Βοηθεια σε αγορα Beagle!!


jasonakos

New Member
31 Ιανουαρίου 2013
4
0
Παγκράτι
Επειδή δυστιχώς οι δήμοι - κοινώτητες οπου ανηκει η καθε φιλοζωηκή δεν τις βοιθάνε ιδιέτερα ως και καθόλου... οι περισσοτερες δεν έχουν καν ιδιοκτητους χωρους φιλοξενίας των ζωων
τα σκυλια που κοινοποιούν προς ιοθεσία, ή τα φιλοξενεί καποιος εθελοντής ή καποιο μέλος της φιλοζωηκής ή φιλοξενούντε σε κτηνιατρούς... μερικές φιλοζωηκές νομίζω όπως αυτη της ηλιούπολης αν δεν με απατά η μνήμη μου έχουν κάποιο μικρό χώρο φελοξενίας αλλα δεν είμαι σίγουρος...
αυτο που ξέρω βαση αυτου που έκανα εγώ είναι οτι αμα ενδιαφέρεσε για καποιο σκυλάκι που έχεις δει έρχεσε σε επικοινωνία μαζι τους και συνεοίστε για το πως και που μπορείς να δεις τον σκύλο (ή πας εσύ ή ερχοντε) επίσης αν αποφασισεις να προβεις στην ιοθεσία ενός σκυλου απο οποιαδήποτε φιλοζωηκή πρωτα έρχοντε στον χώρο σου να δουν στην ουσία που θα τον έχεις τον σκυλο γιατι που λέει ο λόγος αμα θες εσύ να τον έχεις στην ταρατσα μονιμα το σκυλι δεν θα σου το δωσουν και επισης τον περνεις με αλλα αυτα που σου ειπα + συμβολαιο ιοθεσιας το οποιο αναγράφει τον όρο οτι θα αγαπας και θα φροντίζεις το σκυλί και δεν θα το αφησεις στον δρόμο.
Αγγελίες ιοθεσίας απο φιλοζωηκές μπορείς να βρείς πολλες στις σελίδες τους στο facebook όπως σου είπα και πρίν αλλά και σε άλλα διάφορα ανεξαρτητα site αγγελιών οπου χαρίζουν σκυλια μέχρι και ιδιωτές, σε αυτα τα site αν δεις καποια αγγελία η οποια λέει "δίδεται με συμβολαιο ιοθεσίας" συμένει πως η αγγελία είναι απο φιλοζωηκή.
μένε online με τις φιλοζωηκές (δηλ. ΄κοιτα συνέχεια τις αγγελίες τους γιατι είναι πάααρα πολλές) και βλεπείς! εσυ αποφασιζεις! :)
οτι χριαστείς να ρωτήσεις είμαστε στην διαθεσή σου!
φυλικά :)

Eυχαριστω φιλε jasonako για τις πληροφοριες , το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα βιαστουμε.. υπαρχει χρονος για να παρουμε τις σωστες πληροφοριες και να κανουμε καλη επιλογη κουταβιου ! !
Τωρα αν μας τραβηξει το ενδιαφερον καμια φατσουλα στις φιλοζωικες που θα βολταρουμε σιγουρα.. θα το θεωρησουμε μοιραιο ;)

Αληθεια θα ηθελα να ρωτησω οι φιλοζωικες κανουν σε ολα τα ζωακια που φιλοξενουν προφιλ σε sites και κοινοποιησεις η θα δουμε και κατι παραπανω απο κοντα? ?
 
Last edited:


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Επειδή δυστιχώς οι δήμοι - κοινώτητες οπου ανηκει η καθε φιλοζωηκή δεν τις βοιθάνε ιδιέτερα ως και καθόλου... οι περισσοτερες δεν έχουν καν ιδιοκτητους χωρους φιλοξενίας των ζωων
τα σκυλια που κοινοποιούν προς ιοθεσία, ή τα φιλοξενεί καποιος εθελοντής ή καποιο μέλος της φιλοζωηκής ή φιλοξενούντε σε κτηνιατρούς... μερικές φιλοζωηκές νομίζω όπως αυτη της ηλιούπολης αν δεν με απατά η μνήμη μου έχουν κάποιο μικρό χώρο φελοξενίας αλλα δεν είμαι σίγουρος...
αυτο που ξέρω βαση αυτου που έκανα εγώ είναι οτι αμα ενδιαφέρεσε για καποιο σκυλάκι που έχεις δει έρχεσε σε επικοινωνία μαζι τους και συνεοίστε για το πως και που μπορείς να δεις τον σκύλο (ή πας εσύ ή ερχοντε) επίσης αν αποφασισεις να προβεις στην ιοθεσία ενός σκυλου απο οποιαδήποτε φιλοζωηκή πρωτα έρχοντε στον χώρο σου να δουν στην ουσία που θα τον έχεις τον σκυλο γιατι που λέει ο λόγος αμα θες εσύ να τον έχεις στην ταρατσα μονιμα το σκυλι δεν θα σου το δωσουν και επισης τον περνεις με αλλα αυτα που σου ειπα + συμβολαιο ιοθεσιας το οποιο αναγράφει τον όρο οτι θα αγαπας και θα φροντίζεις το σκυλί και δεν θα το αφησεις στον δρόμο.
Αγγελίες ιοθεσίας απο φιλοζωηκές μπορείς να βρείς πολλες στις σελίδες τους στο facebook όπως σου είπα και πρίν αλλά και σε άλλα διάφορα ανεξαρτητα site αγγελιών οπου χαρίζουν σκυλια μέχρι και ιδιωτές, σε αυτα τα site αν δεις καποια αγγελία η οποια λέει "δίδεται με συμβολαιο ιοθεσίας" συμένει πως η αγγελία είναι απο φιλοζωηκή.
μένε online με τις φιλοζωηκές (δηλ. ΄κοιτα συνέχεια τις αγγελίες τους γιατι είναι πάααρα πολλές) και βλεπείς! εσυ αποφασιζεις! :)
οτι χριαστείς να ρωτήσεις είμαστε στην διαθεσή σου!
φυλικά :)
δεν σημαινει απαραιτητα οτι αν γραφει με συμβολαιο υιοθεσιας ειναι απο φιλοζωικη..κι εμεις ειμαστε μια μικρη ομαδα εθελοντων και τα γατια(γιατι με γατια ασχολουμαστε) τα δινουμε παντα με συμβολαιο υιοθεσιας και τσιπ..κι εγω οσα γατια εχω δωσει τα εχω δωσει με συμβολαιο υιοθεσιας!

ευχομαι να βρειτε το σκυλακι που θα σας κλεψει τη καρδια!! γνωμη μου αφου δεν θελετε κατι συγκεκριμενο ειναι να πατε σε ενα καταφυγιο και σιγουρα καποιο ειναι αυτο που θα σας μαγεψει!
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Εγώ πάντως που βλέπω αρκετά beaglakia στο πάρκο(δεδομένης της έλλειψης εκτροφέα στην Ελλάδα υποθέτω ότι έχουν αποκτηθεί από τις γνωστές πηγές),έχω παρατηρήσει ότι σχεδόν κανένα δεν έχει κοινά χαρακτηριστικά με κάποιο άλλο..

Το μόνο κοινό ίσως είναι το flexi που βλέπω σε όλους τους ιδιοκτήτες.Ακολουθούν τη μύτη κ καμια φορά ξεχνιούνται..
Δεν είναι εντελώς εργασιακό σαν το bloodhound πχ αλλά κ εγώ συμφωνώ με τους περισσότερους πως θα μπορούσες να κάνεις μια επιλογή διαφορετική,με καλλύτερες πιθανότητες αρμονικότερης συμβίωσης.

Good luck!
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
Το μόνο κοινό ίσως είναι το flexi που βλέπω σε όλους τους ιδιοκτήτες.Ακολουθούν τη μύτη κ καμια φορά ξεχνιούνται..
έτσι είναι τα "λαγόσκυλα"
βάζουν την μύτη κάτω και απλά ακολουθείς μέχρι να φτάσει εκεί που θέλει
κλειδώνει και αφοσιώνεται σε αυτό τέλος!
 


nacho_DL

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2010
615
3
Αθηνα - Moσχατο
Πολύ δύσκολα σκυλιά... ανεξάρτητα, ξεροκέφαλα, φασαριόζικα... και πίστεψέ με στην βόλτα όλες οι μυρωδιές και όλα τα άλλα σκυλιά είναι πολύ πιο ενδιαφέροντα από εσένα που πασχίζεις να κερδίσεις λίγο από την προσοχή του... κοινώς σε έχει χε@#$νο...

αλλά τον αγαπάω τον καργιόλη...;)
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
αλλά τον αγαπάω τον καργιόλη...;)
Κι εμείς ρε φίλε τον αγαπάμε τον συγκεκριμένο, αλλά δεν παίρνουμε κι άλλους στον λαιμό μας :p
Πες στον άνθρωπο, από τα δύο σκυλιά που έχεις, ποιό θα φέρεις στην πίτα, για να καταλάβει ;)
 


milgr

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
163
9
Θεσσαλονίκη
έξω υπαρχουν δεκάδες σκυλάκια ομορφα γλυκα και τρυφερα που το μόνο που ζητανε είναι μια στέγη, φαγητό και μια ζεστη αγκαλια.......
 


grimo

Member
29 Ιανουαρίου 2013
21
0
Λαρισα
Παιδια ειχα σκοπο αυριο να περασουμε μια βολτα απο το κυνοκομειο Λαρισας να ριξουμε μια ματια στα ζωακια εκτος απο το διαδικτυακο ψαξιμο που κανουμε.. και ψαχνοντας στο internet υπεπεσα σε κατι διολου επαινετικα σχολια για το κυνοκομειο της πολης μου.. Βεβαια τα πραγματα ισως εχουν αλλαξει γιατι ειναι απο Δεκεμβρη 2011 (σχεδον ενα χρονο πισω , και 2 μηνες) το συγκεκριμενο αρθρο που μου εκανε εντυπωση.. Μπορειτε να το διαβασετε παρακατω

Εικόνες ντροπής στο κυνοκομείο Λάρισας!

Δειτε ενα videaki ακομα που βρηκα..

*το videaki ειναι απο το αρθρο λαθος μου!!

Κυνοκομείο Λάρισας 2 - YouTube

Τι γνωμη εχετε? Εγω ειχα μια εντυπωση διαβαζοντας οσα γραφονται στο forum οτι οι υπαλληλοι εκει ειναι εθελοντες κυριως ενδιαφερομενοι για τα ζωα..αλλα μαλλον δεν ισχυει παντου και παντα κατι τετοιο..

Ευχομαι να κανω λαθος γιατι ειναι αδικο για τα καημενα να ταλαιπωρουνται ακομα και σε χωρους στους οποιους θα επρεπε να χριζουν ιδιαιτερης φροντιδας..
Δεν σας το κρυβω οτι τα συγκεκριμενα μαλλον ζηλευαν στην συγκεκριμενη στιγμη τα "αδεσποτα της γειτονιας " που οπως και να εχει ενα κομματι ψωμι που λεει ο λογος θα το παρουν απο καποιον φιλοτιμο αλλα τουλαχιστο θα ειναι στην φυση..
Ισως θα επρεπε να το αναφερω σε αλλο thread αλλα καλο ειναι να αναφερθει οπως και να εχει..

Σε καθε των περιπτωσεων θα παμε να ριξουμε μια ματια αυριο δεν εχω να χασω και τιποτα.. ! Φρικη?
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εμεινα στις τέσσερις πρώτες γραμμές. Δεν διάβασα παρακάτω...

Δεν σε νοιάζουν βρε grimo τέτοια σχόλια. Ασε να λένε. Αλήθεια...ψέμματα...τι σημασία έχει;

Δεν υπάρχουν εκεί στην πραγματικότητα, σκυλιά που υποφέρουν και λαχταράνε μόνο για μια ματιά;

Αυτό πρέπει να σε νοιάζει...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλά θα κάνεις να πας. Και να τους πας και κανένα τσουβάλι φαγητό για τα κακόμοιρα :(
 


grimo

Member
29 Ιανουαρίου 2013
21
0
Λαρισα
Αν οντως κυριαρχει τετοια κατασταση..τι να πω..
Ελπιζω να ειναι παραφρασμενα η κατι τετοιο αλλα αμα δεις ειδικα το vid (απο το κυνοκομειο ειναι ) δεν χρειαζεται και περαιτερω λογια..
Χρηματα να μην υπαρχουν οκ.. αλλα η συμπεριφορα των υπαλληλων που δειχνουν παντελη αδιαφορια ειναι το τραγικοτερο της υποθεσης κατ'εμε..
Θα οπλιστω με υπομονη λοιπον και θα κανω αυριο το εγχειρημα .
 


grimo

Member
29 Ιανουαρίου 2013
21
0
Λαρισα


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Πανέμορφα και τα δύο! απλά στο πρώτο δεν βλέπω κάτι από jack,,,, (αλλά καλύτερα trust me!) :D
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
και παρεπιπτοντως την δεσποινις πως την βλεπετε εδω? οντως πιστευετε θα εξελιχθει σε jack russel?

και αν οχι σε τι??

