Γειά χαρά [γερμανικός ποιμενικός]


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Χτύπα κι άλλο... :D
Τις θυμάμαι πλέον πολύ αμυδρά, αυτές τις ξέγνοιαστες καταστάσεις! :unsure::oops:
 
  • Like
Reactions: manolo




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Είναι μαζί μας εδώ και 1μιση χρόνο. Την μάζεψα μικρούλα από το πάρκινγκ ενός νοσοκομείου καθώς κινδύνευε από μια αγέλη αδέσποτων. Είχα σκοπό να την δώσω αλλά ο Ερμής είχε διαφορετική γνώμη και την υιοθέτησε οπότε την κράτησα.
Μετακόμισα πριν 4 μήνες σε σπίτι έξω από την πόλη. Το νέο σπίτι τελικά βόλεψε καλύτερα από όλους μας την γάτα. Το σπίτι είναι μέσα σε μεγάλο οικόπεδο μακριά από τον δρόμο οπότε δεν κινδυνεύει από αυτοκίνητα και κακούς γείτονες. Έχει έναν τεράστιο χώρο να αλωνίζει και για παρέα εκτός από εμάς έχει άλλες δέκα γάτες από τα άλλα 2 σπίτια που είναι εντός του οικοπέδου.
Αγαπημένο της χόμπι να μας ακολουθεί στις βόλτες μας με τον έρμη. Στην πρωινή και αργά το βράδυ που είναι μικρές βόλτες έρχεται πάντα μαζί μας. Στην απογευματινή μεγάλη βόλτα μας τις βάζω να φάει ώστε να μην μας ακολουθεί. Πολλές φορές αφήνει το φαΐ για να έρθει μαζί μας. Αν απομακρυνθουμε πολύ δεν ακολουθεί αλλά μας περιμένει για να επιστρέψουμε. Μπορεί να περιμένει στο ίδιο σημείο για ώρες.
Είναι απίστευτη γάτα οπότε νομίζω πως της άξιζε ένα μήνυμα σε αυτό το θέμα γιατί με τον έρμη σας τα έχω ζαλίσει έτσι κι αλλιώς :LOL:


Και εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι. Αποκλείεται να είναι γάτα. Μάλλον σκύλος εγκλωβισμένος σε σώμα γάτας.
Μέσα στο σπίτι κυρία. Ξέρει τα όρια της και δεν έχει ανέβει ποτέ σε κουζίνα τραπέζια κτλ ότι κάνουν δηλαδή όλες οι γάτες που κακά τα ψέματα είναι ανεξέλεγκτες και ήταν ένας λόγος που δεν είχα γάτα ποτέ. Αν και τώρα που έφτιαξε ο καιρός δεν μπαίνει στο σπίτι σχεδόν ποτέ.


Εδώ που μένω τώρα και ο Ερμής έχει ξεχάσει τι είναι το λουρί. Στη γάτα θα βάλω;
Ζωάρα κάνουν τα κωλόγατα στην εξοχή. Το μήνυμα σου είναι η ιστορία μας με ελάχιστες παραλλαγές. Γαμάτη είναι αυτή η συμβίωση. Πολλά γέλια.
Τα πρώτα χρόνια που είχαμε μετακομίσει στην εξοχή ήταν για τη γάτα λες και βρέθηκε στον παράδεισο. Τα δωράκια που μας έκανε ήταν καθημερινά, δεν είχε μείνει αρουραίος, φίδι, σαύρα κτλ.
Είχαμε βέβαια και ατυχήματα από δαγκώματα, πρησμένα πόδια, να λείπει τρεις μέρες κτλ. Όλα καλά πάντως, τώρα που είναι γύρω στα 10 έχει ωριμάσει.

Όντως είναι κάποιες γάτες που έχουν πολύ σκύλο μέσα τους. Ήταν απίστευτο πως τη δέχτηκαν από την αρχή και αυτή τα σκυλιά. Και φυσικά οι άλλες γάτες είναι για κυνήγι και τα άλλα σκυλιά εχθροί.... :D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Μια δεκαετία του μένει ακόμα, δεν είναι πολύ. Εχεις διανύσει το 1/3. :p
Η πρόταση του ενός εκατομυρίου!!!
Η τέρμα τρομακτική σκέψη (γιατί...να'ταν μόνο οι γάτες...:confused:), που όμως επιθυμείς όσο τίποτα, να γίνει πραγματικότητα! :)
 
  • Like
Reactions: ioanna a and manolo


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ζωάρα κάνουν τα κωλόγατα στην εξοχή. Το μήνυμα σου είναι η ιστορία μας με ελάχιστες παραλλαγές. Γαμάτη είναι αυτή η συμβίωση. Πολλά γέλια.
Τα πρώτα χρόνια που είχαμε μετακομίσει στην εξοχή ήταν για τη γάτα λες και βρέθηκε στον παράδεισο. Τα δωράκια που μας έκανε ήταν καθημερινά, δεν είχε μείνει αρουραίος, φίδι, σαύρα κτλ.
Είχαμε βέβαια και ατυχήματα από δαγκώματα, πρησμένα πόδια, να λείπει τρεις μέρες κτλ. Όλα καλά πάντως, τώρα που είναι γύρω στα 10 έχει ωριμάσει.

Όντως είναι κάποιες γάτες που έχουν πολύ σκύλο μέσα τους. Ήταν απίστευτο πως τη δέχτηκαν από την αρχή και αυτή τα σκυλιά. Και φυσικά οι άλλες γάτες είναι για κυνήγι και τα άλλα σκυλιά εχθροί.... :D
Πραγματικά παράδεισος. Ο Ερμής για παράδειγμα δεν έχει το ελεύθερο να είναι ελεύθερος στο οικόπεδο μόνος του. Περιορίζεται στην αυλή. Η γάτα από την άλλη πάει όπου γουστάρει. Πάντως δεν απομακρυνεται εκτός του οικοπέδου μόνη της ποτέ.
Εμείς εδώ με 11 γάτες δεν βλέπουμε ούτε μυρμήγκι
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αυτό πάντως που ακολουθούν στη βόλτα είναι όλα τα λεφτά. Εγώ στην αρχή της είχα πάρει και οδηγό, το μικρότερο που μπορούσα να βρω. Φυσικά όπως καταλαβαίνεις έμεινε αχρησιμοποιητος γιατί είχαμε σθεναρή αντίσταση κάθε φορά που δοκίμασα να της το βάλω :D.

Αλλά έτσι κάνουν ακολουθούν για λίγο και σταματούν, κουράζονται.. Η γάτα έχει έκρηξη, δεν έχει αντοχή. Δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να ακολουθήσει για ώρα το ρυθμό του σκύλου.
 
  • Like
Reactions: manolo






manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Το αποφεύγω γιατί είναι σόκιν.
Στην ουσία το όνομα στην γάτα μας δεν έχει καμία χρησιμότητα καθώς δεν έχει μάθει να το ακούει. Ανταποκρίνεται όμως άμεσα στο ψι ψι.
Δεν της μάθαμε να ακούει σε καποιο όνομα γιατί για πολύ καιρό όταν την μάζεψα δεν είχα σκοπό να την κρατησω. Τελικά η......... μας κέρδισε με τον τρόπο της.
 




sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Ωραίο τοπιο.. σε ποια περιοχή ειστε?
Αν και ο σκύλος κάνει την φωτό ωραια και οχι το τοπίο :)
 
  • Like
Reactions: manolo




sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Όχι όχι δεν ζηλεύω φίλε μου που μένω Αθήνα !!
 
  • Like
Reactions: manolo


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Όχι όχι δεν ζηλεύω φίλε μου που μένω Αθήνα !!
Και εγώ Αθήνα εμένα αλλά έφυγα και δεν το μετάνιωσα ποτέ.
Ποτέ δεν είναι αργά.
 






Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Χρονια σου πολλα ρε Ερμή!!
Ειστε και οι 2 σας απο τους πιο ωραιους συνδυασμους αφεντικο+σκυλος που εχω δει, εστω εξ αποστασεως. Να χαιρεστε ο ενας τον αλλον!
 
  • Like
Reactions: spyv and manolo


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Ώπα μου είχε ξεφύγει αυτό το θέμα(n)
Για αυτό έκατσα και το διάβασα όλο:LOL:
Τυχεροί και οι δύο που έχετε ο ένας τον άλλον:love: Να ζήσετε πολλά χαρούμενα χρόνια ακόμα μαζί, χρόνια πολλά στον Ερμακο
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU