Γειά σας κι από εμάς


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Εγω παντως αυτη την μεγαλη κυρια θα την προσεχα ιδιαιτερως, ειναι και η μονη θηλυκια αν δεν κανω λαθος.
 


ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
Εγω παντως αυτη την μεγαλη κυρια θα την προσεχα ιδιαιτερως, ειναι και η μονη θηλυκια αν δεν κανω λαθος.
Η Ίρμα μας είναι ψυχούλα... Την πρώτη μέρα που την βρήκε ο παππούς, παρατημένη στον κήπο της χώρας, πριν πέντε χρόνια, και την έφερε σπίτι, εκεί που καθόμουν, ακουμπά τα πόδια της στα γόνατα μου και με κοιτά μες τα μάτια μ' ένα βλέμμααααα... Και αν θέλετε το πιστεύετε, έκλαιγε βρε παιδιά.... έκλαιγε :cry:. Βλέπετε οι "καλοί κηδεμόνες" που είχε την παράτησαν στον κήπο της χώρας κι έφυγαν. Έτσι απλά. Άνοιξαν την πόρτα του αυτοκινήτου και την έβγαλαν έξω. :mad:
 




ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
Καλησπέρα μετά από πολύ πολύ καιρό…
Θα μπω κατ’ ευθείαν στο θέμα.
Έχω πρόβλημα.
Σοβαρό πρόβλημα.
Από την μέρα που ο Γάτος ήρθε στο σπίτι η Ίρις έχει γίνει άλλο σκυλί.
Το ξέρω ότι της πήρε χώρο από τον χώρο της.
Το ξέρω ότι της πήρε χρόνο από τον χρόνο της.
Το ξέρω ότι της πήρε προσοχή από την προσοχή που της δίναμε.
Έχουν περάσει όμως οχτώ μήνες και η κατάσταση έχει καλυτερεύσει στο ελάχιστο.
Υπομένει και ανέχεται τον Γάτο οριακά και το αντίστροφο. Πιστεύω ότι δεν θα δω ΠΟΤΕ τον ένα κοντά στον άλλο. Όπως βλέπουμε σε περιοδικά και φωτογραφίες στο Internet. Αγαπημένα σκυλογατάκια σ’ αγκαλίτσες και τρελές πόζες.
Όλοι μου λένε, και ο κτηνίατρος, ότι με τον καιρό θα συνηθίσουν. Πόσος καιρός πρέπει να περάσει δηλαδή;;; Θα μου πείτε αυτά τα πράγματα δεν έχουν στάνταρ χρονικό όριο αλλά και πάλι. Οχτώ μήνες είναι βρε παιδιά.
Τα πρωινά που μένουν μόνα στο σπίτι είναι ΟΚ (τουλάχιστον δεν ακούγονται. Τώρα αν σφάζονται σιωπηλά αυτό δεν το ξέρω). Από την στιγμή που θα μπούμε εμείς στο σπίτι γίνεται το έλα να δεις. Η Ίρις να γαβγίζει με το παραμικρό, ο Γάτος να της ορμά και μόνο που θα περάσει από δίπλα του (και που να πάει η Θεά;; Να διακτινιστεί ;; 70 τετραγωνικά είναι το μέγαρο). Εάν δεν ορμίσει ο Γάτος η Ίρις μόλις τον δει ξαπλωμένο στο πάτωμα θ’ αρχίσει να του «πειράζει» την ουρά, να τον σκουντά με την μουσούδα μέχρι που θ’ αρχίσει σκυλοκαβγάς.
Κι όταν λέμε σκυλοκαβγάς: Ο Γάτος να προσπαθεί να γαντζωθεί από το τρίχωμα της Ίρις (έχει και μπόλικο – μπόλικο), να βγάζει νύχια και να της επιτίθεται κάνοντας
" χχχχχχρρρρρρρρρρ", της Ίρις να της σηκώνεται η τρίχα στην κυριολεξία, να «δείχνει» δόντια και να γρυλίζει άγρια ( το τέρας των πέντε κιλών) και να "πιάνονται" στην κυριολεξία στα "χέρια".
Το ποιο τραγικό είναι ότι το βράδυ με το που θα σηκωθεί ο Γάτος η Ίρις είναι σε θέση μάχης και γ α β γ ί ζ ε ι ότι ώρα και να ‘ναι…
Δεν ξέρουμε πώς να το αντιμετωπίσουμε αυτό το πράγμα…
Την βγάζω αργά βόλτα γύρω στις εννιά το βράδυ καμιά μιάμιση ώρα. Λέω που θα πάει θα γυρίσει πτώμα… Αμ δε….

Καμιά συμβουλή;;;
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εγω στην θεση σου θα προσπαθουσα οσο πιο πολυ μπορω να τους εχω χωριστα.
Για τον γατο, δε ξερω κιολας αμα του χεις, θα παιρνα ενα ονυχοδρομιο, απαυτα τα ψηλά που εχουν κ χωρο για να ξαπλωνουν, να ναι απο πανω κ να επιτηρει οπως κ οσο θελει, να μην εχει προσβαση κ η αλλη να τον ενοχλει!
Επισης πολυ παιχνίδι μαζι του, να του "ξεζουμιζεις" ολη την ενεργεια να μην εχει ορεξη για μανουρες!
Η μικρη επισης, την δικη της προσωπικη γωνια, μακρια απτα λημερια του γατου κ διορθωση, πολυ διορθωση για να σταματησει να γαυγιζει για ψύλλου πηδημα!
9 το βράδυ που λες (εσενα τι ωρα κοιμαται?) εγω βγαζω την Ηρα για "απογευματινη" βόλτα κανα μισαωρο...η βραδινη μας ειναι 12-1 καμια ωρα, να γυρισουμε κ να πεσει ξερή!
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
για αρχή να πώ οτι μαρεσουν τα μονόφθαλμα και τα τυφλά ζωα. αλλα καλά ειναι και τα διόφθαλμα οπότε τα ζωα θα τα χωριζα όσο πιο γρηγορα γινεται. δηλαδή: κρειτ για την Ιρις.

'οσο η Ιρις ειναι εκτος κρειτ (κατι που θα συμβαινει μόνο επι την επίβλεψή σας), την ξεζουμίζεις στα τρικ. κουραζεις το μυαλό της οσο περισσοτερο γινεται.

ΟΧΙ διορθωση . απλώς θα επιβαρυνεις περισσοτερο την κατασταση για τον γατο. Το προβλημα το εχουν και τα 2 ζωα , αλλα πιθανόν ο Γατος να εχει υποστει μεγαλύτερη ψυχολογική ζημια μεχρι τωρα. ζει σε ενα κλειστο χωρο , υπό μονιμη κατασταση στρεςς. Για χαρη του Γατου πρεπει όλοι να μενουν ηρεμοι.
το Γατόδεντρο-αυτο που λεει και η Μαρια- ειναι must. επίσης ενα-δυο μισάωρα την ημερα αθληση για τον γατο. βαλτε τον να κυνηγαει κορδόνια , φτερα, παιχνιδακια , ό,τι του αρεσει.Αν το γατί δεν κυνηγαει μην τα παρατησετε. η Αθληση ειναι εξισου σημαντική για τα γατια, όπως και για τα σκυλια και τους ανθρωπους

τα ζωα ερχονται σε επαφή όσο λιγότερο γινεται μεχρι να ηρεμήσει το σπιτι. μετα τα ξαναφερνετε σε επαφή σιγα σιγα.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
για αρχή ριξε εδω μια ματια: http://www.petmd.com/cat/wellness/evr_ct_exercising_with_your_cat_a_how_to_guide
μου κανει εντυπωση που προτεινουν λειζερ. εγω δεν θα το χρησιμοποιουσα καθολου γιατι οπως φροντιζουν να αναφερουν ειναι επικινδυνο για τα ματακια τους.

μετα ψαξε λιγο εδω : http://www.catbehaviorassociates.com/what-is-environmental-enrichment-and-why-does-your-cat-need-it/
γενικότερα το σαιτ τσεκαρέ το.
 




ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
Καλημέρα κι ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Εγω στην θεση σου θα προσπαθουσα οσο πιο πολυ μπορω να τους εχω χωριστα.
Για τον γατο, δε ξερω κιολας αμα του χεις, θα παιρνα ενα ονυχοδρομιο, απαυτα τα ψηλά που εχουν κ χωρο για να ξαπλωνουν, να ναι απο πανω κ να επιτηρει οπως κ οσο θελει, να μην εχει προσβαση κ η αλλη να τον ενοχλει!
Επισης πολυ παιχνίδι μαζι του, να του "ξεζουμιζεις" ολη την ενεργεια να μην εχει ορεξη για μανουρες!
Η μικρη επισης, την δικη της προσωπικη γωνια, μακρια απτα λημερια του γατου κ διορθωση, πολυ διορθωση για να σταματησει να γαυγιζει για ψύλλου πηδημα!
9 το βράδυ που λες (εσενα τι ωρα κοιμαται?) εγω βγαζω την Ηρα για "απογευματινη" βόλτα κανα μισαωρο...η βραδινη μας ειναι 12-1 καμια ωρα, να γυρισουμε κ να πεσει ξερή!
Ονυχοδρόμιο του έχω, τούνελ του έχω, σκεπαστό κρεβατάκι του έχω, φτερά και πούπουλα του έχω. Ο Γάτος έχει τα πράγματα του στο υπνοδωμάτιο των παιδιών κι η Ίρις στο δικό μας. Λόγω του ότι το διαμέρισμα είναι μικρό και με μικρό μπαλκόνι δεν μπορώ να τα απομονώνω σε διαφορετικό χώρο. Όταν κλείνω τον Γάτο στο δωμάτιο αρχίζει και χτυπάει την πόρτα ζητώντας να βγει.

Ioanna a. Κρέιτ για την Θεά δεν παίζει γιατί: πρώτον δεν έχω χώρο να το στήσω και δεύτερον σκέφτεσαι ξαφνικά στα δύο της να βρεθεί περιορισμένη σε κρέιτ και ο Γάτος να σουλατσάρει απ' έξω;; Τον Γάτο τον βρήκαμε ετοιμοθάνατο το Νοέμβριο. Τότε ήταν 4,5- 5 μηνών μας είχε πει ο κτηνίατρος. Δεν κάνει ζημιές, απολαμβάνει να είναι ξαπλωμένος στο μπαλκόνι, στο τραπέζι του μπαλκονιού και να κοιτάζει από κάτω. Θα διαβάσω τις ιστοσελίδες που μου αναφέρεις.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Ioanna a. Κρέιτ για την Θεά δεν παίζει γιατί: πρώτον δεν έχω χώρο να το στήσω και δεύτερον σκέφτεσαι ξαφνικά στα δύο της να βρεθεί περιορισμένη σε κρέιτ και ο Γάτος να σουλατσάρει απ' έξω;;
Ασχετα αν θα το χρησιμοποιήσεις τελικά ή όχι [στην πραγματικότητα δεν ξέρω στα σίγουρα, αν είναι καλή ιδέα, ως λύση του συγκεκριμένου προβλήματος], μην το βλέπεις έτσι, γιατί ο σκύλος [σου], δεν το βλέπει έτσι. Μπορεί να της αρέσει. Να το θεωρήσει, ως το ησυχαστήριό της, την ασφάλειά της, από την παρουσία του γατιού.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Άσχετο.....εσείς που έχετε γάτους...άμα βάλεις καμιά φωνή μαζεύεται το γατί, όπως το σκυλί ή κάνουν τα κουφάλογα?
 








ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
Γεια σας και πάλι μετά από πολύυυυυυυυυυυυ καιρό.
Έχοντας ν’ αντιμετωπίσουμε διάφορα θεματάκια, δίποδα και τετράποδα, χαθήκαμε από προσώπου γης.
Μια γρήγορη – γρήγορη ενημέρωση για να έρθουμε στα ίσια μας λοιπόν.
Η κόντρα Αλήτη Ερμή – Θεάς Ίρις καλά κρατεί. Νομίζω ότι ο ένας δεν θα συνηθίσει τον άλλον στον αιώνα τον άπαντα.
Το τρελό είναι ότι όταν θέλουν «συνεργάζονται» !!!! Ναι και χωρίς να κάνω πλάκα.
Ήταν η Θεά Ίρις στο δωμάτιο με μισόκλειστη την πόρτα και δεν μπορούσε να βγει. Κάνει λοιπόν έναν χαρακτηριστικό ήχο σαν γουουουουφφφφ. Μέχρι να πάω ν’ ανοίξω την πόρτα ο Αλήτης Ερμής την σπρώχνει την ανοίγει, περνάει από δίπλα της με ύφος 1.000.000 καρδιναλίων (ξέρετε το στυλ… «σ’ έσωσα πάλι χαζό λευκό swiffer») και στρογυλοξαπλώνει στο κρεβάτι στην πλευρά που κοιμάται η Θεά Ίρις.
Σας μιλώ ειλικρινά ώρες ώρες θέλω να τα κλείσω και τα δυο μέσα σ’ ένα δωμάτιο να βάλω ωτασπίδες και να δω τι θα γίνει.
Εκτός όλων των άλλων μας επισκέφτηκαν κι ψύλλοι !!! Ω…ναι !!! Με αμπούλες και αντιπαρασιτικό κολάρο παρακαλώ !! Ποιος τους έφερε δεν γνωρίζει κανείς… Υπήρχαν ψύλλοι παντού. Τώρα μπορεί να ήταν και της φαντασίας μου το ότι υπήρχαν παντού. Δώσαμε τα χαλιά ξανά μανά για πλύσιμο, μόλις τα είχα στρώσει, ξανά μανά γενική στο σπίτι, ο ατμοκαθαριστής πήρε φωτιά κι έφτασα στο σημείο να ξεψυλλιάζω γατί, σκυλί εναλλάξ. Το θέμα είναι ότι η Θεά Ίρις έπαθε μια γερή αλλεργία και παιδευτήκαμε αρκετά με υποαλλεργική τροφή και μπάνιο με hibitane.
Εντάξει. Θα σταματήσω την μουρμούρα και θα πω ότι όσο κι αν γρινιάζω είναι ό,τι ποιο απολαυστικό να γυρίζεις στο σπίτι κομμάτια και να μπλέκονται στα πόδια σου νιαουρογαυγίζοντας ζητώντας και δίνοντας αγκαλίτσες και χαδάκια. :love:
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf