Βοηθεια σε αγορα Beagle!!


18 Ιανουαρίου 2017
9
1
28
Βολος
Οτι δεν φτάνει η αλεπού....

Πραγματικά το θράσος μερικών είναι πολύ μεγάλο. Επειδή έχετε εσείς ημίαιμο σκυλο σημαίνει ότι και οι άλλοι έχουν. Επειδω εσείς δεν θέλατε να πληρώσετε τον σκύλο σας αλλά να τον πάρετε τζάμπα σας βγάζετε τα αποθυμενα σας στους σκύλους τον άλλων.
 


ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Οτι δεν φτάνει η αλεπού....

Πραγματικά το θράσος μερικών είναι πολύ μεγάλο. Επειδή έχετε εσείς ημίαιμο σκυλο σημαίνει ότι και οι άλλοι έχουν. Επειδω εσείς δεν θέλατε να πληρώσετε τον σκύλο σας αλλά να τον πάρετε τζάμπα σας βγάζετε τα αποθυμενα σας στους σκύλους τον άλλων.
Ωραία επιχειρήματα!!!
Πρέπει τελικά να ξέρεις πολλούς απο εδώ μέσα προσωπικά για να έχεις συμπεράσματα γιαυτούς και να μπορείς να τους χαρακτηρίζεις (οι οποίοι στη τελική, τη γνώμη τους λένε και μοιράζουν γνώσεις/εμπειρίες που πολλές φορές φυσικά ΔΕΝ αρέσουν ή δεν συμφωνούμε μαζί τους), μιας και απ το μήμυμα σου φαίνεται οτι γνωρίζεις ΚΑΙ τα σκυλιά τους, για να ξέρεις οτι δεν έχουν καθαρόαιμα..... κλπ.....κλπ.....

Ελπίδα...... μιας και απ το προφίλ σου φαίνεται οτι είσαι νέο μέλος, όπως κι εγώ εξάλλου, (εκτός αν ήσουν εδώ μέσα και πριν με άλλο νικ.... I don't know.... :rolleyes:) θέλω να ελπίζω οτι μπήκες εδώ μέσα για να μάθεις/ανταλλάξεις πληροφορίες, και φυσικά να πεις τη γνώμη σου και να συζητήσεις.
Η επιθεση , οι χαρακτηρισμοί και το "υφάκι" σε ανθρώπους που δεν γνωρίζουμε καθόλου, ούτε ωραίο φαινόμενο είναι ούτε βοηθούν κανέναν.

Αν τώρα μπήκες μέσα στο φόρουμ για να "εκτονωθείς" ..... μάλλον λάθος παρέα διάλεξες.

Αυτά και... φιλικά πάντα :barefoot:

ΥΓ: Εσύ τι σκυλάκι έχεις είπαμε??
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Δεν ξερω αν εχει νοημα να γραψω μνμα οχι λογω ψωνιου ουτε καν, απλα γιατι ειμαι της αποψης οτι τα πραγματα τα λες μια φορα κ ή ο αλλος θα θελησει να ακουσει ή να μην το δεχτει αλλα να ψαξει και να μαθει αποκτοντας επιχειρηματα και γνωσεις για τις αποψεις του. Εχουμε μαθει να μιλαμε πολυ και να ακουμε λιγο κ ειδικα ατομα εδω μεσα που πραγματικα εχουν παρα πολλες γνωσεις πανω στο θεμα της εκτροφης(φαινεται κ με μια απλη αναζητηση). Απλα δεν μπορω να μην πω οτι ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ να υποτιμας εναν ανθρωπο ο οποιος εχει αδεσποτακι. Αυτοι οι ανθρωποι μπορει να εχουν πληρωσει πολλα περισσοτερα σε συνολο απο αλλους που εχουν καθαροαιμα και στο τελος τελος ειναι μεγαλη μαγκια να θες να σωσεις ενα μιξ που συνηθως ειναι μια ταλαιπωριμενη ψυχη και δεν εχεις ιδεα τι θα σου βγαλει τι μεγεθος θα γινει ποιο το dna κ η συμπεριφορα κτλ.. (και οχι εγω δεν εχω) ουσιαστικα αυτο που λεμε ειναι αν θελουμε ρατσα ο μονος που θα μπορεσει να σε βοηθησει ουσιαστικα ειναι ο εκτροφεας. Οποιος θελει το δεχεται οποιος θελει δεν το δεχεται.. αλλα κ στις δυο περιπτωσεις να εχει τις γνωσεις να το υποστηριξει.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Οτι δεν φτάνει η αλεπού....

Πραγματικά το θράσος μερικών είναι πολύ μεγάλο. Επειδή έχετε εσείς ημίαιμο σκυλο σημαίνει ότι και οι άλλοι έχουν. Επειδω εσείς δεν θέλατε να πληρώσετε τον σκύλο σας αλλά να τον πάρετε τζάμπα σας βγάζετε τα αποθυμενα σας στους σκύλους τον άλλων.
H ''καθαροαιμία'' ειναι ανθρωπινη επινόηση και προϋποθέτει καταγραφή των ζώων και των προγόνων τους.
ΔΕΝ είναι γενετικό χαρακτηριστικό που να κληρονομείται από τη μια γενιά στην άλλη.

Ειτε σας αρέσει είτε όχι, ο σκύλος σας δεν είναι γαλαζοαίματος
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
..... Απλα δεν μπορω να μην πω οτι ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ να υποτιμας εναν ανθρωπο ο οποιος εχει αδεσποτακι. .....
Συγνώμη αλλα από τη στιγμή που ''το εχει'' , ο σκύλος δεν είναι πια αδεσποτακι.
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Άλλο πράγμα να πάρεις σκύλο απο το δρόμο, τη φιλοζωική ή το σπίτι κάποιου εθελοντή που φιλοξενεί, κι εντελώς άλλο να πάρεις "ράτσα" κοψοχρονιά από ότι να'ναι γέννα. Στην μια περίπτωση μαζί με το κέφι σου (το 'θελω να αποκτήσω σκύλο') κάνεις και μια καλή πράξη. Στη δεύτερη περίπτωση, μαζί με το κέφι σου (πάλι το "θέλω να αποκτήσω σκύλο') κάνεις και κακό στο είδος σκύλος, άκομα κι αν στο ίδιο το σκυλί ατομικά φερθείς με τον καλύτερό δυνατό τρόπο.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Δηλαδή συγνώμη όταν ζευγαρώσουν ένα καθαρόαιμο σκυλί μιας άλφα ράτσας με ένα άλλο καθαρόαιμο της ίδιας ράτσας. Τι υποτίθεται ότι θα βγάλουν???? Κροκόδειλο...
Άντε μη τρελαθούμε τελείως με αυτά που γράφετε
ΜΠΑΣΤΑΡΔΑ
 




18 Ιανουαρίου 2017
9
1
28
Βολος
Μα συγνώμη εχω άδικο. Εάν άνοιγα ένα νέο θέμα και έλεγα θέλω σκυλο οι απαντήσεις που θα έπαιρνα θα ήταν οι εξής
Α) πήγαινε σε εκτροφέα
Β) αν δεν θες να πληρώσεις τον εκτροφέα πήγαινε σε κάποια φιλοζωική.

Μόνοι σας υποβαθμίζεται τα αδέσποτα. Εγώ ουδέποτε δεν είπα ότι ενα ημίαιμο υστερεί σε κάτι. Απλώς αυτοί που παίρνουν ημιαιμα επειδη δεν ήθελαν να δώσουν λεφτά και όχι επειδή ήθελαν να σωσουν ένα αδέσποτο ας μην βγάζουν τα απωθημένα τους στα σκυλιά των άλλων.

Και επειδη με ρωτήσατε το σκυλί έχω, ΕΓΩ απέκτησα ένα καθαρόαιμο γιορκι στις αρχές αυτού του μήνα.
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Μα συγνώμη εχω άδικο. Εάν άνοιγα ένα νέο θέμα και έλεγα θέλω σκυλο οι απαντήσεις που θα έπαιρνα θα ήταν οι εξής
Α) πήγαινε σε εκτροφέα
Β) αν δεν θες να πληρώσεις τον εκτροφέα πήγαινε σε κάποια φιλοζωική.

Μόνοι σας υποβαθμίζεται τα αδέσποτα. Εγώ ουδέποτε δεν είπα ότι ενα ημίαιμο υστερεί σε κάτι. Απλώς αυτοί που παίρνουν ημιαιμα επειδη δεν ήθελαν να δώσουν λεφτά και όχι επειδή ήθελαν να σωσουν ένα αδέσποτο ας μην βγάζουν τα απωθημένα τους στα σκυλιά των άλλων.

Και επειδη με ρωτήσατε το σκυλί έχω, ΕΓΩ απέκτησα ένα καθαρόαιμο γιορκι στις αρχές αυτού του μήνα.
Βρε και εγω αγορασα ενα γερμανικο ποιμενικο πριν 10 χρονια, απο το ιντερνετ και με πεντιγκρι. Απλώς το πεντιγκρι ειναι πλαστο και εγω εχω ενα πανεμορφο ημιαιμο φτηστο εμφανισιακα (στο δικο μου απειρο ματι) με γερμανικο ποιμενικο εκθεσιακης γραμμης. Το οτι εμενα μου μοιαζει δεν σημενει οτι ειναι. Το οτι τα χαρτια του μου φαινονται αληθινα (και το οτι το υπερογκο ποσο που δωσαμε για την αποκτηση του ηταν περα για περα αληθηνο) δεν σημενει οτι ειναι.

Αν το γιορκι το αποκτησατε απο επισημο εκτροφεα ειναι, αν οχι δεν ειναι. Αν οι γονεις του ειχαν χαρτια, βεβαιωθητε πρωτα οτι δεν ειναι σαν τα γαρτια του δικου μου σκυλου.
 




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Μα συγνώμη εχω άδικο. Εάν άνοιγα ένα νέο θέμα και έλεγα θέλω σκυλο οι απαντήσεις που θα έπαιρνα θα ήταν οι εξής
Α) πήγαινε σε εκτροφέα
Β) αν δεν θες να πληρώσεις τον εκτροφέα πήγαινε σε κάποια φιλοζωική.

Μόνοι σας υποβαθμίζεται τα αδέσποτα. Εγώ ουδέποτε δεν είπα ότι ενα ημίαιμο υστερεί σε κάτι. Απλώς αυτοί που παίρνουν ημιαιμα επειδη δεν ήθελαν να δώσουν λεφτά και όχι επειδή ήθελαν να σωσουν ένα αδέσποτο ας μην βγάζουν τα απωθημένα τους στα σκυλιά των άλλων.

Και επειδη με ρωτήσατε το σκυλί έχω, ΕΓΩ απέκτησα ένα καθαρόαιμο γιορκι στις αρχές αυτού του μήνα.
Και που ειναι το λαθος στις απαντησεις δλδ?
Προφανως και υστερει ενα ημιαιμο,ειδικα αν τον σκυλο τον θες για κατι συγκερκιμενο,αρα και να το ελεγες καλα θα εκανες.Φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι εχουν λιγοτερη "αξια" τα ημιαιμα ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΗ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@Ελπιδα μπυρου
Αν αποκτησες σκυλο χωρις πεντιγκρι (πληρωσες, ακομα χειροτερα), πιστευοντας οτι θα παρεις καθαροαιμο, δυστυχως σε ξεγελασαν.

Εγω δεν πιστευω οτι ο μπασταρδος σκυλος μου υστερει σε κατι, καθε αλλο. Και ο δικος σου ελπιζω να εξελιχθει σε καταπληκτικο σκυλι. Κανεις το λαθος να πιστευεις οτι συγκρινουμε τα σκυλια ενω προσωπικα ειμαι αντιθετη στην νοοτροπια που λεει σιγα μη δωσω τοσα λεφτα στα λαμογια τους εκτροφεις, εγω μπορω να παρω φτηνο καθαροαιμο. Οι σκυλοι δεν φταινε σε τιποτα. Οι ανθρωποι ειναι που τα σκ@#$νουν.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Μα συγνώμη εχω άδικο. Εάν άνοιγα ένα νέο θέμα και έλεγα θέλω σκυλο οι απαντήσεις που θα έπαιρνα θα ήταν οι εξής
Α) πήγαινε σε εκτροφέα
Β) αν δεν θες να πληρώσεις τον εκτροφέα πήγαινε σε κάποια φιλοζωική.

Μόνοι σας υποβαθμίζεται τα αδέσποτα. Εγώ ουδέποτε δεν είπα ότι ενα ημίαιμο υστερεί σε κάτι. Απλώς αυτοί που παίρνουν ημιαιμα επειδη δεν ήθελαν να δώσουν λεφτά και όχι επειδή ήθελαν να σωσουν ένα αδέσποτο ας μην βγάζουν τα απωθημένα τους στα σκυλιά των άλλων.

Και επειδη με ρωτήσατε το σκυλί έχω, ΕΓΩ απέκτησα ένα καθαρόαιμο γιορκι στις αρχές αυτού του μήνα.
Ναι αν θες σκύλο, ναι οι μοναδικές πηγές απόκτησής του είναι αυτές. Αν θες μια συγκεκριμένη ράτσα επειδή τη θες για συγκεκριμένη δουλειά (και επομένως πρέπει να ξέρεις γεννήτορες, χαρακτηριστικά, γραμμές για να σου βγει ακριβώς αυτό που ψάχνεις), τότε πας σε επίσημο εκτροφέα μετά από έρευνα και φυσικά διατεθειμένος και να περιμένεις την κατάλληλη γέννα και να πληρώσεις όσο πρέπει. Γέννες γνωστών κλπ απλά δεν παίζουν. Δεν είναι εκτροφείς, δεν ξέρουν τι δουλειά, δεν ξέρουν τι και αν πρέπει να ζευγαρώσουν τους σκύλους τους. Αν θες μια συγκεκριμένη ράτσα επειδή απλά σου αρέσει πάλι θα πας σε εκτροφέα. Από εκεί και μετά, αν θες μια συγκεκριμένη ράτσα, αλλά δεν έχεις τα χρήματα ή τη διάθεση να ψάξεις, ναι πας να υιοθετήσεις. Αν δεν έχεις καούρα για μια συγκεκριμένη ράτσα, ναι πας να υιοθετήσεις. Προσωπικά έχω ένα ωραιότατο ημίαιμο το οποίο υιοθέτησα όχι επειδή δεν είχα τα χρήματα να πάρω καθαρόαιμο, αλλά επειδή ήθελα την έκπληξη του ημίαιμου. Αλλά αν ποτέ επέλεγα ράτσα, θα περίμενα όσο χρειαζόταν για να πάω σε εκτροφέα. Υποβάθμιση του σκύλου γίνεται όταν αυτός αποκτάται από λάθος πηγές...
 


ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Μα συγνώμη εχω άδικο. Εάν άνοιγα ένα νέο θέμα και έλεγα θέλω σκυλο οι απαντήσεις που θα έπαιρνα θα ήταν οι εξής
Α) πήγαινε σε εκτροφέα
Β) αν δεν θες να πληρώσεις τον εκτροφέα πήγαινε σε κάποια φιλοζωική.