Κουταβούλα. | Facebook

Κατι τετοιο μας αρεσε οπως και ο Myboy του ilektra_akis

ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΣΟΥ - BOY | Facebook

Αυτο πως λετε να εξελιχθει??

Σε προσωπακι δεν μοιαζει καθολου με τζακ ρασελ αλλα μπορει να παρει το μεγεθος του :p Παντως για 40 ημερων μου φαινεται αρκετα μεγαλοσωμο εκτος αν το δειχνει ετσι η φωτογραφια και απο κοντα ειναι μια σταλια. Και ο μικρος που σου εστειλα εχει μικρες πατουσιτσες οποτε πιστευω οτι θα φτασει γυρω στα 20 κιλα. Μια χαρα μεγεθος δηλαδη. Καντε παντως και μια βολτα στις κοντινες σας φιλοζωικες και ειμαι σιγουρη πως κατι θα βρειτε :D
 


jasonakos

New Member
31 Ιανουαρίου 2013
4
0
Παγκράτι
και παρεπιπτοντως την δεσποινις πως την βλεπετε εδω? οντως πιστευετε θα εξελιχθει σε jack russel?

και αν οχι σε τι??

Κουταβούλα. | Facebook

Κατι τετοιο μας αρεσε οπως και ο Myboy του ilektra_akis

ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΣΟΥ - BOY | Facebook

Αυτο πως λετε να εξελιχθει??
Φιλε μου Grimo... με την καλη ένοια και πάντα φυλικα νομίζω πως αφησες τα υπερκηνιτικα και διαολεμενα σκυλακια, οπως είναι τα beagle και πηγες στα υπερκινητικότερα και πιο διαολεμενα όπως είναι τα jack russel! :p :p :p
Τουλάχιστων απο εμπειρίες γνωστών μου που έχουν jack russel μου έχουν πει οτι είναι μεγάλα διαόλια και αυτά και εξεριτικά υπερκηνιτικά! βεβαια δεν μπορω να τα συγκρινω με τα beagle μιας και δεν έχω πρωσοπική εμπειρία, αλλά νομίζω πως θα συμφινισω με την τηλευτεα φραση της "Elli": <<δεν βλέπω κάτι από jack,,,, (αλλά καλύτερα trust me!)>>
βεβαια ποτε δεν ξερείς τι σκύλο θα παρεις (απο θέμα χαρακτηρα) και συγουρα πολλα πραγματα στο χαρακτιρα του σκυλου διαμορφόνοντε αναλογα και πως θα το μαθεις, καποια άλλα στοιχεια του χαρακτηρα ένος σκυλου ήτε είναι ο χαρακτηρας του αυτος ήτε είναι στοιχείο της ρατσας του απο αυτο των beagle τα οποια συνιθως (για να μην πω ποτέ δια ροπάλου και φανώ απολυτος :p) δεν τα αφήνεις έξω ποτε χωρίς λουρί γιατί μην ξεχναμε οτι είναι "λαγοσκυλα" και είναι αυτη η φυση τους και το ενστικτό τους,
π.χ εγώ ήμουν τυχερος με το beagloσκυλό μου το οποίο δεν γαυγίζει σχεδών καθόλου παρ'όλο που ένα απο ένα απο τα έντονα χαρακτιριστικα τους είναι το ασταμάτητο γαυγισμα (και έτσι γλιτοσα μουρμουρες απο το γειτονες :p)
βεβαια δεν επασα τυχερος σε ολα τα αλλα... μιας και μου έχει φάει το μισο σπιτι μεχρι να μπει στον δρομο της εκμαθισης! :p
 


grimo

Member
29 Ιανουαρίου 2013
21
0
Λαρισα
Καλά θα κάνεις να πας. Και να τους πας και κανένα τσουβάλι φαγητό για τα κακόμοιρα :(
Πηγαμε μια βολτιτσα τελικα , αλλα μονο καθημερινες μπορουν να δειξουν τα σκυλακια τους οπως μας ειπε ενας εργαζομενος εκει, διοτι κανουν : "απολυμανσεις και τετοια" θα μπορουσε να μου τα δειξει 2 λεπτα αλλα τελως παντων δεν θελω να παρει αλλη εκταση αυτο το θεμα στο συγκεκριμενο thread. "Φιλοξενουν" κοντα στα 80 σκυλια (κοινως ειναι full) οποτε θα ριξω μια ματια απο Δευτερα!

@jasonakos : Φιλε μου συμφωνω στα περισσοτερα αλλα παρεξηγησες λιγο νομιζω! :p . Εχουμε αλλαξει ροτα , ξεκινησαμε δαγκωτο για beagle αλλα με τα τοσα πολλα κουταβια που ψαχνουν σπιτι και βλεπω καθημερινα σε διαφορα site , πιστευω θα καταληξουμε σε κατι που μας ικανοποιει και εμας (εμφανισιακα και να ειναι καπως ζωηρο) και θα δωσουμε την ευκαιρια να ζησει σε ενα σκυλακι αλλα και απο οτι βλεπω θα κανουμε και οικονομια στην τσεπη μας! (θα τα φαμε με τον κουταβο σε αλλα πραγματα!! :D αλλα δεν επιγει το συγκεκριμενο!) . Τωρα αν θα ειναι λιγο beagle λιγο jack russel δεν ξερω αλλα θα δειξει!
Αν δεν μας ενθουσιασει κατι βεβαια απο τις γυρες που θα κανουμε στις φιλοζωικες μπορει και να μπουμε στην διαδικασια να παρουμε καθαροαιμο(και οχι απαραιτητα beagle), δεν αποκλειω τιποτα , παντως αν υποπεσει κατι σε αγγελια με τα προαναφερθεντα stadar καντε το ενα copy paste εδω θα μας βοηθουσατε πολυ στην αναζητηση.

*btw η κουταβιτσα που μας αρεσε σε προηγουμενο post εχει σχεδον υιοθετηθει και ηταν υπερβολικα γλυκουλα και βρισκοταν και εδω στην Λαρισα :/

**Ρε σεις παιδια η αληθεια ειναι οτι οσο το ψαχνω περισσοτερο τοσο μπερδευομαι και δεν μπορω να καταληξω σε κατι συγκεκριμενο.. , συνεβη και σε εσας αυτο στο παρελθον? :confused: Μου φαινεται δεν θα καταληξουμε ποτε και δεν θα ειμαστε σιγουροι αν καναμε την σωστη επιλογη.. Αλλα θα μου πειτε ζωα ειναι δεν ειναι αντικειμενα θα σε εκλπηξουν/δυσαρεστησουν σε καποια πραγματα στην πορεια, αυτο που βλεπω σε ολους εδω μεσα τουλαχιστο ειναι οτι τα αγαπανε με οτι κουσουρια και να φερουν! !
Μαλλον το ψαχνουμε και το κουραζουμε πολυ?
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Πιστεύω ότι μπερδεύεστε γιατί είστε ακόμα στην αρχή, όσο το ψάχνετε τόσο θα ξεκαθαρίζει το τοπίο! Κουράστε το όσο περισσότερο γίνεται σε καλό θα σας βγει! Εκτός αν σας βρει ο έρωτας με την πρώτη ματιά σε κάποιο καταφύγιο εκεί θα το καταλάβετε με τη μία! Θα γίνει το κλικ που λέμε!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
grimo θα σου πω μόνο το εξής...

Για εντελώς προσωπικούς λόγους [που βεβαίως τους ξέρει όλο το μόνιμο φόρουμ :p], απέκτησα πέρσι τον Απρίλιο ένα κουτάβι, που ήθελα να γίνει κλώνος του μεγάλου μου σκύλου. Το αποτέλεσμα από τις πρώτες κιόλας μέρες, ήταν να έχω καταλήξει μ'έναν δαίμονα, που στο μόνο που μοιάζει στον μεγάλο, είναι το...χρώμα. Και φυσικά, με δουλεύουν άπαντες ψιλό γαζί...:mad:

Αν με ρωτάς, αν γυρνούσε ο χρόνος πίσω, αν θα έπαιρνα πάλι την ίδια απόφαση...ΝΑΙ...δεν τον άλλαζα με τίποτα, κι ας είμαστε καθημερινά σε εμπόλεμη κατάσταση.

Εγώ θα σου πω...όχι...μην το παιδεύεις τόσο πολύ. Μόλις το πάρεις στα χέρια σου, θα το λατρέψεις. Οτι και να 'ναι. Κι αν μάλιστα προέρχεται κι από κυνοκομείο όπως αυτό που πήγες, είναι τεράστιο το καλό που θα κάνεις.

Οπότε, από μένα...μην το σκέφτεσαι τόσο. Πράξε :)
 


grimo

Member
29 Ιανουαρίου 2013
21
0
Λαρισα
Eυχαριστω που μεταφερθηκε το θεμα στην σωστη κατηγορια! Θα σας ενημερωσουμε για οτι νεοτερο..! στο ψαξιμο ειμαστε γενικοτερα. :)