Γεια σας και από μένα


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ααα τα βλεπω μαλλον πολυ "ρομαντικα" τα πραγματα ε;;; Το λεω απο εκπαιδευτη, γνωστο, που ξερω οτι τα σκυλια που κραταει τα γυμναζει καθημερινα στον στιβο. Αλλα ισως και να μη κανουν ολοι τα αυτονοητα... Εδω θα μου πεις, δε κανουν αλλα κι αλλα....




Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Κοίτα...δεν είναι κι εντελώς αυτονόητο.

Και είναι και λογικό, όταν έχουν πολλά σκυλιά, να μην ασχολούνται μαζί τους όπως ο ιδιοκτήτης.
Δεν θα σχολιάσω καν, το αν υπήρξε βία ή γενικότερη κακομεταχείριση. Οχι ότι δεν είναι σχεδόν κανόνας, σ'αυτές τις περιπτώσεις, αλλά δεν τον ξέρω τον άνθρωπο και δεν μπορώ απλώς να υποθέσω ότι θα έγινε έτσι. Το σχόλιο, το έκανα μόνο, για το πρόβλημα του χασίματος βάρους. Δεν θεωρώ, ότι αιτία ήταν, η έξτρα πολύωρη καθημερινή άσκηση, γιατί είναι δύσκολο να ισχύσει κάτι τέτοιο, υπό τέτοιες συνθήκες.

Εκτός αν ο συγκεκριμένος εκπαιδευτής, είναι τόσο ταγμένος στην δουλειά του, που όντως το είχε το σκυλί όλη μέρα να ξελιγώνεται. Οπότε...μπράβο του. Αλλά, θα είναι μάλλον...εξαίρεση.
 


kiriakos22

Well-Known Member
26 Μαϊου 2012
224
0
Νομιζω οτι τα 25 κιλα για αρσενικο ΓΠ 1 ετους ειναι πολυ λιγα(θα επρεπε να ειναι κοντα στα 35) αλλα απο την αλλη στην φωτο που εβαλες δειχνει να ειναι μια χαρα (οσο μπορω να δω και αν δεν ειναι το τριχωμα που τον φουσκωνει).

Απ'την στιγμη που πηρες σκυλο χωρις pedigree δεν μπορεις να ξες αν θα επρεπε να ειναι πιο βαρυς η οχι.Μπορει απλα ετσι να ειναι το "σκαρι" του.Να σου πω επισης πως και εμενα ο Εκτορ ειχε φτασει τα 37,5 κιλα στους 10 μηνες και τωρα που κλεινει χρονο ειναι στα 34,5.Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο αλλα νομιζω πως ειναι φυσιολογικα αυτα στην αναπτυξη.Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να ακους αφτα που σου λεει ο κτηνιατρος και αν εχεις υποψιες οτι κανει καπου λαθος δοκιμαζεις και αλλον.

Εντιτ:Δες και αυτο το θρεντ
 




vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
Kennel?!?!? Μη μου πεις!!! *lingua*
ο σκυλος εμενε σε κλουβι 3χ3 ωπου μεσα ειχε το σπιτακι του και ειχε και ενα παραθυρακι ωπου εβγαινε απο πισω σε εναν διαδρομο γυρω στα 10 μετρα και ολη μερα εκοφτε βολτες πανω κατω..μονο το βραδυ εμενε κλεισμενος..οποτε δεν μπορεις να πεις για kennel...
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
vlaxos πόσο ύψος έχει ο ρας? Μήπως απλά είναι το σκαρί του έτσι? Εμένα έχασε 2 κιλά από 11 εώς 12 μηνών.
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
Κοίτα...δεν είναι κι εντελώς αυτονόητο.

Και είναι και λογικό, όταν έχουν πολλά σκυλιά, να μην ασχολούνται μαζί τους όπως ο ιδιοκτήτης.
Δεν θα σχολιάσω καν, το αν υπήρξε βία ή γενικότερη κακομεταχείριση. Οχι ότι δεν είναι σχεδόν κανόνας, σ'αυτές τις περιπτώσεις, αλλά δεν τον ξέρω τον άνθρωπο και δεν μπορώ απλώς να υποθέσω ότι θα έγινε έτσι. Το σχόλιο, το έκανα μόνο, για το πρόβλημα του χασίματος βάρους. Δεν θεωρώ, ότι αιτία ήταν, η έξτρα πολύωρη καθημερινή άσκηση, γιατί είναι δύσκολο να ισχύσει κάτι τέτοιο, υπό τέτοιες συνθήκες.

Εκτός αν ο συγκεκριμένος εκπαιδευτής, είναι τόσο ταγμένος στην δουλειά του, που όντως το είχε το σκυλί όλη μέρα να ξελιγώνεται. Οπότε...μπράβο του. Αλλά, θα είναι μάλλον...εξαίρεση.
mareco ο συγκεκριμενος εκπαιδευτης επειδη τον γνωριζω απο 13 χρονων και ξερω τι ανθρωπος ειναι και πηγαινω και βλεπω την δουλεια που κανει δεν χρησιμοποιει καθολου μα καθολου βια στα σκυλια αλλα ουτε και καμια κακομεταχειρηση..αυτο ειναι τεκμηριωμενο..και με οσους αλλους εχω μιλησει εχουν πει τα καλυτερα για τον σκυλο τους και την εκπαιδευση που τους εκανε..η ενασχοληση του ηταν 1 ωρα με τον σκυλο..αυτο το γνωριζω..αλλα ο σκυλος περπατουσε ολη μερα πανω-κατω στον διαδρομο που εχει πισω απο καθε κλουβι..οποτε δεν καθοταν για να πεις οτι τον ειχε μαντρωμενο μονιμα σε ενα κλουβι 3χ3...
τωρα οπως ανεφερε παρακατω και ο φιλος ο κυριακος επειδη ο σκυλος δεν διαθετει pedigree μπορει να ειναι και ετσι το σκαρι του και να βαλει σιγα σιγα τα κιλα που πρεπει..αλλος μου ειπε οτι ισως να ψηλωνει λιγο ακομα και γι'αυτο να ειναι πιο λιγα τα κιλα του..θα ταισω 400γρ την μερα οσα ετρωγε και κατα την εκπαιδευση και θα δω πως θα παει στο επομενο 20ημερο..
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
vlaxos πόσο ύψος έχει ο ρας? Μήπως απλά είναι το σκαρί του έτσι? Εμένα έχασε 2 κιλά από 11 εώς 12 μηνών.
δεν τον μετρησα καθολου..μετα που θα τον παω βολτα θα τον μετρησω να δω ποσο ειναι περιπου..μπορει να ειναι και το σκαρι του τετοιο και να αργει λιγο η ανπτυξη του σε σχεση με αλλα σκυλια..
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Έγραψα ένα άρθρο σχετικά με την ανάπτυξη για να το ποστάρω όταν κάνουμε το subforum. Από αυτά που διάβασα κατάλαβα οτι όσο πιο αργά αναπτύσσεται ο σκύλος τόσο το καλύτερο για την υγεία του. Οπότε μην αγχώνεσαι. Κάνε λίγο υπομονή και δες πώς τα πάει τον επόμενο μήνα.
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
πηγα λιγο στα γρηγορα και τον μετρησα..ειναι περιπου στα 65-67 εκατοστα..πιστευω να μετρησα καλα..απο το εδαφος μεχρι την ραχη πισω στον σβερκο..
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Γενικα φαινεται να θελει βαρος, ειναι λιγα κιλα για το υψος του, σημασια εχει να τον προσεχεις και να τον ζυγιζεις οσο πιο συχνα για να δεις τι γινεται.
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
ναι θελει βαρος..τον προσεχω και ολα τα εμβολια και τα χαπια τα αντιπαρασιτικα τα δινω στην ωρα τους..δεν τον αφηνω..θα τον παρακολουθω ανα 20 μερες να δω πως θα παει..
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Παντως εχε υποψην οτι το βαρος στο προτυπο για ενα αρσενικο γ.π ειναι 30-40 κιλα , οποτε δεν ειναι οτι πρεπει ντε και καλα να παει το σκυλι στα 40 , μπορει το σωμα του να ειναι φτιαγμενο για να παιζει καπου στα 30 κιλα , και απο οσο καταλαβα κατο λιγοτερο απο 30 ειναι τωρα ο δικος σου
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
ναι λιγοτερο ειναι..τον ιανουαριο ηταν 28 κιλα και τωρα μετα την εκπαιδευση ειναι στα 25 κιλα..και ειναι 12,5 μηνων ο σκυλος..εγω τον υπολογισμο στην τροφη που του δινω το κανω με βαση τα 35 κιλα ενος ενηλικου σκυλου γιατι γνωριζω οτι καπου εκει πρεπει να ειναι..
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Πως το γνωριζεις οτι καπου εκει πρεπει ειναι ? αφου και 30 κιλα να ειναι παλι μεσα στα ορια της φυλης ειναι για ενηλικο σκυλο .
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
συμφωνα με οσα λενε καποιοι αλλοι που εχουν γερμανικα ποιμενικα και συμφωνα με τον πινακα αναπτυξης που ειχε ανεβει σε ενα αλλο θεμα..
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Άσε τα λόγια άλλων και τους πίνακες, που χωράνε πολλές ερμηνείες κι αναλύσεις, και πάρε στα χέρια σου το πρότυπο, να ξέρεις εσύ πως πρέπει να είναι ο σκύλος σου!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU