ άλλο ορισμό για την λέξη "φύλακας". Και την λέξη "φόβο" και την λέξη "κοινωνικοποίηση" στο τέλος.

Μόνο η λάθος κοινωνικοποίηση μπορεί να χαλάσει έναν σκύλο (τον οποιοδήποτε σκύλο). Ο κάθε σκύλος πρέπει να κοινωνικοποιείται διαφορετικά (και για διαφορετικό διάστημα) ακόμη και 2 αδέρφια ίδιας γέννας. Δεν είναι άσπρο-μαύρο όπως το βλέπεις εσύ.

Το να παραθέτεις παραδείγματα "άγριων" Καυκάσιων απλά δεν έχει νόημα. Όλοι ξέρουμε πόσο εύκολα αγριεύουν.
Το θέμα είναι πως εγώ δεν εντυπωσιάζομαι όσο εσύ, από έναν σκύλο που απλά αγριεύει.

Θέλω ΠΟΛΛΑ περισσότερα, και χωρίς κοινωνικοποίηση δεν θα τα έχω ποτέ.

Με την δική σου λογική, αν ο Καύκασος (που έχει ΤΟΣΟ έντονα ένστικτα στο μέσον όρο) "χαλάει" μόνο με κοινωνικοποίηση, τότε ΚΑΜΙΑ ΦΥΛΗ ΑΠΟΛΥΤΩΣ που προορίζεται για φύλαξη δεν πρέπει να κοινωνικοποιείται (αφού οι περισσότερες φυλές προστασίας έχουν λιγότερο "φυσικό ταλέντο" από τον Καύκασο).

Επειδή γνώρισες 1-2 σκύλους με ΛΑΘΟΣ χαρακτήρα (κληρονομικά) για τη φυλή, δίνεις την λύση της "μη-κοινωνικοποίησης".
ΝΑΙ. Αυτοί οι ίδιοι σκύλοι, μάλλον αν δεν είχαν καμία επαφή με κόσμο ποτέ, από ανασφάλεια θα γινόντουσαν "φύλακες" (του ΔΙΚΟΥ σου γούστου όμως).

Θα αισθανόντουσαν απειλή το κάθε ερέθισμα, και ΝΑΙ, καθώς οι Καύκασιοι ΔΕΝ έχουν "όπισθεν" θα γαύγιζαν και θα δάγκωναν πιο εύκολα.

Θα γινόντουσαν μαντρόσκυλα δηλαδή.
Σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσες να βγάλεις τον σκύλο για δουλειά σε άλλο χώρο, αφού ακόμη και στην βόλτα θα σου δημιουργούσε πολλά προβλήματα. Το καθημερινό άγχος (η εντύπωση πως εχθροί παραμονεύουν παντού) σε σκύλο που ΔΕΝ σκέφτεται είναι κάτι αδιανόητο για μένα (το λυπάμαι το ζωντανό, και τον βλάκα που τον έκανε έτσι).

Η "μή-κοινωνικοποίηση" είναι η λύση του τεμπέλη για μένα. Σχεδόν ο ΚΑΘΕ σκύλος θα μοιάζει με φύλακας με τέτοια ανατροφή (και ένα Κανίς), και πάρα πολλοί σκύλοι πράγματι γίνονται ΠΟΛΥ καλά μαντρόσκυλα έτσι (πχ. ένα Πιτ-Μπουλ).

Ο Καύκασος έχει δώσει ΠΟΛΛΑ περισσότερα, είναι ΠΟΛΥ πιο έξυπνος από τους περισσότερους σκύλους, και αποδεδιγμένα μπορεί να είναι ΠΑΡΑΠΑΝΩ από ένα απλό μαντρόσκυλο. Ο "σωστός" Καύκασος όμως. Αν έχεις Καύκασο "αμφίβολης" ποιότητας, καλύτερα να τον κοινωνικοποιήσεις και να τον εκπαιδεύεις μια ζωή στην υπακοή (και ας γίνει Λαμπραντόρ) ΠΑΡΑ να γίνει ανεξέλεκτο μαντρόσκυλο που θα αναγκάζεσαι να κρατάς δεμένο μακριά, όποτε θέλει κάποιος να σε δει.

Κάθε χρόνο θανατώνονται δεκάδες Καύκασιοι (μόνο στην Ελλάδα) Μ Ο Ν Ο γιατί δεν κοινωνικοποιήθηκαν αρκετά. Πριν λίγα χρόνια ο όμιλος ήξερε για 30 μόνο στην Αθήνα (χώρια αυτά που δεν ήξερε).

Το μόνο σίγουρο για την έλλειψη κοινωνικοποίησης είναι 1:
Στο τέλος κάνει ΟΛΟΥΣ τους Καύκασους ίδιους στην συμπεριφορά (και τους ποιοτικούς και τους χαμηλής ποιότητος).

Αυτή η συμπεριφορά εσένα σου αρέσει (πράγματι φαινομενικά είναι φύλαξη!), ενώ εγώ όχι μόνο την μισώ, θεωρώ πως προσβάλλει αυτή την θαυμάσια φυλή και δημιουργεί λάθος εντυπώσεις γι΄ αυτήν.

Είναι όμως η εύκολη λύση (του "τεμπέλη" ) όπως είπαμε. Και καθώς ο μέσος Έλληνας είναι ήδη αρκετά τεμπέλης με το ΜΕΣΟ σκύλο του, θα εκτιμήσει δεόντως την θεωρία σου για το πως θα εγγυηθεί φύλαξη από το νέο του Καυκάσιο.
 


vergilakos

Well-Known Member
11 Απριλίου 2010
194
0
Γεια σου φιλε μου το e -mail mou einai [email protected] Στειλε μια φωτο του αν θες γι να σου πω 2 πραγματα εφοσον εχω και εγω ενα δισταυρωμενο :) παντως και 4 μηνων να το παρεις καλα ειναι :)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Γεια σου φιλε μου το e -mail mou einai [email protected] Στειλε μια φωτο του αν θες γι να σου πω 2 πραγματα εφοσον εχω και εγω ενα δισταυρωμενο :) παντως και 4 μηνων να το παρεις καλα ειναι :)
Τι μπορείς να του πεις δηλαδή με βάση τον δικό σου σκυλάκο;:confused:
 


vergilakos

Well-Known Member
11 Απριλίου 2010
194
0
Να του πω γι την ρατσα ΚΑΥΚΑΣΟΥ εχω διαβαση πολλα γιατο το 1 δικο μου ειναι διασταυρωμενο με τετοιο :)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Σβήστηκαν κάποια εκτός θέματος ή/και υβριστικά μυνήματα. Παρακαλούμε μείνετε στο θέμα και στα πλαίσια της στοιχειώδους ευγένειας.
 


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
Έχεις απίστευτη εμμονή με το να μην κοινωνικοποιείται ο Καύκασιος (γιατί ίσως "χαλάσει"). Τόση που δεν προσπαθείς καν να καταλάβεις τι γράφω.

ΓΙΑΤΙ;

Το μόνο που μπορώ να συμπεράνω, είναι πως οι δύο μας έχουμε ΕΝΤΕΛΩΣ άλλο ορισμό για την λέξη "φύλακας". Και την λέξη "φόβο" και την λέξη "κοινωνικοποίηση" στο τέλος.

Μόνο η λάθος κοινωνικοποίηση μπορεί να χαλάσει έναν σκύλο (τον οποιοδήποτε σκύλο). Ο κάθε σκύλος πρέπει να κοινωνικοποιείται διαφορετικά (και για διαφορετικό διάστημα) ακόμη και 2 αδέρφια ίδιας γέννας. Δεν είναι άσπρο-μαύρο όπως το βλέπεις εσύ.

Το να παραθέτεις παραδείγματα "άγριων" Καυκάσιων απλά δεν έχει νόημα. Όλοι ξέρουμε πόσο εύκολα αγριεύουν.
Το θέμα είναι πως εγώ δεν εντυπωσιάζομαι όσο εσύ, από έναν σκύλο που απλά αγριεύει.

Θέλω ΠΟΛΛΑ περισσότερα, και χωρίς κοινωνικοποίηση δεν θα τα έχω ποτέ.

Με την δική σου λογική, αν ο Καύκασος (που έχει ΤΟΣΟ έντονα ένστικτα στο μέσον όρο) "χαλάει" μόνο με κοινωνικοποίηση, τότε ΚΑΜΙΑ ΦΥΛΗ ΑΠΟΛΥΤΩΣ που προορίζεται για φύλαξη δεν πρέπει να κοινωνικοποιείται (αφού οι περισσότερες φυλές προστασίας έχουν λιγότερο "φυσικό ταλέντο" από τον Καύκασο).

Επειδή γνώρισες 1-2 σκύλους με ΛΑΘΟΣ χαρακτήρα (κληρονομικά) για τη φυλή, δίνεις την λύση της "μη-κοινωνικοποίησης".
ΝΑΙ. Αυτοί οι ίδιοι σκύλοι, μάλλον αν δεν είχαν καμία επαφή με κόσμο ποτέ, από ανασφάλεια θα γινόντουσαν "φύλακες" (του ΔΙΚΟΥ σου γούστου όμως).

Θα αισθανόντουσαν απειλή το κάθε ερέθισμα, και ΝΑΙ, καθώς οι Καύκασιοι ΔΕΝ έχουν "όπισθεν" θα γαύγιζαν και θα δάγκωναν πιο εύκολα.

Θα γινόντουσαν μαντρόσκυλα δηλαδή.
Σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσες να βγάλεις τον σκύλο για δουλειά σε άλλο χώρο, αφού ακόμη και στην βόλτα θα σου δημιουργούσε πολλά προβλήματα. Το καθημερινό άγχος (η εντύπωση πως εχθροί παραμονεύουν παντού) σε σκύλο που ΔΕΝ σκέφτεται είναι κάτι αδιανόητο για μένα (το λυπάμαι το ζωντανό, και τον βλάκα που τον έκανε έτσι).

Η "μή-κοινωνικοποίηση" είναι η λύση του τεμπέλη για μένα. Σχεδόν ο ΚΑΘΕ σκύλος θα μοιάζει με φύλακας με τέτοια ανατροφή (και ένα Κανίς), και πάρα πολλοί σκύλοι πράγματι γίνονται ΠΟΛΥ καλά μαντρόσκυλα έτσι (πχ. ένα Πιτ-Μπουλ).

Ο Καύκασος έχει δώσει ΠΟΛΛΑ περισσότερα, είναι ΠΟΛΥ πιο έξυπνος από τους περισσότερους σκύλους, και αποδεδιγμένα μπορεί να είναι ΠΑΡΑΠΑΝΩ από ένα απλό μαντρόσκυλο. Ο "σωστός" Καύκασος όμως. Αν έχεις Καύκασο "αμφίβολης" ποιότητας, καλύτερα να τον κοινωνικοποιήσεις και να τον εκπαιδεύεις μια ζωή στην υπακοή (και ας γίνει Λαμπραντόρ) ΠΑΡΑ να γίνει ανεξέλεκτο μαντρόσκυλο που θα αναγκάζεσαι να κρατάς δεμένο μακριά, όποτε θέλει κάποιος να σε δει.

Κάθε χρόνο θανατώνονται δεκάδες Καύκασιοι (μόνο στην Ελλάδα) Μ Ο Ν Ο γιατί δεν κοινωνικοποιήθηκαν αρκετά. Πριν λίγα χρόνια ο όμιλος ήξερε για 30 μόνο στην Αθήνα (χώρια αυτά που δεν ήξερε).

Το μόνο σίγουρο για την έλλειψη κοινωνικοποίησης είναι 1:
Στο τέλος κάνει ΟΛΟΥΣ τους Καύκασους ίδιους στην συμπεριφορά (και τους ποιοτικούς και τους χαμηλής ποιότητος).

Αυτή η συμπεριφορά εσένα σου αρέσει (πράγματι φαινομενικά είναι φύλαξη!), ενώ εγώ όχι μόνο την μισώ, θεωρώ πως προσβάλλει αυτή την θαυμάσια φυλή και δημιουργεί λάθος εντυπώσεις γι΄ αυτήν.

Είναι όμως η εύκολη λύση (του "τεμπέλη" ) όπως είπαμε. Και καθώς ο μέσος Έλληνας είναι ήδη αρκετά τεμπέλης με το ΜΕΣΟ σκύλο του, θα εκτιμήσει δεόντως την θεωρία σου για το πως θα εγγυηθεί φύλαξη από το νέο του Καυκάσιο.
Γεια σου Ζιβαγκο,

Επειδη δεν εχω πολυ χρονο θα πω οτι παροτι βλεπουμε κατω απο αλλη οπτικη γωνια, διαβαζεις αυτα που λεει ο αλλος, τα επεξεργαζεσαι, βλεπεις πραγματα απο την μερια του αλλου, απαντας ψυχραιμα, χωρις παθος αντιπαραθεσης και με επιχειρηματα που φυσικα τα ζεις υποθετω και μεσω δουλειας.
Εχεις πολυ καλα στοιχεια για να εκπαιδευεις και το εννοω, οχι οτι θελω να εχει ιδιαιτερη αξια η γνωμη μου, δεν ειμαι στο χωρο αλλωστε, αλλα ετσι οπως το αντιλαμβανομαι.
Οχι δεν εννοω οτι στα δικα σου χερια θα χαλασει ο καυκασος, ουτε οτι ειναι για τον μεσο Ελληνα απλως διαπιστωση δικη μου ειναι οτι το καλο σκυλι απο αυτη την φυλη δεν θα επιτεθει απο φοβια λογω ελλεψης κοινωνικοποιησης, καταλαβαινω τωρα πως θετεις τον ορο φοβια, δεν το επιασα ετσι αρχικα, σιγουρα ειναι επικινδυνο στα χερια του μεσου ανθρωπου, ειδικα του Ελληνα με νοοτροπια....
Το ειπα απο την αρχη.
Ελπιζω να πουμε περισσοτερα στο μελλον και ευελπιστω οτι διαβασες την γνωμη μου για τα εκπαιδευμενα με ενστικτο.
Σε ευχαριστω για την απαντηση.
 
Last edited:


sdss

Active Member
2 Φεβρουαρίου 2009
31
0
Καλημέρα σε όλους. Περίμενα λίγο καιρό να την εξέλιξη του Καυκάσου για να χω κάτι να πω. Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους γιατί το σίτε αυτό συνέβαλε τα μέγιστα άσχετα αν σε μερικά δεν ακολούθησα πιστά τις οδηγίες στο να συνυπάρχω αρμονικά μαζί με ένα bullmastiff 18 περίπου 9 μηνών και με το Καυκάσου. Το Καυκάσου δυστυχώς ή ευτυχώς τελικά και γω δεν ξέρω, δεν το κοινωνικοποίησα λόγω ανωτέρας βίας. Το ίδιο ισχύει και με το bullmastiff . Έχουν χώρο ζουν σε ένα στρέμμα δικό τους . Λόγω ενότητας θα μιλήσω για το Καυκάσου γιατί η αγωνία μου όταν τον πήρα ήταν μεγάλη φοβούμενος τις αντιδράσεις του κλπ. Λοιπόν κυριολεκτικά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα συμπεριφοράς. Από τη πρώτη στιγμή έθεσα τους κανόνες αυτά επιτρέπονται –αυτά απαγορεύονται. Κάνα δυο φορές επιχείρησε να αγνοήσει την απαγόρευση (όπως το να τρώει και να χαλάει τα φυτά) αλλά πήγαινα κοντά του τον έβγαζα και πάλι και πάλι, με υπομονή και επιμονή . Υπήρξαν και δυο – τρείς φορές που χρειάστηκε να τον πιάσω από τη μουσούδα και να τον πιέσω λίγο .Φυσικά σε καμιά περίπτωση δεν έκανα εγώ πίσω. Δεν είναι σαφώς το σκυλί που του λες κάτσε και τρέχει να σε ικανοποιήσει. Αυτό αν χωνέψει ο κάθε ιδιοκτήτης Καυκάσου τότε έχει κάνει καλή αρχή. Είναι ένας καταπληκτικός σύντροφος και άριστος στη φύλαξη. Με το bullmastiff τα πάει πολύ καλά εκτός κάποιων εξαιρέσεων που το Καυκάσου ενώ έχει φάει δεν επιτρέπει στο bullmastiff να πλησιάσει τη τροφή του, οπότε μέχρι να καταλάβω τι συμβαίνει για δυο φορές έγινε άγρια μάχη ελάχιστων δευτερολέπτων που όμως κυριολεκτικά τρόμαξα. Τώρα αν χρειασθεί παίρνω αγκαλιά το Καυκάσου μέχρι να πάει στη τροφή του το άλλο, μετά το Καυκάσου κάθεται δίπλα του και παρατηρεί. Με τους επισκέπτες. Αν είμαι εκεί και πλησιάσει κανείς τη πόρτα τρέχουν και τα δύο ,το δε Καυκάσου μανιασμένο. Μόλις πω ΄΄ ήσυχα ΄΄ ο επισκέπτης παρόλο που τρέμει λόγω του μεγέθους των σκυλιών ,μπορεί να μπει και να καθίσουμε στην αυλή. Τα σκυλιά πάνε απέναντι του κάθονται και τον παρατηρούν. Αυτό είναι όλο. Τώρα αν δεν ανοίξω την πόρτα στον επισκέπτη το Καυκάσου δεν σταματά να γρυλίζει σε βαθμό που ανατριχιάζεις κάνει σαν ψυχοπαθής μέχρι να απομακρυνθεί ο ξένος. Το ίδιο ισχύει για κάθε γνωστό ή άγνωστο που πλησιάζει την εξώθυρα. Να προσθέσω κάτι που με εντυπωσίασε ίσως όχι απαραίτητα θετικά. Είχα βάλει κάποια αγκαθωτά σύρματα να υποχρεώσω το Καυκάσου να μην έχει πρόσβαση κάπου . Όταν χρειάσθηκε να αποτρέψει ένα γύφτο που πλησίασε πέρασε μέσα από τα σύρματα ,μάτωσε και προσπάθησε να τον πιάσει κάτι αδύνατον γιατί ο γύφτος ήταν έξω και πίσω από φράχτη 2 μέτρα. Από τότε έβγαλα τα σύρματα να μην τραυματιστεί σε κανένα μάτι. Έχω δει σκηνικά από το Καυκάσου που έχω μείνει άφωνος. ¨Όπως ένα βράδυ πεταχτήκαμε από τον ύπνο, από τα άγρια γρυλίσματα και φωνές ανθρώπου. Ένας κλέφτης γύφτος όπως εξακριβώθηκε μετά που ήλθε η αστυνομία ,είχε περάσει τον χώρο του υπαίθριου γκαράζ και είχε προσεγγίσει το κήπο από μια άλλη πόρτα, παρά την πινακίδα που προειδοποιούσε για σκύλο φύλακα. Προφανώς πριν ανοίξει τον σύρτη και μόλις έβαλε το χέρι του τον άρπαξε το Καυκάσου από το καρπό λίγο πιο πάνω και δεν τον άφηνε ακόμα και όταν πήγα τρέχοντας εκεί, το bullmastiff έφυγε και πήγε και στάθηκε μπροστά στην πάνω κύρια είσοδο. Τελικά γιατί σας κούρασα με τόσα που έγραψα, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το Καυκάσου. Σε καμιά περίπτωση δεν είναι σκυλί για κάποιον που δεν έχει σταθερότητα στις απαιτήσεις του από το σκυλί αυτό και τον χρόνο να ασχοληθεί. Ελπίζω να συνεχίσει να χει αυτή την συμπεριφορά και αργότερα και να μην έχω εκπλήξεις. Να προσθέσω ότι από την πρώτη μέρα το χτένιζα και το γύρναγα ανάσκελα γιατί αυτό διάβασα κάπου και τώρα αρκεί να του πω ξάπλωσε να παίξουμε και είναι αμέσως ανάσκελα. Τότε απορείς πως αυτό το σκυλί από την μια στιγμή στην άλλη μετατρέπεται σε πολεμική μηχανή.
 


digimon

Member
29 Οκτωβρίου 2010
12
0
dfgbdg

φιλε μου εγώ έχω ένα καυκάσιο 6 μηνών τον πήρα 2 και όλα είναι μια χαρά...μεγάλη σημασία έχει πως θα τον μάθεις από την αρχή...πρέπει να του δείξεις ποιος είναι το αφεντικό αλλιώς το έχασες το παιχνίδι...να φανταστείς ο κτηνίατρος μου μου είπε να το πηγαίνω κάθε 2 βδομάδες για να τον συνηθίσει γιατί τα κιλά τα παίρνει πολύ γρήγορα...περίπου 9 κάθε μηνα...ο δικός μου τώρα μπορεί να είναι 35 κιλά και να φαίνεται άγριος αλλα ακόμα είναι μωρό και παιχνιδιάρης


παρακαλουμε απαγορευονται τα greeklish

 
Last edited by a moderator:


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
μεγάλη σημασία έχει πως θα τον μάθεις από την αρχή...πρέπει να του δείξεις ποιος είναι το αφεντικό αλλιώς το έχασες το παιχνίδι...
αν μείνεις σε αυτό...το παιχνίδι το έχεις ήδη χάσει....
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Μπράβο που φτάσατε μέχρι εδώ. Εγω από την αρχή το θεωρούσα ανέφικτο να συνυπάρξουν αυτές οι δύο φυλές και με διέψευσες.
Εύχομαι να συνεχίσετε έτσι............!!!!!
Ανάμεσα στους δύο,ποιος έχει την αρχηγία?
 


Nikoulakis

Member
23 Ιανουαρίου 2011
14
0
Μπορείς να μου στείλεις φωτογραφίες γιατί και το δικό μου τώρα ειναι περίπου 4 μηνών ... έτσι θα μπορέσω να τα συγκρίνω... Το δικό μου έχει όλα τα χαρακτηριστικά....
 


Nikoulakis

Member
23 Ιανουαρίου 2011
14
0
Εγώ άργησα λίγο να απαντήσω στο θέμα αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.... :p εγώ έχω 3 σκυλιά σε μία αρκετά μεγάλη αυλή και μέχρι τώρα το μόνο πρόβλημα είναι τα νεύρα του καύκασου περί του φαγητού... :p δεν ανέχεται κανέναν κοντά του όταν τρώει...στον μόνο που δεν τολμάει να βγάλει κιχ είναι σε μένα ...Αυτό γιατί έχει μάθει οτι οποιαδήποτε στιγμή μπορώ να του πάρω οτιδήποτε θέλω ....δηλαδή με βλέπει σαν κυρίαρχο του...αυτό είναι το μυστικό στον καύκασο...ο καύκασος θα υπακούσει μόνο σε αυτόν που πιστεύει οτι είναι ανώτερος του.... βέβαια είναι ακόμα μικρούλης αλλά όσο μικρός και να είναι έχει φτάσει περίπου το boxer που έχω στο ύψος....βέβαια και τα άλλα σκυλιά έχουνε μάθει να τρώνε στο πιάτο τους και όχι να κόβουνε βόλτες την ώρα του φαγητού κοντά στα λημέρια του καύκασου... :p βέβαια κανα 2 φορές έχει αρπαχτεί με το boxer ...αλλά το boxer δέν τον ορμάει...απλά τον βάζει κάτω με τα πόδια του...αλλά η φάση είναι οτι το σκυλί είναι ατρόμητο...άμα δεν πάω να του φωνάξω να γυρίσει σπιτακι του αυτός μέχρι να τον φάει το boxer εκεί θα είναι και θα προσπαθεί να το αρπάξει απο τον λαιμό....
οι καύκασοι είναι πολύ δύσκολη φυλή αλλά μόλις κερδίσεις τον καύκασο θα καταλάβεις τον λόγο που αγαπάνε αυτά τα σκυλιά....
γιατί ενω είναι ατρόμητοι φύλακες,είναι και οι πιο παιχνιδιάρηδες...
ενώ είναι τεράστιοι , έχουν και τόση ενέργεια...
Και η φάση είναι ,παρότι ο καύκασος είναι σχετικά μικρός ακόμα σε ηλικία καταλαβαίνει τον τρόπο που παω να υποδεχτώ κάποιον...
αμα δεί οτι καλωσορίζω κάποιον δεν βγάζει μιλιά...αμα δεί οτι δεν με ενδιαφέρει αυτός που είναι απο έξω δέν τολμάει να έρθει στα 2 μέτρα απο την πόρτα...
βέβαια με τα σκυλιά ο καύκασος μου είναι πολυ εξοικοιομένος μιάς και έχω είδη 2 σκυλιά εκτός αυτού αλλά και ο κολλητός μου που έχει τα σκυλιά του δίπλα απο μένα συνεχώς πάμε παραλία και τα τρέχουμε....φανταστείτε θέαμα.... :p 5 σκυλιά και 2 μαντράχαλοι τρέχουνε στην παραλία... επίσης καλό είναι και οτι το boxer μου είναι 5-6 χρονών και γνωρίζει πολλά βασικά πράγματα ...όπως το να μήν κάνουμε την ανάγκη μας στην αυλή και να περιμένουμε βόλτα ... ή όπως να μήν τρώμε κάτι εκτός αμα δεν το δόσω εγώ.... και ο μικρός ο καύκασος την αντιγράφει... :p οτιδήποτε και αν γίνει ... αυτός κοιτάει τι θα κάνει η boxerina και μετά λειτουργεί και αυτός...επειδή βλέπει μάλλον πως όποτε κάνει κάτι καλό to boxer το χαιδεύω και παίζω χαζεύοντας... :p πολλοί σίγουρα θα καταλαβαίνουν τι εννοώ... :p πάντως εμένα με συμφέρει :p πάντως δεν είναι αλήθεια οτι τα καυκάσια είναι άγρια και 'κακοηθή' σκυλιά.... αυτός που παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο στην διαμόρφωση του χαρακτήρα του σκυλιού είναι το αφεντικό και το περιβάλλον που ζει... αμα έχεις το σκυλί δεμένο όλη μέρα.....πώς να μην αγριέψει στο τέλος??? ....