Μόνοι σας υποβαθμίζεται τα αδέσποτα. Εγώ ουδέποτε δεν είπα ότι ενα ημίαιμο υστερεί σε κάτι. Απλώς αυτοί που παίρνουν ημιαιμα επειδη δεν ήθελαν να δώσουν λεφτά και όχι επειδή ήθελαν να σωσουν ένα αδέσποτο ας μην βγάζουν τα απωθημένα τους στα σκυλιά των άλλων.

Και επειδη με ρωτήσατε το σκυλί έχω, ΕΓΩ απέκτησα ένα καθαρόαιμο γιορκι στις αρχές αυτού του μήνα.

Συγνώμη βρε Ελπίδα γιατί εδώ θα ξεχάσω και τα λίγα που ξέρω.........

Το να σου προτείνει κάποιος να πας σ' εναν εκτροφέα ή αν ΔΕΝ θέλεις να δώσεις χρήματα (που μην τρελαθούμε!!!! Όταν έχεις ζώο στο σπίτι, χρήματα θα δώσεις ούτως η άλλως!! Εκτός κι αν πάρεις ένα ζωντανό και τα μόνα έξοδα που κάνεις είναι αυτά για αλυσίδα!!!!!!! o_O:confused:) να υιοθετήσεις ένα αδέσποτο..... αυτό τα υποβαθμίζει???!?!!! Πως ακριβώς δηλαδή γιατί δυστυχώς δεν το έπιασα!

Προσωπικά κορίτσι μου το σκυλάκι που είχα (ημίαιμο Μαλτεζάκι) το βρήκα στο δρόμο και το μάζεψα! Δεν πλήρωσα κανένα εκτροφέα για να το αποκτήσω, αλλά πίστεψε με, στα χρόνια που είχα τον Κούκι ξόδεψα περισσότερα απ το αν αγόραζα μεταχειρισμένο όχημα στις μέρες μας! Άρα αυτό που λες για τα χρήματα είναι (συνήθως) άκυρο!

Το να μην θέλω να δώσω ένα σκασμό χρήματα σε κάποιον για να λέω απλά οτι έχω καθαρόαιμο (γιατι δυστυχώς ξέρω ανθρώπους που το κάνουν ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για το image και όχι για άλλο λόγο), δεν σημαίνει οτι έχω κανένα απωθημένο με αυτούς που το κάνουν. Αποθημένα έχω μ' αυτούς που θέλουν να λέγονται φιλόζωοι...... αλλά μόνο σε ότι έχει "μάρκα", αλλά αυτό είναι άλλο θέμα κι όχι επι του παρόντος!

Θα πρέπει δε, να μην ξεχνάς οτι εδώ μέσα απευθύνεσε κυρίως σε ανθρώπους που αγαπούν τα σκυλιά και νοιάζονται..... οπότε δέχονται και αυτά του σαλονιού.... αλλά και αυτά του λιμανιού! Δε νομίζω οτι, οι περισσότεροι τουλάχιστον, έχουν σκοπό να υποβαθμίσουν κάποιον και ΕΙΔΙΚΑ τετράποδο!

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν πήρα προσωπικά αυτά που έγραψες παραπάνω, απλά παραθέτω τις σκέψεις μου σαν αναγνώστρια του συγκεκριμένου thread!

Και τέλος...... να το χαίρεσαι το σκυλάκι ΣΟΥ (κατά το ΕΓΩ σου)! Ελπίζω να είναι υγιές και χαρούμενο.

Α, και κάτι που δεν πάει προσωπικά προς εσένα, αλλά γενικά...... αυτό είναι κάτι που έχω καταλάβει με την εμπειρία των 40κάτι χρόνων μου (δεν θέλω σχόλια παρακαλώ :p).... "αν δεν ξέρεις να φαίρεσαι σωστά σε ανθρώπους.... το πιο πιθανό είναι ότι δεν ξέρεις να φερθείς σωστά και στα ζώα......... " :rolleyes::D

ΥΓ: Σόρρυ για τα μεγάλα μηνύματα μου, αλλά μ' εχει πιάσει μια λογο...καταιγίδα σήμερα! Θα φταίει ο καιρός ;)
 


18 Ιανουαρίου 2017
9
1
28
Βολος
Λοιπόν επειδή άκρη δεν θα βγάλουμε, συνεχίστε να παραμυθιαζετε τον κόσμο. Είστε από αυτούς που υποστηρίζουν ότι 2+2=5. Μιλάτε για κυβολογιξους όρους χωρίς να γνωρίζετε. Ημίαιμο σκυλος είναι αυτός που έχει γενετικό υλικό από ΠΆΝΩ ΑΠΌ ΔΎΟ ΡΆΤΣΕΣ. Γιατί αυτός που έχει δύο καθαρισμούς γονείς από διαφορετικής ράτσας όμως λέγετε ΔΙΑΣΤΑΎΡΩΣΗΣ. Ή ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΔΈΧΕΣΤΕ ΟΎΤΕ ΑΥΤΌ?????Άρα όλα αυτά που λέτε δεν έχουν βαση
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Μιλάτε για κυβολογιξους όρους χωρίς να γνωρίζετε. Ημίαιμο σκυλος είναι αυτός που έχει γενετικό υλικό από ΠΆΝΩ ΑΠΌ ΔΎΟ ΡΆΤΣΕΣ. Γιατί αυτός που έχει δύο καθαρισμούς γονείς από διαφορετικής ράτσας όμως λέγετε ΔΙΑΣΤΑΎΡΩΣΗΣ. Ή ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΔΈΧΕΣΤΕ ΟΎΤΕ ΑΥΤΌ?????Άρα όλα αυτά που λέτε δεν έχουν βαση
α) κυβολογιξους όρους = ?? o_O
β ) ΠΆΝΩ ΑΠΌ ΔΎΟ ΡΆΤΣΕΣ. = ο έχων κάτω από 2 καίγεται....ως προς την ημιαιμία...
γ) Γιατί αυτός που έχει δύο καθαρισμούς γονείς = είναι καθαρισμένος.....άμα πχια....
δ) Ή ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΔΈΧΕΣΤΕ ΟΎΤΕ ΑΥΤΌ???? = δεν το δέχεστε;;;;;;;; ε ;;;;;;;;;...
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Μια χαρά άκρη βγάζουμε. Τυπικά και για να το πηγαίνουμε σύμφωνα με τους ορισμούς καθαρόαιμος σκύλος μπορεί να θεωρηθεί μόνο ο σκύλος με pedigree. Πώς να το κάνουμε τώρα; Οι γέννες ιδιωτών δεν μπορούν να θεωρηθούν τυπικά καθαροαίμες αν τα κουτάβια δεν έχουν χαρτιά. Τα κουτάβια αυτά δεν μπορούν να κατέβουν σε εκθέσεις κλπ γιατί χωρίς pedigree δεν μπορούν να αποδείξουν την καθαροαιμία τους. Άσε το τι θεωρεί ο καθένας. Η ερώτηση η απλή όμως είναι πώς είσαι σίγουρη ότι δύο ιδιώτες θα κάνουν σωστό ζευγάρωμα; Ότι αυτοί οι δύο σκύλοι τους κάνει να ζευγαρώσουν; Η εκτροφή δεν είναι παίρνω ένα θηλυκό και ένα αρσενικό και ό,τι βγει..Δεν παραμυθιάζουμε κανέναν. Λέμε τα πράγματα όπως είναι.

έντιτ: "Purebred dogs are pedigreed members of modern breeds."
https://en.wikipedia.org/wiki/Purebred_dog
 
Last edited:


18 Ιανουαρίου 2017
9
1
28
Βολος
Μα δεν θα το κατεβάσω σε εκθέσεις τότε το τα θέλω τα χαρτιά???

Όσο για την άλλη την έξυπνη, που δεν είχε το να πει και πιάστηκε από τις λέξεις ένα εχω να πω :λυπάμαι