Γεια σας! Είμαι η Mocca !!!


sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56
IMG_3249_1.jpg
Αυτή είναι η Mocca μας. Την πήραμε 35 ημερών από φιλοζωική. Ήταν ορφανό και το τάιζαν με μπιμπερό. Δεν ξέρω αν θήλασε καθόλου. Το πήραμε γεμάτο ψύλλους. Το αποπαρασιτώσαμε και δείχνει να πάει καλά. Το έχουμε 1 μήνα σχεδόν. Τώρα είναι 2 μηνών. Κάναμε και το πρώτο μας εμβόλιο. Ο κτηνίατρος μας είπε ότι ήταν υποσιτισμένο. άρχισε μαζί μας να τρώει κροκέτα. διπλασίασε το βάρος του σε ένα μήνα. Ανησυχώ αρκετά μην μου αρρωστήσει. Μέχρι να κάνουμε και το τρίτο εμβόλιο δεν θα είμαι ήσυχη.
Τώρα και μέχρι να μεγαλώσει το έχουμε μέσα στο σπίτι. Αλλά μελλοντικά θα μείνει στο σπιτάκι του κήπου μας. Είναι Χάσκυ με γερμανικό ποιμενικό μου είπαν. Άρα μάλλον θα γίνει μεγαλόσωμο. Αλλά εμένα μου φαίνεται μικρή. Δεν ξέρω.
 


Ojeriza

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
217
2
Rion
Σαν ψεύτικο είναι! Πολύ όμορφο!
Να σου ζήσει!
Από ποια φιλοζωική την πήρες αν επιτρέπεται?
Καλώς ήρθατε! ;)
 


sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56
Σαν ψεύτικο είναι! Πολύ όμορφο!
Να σου ζήσει!
Από ποια φιλοζωική την πήρες αν επιτρέπεται?
Καλώς ήρθατε! ;)
Από Αλεξάνδρεια Ημαθίας
 




sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56
Πως είναι μέχρι στιγμής η καθημερινότητα μαζί της?
Είναι πολύ ζωηρή, παίζει ασταμάτητα και ΔΑΓΚΩΝΕΙΙΙΙΙΙΙ!!!!
Έχουμε προσαρμοστεί άψογα. Δεν λερώνει μέσα στο σπίτι. Όποτε θέλει να κάνει την ανάγκη της πάει και κάθεται στην εξώπορτα και περιμένει. Την βγάζω μόνο στον κήπο μας γιατί ο γιατρός μας είπε ότι μέχρι να κάνει και το τρίτο της εμβόλιο να μην την βγάλουμε έξω στο δρόμο.
Είναι πολύ καλό σκυλάκι. Κάνει χαρούλες μόλις μας βλέπει.
Το βράδυ και όταν λείπουμε στην δουλειά την βάζουμε σε ένα μικρό ημιηπαίθριο μπαλκόνι το οποίο είναι κλειστό με κουφώματα, για να μην λερώσει μέσα στο σπίτι. Λερώνει εκεί σε εφημερίδες που τις βάζουμε.
Την λατρέψαμε από την πρώτη στιγμή που την είδαμε.
Η Mocca ήρθε στο σπίτι μας 3 μήνες αφότου "χάσαμε" την Ήρα μας, ένα ημίαιμο γερμανικό ποιμενικό που "έφυγε" από κοντά μας σε ηλικία 14 χρονών. Την αγαπήσαμε τρελλά όλοι στο σπίτι όπως είχαμε αγαπήσει και την Ήρα μας.
Ανυπομονούμε να την βγάλουμε έξω βολτίτσα αλλά θα περιμένουμε γιατι δεν θέλουμε να το ρισκάρουμε να μας αρρωστήσει.
 






Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Καλως ηλθατε και να σας ζησει η μικρουλα! Ειναι τρελο φατσονι! Συγχαρητηρια για την πραξη της υιοθεσιας και αναμενουμε και αλλες φωτο της μικρης τσαχπινας!
 








sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56
σκιζει ! εκεινο που φοραει τι ειναι ? κουδουνακι ? :)
Ναι κουδουνάκι, γιατί χάνετε μέσα στο σπίτι, χώνετε πίσω από τα έπιπλα και δεν ξέρουμε που βρίσκεται.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Βγαλτε το κουδουνι στα δικα σας αυτια θα σας αρεσε να το ειχατε συνεχεια; Δε κανει καλο στο σκυλο.

Καλως ηρθατε κ να σας ζησει


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56
Βγαλτε το κουδουνι στα δικα σας αυτια θα σας αρεσε να το ειχατε συνεχεια; Δε κανει καλο στο σκυλο.

Καλως ηρθατε κ να σας ζησει





Sent from my iPhone using Tapatalk
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δεν μπορούμε να ξέρουμε, ούτε εγώ, ούτε κι εσείς, τι αρέσει και τι δεν αρέσει στο σκύλο, απλά γιατί δε είμαστε σκύλοι. Αν έδειχνε ότι την ενοχλεί να είσαι σίγουρος/η ότι θα το έβγαζα. Δεν θέλω να ταλαιπωρώ ένα ζωάκι κάνοντας κάτι που το ενοχλεί. Το ότι πιστεύουμε ότι μάλλον δεν του αρέσει είναι καθαρά δική μας άποψη. Δεν μπορεί να αποδειχτεί.
Εγώ το έβαλα γιατί παντού πίσω από τα έπιπλα έχει καλώδια από διάφορες συσκευές και θα πρέπει να ξέρω κάθε φορά που βρίσκεται. Μέσα στο σπίτι το έχω προσωρινά μέχρι να μεγαλώσει λίγο. Μετά θα μετακομίσει στο υπέροχο σπιτάκι του έξω στην αυλή, οπότε θα βγει και το κουδούνι. Ειλικρινά σας λέω, το κουδούνι δεν το έβαλα για ομορφιά ή χαριτομενιά, αλλά για συγκεκριμένο λόγο και για την ασφάλειά του.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Μα γιατι να βγαλετε το σκυλακι εξω απο το σπιτι;
Τα σκυλια ειναι ζωα αγελης που θελουν να ειναι κοντα στην αγελη τους, δηλαδη τους ανθρωπους τους! Κανενα σκυλι αποκομμενο απο την οικογενεια του, δεν ειναι χαρουμενο. Εκτος και αν σκοπευετε να περνατε το μεγαλυτερο μερος της ημερας σας εξω μαζι του, αλλα και παλι δε βλεπω το γιατι να βγαλεις εξω ενα σκυλι που εχει μαθει να μενει μεσα χωρις να κανει ζημιες, να λερωνει κλπ. :/

Οσο για το κουδουνακι, εχω διαβασει παλαιοτερα αρθρα σχετικα με την επιδραση του στο νευρικο συστημα του ζωου, τα οποια αν βρω θα ποσταρω. Απλα και μονο να σκεφτεις οτι καποιος εχει πανω του 24/24ωρο ενα πραγμα που κουδουνιζει συνεχεια, ευχαριςτο δε το λες. Ο γιατρος μας παντως οταν παλαιοτερα το ειχε δει πανω στη γατα μου χε πει "πετα το". Τωρα ο καθενας ας κανει οπως νομιζει..!


Sent from my iPad using Tapatalk
 
  • Like
Reactions: M_and_M


sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56
Μα γιατι να βγαλετε το σκυλακι εξω απο το σπιτι;
Τα σκυλια ειναι ζωα αγελης που θελουν να ειναι κοντα στην αγελη τους, δηλαδη τους ανθρωπους τους! Κανενα σκυλι αποκομμενο απο την οικογενεια του, δεν ειναι χαρουμενο. Εκτος και αν σκοπευετε να περνατε το μεγαλυτερο μερος της ημερας σας εξω μαζι του, αλλα και παλι δε βλεπω το γιατι να βγαλεις εξω ενα σκυλι που εχει μαθει να μενει μεσα χωρις να κανει ζημιες, να λερωνει κλπ. :/

Οσο για το κουδουνακι, εχω διαβασει παλαιοτερα αρθρα σχετικα με την επιδραση του στο νευρικο συστημα του ζωου, τα οποια αν βρω θα ποσταρω. Απλα και μονο να σκεφτεις οτι καποιος εχει πανω του 24/24ωρο ενα πραγμα που κουδουνιζει συνεχεια, ευχαριςτο δε το λες. Ο γιατρος μας παντως οταν παλαιοτερα το ειχε δει πανω στη γατα μου χε πει "πετα το". Τωρα ο καθενας ας κανει οπως νομιζει..!


Sent from my iPad using Tapatalk
Ο λόγος που θα την βγάλω έξω είναι γιατί ζούμε στην εξοχή σε ένα οικόπεδο 300 τμ. Τα καλοκαίρια είμαστε κι εμείς τις περισσότερες ώρες έξω.
Θεωρώ ότι ο φυσικός χώρος ιδιαίτερα για τα μεγαλόσωμα σκυλιά είναι έξω. Εγώ προσωπικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να την έχω μαζί μου μέσα στο σπίτι. Αλλά επειδή δεν ζω μόνη μου σέβομαι και τις επιθυμίες των άλλων μελών της οικογένειας.
Πιστεύω ότι τα ζώα έχουν άλλες ανάγκες από εμάς. Δεν είναι σωστό να τα εξανθρωπίζουμε. Νομίζουμε ότι το ζεστό καθαρό ανθρώπινο περιβάλλον είναι ιδανικό για τα ζώα. Δεν είναι έτσι όμως. Η αγέλη του θα εξακολουθούμε να είμαστε εμείς και ο γάτος μας που ζει και αυτός στην αυλή μας, είτε κοιμόμαστε μαζί είτε χώρια. Ο χρόνος που θα περνάμε μαζί θα είναι αρκετός δεδομένου ότι δουλεύουμε κι όλας και κάποιες ώρες λείπουμε από το σπίτι.
Για το κουδουνάκι δεν ξέρω. Πάντως με αυτό ή χωρίς αυτό το νευρικό της σύστημα είναι σε κακό χάλι έτσι κι αλλιώς,όπως και το δικό μας γιατί είναι πολύ ζωηρή και δαγκωνιάρα. Μάλλον λόγω της μητρικής έλλειψης γιατί είναι ορφανό. Ελπίζουμε να την στρώσουμε σιγά σιγά γιατί τα χέρια μας έχουν γεμίσει τρύπες!!!!
 


Ojeriza

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
217
2
Rion
sarah097 καλύτερα να του το βγάλετε το κουδουνάκι γιατί πράγματι επιδράει αρνητικά στο νευρικό του σύστημα!
Σε τυχαία συζήτηση που είχα παλιότερα και εγώ με τον δικό μου τον κτηνίατρο μου είχε πει ακριβώς το ίδιο!
Φυσικά δεν έβαλα ποτέ σε σκύλο μου κουδουνάκι απλώς το είχε φέρει η κουβέντα και μου το είπε!
Δική σου επιλογή βέβαια , αλλά εμείς για το καλό στο επισημαίνουμε!
Πάντως συνέχισε να μας ανεβάζεις φωτογραφίες! Είναι κουκλάκι!!
 


sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56
Να συμπληρώσω εδώ ότι το σκυλί θέλει όλη την ώρα να είναι έξω και να παίζει στο γρασίδι. Μόλις την βάζω μέσα γκρινιάζει και θέλει πάλι να ξαναβγεί. Αλλά φοβάμαι να την αφήσω πολλές ώρες έξω γιατί δεν έχει κάνει όλα τα εμβόλια της ακόμα και γιατί δεν έχει την φυσική ανοσία του από το μητρικό γάλα, γιατί δεν θήλασε.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ο λόγος που θα την βγάλω έξω είναι γιατί ζούμε στην εξοχή σε ένα οικόπεδο 300 τμ. Τα καλοκαίρια είμαστε κι εμείς τις περισσότερες ώρες έξω. <br>
Θεωρώ ότι ο φυσικός χώρος ιδιαίτερα για τα μεγαλόσωμα σκυλιά είναι έξω. Εγώ προσωπικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να την έχω μαζί μου μέσα στο σπίτι. Αλλά επειδή δεν ζω μόνη μου σέβομαι και τις επιθυμίες των άλλων μελών της οικογένειας.<br>
Πιστεύω ότι τα ζώα έχουν άλλες ανάγκες από εμάς. Δεν είναι σωστό να τα εξανθρωπίζουμε. Νομίζουμε ότι το ζεστό καθαρό ανθρώπινο περιβάλλον είναι ιδανικό για τα ζώα.
Θα πω κατι κ χωρις παρεξηγηση...αυτα που λες δεν ισχυουν ουτε κατα διανοια...εγω εχω 6 στρεμματα για παρτη της αλλα ειναι μονο για τις αναγκες της (τσισα,κακα,παιχνιδι,τρεξιμο...κ παλι την βγαζω κ καθε μερα βολτα να μην ξεχναμε κιολας οτι εχουμε μαθει για τους "καλους τροπους" δημοσιως) κατ εμε ενα σκυλι που ζει 24/7 μαζι με την οικογενεια του καταρχας αναπτυσει εντελως διαφορετικη αντιληψη,χαρακτηρα,ευφυια,εισαι εκει κ το διδασκεις καθημερινως απτα πιο απλα πραγματα εως τα πιο πολυπλοκα...ενα σκυλι που ζει εξω μακρια απτην οικογενεια του να μαθει τι?τεσπα αποψεις ειναι αυτες κ διυσταντε,εσυ θα κανεις αυτο που θεωρεις εσυ καλυτερο για την οικογενεια σου κ το σκυλι σου...αλλα εχε υποψη σου οτι αργα ή γρηγορα αυτος ο ιδιαιτερος δεσμος που αναπτυσεις μαζι του τωρα που τον εχεις μεσα μαζι σας καποια στιγμη θα εξαλειφθει...δε λεω οτι δε θα σας αγαπαει (ειναι γεννημενα για να αγαπανε κ να αφοσιωνονται) αλλα καποια στιγμη θα αλλαξει...
Τα δαγκωματα οι σκανταλιες ειναι απολυτως φυσιολογικα για την ηλικια του,υπομονη κ επιμονη μεχρι να το ξεπερασει...το οτι θελει επισης να τρεχει ολημερις κ οληνυχτις στα γρασιδια κ αυτο απολυτως καταννοητο-αυτο δε παει να πει κατ εμε παντα οτι θα πρεπει να μπορει-να του δινετε την δυνατοτητα να επιλεξει εαν θελει να βρισκεται εξω ή μεσα-η δικια μου η μοσχαρα κοντευει 18 μηνων κ υπαρχουν στιγμες που ερχεται σπιτι μονο για να φαει ή να κοιμηθει...θα σου προτεινα επισης να του παρεις πρωτογαλα (colostrum) αλλα συνεννοησου το κ με τον κτηνιατρο σου πρωτα...οπως προειπα αποψεις ειναι αυτες.
Να το χαιρεσαι,τωρα κ για πολλα χρονια ακομη!Κ βαλε μας κ αλλες φωτος του,ειναι κουκλι!
 
Last edited:


sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56
Θα πω κατι κ χωρις παρεξηγηση...αυτα που λες δεν ισχυουν ουτε κατα διανοια...εγω εχω 6 στρεμματα για παρτη της αλλα ειναι μονο για τις αναγκες της (τσισα,κακα,παιχνιδι,τρεξιμο...κ παλι την βγαζω κ καθε μερα βολτα να μην ξεχναμε κιολας οτι εχουμε μαθει για τους "καλους τροπους" δημοσιως) κατ εμε ενα σκυλι που ζει 24/7 μαζι με την οικογενεια του καταρχας αναπτυσει εντελως διαφορετικη αντιληψη,χαρακτηρα,ευφυια,εισαι εκει κ το διδασκεις καθημερινως απτα πιο απλα πραγματα εως τα πιο πολυπλοκα...ενα σκυλι που ζει εξω μακρια απτην οικογενεια του να μαθει τι?τεσπα αποψεις ειναι αυτες κ διυσταντε,εσυ θα κανεις αυτο που θεωρεις εσυ καλυτερο για την οικογενεια σου κ το σκυλι σου...αλλα εχε υποψη σου οτι αργα ή γρηγορα αυτος ο ιδιαιτερος δεσμος που αναπτυσεις μαζι του τωρα που τον εχεις μεσα μαζι σας καποια στιγμη θα εξαλειφθει...δε λεω οτι δε θα σας αγαπαει (ειναι γεννημενα για να αγαπανε κ να αφοσιωνονται) αλλα καποια στιγμη θα αλλαξει...
Να το χαιρεσαι,τωρα κ για πολλα χρονια ακομη!
Δεν διαφωνούμε νομίζω. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το σκυλί μπορεί να ζήσει άνετα και μέσα και έξω από το σπίτι. Ανάλογα πως θα μάθει. Αν για παράδειγμα ένα σκυλί το μάθεις μέσα και μετά από πολύ καιρό ξαφνικά το βγάλεις έξω, σαφώς και θα υποφέρει και δεν είναι και σωστό να του το κάνεις αυτό.
Όπως και το αντίθετο. Ένα σκυλί που έχει μάθει να μένει έξω στο σπιτάκι του αν το βάλεις ξαφνικά μέσα πάλι θα υποφέρει, γιατί θα έχει μάθει έξω να κάνει ότι θέλει και μέσα θα το αρχίσεις τα μη και μη.
Γι αυτό εγώ θα την βγάλω έξω πριν συνηθίσει το μέσα. Και θα προσπαθήσω να διατηρήσω την σχέση μας όπως είναι τώρα αφιερώνοντας όσο περισσότερο χρόνο μπορώ. Σκέφτομαι μάλιστα επειδή διατηρώ μαγαζί να την παίρνω μαζί μου στην δουλειά τα απογεύματα.
Το θέμα είναι να έχεις άψογες συνθήκες είτε είναι μέσα είτε είναι έξω. Κι εγώ έχω φροντίσει γι αυτό. Άλλωστε είναι το δεύτερο σκυλί που έχω αποκτήσει. Η Ήρα μου πέθανε τα Χριστούγεννα, και ζούσε σε άψογες συνθήκες στο χτιστό της σπιτάκι το οποίο είναι μεγάλο και ευρύχωρο θα σας το βάλω σε φωτογραφία να το δείτε σε λίγο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf